Teror

USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (22)

Série 1 (2018) (S01)

19. mája 1845 vyplávali z Anglicka dve výskumné plavidlá jej veličenstva: Erebus a Terror. Ich cieľom bolo nájsť takzvaný Severozápadný priechod z Atlantického do Tichého oceánu, ktorý by skrátil obchodné cesty medzi západnou Európou a východnou Áziou. Lodiam velil námorný dôstojník a prieskumník sir John Franklin. Poslednýkrát obe plavidlá videli iní Európania koncom júla 1845. Lovci veľrýb ich vtedy postretli v Baffinovom zálive, ktorý obmýva západné brehy Grónska. Po 168 rokoch bol objavený vrak jednej z nich, lode Terror. V roku 2018 prichádza na obrazovky seriál, ktorý mapuje osud posádky. Atmosféra seriálu postupne graduje, odlúčenie posádky od civilizácie ich postupne núti ku krokom, ktorých cieľom je jediné - prežiť. Škoda, že zima nie je tak krutá ako by v tých končinách zrejme mala byť a putovanie pevninou mohlo byť tiež spracované lepšie rovnako ako Tunnbuq, avšak podobných seriálov je málo a The Terror zdobí predovšetkým jeho atmosféra a napätie medzi členmi výpravy viac ako vizuálne efekty. ()

Vabank (2018) (S01E01)

19. mája 1845 vyplávali z Anglicka dve výskumné plavidlá jej veličenstva: Erebus a Terror. Ich cieľom bolo nájsť takzvaný Severozápadný priechod z Atlantického do Tichého oceánu, ktorý by skrátil obchodné cesty medzi západnou Európou a východnou Áziou. Lodiam velil námorný dôstojník a prieskumník sir John Franklin. Poslednýkrát obe plavidlá videli iní Európania koncom júla 1845. Lovci veľrýb ich vtedy postretli v Baffinovom zálive, ktorý obmýva západné brehy Grónska. Po 168 rokoch bol objavený vrak jednej z nich, lode Terror. V roku 2018 prichádza na obrazovky seriál, ktorý mapuje osud posádky. Do sporu sa dostávajú kapitán lode Terror Francis Cozier a kapitán Erebusu Franklin, ktorá bolo vlajkovou loďou výpravy. Avšak poškodenie na jednej z lodných vrtúľ Erebusu prinúti Coziera navrhnúť Franklinovi, aby od prieskumu upustili. Franklina však vpred ženie možnosť stať sa prvým človekom, ktorý objaví cestu a rozhodne sa v plavbe pokračovať. Nad posádkou sa vznáša mrak úmrtia mladého člena posádky Davida Younga a takisto prízrak, ktorý sa možno ukrýva v oceáne...Tak nestáva sa často, aby už úvodný diel diváka "namotal" tak, ako sa tomu podarilo tvorcom tohto seriálu. Napriek tomu, že nevieme, čo môžme očakávať seriál vzbudzuje veľké očakávania. ()

Gore (2018) (S01E02)

Na jar roku 1847 sú lode Terror a Erebus stále uviaznuté v ľade. Preto kapitán Franklin vyšle tri skupiny námorníkov, aby zistili, či sa ľad začína topiť a bude možné pokračovať v plavbe. Skupina, ktorá bola vyslaná na východ príde zo správou, že týmto smerom nie je nič iba ľad. Avšak skupina pod vedením poručíka Goreho objaví pozostatky mohyly a natrafí na dvojicu eskimákov. Počas búrky si jedného z nich pomýlia z polárnym medveďom a postrelia ho. Poručík Gore neprežije útok neznámeho tvora. Medzitým sa medzi kapitánmi oboch lodí zvyšuje napätie. Po návrate Goreho skupiny sa pokúsia postreleného muža zachrániť, čo sa im nepodarí. Jeho dcéra varuje kapitána Croziera, aby ihneď opustili územie Inuitov, lebo všetci zmiznú. Napätie, ktoré je prehĺbené bezvýchodiskovou situáciou posádky oboch lodí prehlbujú írsko-britské vzťahy, zvyšuje v podpalubí pristihnutá dvojica námorníkov, z ktorých jeden je Ír a je obľúbencom kapitána Croziera aj fakt, že sa Crozier uchádzal o ruku Franklinovej dcéry. Je zvláštne že potom, ako si môžeme na čsfd prečítať rady odborníkov na plavbu po mori (kam sa hrabe Vasco de Gama či James Cook) ešte musí ľudstvo riešiť problémy zo separovaným odpadom. Podľa komentárov by to títo ľudia mali mať už dávno vyriešené... ()

