Teror

USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (13)

Teror (2018)

Prvá séria 4*, druhá 2*. Prvá ponúkla divákovi mrazivú hrôzu. Druhá sa na to pokúsila ísť cez japonskú mystiku. To vôbec nebol zlý nápad! Skôr naopak, Žiaľ, urobila tak značne nudne a nezáživne. Je otázne, či je The Terror hororový seriál. Na prvej sérii boli najhororovejšie veci, ktoré stvárali obyčajní ľudia z mäsa a kostí. Ostatne, dávno sa vie, že horor, aký je schopný spraviť človek človeku, je oveľa desivejší, ako akékoľvek nadprirodzené záležitosti. Snežná "vec na ľade" bola v 1. sérii trochu navyše, ale to aj vo (výbornom) románe Dana Simmonsa (vyšiel aj v češtine). ()

Série 1 (2018) (S01)

Ako v skvelej knihe Dana Simmonsa, tak v seriálovom spracovaní sú vyložene hororové motívy, ale všetci veľmi dobre vieme, že najdesivejších vecí je schopný človek. Keď chce, vie byť mimoriadne krutou beštiou. Za seriálom okrem samotného spisovateľa (v pozícii producenta) stáli tiež Ridley Scott (Votrelec) a David Kajganich (To z roku 2017). Všetko drsní páni a veľkí cynici. A ich vízia tomu plne odpovedá. Bezútešnosť, depresia, kanibalizmus, smilstvo, beznádej, zlo, letargia, nezmyslené a úplne zbytočné násilie, mizerná morálka, dobrí a sympatickí ľudia umierajú medzi prvými a ako to už bohužiaľ chodí, najživotaschopnejšími sa stávajú svine bez chrbtovej kosti, ktoré vás pri prvej príležitosti bodnú do chrbta a zožerú. Doslova. Koniec seriálu sa relatívne dosť líši od knižného, z čoho som sklamaný (Crozier si zaslúžil románový, nie seriálový koniec), tak ale čo už, taký je život. ()

Vabank (2018) (S01E01)

"Blízko? To je nebezpečné slovo, hlavne tu. Byť blízko nič neznamená. Je to ešte horšie, ako byť ďaleko." Tak, premiéra prvej epizódy môjho asi najočakávanejšieho seriálu roka 2018 je za nami a tron hlási úplnú spokojnosť. Nie je to zbytočne dlhé, flashbacky sú umne a strategicky šikovne rozmiestnené naprieč celým dejom, pôsobivé je i rámcovanie príbehu z pohľadu pátracej skupiny. Rozhodne potešia prepracované postavy (ktoré mala už skvelá kniha), zaujímavé vzťahy medzi nimi a tomu odpovedajúce, kvalitné herecké výkony. Atmosféra je mrazivá až-až a príjemne mystická bez toho, aby sa (zatiaľ) diali vyložene nadprirodzené motívy (ak teda necháme bokom epizódu so smrteľnou posteľou). Je vzrušujúce sledovať hierarchiu na dvoch renomovaných anglických lodiach - od kapitánov cez dôstojníkov až po bežných námorníkov. Veľmi sa teším na ďalšie diely. A Croziera som si pri čítaní románu Dana Simmonsa predstavoval absolútne inak, ale Jared Harris je - v úlohe muža, ktorý neznáša slávu a zbytočné riziko - skvelý a ihneď som si ho obľúbil. Keby to celé záležalo na Crozierovi, dopadlo by to úplne inak. Lenže nezáležalo. ()

Gore (2018) (S01E02)

Super. Začínajú sa priťahovať šrauby, vzťahy začínajú opatrne pripomínať bojové pole a vŕši sa jedno blbé rozhodnutie na druhom (preboha, to ozaj ťahali ČLN???). Crozier je čoraz väčší sympaťák. Neznáša slávu a každý, kto neznáša slávu, to má v hlave zjavne upratané. Škoda, že "hlavný" kapitán je egomaniak. Síce relatívne sympatický, ale stále len egomaniak. ()

Žebřík (2018) (S01E03)

Spoilery. Na môj vkus odpravili sira Johna až príliš skoro - iskrenie medzi ním a Crozierom bolo veľmi dobré, dalo sa s ním ešte dve tri epizódy pracovať. Zároveň by sa stupňovalo tiché napätie medzi posádkou, ktorú to už pomaly ale iste prestáva baviť. Takto sa mi zdá, že až príliš skoro začíname hrať s otvorenými kartami. Na strane druhej, románovú predlohu Dana Simmonsa som čítal a musím povedať, že je naprataná udalosťami, čiže sa nedá povedať, že seriál by až prehnane rýchlo šprintoval do finišu. Ešte sa toho stane strašne veľa. Hickey začína vystrkovať rožky. ()

