Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země

Česko, 2015, 42 min

Martina Spurná

Martina Spurná

Michal Rataj

V našich končinách unikátny dokument o unikátnej práci, ktorej ešte raz istotne budeme ďakovať. Aj keď s pomalším tempom a tým pádom menej dát, na druhej strane tak vysvetlené a jednoducho graficky dokreslené, že aj dieťa pochopí aká významná je to vec.(2.9.2019)

Milé seznámení s prací geologů. Do takovéhle studené šutrovité černobílé země bych nejel ani placeně.Jednou tam pojede měřit posuny země autonomní robot, který si sám koupí letenku.(2.9.2019)

Pro nadšence výborný lidský dokument, který kromě spousty faktů a ukázek každodenní práce geologů nabídne i jejich poznámky, čímž celý snímek oživí. Bohužel jen pro velmi omezené publikum, do kterého se sám počítat nemohu.(8.6.2017)

Civilně a sympaticky pojatý dokument o tom, co je možné na začátku 21. století zjišťovat o (dlouho sledované a zdánlivě dobře probádané) tektonice Země s použitím relativně jednoduchých metod, spousty práce a hlavně velké invence. Jako výrazné plus hodnotím inteligentní scénář, dobrou kameru, zajímavou hudbu a skromné pojetí snímku (i když polární záběry jsou rozhodně pěkné - mě zaujal led ve všech podobách). Od prvního záběru je vidět, že jde o hodně zajímavý film, kterému určitě pomohlo atraktivní prostředí, ale pro mě byli dokonce zajímavější právě protagonisté snímku a jejich bezprostřednost i "vědecký optimismus" ve zkoumání světa a přírody. Blahopřeji k jistě zasloužené výhře na AFO. Není bez zajímavosti, že film byl podpořen AV ČR. Pokud Akademie půjde v propagaci vědy tímto směrem, tak si zaslouží velkou pochvalu, protože tohle je přesně styl, kterým může zaujmout inteligentní vědecké i nevědecké publikum a ukázat, co se vlastně v těch laboratořích a měřících stanicích děje přelomového. Těším se na další umělecká zpracování i jiných oblastí zájmu českých vědců, týmu filmařů pak přeji spoustu úspěchů.(29.7.2016)