Satan přichází

• USA Damien
USA, 2016, 6 h 56 min (Minutáž: 41–42 min)

Epizody(10)

Fotoreportér Damien Thorn se setkal se záhadnou ženou, která mu připomněla jeho temné dětství. Všechny stopy do minulosti nasvědčují tomu, že Damien je ve skutečnosti satan... (TV Prima)

Marceloo

V okolí Damiena Thorna (Bradley James) sa už od útleho detstva dejú zvláštne udalosti, ktoré sa nedajú vysvetliť. Postupom času sa s tým Damien zmieril, aj keď mu záhadné nehody, z ktorých on vždy vyviazne bez jediného škrabanca a ostatné obete často zomierajú, radosť vôbec nerobia. Keďže pracuje ako vojnový fotograf, je v blízkosti násilia každý deň. Pri jednom z vojenských zásahov stretne zvláštnu starenu, ktorá ho osloví jeho menom, aj keď ju nikdy predtým nevidel. Nanešťastie ho po tomto incidente z miesta vyhostia a on sa musí vrátiť späť domov. Na fotkách zisťuje, že žena ho očividne nejaký čas sledovala. Zvláštne situácie sa stále množia a vrcholu dosiahnu vtedy, keď Damien stretne Ann Rutledge (Barbara Hershey), ktorá tvrdí, že Damien je súčasťou niečoho obrovského a tisíce osôb sú pripravené nasledovať ho. Damien však ešte netuší, že je netvorom, o ktorom písal apoštol Ján vo svojej Apokalypse. Damien sa s tým však odmieta zmieriť a aj keď je ateista, vydáva sa na cestu plnú duchovných prekážok. - Na seriál Damien som bol zvedavý už od zimy, kedy som zistil o tomto projekte, ale keď som videl, že hodnotenia po každej epizóde klesajú, bolo mi jasné, že z toho zrejme hororová pecka nebude. Prvý problém nastal, keď som si uvedomil, že v hlavnej úlohe hrá herec zo seriálu iZombie, v ktorom sa kombinuje komédia s hororom, takže veriť tomu, že Damien je Antikrist a je predurčený na zničenie celého sveta bolo trochu komplikované. Ostatné herecké obsadenie bolo kvalitné a taktiež celkom neopozerané, takže som rád videl nejaké nové tváre. K hereckému obsadeniu seriálov od A&E však mám jednu pripomienku. Naozaj by nemuseli nasilu cpať homosexuálov do všetkých ich hororových seriálov. Charaktery boli nanešťastie napísané velmi nezaujímavo a divák sa nedozvie takmer o ničom, čo prebiehalo počas desiatok rokov, počas ktorých Damien vyrastal. Tých pár flashbackov z The Omen vzťahom k postavám taktiež velmi nepomohli. Čo sa týka hororových zložiek, sú v podstate väčšinou priemerné. Na seriál tu je však dosť velké množstvo krvi, ktorá sa neobjavuje velmi často, ale keď sa objaví, tvorcovia s ňou nešetria. Duchovia tu majú taktiež miernu podstatu, ale práca s nimi bola tak chabá, že na strach by pre diváka nebolo poriadne opodstatnenie. Damien je kvalitne natočeným seriálom. Väčšina scén sa odohráva v temnom a tmavom prostredí a často sa dej prenesie aj do špinavých a vizuálne nepríjemných prostredí. Hudba nie je výrazná, čo bolo tiež na škodu, pretože nejaké démonické zvuky by tomu určite neuškodili. Finále bolo po pomalom a menej intenzívnom začiatku celkom slušne vystupňované, aj keď si myslím, že keby tvorcovia vedeli o tom, že druhá séria nevznikne, posnažili by sa o prinesenie ešte väčšieho množstva akcie. Damienov osud je spečatený, ale pozornosť hororového diváka, ktorý má rád Possession tému, si určite zaslúži, pokial teda daný divák dokáže prekúsnuť extrémne pomalý rozjazd. + herec z iZombie + herečka z Insidious a Insidious: Chapter 2 + herečka z Toxin + herečka z The Invitation + herečka z Saw 6, Nurse 3D a Wolves + herečka z House at the End of the Street + herečka z The Returned a Fear the Walking Dead + herec z Devil's Due () (méně) (více)

