Hitler a vyslanci pekla

(TV film)
  • Francie Hitler et ses complices (více)
všechny plakáty
Francie, 2016, 90 min

Adolf Hitler (a.z.)

V roce 1946 stáli nacističtí váleční zločinci před soudem v Norimberském procesu, zatímco celý svět se pokoušel o nový poválečný začátek. Pro mnoho lidí je děsivým a zlověstným výročím rok 2016, rok, kdy byl znovu vydán Mein Kampf. Na druhé straně se však do dnešního dne objevují dobové snímky a akta, které vykreslují čím dál tím plastičtější obraz charakteru Adolfa Hitlera a lidí z jeho bezprostředního okolí – čím více detailů vyjde na světlo, tím větší je šance, že takováto extrémní forma nelidského režimu se už nikdy nebude moci v žádné zemi uchytit. (TV Spektrum)

Cappuccino

Dávam síce tri hviezdy, ale nie kvôli tomu, že by bol dokument nekvalitný, ale jednoducho pre mňa neponúka nič nového. Ak o Hitlerovi a jeho najbližších spolupracovníkoch viete pomenej, určite vám dokument odporúčam. Ale pre tých, ktorí majú aspoň základné poznatky v malíčku, je sledovanie Hitler and the Apostles of Evil viac menej zbytočnosťou, alebo teda príjemnou rekapituláciou, aby môj komentár nevyznel príliš kriticky. Každopádne si myslím, že sa jedná o stručné a prehľadné spracovanie. ()

Arsenal83

Ako už bolo spomenuté, dokument neprináša toho veľa nového (ak vôbec niečo) a to je na rok 2016 málo. Príliš veľa osobností predstavených za 90 minút, chýba tu komplexnosť. Preto je cieľovou skupinou asi divák – nováčik v kruhoch histórie, prípadne stredoškolský študent. ()

Volodimir2

Všetkým nám je jasné že bez Hitlera, Himmlera, Eichmanna a tisícok iných nacistov by sa holokaust v Európe nikdy nevyskytol. Môj komentár nemá za úlohu vyviniť nacistov z hlavného postavenia na holokauste ale taktiež je isté, že nacisti samotní nemohli zrealizovať vraždy tých miliónov Židov. Keď zoberieme do úvahy, že v Tretej ríši mali Nemci prehľad o svojich židovských obyvateľov (tým najbohatším dali možnosť sa vyplatiť) ale ostatní boli v rámci krajiny lovení (najskôr SD, SS alebo gestapom). Ale na územiach dobytých Wehrmachtom však Hitlerovi kati (Einsatzgruppen) potrebovali získať informácie a vždy sa našli ochotní platení informátori, ktorí im ich spracovali a odovzdali. Je desivé poznamenať, že obete a páchatelia sa často poznali. Ale na jednej strane sú fakty, že pre Nemcov bolo 100 Židov 100 nepriateľov ríše, pre Poliakov, Litovcov, Lotyšov, Bielorusov, Ukrajincov a Rumunov to bolo 100 nohavíc a 100 párov topánok. Pre Francúzov, Holanďanov, Slovákov a Maďarov to bola všeobecná chamtivosť, ktorú vzbudil ich majetok. Darmo po skončení vojny si jednotlivé židovské obce vypracovávali uznesenia, že vina na vražde veľkej väčšiny Židov je práve na domácich obyvateľov (odhaduje sa, že ich bolo viac ako 200 tisíc). A mnohokrát ich počínanie bolo horšie ako zverstvá nacistických katov. Dovolím si tvrdiť, že holokaust predstavoval priepastný bod nielen nemeckej histórie, ale aj celoeurópskej. Stále sme ďaleko aby sme mohli vysloviť konečný rozsudok o európskom rozmere tohto holokaustu. Najhoršie na tom je že takmer všetci vinníci už zomreli a tak sa vrátiť do tejto časti histórie je veľmi vyčerpávajúce. Dnes sa veľmi ťažko o tejto téme dá rozprávať s Ukrajincami, Litovčanmi, Rumunmi, Maďarmi ale aj s Poliakmi. Na jednej strane máme odstrašujúci príklad Lotyšov, ktorí sú na jednej strane tohto spektra a na druhej máme Dánov, ktorí sú v Yad Vashen poctení kolektívne (z 7500 dánskych Židov prežilo 98%). V oblasti smrti vo východnej Európe bolo až 10 miestnych prisluhovačov na jedného nemeckého policajta. Zase na druhej strane existujú tisícky prípadov kedy bežní ľudia nasadzovali svoj život a životy svojich rodín pri schovávaní miestnych Židov (zapísaní v Yad Vashen v Izraeli Poľsko 6195 prípadov, Holandsko 5009, Slovensko 540 prípadov atd. aj keď mnohí sa k takému činu nepriznali aby nevzbudili v časti obyvateľstva odsúdenie, nepochopenie alebo nenávisť). ()

Forsberg11

Ako tu už bolo spomínané, tento dokument neprináša nič nové, nič nepoznané, opakakuje len známe fakty a udalosti. No ja som za takýto dokument rád. Prehľadnou formou podáva divákovi informácie o niekoľkých vybraných hitlerových spolupracovníkoch, samotného Hitlera si všíma len minimálne. A nakoniec čo nové už môže priniesť dokument o Himmlerovi, či Goeringovi. O nich sa už všetko vie. A kým sa úplne neotvoria všetky ruské archívy, tak sa zrejme ani nič nové nedozvieme. To však nijako neznižuje kvalitu dokumentu, ktorý patrí k tomu najlepšiemu a najkvalitnejšiemu, čo v posledných rokoch ohľadom tejto témy vzniklo. Vzhľadom na rozsah témy by som si prial ešte minimálne o pol hodinku viac. Ja som viac než spokojný. 80 %!! ()