Žebřík (2018) (S01E03)

Kapitán Francis Crozier navrhne poslať výpravu 8 mužov, ktorý by sa vrátili na pevninu s informáciou o problémoch výpravy, čo kapitán sir Franklin rezolútne odmietne. Preto je Cozier rozhodnutý viesť spiatočnú výpravu sám, bez Franklinovho povolenia. Ten sa rozhodne usporiadať bohoslužbu pre celú posádku okrem lovcov, ktorý číhajú na medveďa, ktorý má na svedomí poručíka Goreho. Sám sa ich rozhodne navštiviť. Po spoločnom fotografovaní sa rozhodne ešte chvíľu ostať s časťou posádky poverených lovom. Tam sa však stane obeťou útoku tvora, ktorého opäť nikto nevidel. Na jeho pohrebe kapitán Cozier číta smútočnú reč, ktorú prednesie ako posledné slová kapitána Franklina, v skutočnosti je to však list na rozlúčku poručíka Goreho. Je rozhodnutý vyslať záchranný tým ešte v ten istý deň, avšak dostáva sa do sporu s poddôstojníkom oddaným Franlkinovi...Okrem hlavnej dejovej línie je, ako inak, liberálne, rozvetvený príbeh homosexuálneho páru, ktorý člen posádky ukončí, pretože boli prichytený. Ako prejav svojej prenesmiernej vďaky a homosexuálnej inteligencie sa mu jeho expriateľ do postele vyserie...Ajhľa, intelekt predchodcov dúhového prideu, teda v tomto ponímaní skôr prdu... ()

Potrestán, jako chlapec (2018) (S01E04)

Manželka kapitána Franklina žiada admiralitu o vyslanie záchrannej výpravy. V priebehu novembra roku 1847 sú posádky lodí Terror a Erebus čoraz silnejšie presvedčený o tom, že tvor, ktorý systematicky zabíja členov posádky má nadprirodzený pôvod. Jeden z poddôstojníkov na palube, Cornelius Hickey bez súhlasu kapitána Francisa Coziera vedie výpravu, ktorá sa rozhodne zajať eskimáčku, ktorú spolu s ocom mali na palube, nakoľko je presvedčený, že tvora ovláda a mstí sa posádke za smrť svojho otca. Crozier zasiahne práve včas, aby posádka ženu nezlynčovala a Hickeyho potrestá 30 ranami. Taktiež rozhodne, že kvôli stavu lode Terror umožní členom posádky odísť na loď Erebus, čo spravia s výnimkov desiatich mužov všetci ostatní. Seriál Terror (napriek komentárom sadomasochistov ktorý presne vedia ako na prežitie za každú cenu odhodlaný človek reaguje na pár rán trstenicov a fanúšikom, ktorým ku šťastiu stačilo aby MacGyver uplietol z hovna bič či jedným kanistrom benzínu zastavil inváziu 7 000 000 000 000 mravcov) prináša neopakovateľnú atmosféru narastajúceho zúfalstva mužov, ktorých vedie jediná túžba - ostať nažive. Vážne nedokážem pochopiť, prečo si niektorí ľudia potrebujú vylievať srdce nad tým, že sa podľa nich v seriály nič nedeje a nezapnú si Zúfale manželky či Savannah, akciou a vzrušením nabité seriály. O tom, že netušia mená jednotlivých postáv radšej pomlčím. ()

Tratoliště (2018) (S01E05)

