Spiknutí šedé rasy

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2017, 79 min

Maroš Berák

Vít Janeček

Tak trochu Obrazy starého sveta, keby mal Hanák podvratný zmysel pre humor. Kým Hanákov zrobený deduško vysvetľuje celkom presne teóriu kozmických rýchlostí, tu počujeme odvážnejšie teórie a fakty. Ale o tie nejde, nejde ani o UFO a nejde ani o to, či mimozemšťania sú už tu alebo sú aspoň niekde inde. O to ide možno postavám v tomto filme. Filmu ide o tieto postavy. Ukazuje, že ľudia nechcú žiť svoje malé životy a stále budú hľadať niečo, čo ich presahuje. Je to pozorovanie nových produktov náboženského pudu vo svete bez Boha a už aj bez vedy a autorít, ved' doba je postpravdivá. Hanákovský obdiv k svojim hrdinom celkom nemizne, ale je zásadne kontaminovaný iróniou, až je z toho - ako napísala SEVILIA - "kvalitná komédia".(25.3.2017)

• blondboss

Jednoznačne najbizarnejší dokument, aký som doteraz vo svojom živote videl. Určite je na zváženie porozmýšľať nad tým, či sme vo vesmíre sami, ale ja naivec som si doteraz vždy myslel, že dokument by mal odrážať fakty. Tento "dokument" je doslova založený na podnetoch a názoroch ožranov, pochybných filozofov a konšpirátorov, ktorý toho vedia viac ako celé vlády dokopy. Vierohodnosť dokumentu je asi taká, ako keď uveríte fáme o tom, že Obama sa rozprával so židojašterom a ujo Soroš im pritom podával kávu. Mám taký pocit, že čo najskôr napíšem Pellegrinimu, aby nalial čo najviac peňazí do vedy a výskumu, lebo ak je toto budúcnosť našej dokumentaristiky, tak to môžme ísť rovno slušne povedané do riti. Každopádne hviezdička za to, že som sa slušne zasmial, pokrútil hlavou a kebyže mám čo to v sebe šlahnuté - či už pervitín alebo fľašu borovičky - tak verím, že intelektuálne by som sa dokázal dostať na úroveň všetkých protagonistov tohto snímku. Mám taký pocit, že pointou tohto veľdiela bolo spraviť si prdel z účinkujúcich. Strašné niečo. 15 %(9.9.2018)

• BarVo

S prehľadom najhoršia kamera, akú som v SK filme videla. Na to by mal byť paragraf. Mám ale problém aj s celkovým vyznením filmu, ktorý sa /možno nechcene/ zo svojich protagonistov vysmieva. Je jasné, že keď niekto tomu venuje 6 rokov života, asi to nebolo jeho prvotným cieľom, ale stalo sa. Chýba tu odstup, ale aj nejaký konkrétny zámer, či myšlienka autora, čo tým chcel vlastne povedať, alebo aspoň nejaká interakcia s postavami a ich príbehmi a názormi. Premrhaná šanca. /MFF Cinematik Piešťany 2017/(15.9.2017)

• sasankinbrat

Smutne trapny a zbytocny film. Film som si isiel pozriet bez ocakavani, v snahe podporit nezavisly slovensky projekt. Zial, bolo tazke pretrpiet amaterstvo, s akym je film natoceny. Netusim aka bola pohnutka autora, ale neda sa alibisticky sediet na dvoch stolickach - dat priestor ludom, ktori UFO beru vazne, niektori z nich su mozno dusevne chori a zaroven ich kruto ironizovat miestami az trapne stylizovanymi zabermi (napr. scena s krmiacim sa financnikom, kedy som cakal uz len na to, ze si objekt v tom lepsom pripade grgne, ci scena pri casi vina s objektom v zjavne povznesenej nalade a pod.). Kamera, strih uplna katastrofa, nedosahujuca uroven ani rocnikovej prace studenta VSMU. Je az trivialna chyba, ked kameraman absolutne nezvlada svoju pracu. Nemozem si pomoct, ale to ironizovanie nesie rukopis Z. Piussi, do ktoreho sa mozno autor chtiac-nechtiac nechal vmanipulovat. Akekolvek, aj vzdialene porovnanie s D. Hanakom je scestne, aj ked mozno chcene (prepac Blumental). Dnes uz chapem, preco projekt neziskal financnu podporu a jednu hviezdicku mu preto davam len za sestrocny entuziazmus autora, pre mna vsak nepochopeny. Pre koho bol tento dokument urceny? Aky bol jeho ciel? Autor chcel pravdepodobne ukazat verejnosti fenomen, ktory mozno s nadsaskou prirovnat az k nabozenstvu. Ale akej verejnosti? UFO bigotne veriacim ludom? Alebo bol film urceny UFO liberalnejsiemu publiku? Preco by sa ale toto publikum malo o film zaujimat? Akokolvek, nech si uz film pozrie hocikto, pravdepodobne bude sklamany.(28.3.2017)

• hygienik

Toto nie je dokument. To je snaha vysmievať sa z ľudí, ktorí tam vystupovali. Celková štylizácia vyznieva ako markizácky Kredenc, humor bez inteligencie. Otrasná kamera, hrozný scenár, nezmyselné strihy. To, že s niekým nesúhlasím ma neoprávňuje využiť film na to, aby som ho prezentoval ako imbecila a to ani vtedy, keď ním je. Každý človek má mať zachovanú svoju dôstojnosť. Predstavte si, že sa tým ľuďom ešte o 10 rokov vysmeje každý druhý divák, čo ten film uvidí. Dokumentaristi, prosím vás, neškoďte protagonistom vašich filmov!(4.4.2018)