Spiknutí šedé rasy

• Slovensko Sprisahanie šedej rasy (více)

Lyrania, Vegaci, Reptiloidi, Šediví, Agartania, záhadné lietajúce objekty. Sú naozaj tu? Celovečerný dokument Sprisahanie šedej rasy prináša bezprostredné svedectvá ľudí, ktorým do života vstúpilo UFO. Nie je to snaha o senzáciu, ani prvoplánový film o viere v rôzne iracionálne povery či konšpirácie. Režisér filmu Maroš Berák počas 6 rokov zaznamenal sto hodín svedectiev od viac než stovky očitých svedkov. Vyspovedal obyčajných, náhodných ľudí, pedagógov, inžinierov, ľudí z prostredia armády, vedy i finančníctva. Hlavní protagonisti filmu skúmajú záhadné javy a načúvajú dôverným svedectvám ľudí z rôznych miest na Slovensku, ktorí sa im zverujú s nezvyčajnými zážitkami. Svedectvá sú nezávislé, o udalostiach existujú záznamy, no na otázky chýbajú odpovede. (Filmtopia)

2-Xtreme

Toto nemohol nikto myslieť vážne. A chvalabohu ani nemyslel. Smutné je aj to, že sám režisér nevedel čo točí a ešte sa s tým na diskusii prizná. Neuveriteľné ()

hygienik

Toto nie je dokument. To je snaha vysmievať sa z ľudí, ktorí tam vystupovali. Celková štylizácia vyznieva ako markizácky Kredenc, humor bez inteligencie. Otrasná kamera, hrozný scenár, nezmyselné strihy. To, že s niekým nesúhlasím ma neoprávňuje využiť film na to, aby som ho prezentoval ako imbecila a to ani vtedy, keď ním je. Každý človek má mať zachovanú svoju dôstojnosť. Predstavte si, že sa tým ľuďom ešte o 10 rokov vysmeje každý druhý divák, čo ten film uvidí. Dokumentaristi, prosím vás, neškoďte protagonistom vašich filmov! ()

Hamaradža

S filmom som mal rovnaký problém ako s väčšinou dokumentov Zuzany Piussi - hŕba kvalitného materiálu a absurdných postáv sťa vytrhnutých z Kusturicových filmov - veľký potenciál zmarený takmer nulovým autorským zásahom do materiálu, film pôsobí ako bez dramaturgie, ako celovečerná kompilácia čudákov a to až do takej miery, že (súdiac podľa komentárov tu) mnoho divákov ani nepochopilo že sa nejedná o dokument z produkcie ufológov. ()

PußyMagnet

Zajímalo by mě, kde ty individua, které na plátně jenom žerou a chlastají, sebrali. Vypadá to jak casting na "Nikdo není dokonalý". Ale některé konspirační teorie byly nápadité ()

GTS_PUNK

Ťažko povedať, či to režisér Maroš Berák myslí s týmto dokumentom vážne, alebo si prostredníctvom neho iba svojským spôsobom robí srandu z ľudí, ktorých do neho obsadil. Obsahovo sa snímka zaoberá fenoménom UFO a mimozemšťanov na Slovensku. Výpovede v ňom pochádzajú od ľudí, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, respektíve zažili nejakú osobnú skúsenosť s niečím, čo "nepochádza z nášho sveta". Problémom Berákovho dokumentu nie je ani tak téma, ktorej sa venuje, ale spôsob, akým sa rozprávanie a pohľad na ňu postupne uberá. Samotná téma ako taká môže byť totiž zaujímavá aj pre racionálne zmýšľajúceho diváka, ak sa nepúšťa do prehnaných konšpiračných teórií a rôznych nebezpečne naklonených, politicky zaváňajúcich uhlov. A to sa, bohužiaľ, v prípade Berákovho diela deje. Dokument, ktorý sa začína ako pohľad na UFO a mimozemšťanov, sa postupne pretvára do podoby konšpirovania a bláznivých teórií ľudí, ktorí v ňom vystupujú. Tému dokumentu, ktorý je zo začiatku celkom dobre uchopený, tak skoro úplne kvalitatívne ničia. Ale to je do veľkej miery aj chyba autora-režiséra, pretože materiál do filmu v konečnom dôsledku vyberal on. A nech už celú snímku poňal viac či menej seriózne, počúvať konšpirácie o tom, ako reptiliáni ovládajú finančný systém, je v každom prípade minimálne bizarné. O to viac, ak o tom rozpráva akýsi finančník, ktorého vystupovanie nesie všetky znaky toho, že sám nie je ľudskou bytosťou. Sprisahanie šedej rasy nemožno brať úplne vážne. A to nielen pre značne zvláštne obsadenie, ktoré sa v rámci filmu postupne predbieha v čoraz bizarnejších teóriách o UFO a mimozemských rasách a civilizáciách. Dokument zo začiatku dokáže zaujať, ale postupne kvalitatívne klesá veľmi hlboko. Z technického hľadiska snímka nenadchne takmer vôbec. ()

Pitryx odpad!