Potrestán, jako chlapec (2018) (S01E04)

"Chceš všetkých spasiť. Možno by si mal túto svoju túžbu potlačiť." Skvelá záležitosť. Temná, ponurá, čoraz bezvýchodiskovejšia. Najhoršie to však na palubách lodí Erebus a Terror ešte nie je, stále sa tam drží základná morálka a je prítomných množstvo autorít (kapitán, dôstojníci, vojaci, lekári). Avšak niektorí z nás vedia, ako to dopadne. A z toho mrazí. Ak pôjde všetko podľa plánu, z Hickeyho sa stane jedna z najvýstavnejších záporných kreatúr televíznej obrazovky za rok 2018. ()

Tratoliště (2018) (S01E05)

Spoilery. Ďalšia skvelá časť. Pán Blanky zažíva drsnosť na stožiaroch a kapitán Crozier konečne podstupuje brutálny detox, aby sa z neho mohol stať TEN kapitán, ktorého som si tak veľmi obľúbil v knižke. ()

Smilování (2018) (S01E06)

Mňa to baví, užívam si každý diel. Fitzjames sa rozhodne pre drsné, ale dobré riešenie a aby chlapov aspoň trocha upokojil, rozhodne sa im ako satisfakciu usporiadať karneval. Lenže toto nie je prostredie, ktoré by malo rado ľudské šťastie. ()

Hrozivá večeře (2018) (S01E07)

"Dôvod má dobrý. Ale niektoré mená nie." Opúšťame lode a ocitáme sa na otvorenom priestranstve. Začínam sa báť každej scény s Hickeym. ()

Rozdělení (2018) (S01E08)

Je to obludný a strašne tragický príbeh, lebo ako niekedy v živote, tak aj tu tí dobrí odchádzajú medzi prvými a zostávajú samí kreténi, magori a morálne slabé bahno. Zdravého rozumu sa drží čoraz menej ľudí a začínajú prevládať ľudské strachy, pudy... hlad a šialenstvo. ()

Moře, moře, širé moře (2018) (S01E09)

"Som hladný. A chcem žiť." Umierajú dve (resp. tri, ale tá posledná bola dosť vedľajšia, čo je škoda, lebo herec bol super) veľmi sympatické postavy (hoci tá na úplnom konci možno umrie až na začiatku desiatej epizódy...?) a ako to už býva aj v skutočnom živote, najväčšie svine prežívajú a darí sa im. Akurát tá pasca na Croziera mi prišla dosť nanič nakrútená, mal ich všetkých dať postrieľať. ()

Už nejsme (2018) (S01E10)

Spoilery. Som trocha sklamaný z toho, že tvorcovia seriálu išli v poslednej časti proti posledným stranám románu. Crozier si zaslúžil taký koniec, aký mu napísal Dan Simmons. Lenže to by nebol drsný cynik Ridley Scott, aby to nezmenil. Takže to celé dopadne o dosť inak, než v knižke. Čo je na jednej strane fajn, lebo čitatelia knihy budú prekvapení, na druhej strane je to však smutné, pretože... no veď uvidíte. K tomu viacero drsnáčtin (Goodsirov koniec, jazyk, prepolené telo...) a na konci depresia. ()

Zvěrstvo (2019) (S02)

Smutné, nezáživné a biedne. Už ani prvú sériu som nevnímal ako ktovieaký horor (najbeštiálnejšie veci v nej stvárali obyčajní ľudia), ale druhá je ešte menším hororom. Je to skôr mysteriózna dráma z obdobia druhej svetovej vojny. Obohatená je o zaujímavý japonský mystický motív, ktorý tomu dodáva aspoň zopár plusov. Herci sú fajn a réžia tiež a celé to má k béčku ďaleko. Ale stále je to len kvalitne natočená nuda. Koniec ma trochu dojal a našlo by sa i zopár ďalších plusov, ale inak je to slabota. Možno ak by producent Ridley Scott explicitne zatlačil na pílu a v hororových scénach by sa inšpiroval filmami ako Ju-On alebo Grudge, bol by výsledkom skvelý seriál. Lenže neinšpiroval. Ešte by som rád dodal, že prvá séria možno nebola ktovieaký horor, ale zurčite to bol temer bravúrny mrazivý seriál. Druhá séria nie je dobrý seriál, ale v rámci možností sa dá prežiť. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)