Gieokeui bam

Thriller / Mysteriózní

Jižní Korea, 2017, 108 min

Hang-joon Jang

Hang-joon Jang

Výborný mysteriózní psycho thriller, který jsem málem přehlédl, děkuji tedy LangiJ za nalákání.Zpočátku se film jeví jako všední drama, kde se rodina přestěhuje do nového baráku, ve kterém je pokoj, který nemůže být otevřen a ze kterého vychází podivné zvuky. Brzy je násilně přepaden a unesen jeden ze dvou bratrů, který se po 19. dnech vrací a nepamatuje si vůbec nic,ba jeho chování se rapidně změnilo. Tohle je víceméně jen náčrt na první půli filmu, poté se film brutálně převrátí tasí na diváka jeden šokující zvrat za dalším a vrcholí brutálním vyvražděním rodiny v baráku,za což si film ode mě odnáší plnéj kotel. Je to perfektně promyšlené, originální, vygradované, napínavé a neobvyklé. Někdo sice může mít připomínky, že je to až moc překombinované a né vše by v realitě mohlo dávat smysl, ale já si tenhle thriller užil na výbornou a tyhle detaily mě z míry nevyvedou. Doporučuji. Zdá se mi to, nebo Netflix kupuje už i Koreu?? 85%(9.3.2018)

Už dávno ma nejaký film tak nemiatol, že s akým žánrom mám vlastne tú česť, ale juhokórejská produkcia bola v kombinovaní žánrov vždy najlepšia a síce už to nie je presne to, čo bývalo, ale potvrdila to aj tentoraz. Forgotten vtiahne už od začiatku, už od úplne prvej sekvencie v aute trochu cítiť, že nie je všetko úplne v poriadku a po nasťahovaní do domu je to už jasné, film ponúkne viacero výborných motívov z odlišných žánrov a tak som si vôbec nebol istý, čo bude mať vlastne pre dej najpodstatnejší význam a aký žáner bude hlavný. Film miestami pripomína horor, mysteriózny film s tajomnou atmosférou, napínavý thriller alebo zaujímavú kriminálku a najlepšie je, že každý tento žáner funguje a sekvencie z jednotlivých žánrov som si užíval. No prednosť má aj tak nepredvídateľný dej s množstvom otázok a tak som bol veľmi zvedavý, ako sa bude vyvíjať. V druhej polovici už ale film niektoré tajomstvá odhalí, vrátane žánru, takže už možno trochu stratí na atraktivite, ale dejovo mi to aj tak prišlo veľmi zaujímavé a našťastie celkové vysvetlenie nie je až tak jednoduché, aby ho v rýchlosti prezradila nejaká pointa a tak jeho vysvetľovanie je postupné a podľa mňa veľmi dobre zvládnuté, pričom aj celkom originálne, s niečím takýmto som sa asi ešte nestretol. Síce si nie som istý, či som niečo takéto v úvode chcel, ale na konci som bol s vysvetlením spokojný. A aj úplný záver je typicky kórejský, takže tu si nemôžem sťažovať. Film sa môže oprieť aj o postavy, celá štvorčlenná rodina je dobre obsadená a aj veľmi dobre zahraná, prednosť majú očakávane hlavný hrdina a jeho brat, ale aj rodičia majú niečo do seba a napríklad taká sekvencia s matkou v daždi bola výborná. A okrem nich tu má nejaký priestor vlastne len polícia. Režijne je to očakávaný vysoký štandard, kde nemám čo vytknúť. Pred rokmi tvorila takéto filmy juhokórejská produkcia v podstatne väčšom množstve a možno aj kvalite, už to nie je, čo bývalo, ale Forgotten predsa len podstatne uspokojilo moju chuť po podobných filmoch, dobrá práca. 77%(28.4.2018)

