Die Puppenspieler - Aus dem Feuer (TV film)

• Německo

(festivalový název)

Syn hriešnice

Drama / Historický

Německo / Česko, 2017, 2x90 min

Je zvláštne, že film natočený aj v Čechách a s našimi hercami má tak málo hodnotení a zatiaľ žiadne komentáre. Nadväznosť na číro nemeckú Hriešnicu je tu len obdobím (cca koniec 15. storočia), nejde o syna tej hriešnice z trilógie a tak sa film dá pozrieť len tak. Na jednej strane tu máme zaujímavé obdobie, kde sa bojuje o pápežstvo peniazmi. Máme tu Rodriga Borgiu, budúce ho pápeža Alexandra VI., jeho protikandidáta Sforzu z Milána, zasahujú aj všemocní florentskí Mediciovci, peniaze obstará zase Fugger, v tom čase asi najbohatší človek Európy, ktorý vlastnil bane aj u nás. No a potom je tu tá hlavná postava, mladík, ktorý sa medzi nimi akoby strácal. V podstate mňa najviac zaujalo všetko okolo tých politických intríg a kupovaní si cirkevných úradov v časoch, keď pápež bol jeden z najväčších mocnárov sveta. Ale neznalec historických reálií sa tu môže trochu strácať. Na druhej strane tu je akože romantická linka, ktorá zaujme laika, no pre mňa je absolútne nepodstatná a film by fungoval aj bez nej. Keď sa však hlbšie zamyslím, všetky tie veci ohľadom svätokupectva a politikárčenia v cirkvi, viac nemorálnej než mravnej, sme už videli v iných seriáloch ako Mediciovci, Borgiovci atď. Takže nechávam hodnotenie na priemere.(12.11.2020)

• - Scény z vesnice se natáčely ve skanzenu Řepora, mezi další české lokace patřil Křivoklát a okolí hradu Žebrák. Interiér se točil mj. v kapli na hradě Zvíkov. (kriplozoik)