Morholt

Předně je potřeba se oprostit od toho, že znáte původní Omeny, protože ačkoliv si Damien hraje na přímé pokračování, dohromady s původními dvěma filmy nedává moc smysl. Bohužel to moc nejde, protože tvůrci se tu až příliš často k omenovské klasice hlásí. Ale i když se to daří ignorovat, zůstává seriál na průměru. Určitě se tu najde dost solidních hororových okamžiků a nijak zvlášť mi nevadilo ani obsazení, ale také je fakt, že některé díly se nehorázně táhnou, linka s mocenským bojem uprostřed tajné organizace mi přišla naprosto zbytečná a stejně tak mil lezlo na nervy to nekonečné Damienovo přesvědčování o tom, že je ďábel. O nehodách, které se kolem něj neustále a nesmyslně dějou, ani nemluvě. Koukat se na to sice dá, ale další řada by byla v tomto případě zbytečná. 50% ()

Tommassi3

Jakkoli se seriálový Damien může jevit jako čiré bláznovství, v A&E si zjevně řekli, že když to vyšlo s Batesovým motelem, který vlastně platí za seriálový prequel Hitchova legendárního Psycha, proč by nezaparazitovali na dalším kultu.. Tentokrát pro změnu v podobě sequelu pro ty, co neumí počítat..;) Glen Mazzara rozhodně neplatí za špatného scénáristu, navíc hororových sérií není nikdy dost, a tak jsem se zkrátka nechal zlákat !! Ovšem první dvě epizody ve mně nic víc než údiv a rozčarování vyvolat nedokázaly, zejména ty flashbacky stříhané z původního (!!) Donnerova bijáku, jemuž nesahají ani po koule, či samotný narativní koncept dávají tušit, že tohle bude průser.. Omen !! Totiž Amen !! Satan raději odchází.. ()

evilmind

K Damienovi jsem přistupoval bez předsudků, jelikož na rozdíl od ortodoxních fanoušků nepovažuji nic za dostatečně svaté (možná v tomhle případě nesvaté), aby z toho nemohla být dobrá TV show, a je mi úplně jedno, jak moc skvělý film byl The Omen. Na stejné televizní stanici běží i Bates Motel, seriálový prequel Psycho, který se mi dost líbí, a na kterém je vidět, že takový koncept může fungovat, a že se dá vyprávět relativně zajímavý příběh o postavách z kultovních klasik. A to je navíc prequel, kde divák ví, jak to v nějakém bodě skončí, určitě těžší scénáristicky vystavět, než sequel, kde se fantazii meze nekladou. Damien v show vystupuje jako třicetiletý válečný fotograf, co objíždí s kamerou konflikty po celém světě. Na všechno, co se stalo na konci The Omen, úspěšně zapomněl - když tu náhle, kde se vzala tu se vzala, tajemná stařena přistoupí k němu v Sýrii, a zašeptá mu stejná slova, která vyřkla jeho chůva při skoku z okna (flashbacky z původního filmu). To rozpoutá řetězec událostí, odhalující, jak hrozně moc je ten celý příběh děravý. Tak za prvé, základní premisa, že se nestalo nic, co jsme viděli ve třech následujících filmech, o remaku nemluvě, rozhodně neplatí, protože při vzpomínání na svou minulost se fakticky potvrzuje i děj druhého filmu. Byť jsou to jen náznaky, dospívání v Bílém domě, vojenská škola, archeolog, atd. Už vůbec nedává smysl, že Daniel si až do 30 nepamatuje vůbec nic špatného, co se stalo v dětství, a současně ho nechají celou dobu na pokoji i všechny frakce, které příchod Antikrista buď vítají, nebo ho chtějí zabít (a které se najednou vyrojí). Navíc se tuším v osmé episodě ukáže, že Damien byl i na škole tak trochu jako pekelná svině, takže ztráta paměti a jeho aktuální sluníčkové vystupování nedává prostě vůbec smysl. Nesmyslnou slušňáckou image ještě navíc posiluje, že mám jeho představitele zafixovaného jako Artuš z televizního Merlina, a nepřijde mi, že by tady hrál něco jiného . Groteskní nehody kolem něj dějí nejen bez jeho přičinění, a občas až proti jeho vůli, což vyvolává pochybnost o tom, jak by jako ta temná síla v pozadí měla vlastně fungovat. Pasivní představitel čirého zla fungoval jako malé dítě, symbol nevinnosti, coby svalnatý kolohnát prostě už ne. Damien tak, ač ví, že má být Antikrist, se jen potácí od jednoho groteskního úmrtí ke druhému, vůbec netuší, co a proč se vlastně děje, lidé kolem něj náhodně vykřikují kryptovaná proroctví a biblické citáty, a do toho pořád duní asi dvacetivteřinová smyčka s parodií na chorál Jerry Goldsmithe. Atmosféra nula, a už někdy po třetí episodě jsem si říkal, že úplně nejlíp by to fungovalo, kdyby v hlavní roli byla ta smečka neustále se zjevujících rotvajlerů, co by sledovala celý děj s vypnutým zvukem. Každopádně Damienovi musím přičíst i nějaké kladné body - především za to, že všechna pokračování Omenu rázem vypadají jako mistrovská díla. 2/10 ()

