poster

Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země

 • český

  Pohyby

 • anglický

  Movements

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2015, 42 min

Režie:

Martina Spurná

Scénář:

Martina Spurná

Hudba:

Michal Rataj
 • janesX
  ****

  V našich končinách unikátny dokument o unikátnej práci, ktorej ešte raz istotne budeme ďakovať. Aj keď s pomalším tempom a tým pádom menej dát, na druhej strane tak vysvetlené a jednoducho graficky dokreslené, že aj dieťa pochopí aká významná je to vec.(2.9.2019)

 • Marze
  ***

  Milé seznámení s prací geologů. Do takovéhle studené šutrovité černobílé země bych nejel ani placeně.Jednou tam pojede měřit posuny země autonomní robot, který si sám koupí letenku.(2.9.2019)

 • ArsenalEagle
  ****

  Pro nadšence výborný lidský dokument, který kromě spousty faktů a ukázek každodenní práce geologů nabídne i jejich poznámky, čímž celý snímek oživí. Bohužel jen pro velmi omezené publikum, do kterého se sám počítat nemohu.(8.6.2017)

 • Iono
  *****

  Civilně a sympaticky pojatý dokument o tom, co je možné na začátku 21. století zjišťovat o (dlouho sledované a zdánlivě dobře probádané) tektonice Země s použitím relativně jednoduchých metod, spousty práce a hlavně velké invence. Jako výrazné plus hodnotím inteligentní scénář, dobrou kameru, zajímavou hudbu a skromné pojetí snímku (i když polární záběry jsou rozhodně pěkné - mě zaujal led ve všech podobách). Od prvního záběru je vidět, že jde o hodně zajímavý film, kterému určitě pomohlo atraktivní prostředí, ale pro mě byli dokonce zajímavější právě protagonisté snímku a jejich bezprostřednost i "vědecký optimismus" ve zkoumání světa a přírody. Blahopřeji k jistě zasloužené výhře na AFO. Není bez zajímavosti, že film byl podpořen AV ČR. Pokud Akademie půjde v propagaci vědy tímto směrem, tak si zaslouží velkou pochvalu, protože tohle je přesně styl, kterým může zaujmout inteligentní vědecké i nevědecké publikum a ukázat, co se vlastně v těch laboratořích a měřících stanicích děje přelomového. Těším se na další umělecká zpracování i jiných oblastí zájmu českých vědců, týmu filmařů pak přeji spoustu úspěchů.(29.7.2016)