The Terror

(TV seriál)
Trailer
Drama / Horor
USA, (2018–2019), 16 h 6 min (Minutáž: 41–60 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

Trailer

J*A*S*M

Knižní předlohu neznám, dle anotace a názvu jsem tak čekal něco trochu hororově přímočařejšího a s hordou lovecraftovských potvor, jimž budou muset polárníci čelit. A on je to nakonec hlavně takový tíživý sestup do temných koutů lidských duší, okořeněný benadějí a inuitskou mytologií. Potvora nakonec není lovecraftovská ... a upřímně řečeno, bez ní by to snad i bylo lepší, moc hrůzy ten CGI méďa nevzbuzoval. Trochu zamrzí taky dojem papundeklovosti, neměl jsem příliš pocit, že se děj skutečně odehrává za polárním kruhem. Hrdinové vypadali příliš málo zmrzle. I přes uvedené výtky jsem ale moc rád, že takovýto seriál vznikl, čtyřhvězdičkovou kvalitou to má až překvapivě konstantní, od začátku do konce bez větších výkyvů. Příjemně nepříjemně strávené dva víkendové večery. ()

gudaulin

Osudy tragické Franklinovy výpravy se záhy po jejím zmizení staly předmětem nesčíselných dohadů, spekulací a pověstí. I přes zmapování pohybu výpravy a shromáždění množství důkazů o jejím konci zbývá množství záhad a obří prostor pro fantazii těch, co se snaží konec posádek obou lodí smysluplně vysvětlit. Je až s podivem, že se nikdo atraktivním námětem nezaobíral už dříve, na druhou stranu je logické, proč s ohledem na trvání a velikost výpravy zvítězila forma seriálu nad celovečerním filmem. Námět i trailery musely nutně v značné části fanoušků vzbudit dojem vyhraněně hororové akční podívané, ale tvůrci šli jinou cestou. The Terror není ani realistickou podívanou, ani čistokrevným hororem. Dominuje v něm mysteriózní forma vyprávění. Rozumím zklamání části diváků, když zhlédli v podstatě komorní drama s lehce duchařským motivem. Za sebe bych dal přednost tomu, aby se mysteriózní rovina příběhu vůbec nekonala, zvlášť ne ta, kde mi bubáka ukazují v celé kráse. Nejlépe funguje jen tušené nebezpečí někde ve sněžné vánici, nejasné stíny, zvuky něčeho velkého kdesi v dálce, které se dají vykládat i jako pohyby ker a ledovců. Prostě kolísání na hraně halucinace a obrazotvornosti vybuzené pověrčivostí a strachem z nehostinné krajiny. Duchařský motiv tady funguje vlastně jako berlička, protože ve skutečnosti to probíhalo podstatně pomaleji, umíralo se po jednom vysílením, zoufalstvím a hladem. Seriál má slušné a funkční obsazení, místy je sice vidět finanční omezení, a tudíž studiové kulisy, ale to pro mě nebylo na překážku. The Terror jsem si užil, jen příliš nerozumím projektu druhé série. Neumím si ani při největší snaze představit, kudy se má vyprávění dále ubírat a hlavně s kým. Celkový dojem: 80 %. ()

Marceloo

Posádka dvoch lodí je na ceste za majestátnym objavom. Ich túžbou je nájdenie prieplavu, ktorý by umožnil zjednodušenie obchodných stykov a objavenie nových území. Drsným prírodným podmienkam lode nedokážu odolať a posádka uviazne v nehostinnom prostredí. Jej členovia musia odolávať brutálnej zime a nájsť spôsob, ako prežiť. - Velká hororová udalosť, ktorá skončila ako marketingový prepadák, keď sa všetky časti dostali na internet krátko po premiére, čo AMC skrížilo ich plány. Vo svojej podstate ide o kvalitný seriál so silným produkčným zázemím. Problémom je to, že som mal stále pocit, že sa všetko zorganizovalo príliš rýchlo, a tak tvorcom ani nebolo jasné, ako to má vo výsledku pôsobiť. Ako Monster Horror to jednoznačne zlyháva, pretože monštrum vyzerá ako z nejakej PC hry vyrobenej v deväťdesiatych rokoch. Ako Survival The Terror tiež nezažiari kvôli slabej práci s postavami a celkovej neprehladnosti medzi nimi. Ako Horror Drama by to trošku fungovať mohlo, keby bola práca s flashbackmi aspoň trochu premyslená. Jediné, čo sa tvorcom podarilo zakomponovať slušne, je Supernatural Horror, ktorý funguje vďaka neopozeranej kultúrnej línii s domorodými obyvatelmi. Velmi ma tento seriál nepotešil a je smutné, že do toho tvorcovia neinvestovali viac. Ešte aj v interviews hovoria, že sú unavení a na ďalšej sérii už nechcú spolupracovať. No díky moc teda. Ale ak to má znamenať, že pán David Kajganich investoval svoju energiu namiesto tohto seriálu do Suspirie a Pet Sematary (oba remaky, takže sa chlapec musí hoodně snažiť, inak hororových fanúšikov nahnevá), tak mu bude tento projekt v mojom prípade odpustený. + herec z The Quiet Ones a Poltergeist + herec z The Woman in Black + herec z Underworld: Blood Wars + herec z Victor Frankenstein + herec z Fortitude ()

Dadel

Vydržel jsem všech 10 dílů jen díky slibnému námětu (mám rád lovecraftovské horory a hry jako Penumbra nebo Cryostasis), bohužel ale ve skutečnosti nejde o horor, ale o konverzační drama. I to by bylo ok, ale je to špatné a nudné konverzační drama, které se skoro celé odehrává v ateliéru mezi ledovci z polystyrenu nebo na jednom kamenitém plácku s nezajímavými a zaměnitelnými postavami, které občas umřou a vám je to jedno. Ale věřím, že kniha je dobrá. ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Prvá séria 4*, druhá 2*. Prvá ponúkla divákovi mrazivú hrôzu, druhá sa na to pokúsila ísť cez japonskú mystiku, avšak urobila tak značne nudne a nezáživne. Je otázne, či je The Terror hororový seriál. Na prvej sérii boli najhororovejšie veci, ktoré stvárali obyčajní ľudia z mäsa a kostí (snežná obluda tam bola tak trochu navyše, ale to asi aj vo výbornom románe Dana Simmonsa) a druhá séria je snáď ešte menším hororom. ()

• Štábu pomáhalo 85 chorvátskych technikov a 60 chorvátskych komparzistov. (Marceloo)
  • Scéna, v ktorej sa Henry Collins (Trystan Gravelle) potápa pod hladinou, sa v skutočnosti natáčala úplne bez vody. (Marceloo)
  • Pri natáčaní v Chorvátsku musel štáb odolávať vetru s rýchlosťou viac ako 300 km za hodinu. Často sa stávalo, že vietor odfúkol používané kulisy. (Marceloo)