maddy

Tak tomu hovorím premárnený potenciál a doslovná urážka originálu. Ten kto doteraz nadával na priemerné seriály typu Twelve Monkeys, Scream a pár iných, ktoré iba využívali slávneho filmového mená, ale kvalitu originálov nedosiahli ani náhodou, ten nech si pustí Damiena a bude vďačný aj za tie. Osobne mi síce ani pôvodný The Omen z roku 1976 ako horor neprirástol veľmi k srdcu a zo sedemdesiatich rokov mám radšej iné hororovú kúsky, no to čo v pilote predviedol seriálový Damien sa inak ako absolútnou neschopnosťou nazvať nedá. Takmer to vyzerá ako jedna z tých "teenagerských telenoviel“ na CW, z Damiena tu je mladý fešák (podotýkam, že oproti pôvodnému filmu je z neho dobráčisko!), bez akejkoľvek charizmy a keby sa nevolal Damien, tak asi by nikoho ani vo sne nenapadlo, že to môže mať niečo spoločné s pôvodným filmom. Síce sa tu úplne scestne vyskytne pár flashbackov z The Omen, ale tie sú pre tento seriál nepodstatné a viac menej ich tu vložili iba z povinnosti, aby aspoň niečo odkazovalo na pôvodný film. Inak totiž nemajú z aktuálnym dejom nič spoločné a o horor sa v prípade seriálového Damiena nejedná ani len náznakom. Takýmto hlúpym spôsobom pokračovať s príbehom pri takom kulte ako je The Omen je na facku všetkým ktorí sa na tomto podieľali. Ako som písal, pôvodný The Omen síce nijako neadorujem, ale v tomto prípade budem radšej predstierať, že Damien neexistuje. Keby sa to volalo akokoľvek inak, tak iba mávnem rukou nad ďalším zbytočným seriálom, ale takto przniť klasiku? To už aj ten remake z 2006 bol lepší a to je čo povedať. PILOT: 1,5* (3/10) ... a viac vidieť nechcem! ()

Prometheus69

Bylo nám předurčeno čím se narodíme. To jak budeme žít si určujeme sami: A Damien 1976 nám dospěl a něco se podělalo" Divný... pohled z pohledu nechápajícího antikrista co nejspíš ztratil paměť... odmítající svou moc a místo na pekelném trůně. Zatím co jedna skupina se až po zuby a nehty snaží mu v tom zamezit... druhá se ho snaží naopak na něj dosadit... Jako beru, jednoduchá zápletka která je už sama dostatečně tahounská, jenže ono to nějak moc moc nefunguje... Samo o sobě, myšlenka dobrá, ale ta chemie nulová... postavy nulový, epizody o ničem... prostě pekelná nuda. Damien ani nemá svou moc, což je trochu zarážející. Pač to není něco co jen tak zapomenete. Čekal bych že se strana dobra" bude snažit zviklat Damiena na svou stranu... když už v tom má mladý satanáš takové nejasno... Tak proč nezkusit takovou malou konverzi? 8) Jenže ani k tomu nedojde... prostě podle dané linie se historie opakuje. I když ani to ne. Smrťáci absolutně nula... Takže ani to co v předchozím příchodu Satana fungovalo celkem dobře... se zde nedočkáte. Čekal jsem od toho rozhodně víc... To už anti příchod toho druhého týpka... Finální hodina" způsobila větší halo... 45% Aspoň ta myšlenka a kulisa k pc. Ani jsem nepostřehl že to byl horor... ()

Aurus

Pro mě byl tenhle seriál hodně dobrá jízda kterou si zase někdy rád zopakuji. Příběh tohoto seriálu je výborný, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, atmosféru tento seriál má skvělou, napětí je zde hodně časté, lokace jsou zajímavé,vraždy jsou docela brutální, kamera filmu je výborná a nasvícení scén je perfektní. Je vidět že tento seriál něco stál a podle mě jde o jeden z nejlepších hororových seriálu. Jednoznačně nejlepší epizoda je číslo 10, zakončení tohoto seriálu je prostě perfektní. Za mě celý seriál 8/10. ()

tranquill

Nejzajímavější byly titulky a hudební doprovod, který dokázal navodit skvělou atmosféru. I režie a kamera by nebyla špatná. Kámenem úraz byl však příběh. ()