Lodný lekár Henry Goodsir sa snaží eskimáčku naučiť jazyk a dozvedieť sa od nej viac o Tuunbaqovi, tvorovi, ktorý terorizuje posádky lodí. Posádke sa vďaka Thomasovi Blankymu podarípolárneho medveďa ťažko zraniť, avšak Blankymu musia amputovať nohu. Kapitán Crozier poverí velením nad oboma loďami Jamesa Fitzjamesa, pretože sa potrebuje zotaviť z choroby. Atmosféra v seriály prituhne a nie je to iba zásluhou klesajúcej teploty. ()

Smilování (2018) (S01E06)

Január 1848. Lode sú naďalej uväznené v ľade a Fitzjames plánuje opustiť lode a vrátiť sa do civilizácie po vlastných. Dôstojníci zistia, ako na tom stoja s potravinami a Dr. Goodsir sa snaží varovať Dr. Stanleyho, že konzervy môžu spôsobiť otravu olovom. Fitzjames usporiada karneval, na ktorom sa zúčastní aj zotavený kapitán Crozier a rozhodne sa posádke predložiť svoje plány. Karneval však naruší príchod eskimáčky "slečny mlčanlivej" ktorá si odrezala jazyk a plán Dr. Stanleyho, ktorí nachystá pascu a zároveň podpáli seba samého. A tak sa počet 116 členov posádky opäť o niečo zníži. ()

Hrozivá večeře (2018) (S01E07)

22. apríla 1848 vydá kapitán Cozier posádke pokyn na opustenie lodí. Počas cesty Cozier zistí, že karavána, ktorú vyslal na pomoc bola zmasakrovaná necelých 30 kilometrov od miesta kde lode uviazli. Rozhodne sa informácie neprezradiť posádke. Hickey, Irving a ďalší člen posádky počas lovu narazia na miestnych eskimákov z kmeňa Netsilik a zdá sa, že by posádke lodí mohli pomôcť. Hickey však zavraždí oboch členov posádky. Zo zmenou prostredia prichádza aj zmena v správaní sa jednotlivých postáv a zdá sa že Hickey má pre nás prichystané ešte nejedno prekvapenie. ()

Rozdělení (2018) (S01E08)

Hickey zavraždí všetkých členov skupiny lovcov Netsilikov a zohaví tela Irvinga a ďalšieho člena posádky. Do tábora sa vracia z verziou, že eskimáci ich napadli a jediný Hickey ich útok prežil a pomstil sa im. Varuje posádku pred možným útokom a tak sa mu podarí z niekoľkými komplicmi dosrať k zbraniam. Jeho verzii kapitán Crozier neverí, nakoľko obeťou je aj 6 ročné dievčatko a vďaka dôkazom sa rozhodne Hickeyho a jeho komplica, Solomona Tozera odsúdiť na smrť obesením. Počas vynášania rozsudku však tábor napadne Tuunbaq a vzniknutý chaos využije Hickey s Tozerom k tomu, aby sa dostali k zásobam a zbraniam a stratili sa vo všadeprítomnej hmle. Hmla pridala celej epizóde ešte lepšiu bezvýchodiskovú atmosféru a nálada v posádke sa zo dňa na deň zhoršuje. ()

Moře, moře, širé moře (2018) (S01E09)

Kým v Angicku sa chystá záchranná misia na podnet manželky kapitána Francisa, v Hickeyho skupine sa posádka uchýli ku kanibalizmu, ku ktorému je prinútený aj Dr.Goodsir, naproti tomu skupina kapitána Croziera sužuje podvýživa a členovia umierajú, medzi inými aj Fitzjames. Blankyho nohu zožiera gangréna a preto sa rozhodne v ústraní počkať na Tuunbaqa. Hickeyho muži nachystajú na kapitána Croziera pascu. Atmosféru seriálu stále udržuje ich bezvýchodsková situácia, avšak epizóda bola akosi pridlhá. ()

Už nejsme (2018) (S01E10)

