Mlha

• USA The Mist

Epizody(10)

Obyvatelé vesnice v Maine jsou uvězněni záhadnou mlhou. Zjistí, že ukrývá děsivá stvoření. (Netflix)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (10)

Mlha (2017)

No, nič moc. Vlastne poriadny prepadák. Dopozeral som to len z toho dôvodu, lebo to nebolo príšerné, ale „iba“ totálne priemerné. Nápad natiahnuť Kingovu poviedku (novelu?) na televízny seriál nebol najhorší, ale nakoniec to dopadlo ako podobne unylé Pod kupolou. Nezaujímavé postavy hrané hercami, pre ktorých ide o vrchol kariéry (a schopností), tupé, nekonečné dialógy o ničom a strašne nudné, telenovelové vzťahy. Občas sa objaví niečo, čo vás vytrhne z letargie (drsnejší zvrat alebo gore) a spočiatku je prítomná sľubná hmlistá-hustá ponurá atmosféra. Avšak s pribúdajúcimi minútami je to slabšie a slabšie. O hmlu bohvieako nejde, skôr o to, čo sú ľudia schopní urobiť jeden druhému. Jasné, o to šlo aj v poviedke (novele?), ale išlo v nej zároveň a bez debaty aj o nebezpečenstvo v hmle. V seriáli je hmla len nedôležitý štatista a ukrývajú sa v nej veci, ktoré sa v poviedke (ani v Darabontovom filme) rozhodne neobjavovali. Koniec je zakončený cliffhangerom, ale myslím, že budem hovoriť za všetkých, ak vyhlásim, že sa nič hrozné nestane, ak druhá sezóna nevznikne. ()

Pilot (2017) (E01)

Spoilery. No... Neviem, či budem pokračovať. jednu časť možno ešte dám, aby sa nepovedalo, ale moc ma to zatiaľ nezaujalo a pochybujem, že sa to nejak extra rozbehne. Hlavne s týmito nie príliš šťavnatými postavami, pomalým vývojom deja a dialógmi, ktoré sa bohvieako neoplatia počúvať. Nápad zadaptovať Kingovu novelu ako seriál je teoreticky super, ale tvorcovia ju dosť pozmenili, je tu plno nových postáv. Vlastne je to všetko nejaké nové, zostalo len americké malomesto a z kopcov schádzajúca hmla. Potešia krvavé detaily, tak ale zas krv nie je všetko, že. Novela dobrá, Darabontov film až na pár hluchých miest tiež (hlavne "ten" koniec!). Ale toto vyzerá skôr ako ďalšie (seriálové) Pod kupolou. O tom, ako sa filmári (ne)mienia držať predlohy, krásne vypovedá fakt, že démonickú pani Cormody (u Darabonta Marcia Gay Harden) nechajú zabiť už v prvej časti (!). Čo je dobre. Asi...? ()

Withdrawal (2017) (E02)

Musím sa priznať, že som to čakal horšie. Dobrou správou je, že zatiaľ obe epizódy trvali ani nie 40 minút. Ak by trvali hodinu, asi by to bolo horšie, ale len 40 minút je fajn; utečie to skôr, než by to začalo nudiť. Postavy ma stále príliš neoslovili a veľa minút sa riešia úplne nepodstatné a nezaujímavé vzťahy, plus k tomu si treba prirátať nezáživné dialógy. Ale atmosférou to má niečo do seba a nejde o žiadne naťahovanie času v tom zmysle, že prvú polku sa budú "budovať vzťahy" a "spoznávať postavy" a až v druhej hmla zostúpi z hôr do mestečka. Nie, hmla doňho zišla už v prvej časti. Takže v tomto smere OK. Zatiaľ sa vcelku osviežujúci javí byť aj rozdelenie postáv na obchodné centrum (nie supermarket, ako tomu bolo v knihe a Darabontovom filme) a kostol. Uvidíme, čo z toho bude. Nejaký seriálový zázrak by som na vašom mieste určite neočakával, ale inak zatiaľ celkom fajn. Akurát teda nechápem, čo sú to za megapríšery, že im robí problém dostať sa cez sklenené dvere. ()