Likan7

Místo strašidelného dítěte, kolem něhož se "děje" zlo, tu máme ufňukanýho fotografa. A to je ten základní a největší problém. Hlavního hrdinu jsem měl v prvním díle chuť zabít to se každým dílem umocňovalo víc a víc. Hudba je skvělá, že vykrádá originál nevadí, ale dvoustránkový scénář je rozprsklý na 10 dílů. Nuda k uzoufání od prvního do posledního dílu. ()

ostravak30

Filmy předcházející tomuto seriálu jsem neviděl. Nicméně desetidílný seriál, ač zněl název v českém překladu sebelákavěji, byl zklamáním. Kromě velikého množství tmavých scén, stále dokola se opakujících motivů a nehod lidí v okolí Damiena se v seriálu vlastně tak moc neděje. Docela zírám, že tvůrci měli to štěstí a podařilo se jim seriál dotlačit alespoň na deset dílů. Myslím, že s tím ale měli velké problémy. Stále se spolu někdo schází, někdo někoho pověřuje úkoly, vyhrožuje, ale akce chybí. Ta přijde až se dvěma závěrečnými díly a tak se zdá, že to co tvůrci nezvládli během osmi epizod se posledními dvěma díly snaží dohnat. I tak byl ale konec neukončený. Seriál tak těží především z tajemna a napínání diváků, zda se už konečně příští díl začne dít něco zásadního. Nelíbí se mi scénář, jen ta hudba byla docela povedená. Jinak bohužel - po spravedlnosti je nutné uznat, že nápad to byl rozhodně velký, ale vytěženo bylo jen málo. ()

spacemaster

POkud máte rádi temnjší seriály a nevadí vám zanadávat si na vyšší mocí která řídí váš život a určuje váš osud, je to ta správná volba. Další série by mě potěšila, tak uvidíme. ()

brasek

Dúfam, že tento seriál už nebude pokračovať! Slabý rozbeh, už pri 4. epizóde som sa nudil. Epizóda č.5 a č.6 sú dehonestovaním pôvodného snímku, ďalšie epizódy však naberú na kvalite, ale finále 1. série je absolútne mimo a celé zlé. Zabité jedno sobotné popoludnie... ()

Lockdown

Na Damiena jsem se jako fanoušek původních filmů velmi těšil. Bohužel i když je seriál pokračováním filmu The Omen, tak s filmem mnoho společného(až na pár záblesků z Damienovi minulosti) nemá. Navíc všechna ta nelogičnost,kdy se hlavní postavě do svých 30let nic neděje a poté se najednou spustí koloběh událostí kde začnou umírat jeho blízcí. No já ti nevím. Jako další problém bych viděl výběr hlavní postavy. Hezounek Bradley James se zde prostě nehodí a člověk by si představoval někoho temnějšího. Doufal jsem že seriál se bude více soustředit na hororovější žánr, což se nakonec nepotvrdilo. Zrušen po první sérii. A nejspíš oprávněně. Za mě 40% ()

zekon

Na hranici odpadu pouze další průser co parazituje na geniální trilogii. Částečné odkazy na původní 2 filmy OK, nicméně převracení toho co se stalo, záměrné vynechávání historie, Damien je totální blb co si nic nepamatuje, spoustu věcí ignorují a navíc je to maglajz který vůbec nikam nevede a nemá vůbec žádný smysl. Po 3 dílech není vůbec vidět další, ten seriál vůbec nikam nespěje. ()

Filatov

Nenene, tohle nebude ono. Filmy a věci okolo exorcismu mám rád, ale tenhle seriál jsem opravdu nedokoukal. První díl mi dal naději, že to bude skvělý seriál, protože měl atmosféru a vše, co bych od téhle tématiky čekal, ale od dalších dílů přišlo zklamání, až jsem sledování vzdal. Velká škoda, protože pro mě to byl promarněný potenciál. Vydržel jsem asi čtyři díly. ()

anaad

Skvělý seriál, není na něm nic moc hororového, spíš je to taková psychologická sonda do pocitů člověka, kolem kterého se dějí nevysvětlitelné události, tragédie za tragédií a on si s hrůzou začíná uvědomovat, jakou úlohu má přidělenu. Nicméně seriál asi bude mít trochu problém s cílovou skupinou, pro ty, kteří čekají horor, tohle prostě bude málo hororové a člověka, který má rád spíš trochu psychologicky zaměřené seriály, zase nenapadne (podobně jako původně mě) něco takového hledat u seriálu s nálepkou horor. ()

maestrum

Udělat seriál k úspěšnému filmu vetšinou dopadne špatně a Damien to jen potvrzuje. Poslední 10. díl to již nevytrhne, ve zbývajících 9-ti se jen tlachá a v podstatě se nic neděje. ()