The Terror (TV seriál)

• Česko

Teror

The Terror

Drama / Horor

USA, 2018–2019, 16 h 6 min (Minutáž: 41–60 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready, Richard Riddell, Guy Faulkner, Joe Hurst, Charles Edwards, Caroline Boulton, Richard Sutton, Sebastian Armesto, Sian Brooke, Liam Garrigan, Kevin Guthrie, Ian Hart, Máté Haumann, Mike Kelly, Apayata Kotierk, John Lynch, Greta Scacchi, Tom Weston-Jones, Trystan Gravelle, Ian Pirie, Daniel Oldroyd, Ronan Raftery, Jack Colgrave Hirst, Derek Mio, Cristina Rodlo, George Takei, Kiki Sukezane, Naoko Mori, Teach Grant, James Saito, William deVry, Miki Ishikawa, Shingo Usami, Hugo Ateo, Jesse Irving, Reilly Dolman, Geoff Gustafson, Chad Rook, Majumi Jošida, Adam Lolacher, C. Thomas Howell, Reed Diamond, Hiro Kanagawa, Emi Kamito, Marcus Toji, Clayton Chitty, Dávid Miller, Momona Tamada, Aya Furukawa, Stephen Thompson

Zajímavý koktejl adaptace knihy na základě skutečné události, kde se místy odehrávají nadpřirozené skutečnosti, ovšem jen proto aby podtrhly extrémní podmínky, kde se hlavní charaktery nacházejí. Přijde mi fascinující, že i když člověk de facto ví, jak to dopadne, kvalitní herecké výkony a zajímavé postavy pozornost udrží přímo návykově. Nejsilnější složkou je právě atmosféra, pouze v několikrát člověk instinktivně nepotlačí studiový dojem, jelikož protagonisté jsou s ohledem na teploty vcelku v klidu a nijak se na nich tato skutečnost neprojevuje. Hlavní antagonista má jen dvě nohy a svůj výkon si zjevně užil, jeho konec je přímo ikonický a alegorický současně. Seriál, který stojí za shlédnutí.(24.6.2018)

Chladný a nepríjemne sa pod kožu dostávajúci seriál, ktorý je bezpečne produkčne obalený, no veľmi nebezpečný, pretože nešetrí krvou, ukrutnou zimou, úzkosťou, brutálnosťou, napätím a ani vedomím, že tým najhorším tvorom je vždy predsa len človek ako taký. Má síce zopár hluchších pasáži, ale je to vydarená drsná chlapská séria, pri ktorej takmer vôbec nevadí neznalosť knižnej predlohy.(29.8.2018)

Zklamání... začalo to dobře, ale s dalšíma epizodama to sláblo a sláblo a jaksi to zapomnělo nějak držet pohromadě. Milion postav, z toho ale jen pár zapamatovatelných, zbytek je člověku úplně volnej, i když zrovna někoho krájí na kusy. Což je docela problém vzhledem k tomu, že příběhu to v sobě má asi tak na 3 epizody (a ne na 10) a ten zbytek se snaží bejt právě o těch postavách, což se mu ale vůbec nedaří a většina scén, kde se "nic" neděje, tak působí jako balast.(4.6.2018)

• George Stobbart

Z priemernej, autorsko-narcisticky rozsiahlej a rozťahanej predlohy sa zrejme žiadne zázraky vykresať nedali, ale ani tých pár vecí, čo na nej bolo dobrých sa tu preniesť nepodarilo. Mrazivú atmosféru, napínavé útoky monštra ani rastúcu beznádej a súcit s postavami som tu bohužiaľ nenašiel. Len niekoľko bezhlavo vyselektovaných pasáží, zlepených do nevýraznej desiatky častí, v neuveriteľne odfláknutom, umelom vizuále ako z lacného seriálu Syfy kanálu, degradované pochybnými hereckými výkonmi a pochované ignorantsky nezaujímavým dianím. Ledva za dva.(13.4.2018)

// Desítky námořníků, dvě lodi, jedno monstrum a nekonečná kostka ledu. Terror je pomalej a intenzivní, má fantastické herce a ještě lepší scénář, asi nejvíc pro něj ale pracuje atmosféra. Z drobných zádrhelů se stanou menší potíže, ty přerostou v poměrně vážné problémy, ze kterých se postupně a nutno dodat nevyhnutelně stává bezvýchodná situace, po které už přichází jen jedna věc. Teror. Je to intenzivní, mrazivý a poměrně dost depresivní. Situace se navíc několikrát zkomplikuje i způsoby, kterými byste to nečekali (a nikomu v životě nepřáli), takže těch deset epizod je nakonec docela boj byť jen ustát, natož si to nějak víc užít. Pokud je ale tahle beznaděj přesně to, po čem na obrazovce toužíte, pak nebudete zklamaní. Já nebyl, ale znova už si to fakt nikdy nedám. Škoda slabšího finále s pár divnými momenty, ani to mi ale celkový zážitek nezkazilo a těch 10/10 si to po právu zaslouží. Vedle Altered Carbon zatím nejlepší novinka tohohle roku.(20.4.2018)

• - Scéna, v ktorej sa Henry Collins (Trystan Gravelle) potápa pod hladinou, sa v skutočnosti natáčala úplne bez vody. (Marceloo)

• - Štábu pomáhalo 85 chorvátskych technikov a 60 chorvátskych komparzistov. (Marceloo)

• - Natáčanie na chorvátskom ostrove Pag trvalo od 3. apríla 2017 do 29. apríla 2017. Väčšina seriálu sa však natáčala v štúdiu v Budapešti. (Marceloo)