Tak jsem si to po třech letech pustil znovu a musím konstatovat, že s mým starším komentářem souhlasím. A také s některými názory ve filmu, ale asi tak deseti procenty, takže hodnocení bude nulové.   Mně se to zdálo dost jednostranné. Pro UFOlogy velmi málo vypovídající film. Pro ostatní diváky se však mohou jevit některé minuty filmu přinejmenším zajímavé. V celém snímku bylo dost zbytečných záběrů. Pohled na chladící věže je možná hezký, ale ohledí se. A nahá dívčina -------52/? To byl asi nej záběr. Bohužel většina lidí zde plácá naprosté nesmysly, a to i ti vzdělaní, pokud filmové titulky nelžou. Zvukař byl zřejmě ožralý jako slíva ne? Protože jinak nechápu občasné vypínání zvuku. Střih také nic moc. Konspirátoři jistě budou mít ze snímku radost, za mne osobně to však vydá tak na 15 % a to je vše. A to jen proto, že jsem se u snímku asi třikrát hlučně zasmál. ()

blondboss

Jednoznačne najbizarnejší dokument, aký som doteraz vo svojom živote videl. Určite je na zváženie porozmýšľať nad tým, či sme vo vesmíre sami, ale ja naivec som si doteraz vždy myslel, že dokument by mal odrážať fakty. Tento "dokument" je doslova založený na podnetoch a názoroch ožranov, pochybných filozofov a konšpirátorov, ktorý toho vedia viac ako celé vlády dokopy. Vierohodnosť dokumentu je asi taká, ako keď uveríte fáme o tom, že Obama sa rozprával so židojašterom a ujo Soroš im pritom podával kávu. Mám taký pocit, že čo najskôr napíšem Pellegrinimu, aby nalial čo najviac peňazí do vedy a výskumu, lebo ak je toto budúcnosť našej dokumentaristiky, tak to môžme ísť rovno slušne povedané do riti. Každopádne hviezdička za to, že som sa slušne zasmial, pokrútil hlavou a kebyže mám čo to v sebe šlahnuté - či už pervitín alebo fľašu borovičky - tak verím, že intelektuálne by som sa dokázal dostať na úroveň všetkých protagonistov tohto snímku. Mám taký pocit, že pointou tohto veľdiela bolo spraviť si prdel z účinkujúcich. Strašné niečo. 15 % ()

BarVo

S prehľadom najhoršia kamera, akú som v SK filme videla. Na to by mal byť paragraf. Mám ale problém aj s celkovým vyznením filmu, ktorý sa /možno nechcene/ zo svojich protagonistov vysmieva. Je jasné, že keď niekto tomu venuje 6 rokov života, asi to nebolo jeho prvotným cieľom, ale stalo sa. Chýba tu odstup, ale aj nejaký konkrétny zámer, či myšlienka autora, čo tým chcel vlastne povedať, alebo aspoň nejaká interakcia s postavami a ich príbehmi a názormi. Premrhaná šanca. /MFF Cinematik Piešťany 2017/ ()

SEVILIA

Šediváci...prislo mi to cele jak prank :D toto nemoze nikto natocit a myslet vázne :D lol.... na moje prekvapeni islo o kvalitnu komediu a dobre sem sa pobavila :D Babicka na konci snimku kera nevladala ani vypravat to zabila uplne :D :D :D ludsky orgazmus ????? :D WTF? :D ()

Blumental

Tak trochu Obrazy starého sveta, keby mal Hanák podvratný zmysel pre humor. Kým Hanákov zrobený deduško vysvetľuje celkom presne teóriu kozmických rýchlostí, tu počujeme odvážnejšie teórie a fakty. Ale o tie nejde, nejde ani o UFO a nejde ani o to, či mimozemšťania sú už tu alebo sú aspoň niekde inde. O to ide možno postavám v tomto filme. Filmu ide o tieto postavy. Ukazuje, že ľudia nechcú žiť svoje malé životy a stále budú hľadať niečo, čo ich presahuje. Je to pozorovanie nových produktov náboženského pudu vo svete bez Boha a už aj bez vedy a autorít, ved' doba je postpravdivá. Hanákovský obdiv k svojim hrdinom celkom nemizne, ale je zásadne kontaminovaný iróniou, až je z toho - ako napísala SEVILIA - "kvalitná komédia". ()

sasankinbrat

Smutne trapny a zbytocny film. Film som si isiel pozriet bez ocakavani, v snahe podporit nezavisly slovensky projekt. Zial, bolo tazke pretrpiet amaterstvo, s akym je film natoceny. Netusim aka bola pohnutka autora, ale neda sa alibisticky sediet na dvoch stolickach - dat priestor ludom, ktori UFO beru vazne, niektori z nich su mozno dusevne chori a zaroven ich kruto ironizovat miestami az trapne stylizovanymi zabermi (napr. scena s krmiacim sa financnikom, kedy som cakal uz len na to, ze si objekt v tom lepsom pripade grgne, ci scena pri casi vina s objektom v zjavne povznesenej nalade a pod.). Kamera, strih uplna katastrofa, nedosahujuca uroven ani rocnikovej prace studenta VSMU. Je az trivialna chyba, ked kameraman absolutne nezvlada svoju pracu. Nemozem si pomoct, ale to ironizovanie nesie rukopis Z. Piussi, do ktoreho sa mozno autor chtiac-nechtiac nechal vmanipulovat. Akekolvek, aj vzdialene porovnanie s D. Hanakom je scestne, aj ked mozno chcene (prepac Blumental). Dnes uz chapem, preco projekt neziskal financnu podporu a jednu hviezdicku mu preto davam len za sestrocny entuziazmus autora, pre mna vsak nepochopeny. Pre koho bol tento dokument urceny? Aky bol jeho ciel? Autor chcel pravdepodobne ukazat verejnosti fenomen, ktory mozno s nadsaskou prirovnat az k nabozenstvu. Ale akej verejnosti? UFO bigotne veriacim ludom? Alebo bol film urceny UFO liberalnejsiemu publiku? Preco by sa ale toto publikum malo o film zaujimat? Akokolvek, nech si uz film pozrie hocikto, pravdepodobne bude sklamany. ()