Show and Tell (2017) (E03)

No. Po nie najlepšom, ale vcelku sľubnom rozjazde v podobe prvých dvoch dielov, prichádza tretí. A s ním nudná vzťahová telenovela. Akurát nie s tureckými, ale americkými hercami. Tí sú ale rovnako neschopní. Dialógová prekáračka, v ktorej viac, ako po minulé razy, vyniknú priemerné postavy a bezradné dialógy o ničom. Polovica postáv na päsť, dve by ste obsadili do porna a zvyšok hodilo do vody bez nafukovacieho kolesa. ()

Pequod (2017) (E04)

Ojojoj, prúser. Nič sa nedeje a ak niečo predsa, sú to absolútne zbytočné konflikty, ktoré by sa nemuseli stať, ak by trištvrte postáv neboli debili a zvyšok sa tomu len nečinne neprizeral. 30 % ()

The Waiting Room (2017) (E05)

Tak už nielen supermarket (pardon, obchodné centrum) a kostol, ale aj nemocnica. OK, prečo nie. Ako nápad to nie je zlé. Teoreticky je veľmi zaujímavé byť v jednom mestečku, ale v rámci neho sa presúvať z rôznych lokácií, pričom každá je zabývaná novými postavami, s ktorými sa stretávajú už známe, staré postavy. Prakticky je to však stále strašná nuda, pretože všade sa pohybujú úplne nezaujímavé postavy, baviace sa medzi sebou úplne nezaujímavým spôsobom. Trocha to vylepšuje sex a naturalistická operácia, ale inak rovnaký šmejd, ako predchádzajúce diely. Ani poriadne neviem, prečo to stále pozerám. ()

The Devil You Know (2017) (E06)

Panebože ten seriál je za trest alebo čo. Etuda so šialeným lekárom poteší, ale stále je to neskutočne naťahované, ukecané a obsadené druhotriednymi hercami, vyčerpane a odovzdane hrajúcimi nenáročné, podpriemerné postavy. Každý diel rozmýšľam, že ukončím sledovanie, tak ale už som zvládol väčšiu polovicu prvej (a pevne verím, že zároveň aj poslednej) série, tak už to možno dorazím do konca. Akože nie je to úplný odpad, občas to príde s niečím trochu zaujímavým, takže preto to ešte stále pozerám. ()

Over the River and Through the Woods (2017) (E07)

Panenanebi, ja sa asi zabijem! Prečo som to začal pozerať, viem. Prečo v tom ale pokračujem, neviem. Možno preto, že to nie je ÚPLNE zlé, čiže je to "iba" totálna nuda, ale nie niečo, čo by ma vyložene fyzicky bolelo. I tak je to ale strašná strata času. No chcem to mať skompletizované, tak to, zrejme, bohužiaľ, budem musieť dopozerať. Prekvapivo, ani v tejto časti sa toho veľa nedeje, len nesympatické postavy 43 minút kecajú dosť nezáživne o úplne nezaujímavých veciach a keď sa aj nejakým zázrakom niečo konečne začne diať, je to o hov... ()

The Waking Dream (2017) (E09)

Viete čo, toto muselo chcieť talent, nakrútiť natoľko banálny seriál. Tento diel je našťastie už predposledný a vďaka tomu sa dá prežiť. ()

The Tenth Meal (2017) (E10)

No ok, dám až 60% - také vysoké hodnotenie som doteraz nedal žiadnej z 10. častí. Posledná epizóda je však vcelku dobrá a dosť ma potešilo, že síce je tam pár záverečných cliffhangerov pre druhú sériu (ktorá, našťastie, zrejme nikdy nebude), no inak ide o relatívne uzatvorenú záležitosť. S týmto mojím vyhlásením asi mnohí nebudú súhlasiť a budú tvrdiť, že je tam cliffhanger veľký ako vráta od stodoly (a evidentná chuť tvorcov poňať to ako iný nekonečný seriál, Walking Dead). Ale v mojich očiach je The Mist pomerne normálne zakončená. Situácia v obchodnom centre detto, vrátane mnohých dôležitých postáv. Škoda, že takýto priemerný nebol celý seriál, ale až finále. ()