Kórejci opäť “pojedli” besné huby, aby dali dokopy originálny thriller, ktorý sa len ťažko môže s niečim zrovnávať. Ich nápaditosť opätovne dosiahla úroveň “za plot”, a mňa tak napáda, na čom tamtí ľudia “šliapu”, že dokážu vymyslieť niečo tak atypické. Jediné, čo ma však naozaj mrzí, je fakt, že samotná story je akosi príliš “prekombi”, čím sa rapídne vymyká stráviteľnej realite. Vďaka rozuzleniu sa možno pýta štvrtá, no zrejme bude lepšie zostať pri III.(22.2.2018)

(SPOILERY)...aneb jak se dá z nejprve výtečně napínavého thrilleru (s jednou parádní hororovou scénou) udělat fraška a blábol. Jenže než se to celé zvrhne do této stupidní roviny, kdy zjistíme, že jsme celou dobu fandili prachsprosýtmu vrahovi, přičemž si tvůrci přejí, abychom mu svým způsobem zachovali sympatie až do úplně poslední scény, tak film disponuje intenzivním a velmi vtahujícím dějem, který mě přibyl k sedačce jako v poslední době máloco. Takže za ty úvodní (zhruba) dvě třetiny čtyři hvězdy, kdybych chtěl být objektivnější, musel bych jít o jednu, možná dvě níž.(18.3.2018)

Vskutku chytře vystavěný a zručně natočený psychologický thriller, mí Korejci mě opět nezklamali. Pomalé tempo, klidná kamera, ponurá atmosféra, mysteriózní až horrorový děj a jedna tak extralibová lekačka, že jsem z ní měl zvýšený tep a doznívající husinu asi deset vteřin. Čím blíž závěru, tím víc se mysterióznost až horrorovost vytrácí a rozuzlení (které jsem částečně uhádl už brzy) je vcelku prozaické. A já si přiznal, že už jsem přece jenom viděl působivější korejárny a pátou hvězdu nechal v měšci. Ovšem pro typicky asijské unhappyendy mám velkou slabost.(9.3.2018)

Tak zase budem za kverulanta, ale toto sa vôbec nepodarilo. Pribeh o tragickom prepleteni osudov dvoch rodin je prvu polovicu filmu podany ako Hitchcockovsky thriller. Dokonca aj hudba neraz pripomina Herrmannove motivy. Hlavny hrdina postupne zistuje, ze v jeho rodine nieco nesedi. Bohuzial je to podane tak strasne vazne a nasilu sa tlaci na napätie, ze ja som sa nonstop na vsetkych tych nezmyselnych lakackach smial. Dokonca som prakticky okamzite odhalil co je v jeho rodine v neporiadku. Akurat som samozrejme nepoznal motivaciu tych ludi preco to robili. Tu sa zacneme dozvedat celu druhu polovicu filmu, ktora je jednou nekonecnou a totalne absurdnou vysvetlovackou plnou nepravdepodobnych nahod. Ak by sme sa dozvedeli, ze za vsetko môzu mimozemstania alebo iluminati, tak by ma to uz vôbec neprekvapilo. V prvej polovici filmu som sa bavil aspon na ucet tvorcov a ich prehnanej snahy o seriozne vykreslenie pribehu. Druha ma tym nekonecnym vysvetlovanim zacala nudit az otravovat. Ale posledna scena v ktorej sa ukazuje totalne absurdna prepletenost osudov tych rodin ma zase rozosmiala, tak tomu nakoniec dam aj tu tretiu hviezdicku. Divak sa pri tom urcite zabavi. Ci uz tuto absurdnu zapletku prijme alebo sa bude bavit na jej ucet. Podla mna by film snad lepsie fungoval ak by bol podany chronologicky. Alebo ho natocil nejaky ovela lepsi reziser typu Alejandro González Iñárritu. 5/10.(17.3.2018)

