Pračlověk

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2018, 88 min

• Mrkvič

Že natočí Nick Park takovou nudu, bych teda nečekal. Už ze samotného námětu jsem byl dost překvapený. Hned zmínka o Manchesteru mě měla varovat, že to celé bude nesmyslně o fotbalu. Laciné a bohužel nevtipné odkazy na moderní dobu. To bylo takřka vše, co film nabízí. Pár frků bylo fajn, ale většinou jsem měl pocit, že už jsem je nebo něco podobného viděl jinde.(2.9.2018)

Námět za všechny šašlíky, jen je prostě vtipu málo a příběh není dost nosný na takovou stopáž. Kdyby byl celý snímek jako závěrečný mač (kde bylo narážek na fotbal zdaleka nejvíc), šel bych bez problémů s hodnocením výš. Na Aardman slabý. :-((1.3.2018)

Chvíľu vykrádačka Flintstonovcov, sem-tam niečo z Croodovcov, občas dobrý fór, ale celkovo premárnená príležitosť. Mierne nadpriemerné hodnotenie si to zaslúži len vďaka futbalovému finále, ktoré má náboj a je zábavné.(7.3.2018)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $8,267,544Tržby Celosvetovo $53,431,158 ▐ Tak už aj plastelínový Aardman zakopol a natočil len ošuntelú rutinu a ešte dokonca aj na futbal aby sa nepovedalo že nie sú praví angličania. /55%/(6.7.2018)

Jak kdyby tvurci vymysleli prostredi, pribeh, postavy, se vsim si docela vyhrali, ale tak nejak pri tom zapomneli dat do filmu i nejaky ty fory. Parkrat se sice pobavit da, i kdyz vetsina foru uz byla provarena v ukazkach, ale na 90 minut to je fakt malo. Film sice nenudi, naanimovanej je hezky, docela svizne odsejpa a jednotlivy postavy jsou fajn, ale to bohuzel v dnesni konkurenci animaku a to i kdybych bral jen ty od Parka, bohuzel nestaci.(6.2.2019)

Plastelínová britská dílna se mnohokrát vyšvihla, pobavila, dojala i přišla s „hlubším“ sdělením. Loutkový stop-motion animovaný film v záplavě počítačové animace furt baví, hračičky ze studia Aardman totiž neumí zklamat. Až dosud. Pračlověk nebaví, nedojímá, je špatně odvyprávěný. Postavy jsou nezajímavé, trestuhodně se s nimi pracovalo. Náš kmen se nedrží pravěkého života, ale nechává se vtlačit do kolektivního sportu, ve kterém se outsideři snaží prosadit proti šampionům ze vzkvétající doby bronzové. Nevyužíváme ani střet zaostalých neandrtálců s vyspělejšími sousedy. Mravenčí práci tvůrců tak chybí nápady, dílčí pointy, nehrají si s detaily tolik jako dřív. Podružné vtipy fungují, ale je jich zoufale málo – fotbalové narážky nebo postava uloveného zajíce. Jinak je to bída. Nenápaditá a ve srovnání se staršími snímky velmi smutná. Dvě až tři hvězdy.(26.10.2018)

Ať si říká kdo chce co chce, pořád je to solidní porce zábavy. Aardman umí a postavička jako lord Bafoň by si zasloužila klidně vlastní film. Některé vtípky jako třeba s doručováním zpráv nebo Real Bronzio nemají prostě chybu. 70%(18.5.2018)

To zklamání mi může málem srdce utrhnout, ale Nicku Parkovi se to tentokrát zkrátka nepodařilo. Poprvé a doufám, že naposledy. Pračlověk je na můj vkus především až podezřele příliš infantilní film, v němž nepříjemně velké množství humoru spočívá v tom, že sebou někdo praští, někdo někoho praští, někdo je úplně tupý, na někoho se vykálí gigantická pravěká masožravá kachna a tak podobně. Suverénně nejlepší postavou je praprase Čumák, které si chce celý film také začutat a hází výmluvnými pohledy všude kolem sebe, na paty mu šlape poštovní holub. Z plastelínových pralidí mě nezaujal takřka nikdo. Ne snad, že by ve filmu nebyly dobré fóry, jsou tam, nicméně doopravdy jsem se bavil až při závěrečném zápase, který tak krásně parodoval všechny možné fotbalové stereotypy. Na závěr bych se zmínil o českém znění, kterému tentokrát bohužel chybí jakákoliv jiskra. Takoví Piráti! měli v hlavních rolích Ivana Trojana a Elišku Balzerovou a byl to skvělý dabing, Pračlověk ale štěstí neměl a režie sehnala spíše nevýrazné hlasy a žádné překvapivé obsazení se nekoná. Škoda.(27.2.2018)