Kapitána Croziera privedú do Hickeyho tábora. Dr. Goodsir, ktorý vie, že ho Hickeyho muži plánujú zjesť, informuje kapitána o svojom pláne otráviť sa, aby tak otrávil aj zvyšok Hickeyho posádky a Crozierovi povie, aby jedol iba jeho chodidlá, kedže vie, že tie nebudú otrávené. Hickey sa rozhodne chytiť Tunnbaqa a verí tomu, že sa mu ho podarí ovládať. Pri pokuse príde o život celá posádka vrátane Hickeyho, prežije iba Crozier, ktorého zachráni "mlčanlivá", ktorá sa volá Silna a v tábore eskimákov umožnia Crozierovi prečkať zimu. Na jar sa v tábore ukáže posádka záchrannej expedície, avšak Crozier predstiera, že je eskimák a ústami náčelníka eskimákov varuje posádku, aby sa vyhla pokusom objaviť severozápadnú námornú cestu. Záverečná epizóda bola tým správnym vyvrcholením prvej série. ()

Zvěrstvo (2019) (S02)

Druhá séria sa niesla v znamení japonského hororu, avšak podstatne lepšie boli zvládnuté práve časti filmu, ktoré tvorili iba sprievodný dej - umiestnenie japoncov do táborov či Chesterovu sluzbu v armáde ako prekladateľa. Podľa môjho názoru uškodilo aj to, že český dabing prelozil iba komunikáciu postav v angličtine a japonskú konverzáciu tvorili titulky. Nemám problém s titulkami ale kedze v seriály to bola tak v pomere 65 ku 35 tak mi to vôbec nesadlo, aj keď dôvod k tomu bol ale ako vravím mne tento štýl nevyhovoval. ()

Vrabec ve vlaštovčím hnízdě (2019) (S02E01)

V roku 1941 Chester Nakayama spolu so svojou rodinou pracuje ako rybár v Terminal Island v štáte Kalifornia. Potom, ako požiadajú svoju známu o zmes, ktorá ma prerušiť tehotenstvo jeho priateľky spácha žena, ktorá zmes pripravila samovraždu a v miestnej japonskej komunite sa povráva, že ich dostihli duchovia minulosti potom, ako je jej rakva pri poslednej rozlúčke prevrhnutá na zem. Navyše, niekoľko dní po incidente japonci zaútočia na Pearl Harbor...Úvodná epizóda celkom zaujala, rovnako ako jej hodnotenie na Rotten Tomatoes, 91% od kritikov a 70% od užívateľov, na čsfd biednych 55. ()

Všichni démoni jsou dosud v pekle (2019) (S02E02)

Po útokoch na Pearl Harbor sú japonskí obyvatelia ostrova poslaný do koncentračných táborov, kde sa snažia americký vojaci odhaliť kto je japonským špiónom. Zatiaľ čo Henry stojí tvárou v tvár nebezpečenstvu v tábore, Chester sa dozvie, že jeho mexická priateľka neišla na potrat a snaží sa odhaliť duchov minulosti...tí si nájdu cestu k ich rodine aj za plotom tábora...Prostredie tábora je spracované veľmi dobre, avšak dej zatiaľ príliš neupútal moju pozornosť. Prvá séria mala predsa len o čosi lepšiu atmosféru. ()

Trpělivě snášet nesnesitelné (2019) (S02E03)

Obyvatelia ostrova sa prispôsobujú životu v tábore. Chester sa snaží zabezpečiť svoju rodinu a zároveň nájsť cestu z tábora a zbaviť svojich najbližších zla, o ktorom je presvedčený že h prenasleduje a tak sa mu podarí vstúpiť do armády ako špión, lebo dešifruje správu ukrytú v liste a prejde tak armádnym testom. Henry sa zotavuje zo zranení ktoré utrpel...V epizóde sme svedkami jednej násilnejšej scény a to je asi tak všetko, inak je to analýza života japoncov v tábore, aj to zvládnutá veľmi zle. Zatiaľ veľmi slabá séria. ()

Slabí jsou maso (2019) (S02E04)

