S01 - Jsem zklamaný, a můžu si za to sám. Neměl jsem na seriál koukat, dokud mám knižní předlohu v živé paměti. Tomu srovnání se prostě nelze vyhnout. A mrzí mě to o to více, protože mě kniha pohltila a ta ledová atmosféra na mě doslova sálala při čtení. Seriál má parádní vizuální stránku, skvělé herecké výkony(Harris, Menzies, Ready, Nagaitis či Hinds s Hartem) a slušné tempo. Bohužel to je všechno. Atmosféra je dobrá, ale mohlo se jít mnohem více do hloubky. Máme zde velmi dobré herce, přesto toho tvůrci nedokáží využít naplno. Pak je tu samozřejmě perfektní předloha, u které bylo jasné, že se nemůže převádět na obrazovku v poměru 1:1, ale to co nám tvůrci předkládají je místy hodně smutné a i špatné. Některé zápletky jsou načrtnuté nebo kloužou po povrchu, jiné mají dokonce jiný význam a nebo se u nich mění časová linie. Chápu, že je potřeba děj ořezat o některé zápletky a linky, přesto mě mrzí, že se to stalo takovým způsobem. Nejvíce na to doplatila postava Johna Irvinga, která má knize velkou roli, namísto toho v seriálu prostě je. Díky tomu, je jeden z nejsilnější momentů knihy naprosto zabitý. Totéž by se dalo napsat o vykreslení vztahu mezi Bridgensem a Peglarem. Hodně mě mrzelo i to, že jsem si k většině postav nedokázal přiřadit jméno, i když jím danou postavu neustále oslovovaly(a po přečtení knihy by to neměl být problém). V knize ten problém nebyl, protože se spoustě postav dostal pořádného popisu a vykreslení, díky čemu vyčnívaly. Zde si nikdo nebude pamatovat, kdo je Peglar, Des Voeux nebo další. A je to škoda. Chtělo to lepší prokreslení na úkor tempa a děje. Vím, že jsem k seriálu trochu nespravedlivý, ale tohle jsou mé dojmy, a takhle na mě seriál působil, i přes všechny objektivní kvality, které má. 6/10(11.3.2019)

• ledzepfan

Nechal jsem si to ještě projít hlavou, ale pořád to na mě působí jako bezkonkurenční seriálové zklamání roku. Úmorně pomalé tempo (kdy se po většinou neděje nic) v kombinaci s neurčitými skoky v čase vytváří nekonzistentní slepenec ve kterém pár postav zasazených v papírových kulisách špatně hraje, že jim je možná zima. Nechtěně vtipný digitální medvědodlak tomu taky nedodává na atmosféře... Prostě provar...(3.7.2018)

Zklamání velké, kniha se četla jedním dechem. Bohužel, film ji vykastroval a zpohodlněl, řeší se úplně jiné věci, co smrdí "současnými problémy"... tedy pseudoproblémy. Takže důraz je na to, jak posádka ošklivě nahlíží na domorodce, rasisti jedni, místo boje o přežití vidíme nudné kecy. Také jsem zvědav, zda z předlohy zůstane jiný sex než homosexuální, chybí jim tam v kajutě duhový prapor a #metoo. Čekal jsem od seriálu bezvýchodnost, vražedný mráz ("zima jak na Terroru"), pošmourno, oděvy ztěžklé zmrzlým potem a v pozadí hrůzu z magické přítomnosti v místech, kde skončila země lidí. Vidím herce převlečené do dobových hadrů co předstírají, že se točí v mrazu a odříkávají repliky, jimž nevěří. Tak uvidíme, jestli to bude vůbec mít cenu dokoukat. (po 4. dílu). // Edit po konci: Jedna z nejhorších adaptací knihy, co jsem poslední leta zažil. Kniha fakt dobrá, ač drobet brak, tak nepříjemně dloubající do mozku, mnohovrstevná, šťavnatá, řemeslně velmi zdatná. Adaptace ořezaná jak prase a nezáživná -- buď se měli úplně obejít i bez Tuunbaqa, nebo nechat celou jeho mytologii a původní smysl a konec. Ale ne, tvůrci museli divoce interpretovat a vytvářet vlastní symboliku v kolizi s knihou. // Přes to všechno solidní až výborní herci, kteří ten marasmus byli schopni ustát.(3.6.2018)

Skvělá knižní předloha si říkala o filmovou adaptaci už v průběhu čtení, kdy mi během letních dní málem mrzly zuby... Nevěřila jsme ale tomu, že toho někdo bůbec bude schopen, nicméně neuvěřitelné se stalo realitou! Smekám před tvůrci, kteří založili vše především na pečlivě vybraných hercích a na neskutečně vytvořené atmosféře (odpouštím polystyrenové kulisy a mírné prohřešky proti knize, včetně nutného krácení některých opravdu dlouhých pasáží). Jeden z nejlepších seriálů poslední doby!(17.4.2018)

Osudy tragické Franklinovy výpravy se záhy po jejím zmizení staly předmětem nesčíselných dohadů, spekulací a pověstí. I přes zmapování pohybu výpravy a shromáždění množství důkazů o jejím konci zbývá množství záhad a obří prostor pro fantazii těch, co se snaží konec posádek obou lodí smysluplně vysvětlit. Je až s podivem, že se nikdo atraktivním námětem nezaobíral už dříve, na druhou stranu je logické, proč s ohledem na trvání a velikost výpravy zvítězila forma seriálu nad celovečerním filmem. Námět i trailery musely nutně v značné části fanoušků vzbudit dojem vyhraněně hororové akční podívané, ale tvůrci šli jinou cestou. The Terror není ani realistickou podívanou, ani čistokrevným hororem. Dominuje v něm mysteriózní forma vyprávění. Rozumím zklamání části diváků, když zhlédli v podstatě komorní drama s lehce duchařským motivem. Za sebe bych dal přednost tomu, aby se mysteriózní rovina příběhu vůbec nekonala, zvlášť ne ta, kde mi bubáka ukazují v celé kráse. Nejlépe funguje jen tušené nebezpečí někde ve sněžné vánici, nejasné stíny, zvuky něčeho velkého kdesi v dálce, které se dají vykládat i jako pohyby ker a ledovců. Prostě kolísání na hraně halucinace a obrazotvornosti vybuzené pověrčivostí a strachem z nehostinné krajiny. Duchařský motiv tady funguje vlastně jako berlička, protože ve skutečnosti to probíhalo podstatně pomaleji, umíralo se po jednom vysílením, zoufalstvím a hladem. Seriál má slušné a funkční obsazení, místy je sice vidět finanční omezení, a tudíž studiové kulisy, ale to pro mě nebylo na překážku. The Terror jsem si užil, jen příliš nerozumím projektu druhé série. Neumím si ani při největší snaze představit, kudy se má vyprávění dále ubírat a hlavně s kým. Celkový dojem: 80 %.(15.7.2018)

• - Produkce plánovala uměle vylepšit zvukovou scénu, aby byly simulovány skutečné arktické podmínky, nakonec však byla během natáčení taková zima, že to nebylo potřeba. (Tomas_TM)

• - Pri natáčaní v Chorvátsku musel štáb odolávať vetru s rýchlosťou viac ako 300 km za hodinu. Často sa stávalo, že vietor odfúkol používané kulisy. (Marceloo)

• - Natáčanie na chorvátskom ostrove Pag trvalo od 3. apríla 2017 do 29. apríla 2017. Väčšina seriálu sa však natáčala v štúdiu v Budapešti. (Marceloo)