Wallace a Gromit jsou sice někde jinde, ale tohle je dobré shození dějinných souvislostí s nejoblíbenějším anglickým sportem.. Já se bavil královsky.(3.7.2018)

• vteco

Pračlověk je nepovedený náhled do fotbalového prostředí a první minela velezkušeného britského režiséra, která postrádá originalitu a větší kadenci gagů mířených na různé věkové kategorie. Hodnocení ale zvyšuje opět kvalitně odvedená vizuální práce, způsob jakým nahlíží na fotbal jako na týmový sport, přičemž úspěšně odhaluje jeho současné neduhy a také zmiňuje londýnský Arsenal, což je pro mne, jakožto zatvrzelého fanouška, velké plus. Suma sumárum vnímám hodnotím nejnovější počin studia Aardman jako ten nejslabší, nepříliš hravý a v mnoha pasáž trestuhodně nudný, a to jako fanoušek jejich tvorby vnímám s velkým zklamáním. Je možné, že při verzi s originálním dabingem se hodnocení díky uchovaným narážkám a slovním obratům zvýší. [45%] | Kino ... Celá recenze(25.2.2018)

Z pohľadu najmenších by to ani nebolo zlé. Ale starších divákov to moc nenadchne. Príbeh taký priemerný podľa starej známej klasiky - máme tu lúzrov, ktorí dajú hlavy dokopy a spoločnými silami porazia na prvý pohľad neporaziteľných. Niektoré scénky ma pobavili (hlavne scénka s diviakom a tá jeho masáž), ale väčšina vtipov je tu žiaľ iba na základe pádov a vzájomných kolízií. Priemer. 60/100(27.2.2018)

• ARI50

Škaredá a nepovedená blbost.(10.12.2018)

Taková sušší aardmanovina. Fandové do čutání si to možná užijí o něco víc.(12.12.2018)

Wallace a Gromita mám ráda. Mám ráda plastelínové filmy, a přesto mi Pračlověk nesedl. Důvod? Fotbal. Celý film je opravdu o fotbalovém zápasu, který rozhodne, komu připadne území, kde pralidé bydlí. Pár nápadů se mi líbilo, ale jinak je to pro mě bohužel hodně tematicky mimo a bylo mi skoro jedno, kdo vyhraje. SPOILER Hlavně že nakopali zadek záporákovi.(4.1.2019)

Film dobu pravěku moc nevyužívá. Jde tady opravdu jenom o to čutání. Pár vtipných věcí se najde a všichni víme o horších animácích. Ale na Aardman je tohle celkem suchá a nudná podívaná, na kterou dost brzo zapomenete.(8.2.2019)

Nápady sa nájdu, je ich plný kotol. Ale akosi sa Nick a jeho parťák Peter Lord príliš nechovajú ako dvojica, ktorá nám priniesla legendárne stop-motion animáky. Môže za to doba? Prispôsobovanie sa komerčnému systému, ktorý toto duo tak krásne obchádzalo? Odpoveďou je tento snímok.(28.10.2018)