Chester, ktorý sa rozhodol pre lepší spôsob života v armáde čelí podozreniam a nenávisti z radov amerických vojakov, zatiaľ čo sa Luz dozvie, že čaká dvojička a podarí sa jej zmieriť sa s otcom Chestera Henrym. Dvojičky však podľa povery prinášajú smolu a tak nie sú obyvatelia tábora nadšený. Nešťastné nehody nesprevádzajú iba Chesterov pobyt vo vojenskom tábore ale nevyhnú sa ani jeho priateľke Luz...celkom slušný posun vpred, avšak pravdepodobne sa nenašlo veľa priaznivcov seriálu, ktorý to po prvých troch epizódach nevzdali, čo je vidieť aj na počte hodnotení na čsfd. ()

Roztříštit se jako perla (2019) (S02E05)

Japonský američania v tábore musia vyplniť dotazník, ktorý miestnu komunitu rozdelí. Luz sa od otca dozvie, že jej brat padol v boji a tak ju presvedčí, aby sa vrátila domov, kedže pri pôrode prišla o obe deti a tak ju v tábore nič nedrží. Chester dostane príležitosť vypočúvať japonského zajatca, ktorý využije jeho žiaľ a na chvíľu sa mu ho podarí presvedčiť že je duchom Yurei, avšak nakoniec sa Chester dozvie pravdu a zblíži sa s ním. Chester sa nakoniec rozhodne pomôcť mu spáchať samovraždu a odísť pre japoncov dôstojným spôsobom...Potom ako som pozrel viac častí po sebe musím uznať, že seriál vtiahne do deja človeka viac a vytvorí si aj lepšiu väzbu na postavy ako tomu bolo v úvode, keď som seriál pozerál v deň premiéry ale v nasledujúcich dňoch a opäť týždeň čakal. Takto ma aj dianie v tábore zaujalo podstatne viac, napriek tomu že po horore tu nebolo ani náznaku až v samotnom závere epizódy aj to iba na ostrove kde slúži Chester. ()

Taizo (2019) (S02E06)

Úvodný flashback nám prezradí, kto respektíve čo teraz Chestera prenasleduje a z akého dôvodu. Chester vracia do tábora, kedže jeho služba vlasti skončila zo zdravotných dôvodov. Od otca a mamy s dozvedá nielen to, že Luz odišla ale aj to kto je Tazio a prečo ho duch, ktorý ho prenasleduje stále hľadá...Nádherné prostredie japonského "neba" a dôležité momenty, ktoré dej posunuli podstatne vpred a mnohé veci vysvetlili. ()

Můj dokonalý svět (2019) (S02E07)

Chesterovi sa podarí utiecť počas jeho prevozu do prísnejšie stráženého tábora potom, ako ho tam dá previesť Bowman po Chesterovom pokuse o útek, pretože je sklamaný že jeho listy Luz nečíta a poslala mu ich naspäť. Navštívi ju a spolu sa rozhodnú ísť za jej babičkou do Nového Mexika. Duch najprv ovládne šéfa tábora Bowmana, kde prepukne epidémia a neskôr sa mu podarí ovládnuť aj Luzinho otca a tak sa dozvie, kam sa Luz s Chesterom vybrali... ()

Můj milý chlapec (2019) (S02E08)

Chester a Luz sa zosobášia v stodole v dome Luzinej tety a od polície sa dozvedia že Luziin otec zmizol bez stopy. Chester zistí, že teta dokáže vykonať obrad, pri ktorom zistí vďaka fotografii či je niekto ešte nažive alebo nie a tak sa Chester rozhodne obrad podstúpiť a zistiť či je jeho dvojča nažive a stretne sa s ním. Vďaka fotografiám zo svadobného obradu sa dozvedia, že duch yurei tam bol a ovládol tetu Máriu, ktorú v doma objavia mŕtvu a Luz je presvedčená, že yurei sa nesnaží zabiť Chestera ale ich dieťa, ktoré čaká. V tábore šéf Bowmen zistí, že jeho sekretárka sa snažila poslať kazetu s nahrávkou o pomeroch v tábore, Bowmenov kamarát vo Washingtone však kazetu zadrží a tak sa Bowmen rozhodne skretárke pomstiť... ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)