Dobrý mysteriózní snímek, který opět ukazuje, že Korejci rozhodně temnější žánry umí. V tomhle případě si skvěle hrají s atmosférou a prezentují příběh, jež je dostatečně tajemný na to, abyste byli napjatí už od začátku. Film navíc zůstává poměrně komorní, což mu jen přidává na tom, jakým dojmem na diváka působí. A ten dojem je dobrý.(8.3.2018)

Tak tohle bylo super! Tušila jsem, o čem to má být, ale nakonec se z toho vyklubalo úplně něco jinýho a mnohem lepšího, než jsem čekala. Občas si říkám, kam Korejci na tyhle nápady chodí. Příběh je skvělý, stejně jako výkony obou hlavních mužských představitelů. Zvraty jsou parádně vymyšlený a vše se odkrývá postupně, že i když k pár rozuzlením dojde už během filmu, to úplné padne až v závěru. Vůbec to ale nesebralo filmu na tempu, bylo to napínavé až do konce, kde do sebe vše pěkně zapadne. Ale ten konec... No jo, Korea... Přeloženo.(1.3.2018)

Temný a dost spletitý thriller, který funguje líp ve své první polovině, která bez námahy vytváří záhadné tajemství a napětí. Nechybí ani trocha zábavy a potencionálně strašidelný pokoj. Druhá půle s postupným zvedáním opony a příliš složitém vyprávění nabírá trochu na nelogičnosti a absurditě, ale když tohle pominu, tak čistě pocitově dávám čtyři pecky.(11.3.2018)

Šikmooká parádička (nejsem rasista). Kombinace Obvyklých podezřelých a španělských zamotaných kriminálek, kde Vás 2/3 filmu vodí za nos a pak je všechno jinak. Tady je to sice od určité části předvídatelné, nic to ale nemění na tom, že ocením film s neokoukanými herci (to tady vážně nehrozilo) a zajímavou a napínavou zápletkou. Film, díky kterému Vás bude lehce mrazit na zátylku a zajisté oceníte navození depresívního stavu, dobře Korejci...............moje hodnocení = 8 z 10.(24.4.2018)

Juhokórejský štýl. Prekombinovanosť. Afekt a Efekt. Tam, kde by skončil už dávno americký film, by pokračoval ešte európsky, tak kórejsky musí posunúť dej ešte ďalej.(6.7.2018)

• oveckaoa

Více než na 2 hvězdy nejdu jak se píše v komentářích příjde mě to překombinované a hodně na náhodu. Navíc to je natočeno i nudným způsobem a táhne se to. Zkrátit to tak o 20-30 minut minimálně tak by to byla pecka takhle spíše průměr,který hodně zachraňuje závěrečná scéna v nemocnici a u té přehrady. Jinak žádné brutální vyvraždění nečekejte kdejaký díl Kriminálky (Miami, Las Vegas atd) je drsnější než tahle scéna.(1.4.2018)

Výborně natočený mysteriózni thriller s hororovými prvky a velmi originální zápletkou (jak už je u korejských filmů zvykem). Tedy film přesně podle mého gusta. Herci jsou rovněž vynikající a ani režii není vpodstatě co vytknout. Jedinou slabinou, kvůli které musím strhnout hvězdičku, je menší nedotaženost scénáře, která vytváří občasné logické nesrovnalosti v příběhu. Jinak je to ale kvalitní film, který skutečně "přibije diváka k sedačce".(18.7.2018)

Tak dokonalý film jsem dlouho neviděla! Jižní Korea prostě nikdy nezklame.(25.3.2018)

Korejský mindfuck!(7.4.2018)

Zaujimavy namet i prevedenie. Trosku mi prekazali pridlhe a prvoplanove "napinacie" sceny so striedanim dvojice kamier, ktorych bolo pozehnane a tiez niektore zvraty v zavere boli podla mna prilisnym "tlacenim na pilu". Film ma i svoje silne momenty, kedy nie su emocie az tak preafektovane. Velmi sa mi pacili dve melodie, ktore vo filme zazneju 2, ci 3-krat. Korejsky spevak z diskmanu hlavnej postavy a Blue Christmas v podani David-a Thiboult-a a pre mna neznamej, zrejme korejskej spevacky. Mierny nadpriemer. Odporucam.(8.5.2018)

