Lynč

(seriál)
TV spot

Epizody(8)

Mladý dokumentarista Lukáš přijíždí do malého města Buchnova, aby zjistil více o násilné smrti Denise, kterého znal od dětství, stejně tak jako obviněného vraha. Nalezne tam nejen vzpomínky na minulost, ale také řadu podivností a záhad ze současnosti. Ukáže se totiž, že Denisovu smrt doprovázel krutý lynč. Seriál mimo jiné zkoumá, jaký efekt má vražda nevinného muže na malé město uprostřed Česka, kde se všichni navzájem znají a kde má každý své tajemství. Velkým tématem projektu je odkrývání reality maloměsta a objevování skrytých kostlivců ve skříních jeho obyvatel. Tvůrci se také zaměřili na více či méně fungující mezilidské vztahy a otevřou i problematiku rasové nesnášenlivosti a předsudků. (Česká televize)

TV spot

Tryskomyš

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je to tak divně natočené. Jako by to byla spíš dokumentární rekonstrukce, než film. 3 hvězdy především za téma příběhu, nikoliv za natočení. Nyní jsem našla toto - Projekt se zrodil v rámci workshopu studentů filmových škol vedeném americkým scenáristou Haroldem Apterem. Ten stál mimo jiné za projekty Star Trek: příští generace nebo Walker, Texas Ranger. Tak proto je to takové slabší. No v tom případě se studentíci dost snažili. To pro mě trochu mění pohled na věc. ()

Vajonek

Seriál s pomalým rozjezdem, který mě postupně začal bavit a těšila jsem se, jak se to dále vyvine (když tedy přimhouřím oči nad některými nelogičnostmi, místy podivným chováním postav - způsob řešení vraždy policií, to jakým způsobem se do toho míchají osoby, které se vůbec zapojovat nemají atp.). A pak přišel poslední díl, který mě hodně zklamal. Čekala jsem, že jednotlivé dějové linky se v závěru rozuzlí, přijde třeba i nějaké překvapení a zatím to, co bylo odhaleno, bylo překvapivé možná tak tím, jak strašně to bylo celé přihlouplé a zmatené. Hodně věcí zůstalo nedořešených, celkový pocit bych shrnula jako naštvání nad mými nenaplněnými očekáváními, zmařeným potenciálem seriálu a také silná averze i vůči postavám, které se do posledního dílu ještě pořád zdály být docela kladnými. Mohl to být zajímavý počin, bohužel se ale s přibývajícími díly tak nějak "rozplizl". Abych jen nehaněla, pochválila bych hudbu, která se mi moc líbila, námět jako takový a pak také některé herecké výkony (např. Pavel Kříž nebo Jiří Dvořák si svého slizkého "hodného" otce rodiny, respektive ukázkového rasistu, zahráli skvěle). ()

Malarkey

Oceňuji snahu České televize natočit něco zajímavého a namočit do toho mladé talenty. Atmosférou tu městečko Buchnov opravdu působilo podobně, jako třeba městečko Pustina ve stejnojmenném seriálu. Pohraniční oblast je a bude vždycky vděčným prostorem pro dobrou atmosféru. Horší už je to ale se scénářem. Nevím totiž, na jakou sortu diváků má mířit lynč cikána v pohraničním městě. Absolutně jsem nepochopil lhostejnost snad celého Buchnova. Stejně tak jsem nepochopil, proč tu autoři celé městečko vykreslují jako poměrně slušný panoptikum (obzvlášť Pavel Kříž tu svojí postavu přepálil do absurdna) a z cikánů naopak dělají lidumily. Jako kdyby nám film chtěl říct, že i mezi cikány jsou normální lidi a mezi necikány psychopati, což je jasný...Dělá to ale nejhůř, jak jenom může, čímž si sympatie nezíská. Naštěstí herecky to není zle a mladá krev se opravdu snaží. Jenže jakmile se oklepete z prostředí, zasáhne Vás závěr, kde vyvrcholí celá ta lhostejnost do ještě většího absurdna, než by Vás během celého toho sledování, byť jen, napadlo. ()

sofiapetra

Od začátku bylo jasné, že se bude jednat o moralitku, což asi hodně lidí štvalo - a proto to má tak nízké hodnocení. Asi vadili i cikáni, kteří tam vycházeli jako až příliš jasní klaďasové (což bylo zároveň i největší plus projektu - protože většinou jsou všude jinde zobrazování jen jako uřvaní polodementi). K neuvěření tam ale byl hlavně ten naivně až debilně pojatý incest - Pavel Kříž musel asi u této role dost trpět, divím se, že ji vůbec vzal. Ale celkově to pohromadě drželo a sledovat to bylo napínavé. Poslední díl ale zmatlali - zvlášť střídáním časových rovin - ono, dát popisku "před čtyřmi měsíci" se vydrží jednou, max. dvakrát, ale nejmíň 6x během jedné hodiny? Finále se nepovedlo, protože se prakticky žádné nekonalo. ()

Cocacolix

Ze začátku vadil jen ujetej soundtrack a divně stříhaný retrospektivy, ale ke konci mě to začalo vyloženě štvát. Ve finále se řeší to, co už stejně tak nějak víte a spousta dějových (a třeba i zajímavějších) dějových linek se nechá bez zakončení. O logice jednání postav se snad vůbec nebudeme bavit, to byl velkej úlet především u hlavního hrdiny. Šokující finále se nekonalo, spíš jsme tu měli několik WTF momentů. 8 dílů nechápu, půlka by stačila. A to ještě za předpokladu, že by někdo zkušenější opravil silně děravej scénář. Pochvala snad jen P. Křížovi, ten si svýho slizouna zahrál obstojně. ()

• Vedle Blšan se natáčelo mj. i ve městech Řevnice a Velvary a také v městysi Všetaty. A též v nemocnici v Kladně a v Thomayerově nemocnici v Praze. (jungewolf)
  • Pavel Stránský (Janek Gregor) má na své levé ruce vytetováno několik alchymistických symbolů, například symboly čtyř živlů (země, vzduch, oheň, voda), symbol Saturnu, sedmicípou hvězdu a další. (Nick321)
  • Tvůrčí štáb v počtu několika stovek lidí včetně místních komparzistů se pohyboval v Blšanech (které představují seriálové město) v dubnu a v květnu 2018. Filmaři a herci natáčeli především na náměstí, ale také například v budově obecního úřadu. Blšany se pro potřeby filmového příběhu změnily na fiktivní městečko v českém pohraničí s názvem Buchnov. Na náměstí se natáčely například scény s kolotočem a houpačkami na pouti, při níž se bavili děti i dospělí, nebo také dramatičtější momenty – nepříjemné dotazy na starostku a srocení davu, při kterém musel zasahovat policista, jehož ztvárnil herec Marek Němec. (Frontie)