Jak si nepodělat život (TV seriál)

• angličtina

How Not to Screw Up Your Life

(festivalový název)

Drama / Komedie / Psychologický

Česko, 2019, 5 h 20 min (Minutáž: 74–84 min)

Ondřej Vetchý, Eva Hacurová, Tereza Brodská, Miroslav Krobot, Eliška Křenková, Marika Šoposká, Vít Gajdoš, Jan Jankovský, Petr Motloch, Radek Bruna, Jaroslav Černík, Radek Polák, Sabina Remundová, Filip Král, Stanislav Majer, Jana Burkiewiczová, Eva Salvatore Burešová, Jacob Erftemeijer, Daniel Bambas, Vendula Skalická, Soňa Křepelová, Jindřich Skokan, Simona Matásková, Roman Bartoš, Amélie Pokorná, Michaela Pecháčková, Adam Vohánka, Simona Postlerová, Zdeněk Pilecký, Karel Beseda, Jan Kraus, Markéta Tannerová Šebesťáková, Jitka Sedláčková, Václav Kopta, Tomáš Bambušek, Vasil Fridrich, Lucie Žáčková, Jitka Schneiderová, Anna Peřinová, Veronika Divišová, Martin E. Kyšperský, Jan Strejcovský, Václav Švarc, Hana Seidlová, Dušan Sitek, Lenka Skopalová, Kamila Vondrová, Petr Halíček, Jan Ponocný, Jan Holík, Eva Vrbková, Simona Lewandovská, Karolína Zachová, Lucie Ducháčková, Marie Jansová, Vít Roleček, Jan Fiala, Patrik Holubář, Jan Horáček, David Piskor, Adam Mišík, Bohuslav Hrdlička, Jaroslav Černík

Úvodní povídka nabízí ne až tak tolik časté téma burlesek jakožto ozvláštnění příběhu „prostorově významné“ učitelky, která bojuje se svými komplexy a nízkým sebevědomím. Povídka baví, tancování je dobře zpracované, potěší i jedno překvapení…ale pasáže ze školy nepůsobí úplně uvěřitelně, stejně tak chování některých postav. Slušné 4*. Povídka číslo 2 je ze všech zdaleka nejzábavnější a tahá celý cyklus nahoru. Nabízí především sehrané duo Křenková-Krobot a řadu vtipných situací a dialogů („Vy přirovnáváte vztah k salátům?!“ - „No, plus minus.“). Slabších 5*. Třetí povídka se povedla nejméně. Přes solidní rozjed a výbornou Brodskou, která si „tak trošku“ nerozumí s rodinou, se vše postupně vzdaluje realitě a konec se pak už vyloženě nepovedl. Lepší 3*. Závěrečná povídka jakoby k ostatním ani nepatřila, má jinou atmosféru a je prakticky oproštěna od humoru. Může se zcela opřít o výborného Vetchého, což se bohužel nedá úplně říct o některých dalších postavách a protagonistech. Slušné 4*. Celkově hodnotím cyklus slušnými 4*.(23.12.2019)

ČT a její programové schéma nedělních večerů mě prostě nepřestává překvapovat. Vedle přehršele kriminálek viz. série Detektivové od Nejsvětější trojice konečně přišel námět z trochu jiného soudku, z toho tragikomického, který mě tolik baví. Každá epizoda skrývala jiné poselství, každá dokázala uhranout, pobavit, znechutit i zamyslet se sám nad sebou. Lze prostě a jednoduše říci, že se jedná o povedený cyklus povídek, kterému kraluje závěrečné, thrillerem říznuté drama s Ondřejem Vetchým, na záda mu ale zdařilým zpracováním dýchá i zbytek.(31.12.2019)

Na tento cyklus jsem byl moc zvědavý, už vzhledem k autorům, kteří se na jeho vzniku podíleli. A také jsem se těšil na herce, protože tahle všehochuť slibovala mnohé. Výsledek ovšem silně zklamal. Ne že by se jednalo o vyložený průšvih, to snad ani s tímto týmem nejde. Ale přes veškerou snahu zůstalo u přímočarých výchovných příbězích, které snad neplatí ani u puberťáků, natož u dospělých diváků. Připomnělo mi to dobu dávnou, kdy jsem sedával večer u televizních pořadů na podobná témata a v té totalitní bedně skoro nic jiného nevysílali. Takže nakonec ten první příběh o létajících krávách byl ze všech nejlepší, protože alespoň pochytil trochu humorného nadhledu, což se o dalších už nedalo říct. Skvěle obsazené lahůdky vyzněly do ztracena, stejně tak jsem nepochopil nekonečná muka Terezy Brodské. Možná poslední bakalářský tramp by se ještě dal snést, ale jeho mravokárnost ho zcela zničila. Za mě ztracená šance, Česká televize umí lepší tvorbu.(17.12.2019)

Jako televizní produkce těžký nadstandard. Čtyři příběhy, čtyři pohledy na svět, čtyři solitéři. Co kus to originál – co kus to kvalitně strávený čas. Genderově vyvážené, rozmanité, žádná plochá krajina. Sice jsem každému jednotlivému dobrodružství dal za tři, ale cyklus jako celek si zaslouží o hvězdu navíc….už jen pro to, že se pořád bavíme o veřejnoprávním televizním večeru.(13.2.2020)

Po prvním dílu nadšení, po druhém lehké zklamání, ale třetí a čtvrtá epizoda to zase zachránily na hodně slušnou čtyřku. Každá epizoda byla jinak pojatá, ale všechny mělo jedno společné - skvělé obsazení. Hlavně Eva Hacurová, Tereza Brodská a Ondřej Vetchý. Ale i Eliška Křenková, Sabina Remundová a Miroslav Krobot. Příjemná stopáž, zajímavá témata, takže vlastně spokojenost.(25.12.2019)

• - Původní název seriálu byl „Jak si neposrat život“. (raininface)

• - Železniční zastávka Skalsko na Mladoboleslavsku, kde všichni čekají na vlak, je už mnoho let zrušena. Jednalo se o jednokolejnou neelektrifikovanou regionální trať. Jen příležitostně sem zajíždějí historické drezíny či vozidla. (sator)

• - Natáčení probíhalo v pražských Nuslích. (Duoscop)