Nebolo to zleee, ale nocojaviem, trocha prilis prekomplikovane a zavlasy pritiahnute - pri tom uplakanom cinskom konci som uz fakt dostal zachvat rehotu, to nemalo chybu :-----))).. i ked som mal plakat, takze komplet sa to minulo ucinkom.. proste akoby psa rozstvrtili, upalili, zgilotinovali, potom sa zisti, ze pes bol vlastne macka a ze ten, co ho zabijal, bol vlastne niekto iny a nakoniec by vsetkych unieslo UFO. A ked uz clovek mysli, ze je to viac nez len sialeny koniec, tak to pokracuje proste, ze ufoni pristanu a este raz zabiju tie zabite mrtvoly, aj psa, aj macku, aj vraha, a potom sami sa obesia a spadnu zasa na Zem aj s tym ufom a potom ich este raz vsetkych pochovaju. Proste taky nikdy-nekonciaci uplakany koniec, co sa furt este meni a este viac ma clovek z toho rumadzgat, aj ked uz vypotreboval vsetky slzy. No ale tak na 3* to stacilo :).(17.5.2018)

Tak takovýhle filmy mám opravdu rád, konec je naprosto asijsky bombastický! Hodně slušná porce zábavy, od korejců by se měl učit celej Hollywood, jak udělat pěknou detektivku. Super! (díky moc za super titulky!)(15.3.2018)

Jednim slovem vynikajici! Originalni, necekany dej a zvraty, vyborna atmosfera, hudba, proste vse jak ma byt. Take chvalim delku filmu, ktery jako jeden z mala korejskych filmu ma pod 2 hodiny.(6.4.2018)

Po dlouhé době jsem se odvážil shlédnout něco z Korejských luhů a hájů. Korejských filmů sem viděl asi tolik, kolik mám prstů na jedné ruce. Pro mě je to velmi nezvyklé a nepřirozené koukat na film kde jsou jenom samí šikmáci. Hlavně to jejích srkání nemusím poslouchat, tohle dělají všichni šikmáci, a ještě plná huba žrádla s toho půlka nudlí jim trčí z tlamy a ještě u toho kecají. Potom mám problém v zapamatování těch jmen, ještě štěstí že jich tolik nebylo ale stejně jsem si nezapamatoval ani jedno. Každý nápis na zábradlí je v tom rozžvýkaném čaji, prostě každý nápis, cedule, reklama, značka všechno se překládá, tohle je těžce nepolíbené angličtinou. Co se týče samotného filmu, mile překvapil. Příběh místy byl docela nesrozumitelný, v půlce filmu jsem měl pocit že to bude něco na téma Počátek/Inception, jenže to prudce vzalo na otočce a vyvinul se z toho vcelku velmi originální a zajímaví nevšední snímek. Ze začátku to vypadá vše tak mile, nějaký Korejec už nevim jméno, vypadá spíše jako hráč StarCraftu, čekal jsem že tam také budou čumět po večerech na nějakou Korejskou ligu nebo budou pařit s celou rodinu když je to jejich národní sport. Když mu unesou bratra z nevysvětlitelných důvodů zavolá na policii, po několika dnech vyslýchání nic nezjistili, ovšem zlom začíná v tom že když se jeho bratr objevil tak je to vlastně jiná osoba a jeho rodina se začíná chovat jinak po tomto celém incidentu a dále to celé začíná nabírat na obrátkách. Za ten originální příběh, herecké výkony, chyběla mi tam jako u thrilleru větší atmosféra to trochu ubralo na hodnocení, za mě 3*.(25.2.2018)

<< předchozí 1 2