Režisér za sebou může mít klidně desítky kvalitních filmů, ale jeho talent, jeho skutečná velikost se pozná podle toho, že dokáže natočit zábavný film o fotbalu. A Nick Park to s Pračlověkem dokázal, i když s výhradami. Jak všichni dobře víme mimo jiné díky knize Fotbal, zábavná stará hra od Kevina Keegana, neexistuje na světě nudnější sport než právě kopaná. Pračlověk se naštěstí nebojí si z ní mile utahovat, takže tu dojde na vtípky spojené jak s hráči, mnohdy pořádnými primadonami (svým vzhledem/chováním mají zřejmě do určité míry čerpat z reálných fotbalistů, ale nepoznal jsem pochopitelně nikoho), tak i s fotbalovými nešvary, jako je například simulování. Kromě toho se divák samozřejmě dočká i tradiční dávky britského humoru, který se však v českém dabingu (jinak mimořádně vydařeném) občas nepříjemně vytrácí. Naštěstí ale naše verze poskytuje dostatečnou náhradu v podobě kreativních vtípků na místech, kde se původně zřejmě vůbec nevyskytovaly nebo se dost lišily. Ale to si ověřím až při další projekci v původním znění, protože ačkoli Pračlověk nemá tolik památných momentů ani takový tah na branku jako Nickovy starší filmy, i díky řadě drobných fórků v druhém plánu obrazu a nápadité obrazové kompozici stojí za to vidět ho víckrát. 75%(7.2.2018)

Mé hodnocení je asi ovlivněno trochu tím, že mi tento způsob zpracování vůbec nevadí, a čas od času jsem ochoten jej zkousnout. Pračlověk nefunguje v jediné věci a tou je příběh. Je velmi jednoduchý a věřím, že děti dokáže zaujmout a budou s otevřenými ústy hltat každičký moment, ale pro nás odrostlejší je to pochopitelně velmi jednoduché a předvídatelné. Co nejvíc funguje, tak je humor. Místy je logicky až moc vyhrocený a padá do trapnosti, ale obecně jsem se dobře zasmál a líbilo se mi to. Skvělá myšlenka, legrační momenty. Krásná oddychovka...(27.5.2018)

• Wormboy

Namet zaujimavy a niektore napady tiez, az zaboli, ze neboli lepsie vyuzite. Ako celok vsak ide o tragicky nevtipny snimok a z mojho pohladu suverenne najslabsi film od Nicka Parka.(29.1.2019)

Myslím si, že keby si "Early Man" zvolí trošku iný koncept, tak by to mohlo byť lepšie. Lebo reálne mám pocit, že príbehovo je to staré a známe, no súčasne sú tam aj veci, ktoré ma bavia. Minimálne vizuálny humor filmu je skvelý a veľakrát som sa pristihol ako sa na niektorých scénkach smejem. Áno, pripomínalo to miestami Flinstonovcov, ale nerušilo ma to. Futbalový zápas na záver je super a má pár dobrých momentiek, no povedzme si pravdu, vieme presne ako to nakoniec dopadne. Videli sme to veľakrát a moc nového to neprináša. Príbeh je dobre odhadnuteľný. Ale postavy sú podľa mňa na tom o dosť lepšie. Sú zapamätateľné, sú vtipné, sú celkom dobre napísané a hoci sú tu niektoré klasické typy, tak ma to vôbec neotravovalo. Najmä z titulu, že ma vedeli dobre pobaviť a srdce filmu je na správnom mieste. Animácie sú podľa mňa super. Aardmani sú v tomto smere veľmi talentovaní a vždy sa rád pozerám na filmy z ich dielne. A tento je opäť skvelo vyzerajúci. Možno nie najlepšie vyzerajúci, no stále dosť dobré animácie. Pre fanúšikov Aardmana je to povinnosť a myslím si, že aj fanúšikovia animovaných filmov si tu môžu prísť na svoje. Záleží len na tom, čo od filmu reálne očakávate. Nemám pocit, že by ma to nejako výrazne sklamalo. Ako celok to vypálilo podľa mňa dosť dobre. Hodnotenie: B+(11.5.2018)

Parka infikoval nějaký zombie z Disney. Pračlověk se scénářem totiž tak podobá disneyovkám (pokud nepočítáte za změnu to, že jako klasický roztomilý zvířecí sidekick je tu pro pro tentokrát roztomilé prase), že si člověk říká, že ten obrkačer je asi předek Donalda. Pár solidních fórků se najde, ale jinak průměr ve všech ohledech.(8.9.2018)

<< předchozí 1 2 3 4