• argenson

Škoda sympatickýho Luboše Knytla, kterej si zahrál jenom tady a pak už nikdy víc. Škoda i tohohle filmu, protože občas zajiskří dobrým nápadem, pěknou kamerou a nezklamávajícím Somrem. Naopak to pohřbívá celková deprese sedmdesátek a soudruh profesor Satoranský. A úplnej průser je hudba Zdeňka Lišky, ta už tak po čtvrthodině začne bejt neskutečně vysírací.(6.4.2016)

Především je třeba konstatovat, že zde uvedený oficiální text distributora nevhodnými a sugestivně volenými výrazy zcela nepatřičně mystifikuje potencionálního diváka. Režizér Kachyňa zde - tak jako mnohokrát - projevil své téměř nadpřirozené schopnosti vytvořit dokonalou a místy až mrazivou sondu do psychiky dospívajících středoškolských studentů. "Chorobný strach z much ", tak jak nám jej předkládá text distributora, je ovšem až druhoplánové a vlastně okrajové téma. Film v základním schématu řeší problematiku jakéhosi českého "Absolventa" a nutno říci, že 17ti letý Milan se v mnoha směrech skutečně Benjaminu Braddockovi nápadně podobá. Svou nejistotou co dál se svým životem, svými vnitřními konflikty s milujícími a pečujícími rodiči, svou rozpolcenou láskou ke zidealizované Magdaleně (Jana Pehrová), která ho střídavě svádí a odmítá, aby nakonec stejně jako Hoffmanův Ben podlehl svodům okouzlující sousedky paní Kodetové v podání Mileny Dvorské. Z řemeslného hlediska, což u Kachyni ovšem nepřekvapuje, film vyniká i po realizační stránce. Na prvním místě je to hudba Zdeňka Lišky, který se zejména u Kachyňových filmů propracoval do světové filmově-hudební extratřídy. Také výborným způsobem vybrané kladenské exteriéry se staly jedním z dalších klíčových protagonistů tohoto filmu. K zajímavým postavám příběhu patřil především do té doby (ale i potom) neznámý Luboš Knytl (Milan), který se navzdory popularitě snímku stal úspěšným pražským architektem. Z dalších herců zaujaly Jana Pehrová- Krausová a Miroslava Šafránková, výborný byl také Jaroslav Satoranský v roli profesora Votruby, postavu "záporňáka" Honzy, Milanova spolužáka svým standardním způsobem zahrál Otakar Brousek mladší. Filmu snad lze vytknout jediný, spíše ale okrajový moment a to několik scén až příliš akcentujících ochranu životního prostředí, které poněkud narušily jinak kompaktní zážitek z tohoto neprávem opomíjeného filmu z poloviny 70. let, tedy z doby, kdy se česká kinematografie právem nacházela na světovém filmovém výsluní.(9.4.2012)

• pytlik...

Kachyňovy filmy mi obecně nijak zvlášť nesedí, protože je v nich nasekána spousta "uměleckých" pasáží, které ale umělecky nepůsobí, spíš jen uměle. V tomhle filmu se mu podařilo stvořit mimozemské monstrum, kluka, kterého kromě much nevyvede nic z rovnováhy, ani když je zavřený spolu s jednou mrtvolou a jednou polomrtvolou na minimálním prostoru, který pak o tomhle zážitku mluví tak nevzrušeně jak o nákupu rohlíků v krámě a který se ve své (post)pubertě svěřuje mamince s každým rande. Ale atmosféra 70. a 80. let je vystižena výborně, i s tím všudypřítomným strašením (v tomto případě ekologickými katastrofami).(7.4.2012)

V první řadě bych se chtěl vysmát stupiditě distributora. Protože to, o čem dle něho tento snímek je, je tak maximálně jedna pětina filmu. Ty detailní záběry na mouchu (nebo na její černobílé fotky) nebo na mucholapku plné usmrcených much působí skutečně trošku bizarně. Celý tento snímek však rozhodně bizarní není. V jednom momentu jsem si sice říkal, zda sleduji psychologickou výpověď o dospívání nebo edukativní film o vztahu člověka k životního prostředí (ten výklad profesora v podání Jaroslava Satoránského na toto téma doprovázený ilustrativním videem je dost dlouhý až otravný), ale o pár scén později jsem pochopil, že to pro ten film má svůj smysl. Svůj smysl má i celý tento film a určitě stojí za to se na něj (distributorovi na truc) podívat. Mj. i kvůli celé řadě pěkných uměleckých černobílých fotografií, kterými hlavní hrdina dokumentuje realitu kolem sebe.(17.4.2017)

• GlamourCat

Otravná hudba, to na prvním místě! Otravný mladý hrdina, co celý film jen kouká jako puk, to na druhém místě! O čem to mělo být? Pro koho? Příběh o unylém chlapci, co se vyspí s Dvorskou a od té doby je jeho život šťastný, finálně pochopí, které děvče ho miluje, přestane se bát much a film může po čtyřech hodinách skončit. A co tím chtěl básník říci? Samozřejmě intermezza s básní, "hezkou" hubou a hezkou krajinou. Smrt diváka.(30.5.2013)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe a Kladne. (dyfur)

• - Snímek se natáčel na chatě Lukáše Vaculíka, který jej označil za odrazový můstek k rozhodnutí stát se hercem. (sator)

• - Filmový debut Jiřího Schwarze a Marie Sýkorové. (M.B)