Trápení

Trials and Tribulations

Rodinný

Československo, 1961, 84 min

V posledních dnech na mě padla taková ta nostalgie, kdy má člověk chuť si pustit něco z naší starší kinematografie. A jsem moc ráda, že jsem takto nečekaně objevila takový malý filmový skvost. Kachyňovy filmy mám moc ráda. Avšak obrazově mě ještě žádný takto nezasáhl. A co se týče ztvárnění příběhu herci, je to film, po kterých v současné době, jako by se slehlo. Jak tu někdo napsal, že dnes jsme bombardováni veskrze ukecanými filmy, plnými zbytečných slov, namísto abychom si vystačili se silným příběhem, kde slov skoro není třeba. Hodněkrát jsem si u některých scén říkala, že už bych na toho mlátiče koní zařvala (hlavně, když u toho byli svědci) a nečekala tak dlouho jako hrdinka. Bylo naprosto evidentní, že kůň byl obětí lidské zvůle. Jsem moc ráda, že film skončí dobře (omlouvám se, pokud to někdo nechtěl číst dříve).(25.8.2019)

Jako patetický obdivovatel poetických příběhů jsem byl unesen nádherou tohoto, pro mne dosud neznámého, filmu. Tváří v tvář této romance, o dívce a koni, si člověk uvědomuje vulgárnost naší doby a hrubost současné filmové tvorby. Karel Kachyňa byl režisérem kouzla života a film Trápení je toho dalším hezkým důkazem.(8.6.2013)

Presto, ze mam ke konim spise negativni vztah, me tento film velmi zaujal. At uz laskou male holky (vyborna Jorga Kotrbova) ke zvireti, tak hlavne pribehem a zpracovanim. Kachyna mel neskutecny cit a smysl pro detail a po technicke strance nebyl v nicem horsi nez Vlacil. Nadherne plasticky obraz, dobra hudba. Nemam co vytknout a Trapeni povazuji za jeden z nasich nejlepsich rodinnych filmu...(7.7.2012)

„Kolo jsem Hudečkovi spravil.“ - „Dostal od něho 3 facky.“ - „Nekecej, že 3!“ - „Tak 2, ale mastný!“ Chudák odmítaný ctitel Ruda…Hlavní hrdinka Lenka je odvážná, svobodomyslná, nezávislá a nezapadá do kolektivu (klučičího ani holčičího). Rodiče navíc nemají pro její „klukoviny“ pochopení. Což se ještě zhorší od chvíle, kdy Lenka začne být až magicky přitahována ke stejně nespoutanému koni, který nezná nic než bič a nadávky. Dívka nehledí na zákazy a snaží se každou volnou chvíli trávit s novým kamarádem a pomáhat mu. Náhle se švihnutí bičem stane tím nejstrašlivějším zvukem a každá jeho rána jako by bolela ji samu. Ale co když je už na záchranu přítele pozdě…Přestože mě Kachyňa málokdy zklame, od Trápení jsem příliš nečekal, a o to víc mě v rámci žánru dětského filmu mile překvapilo. Dominuje mu čarovná Illíkova kamera, dramatická Novákova hudba, celkově niterná atmosféra a nejedna napínavá chvíle, kdy Lence fandíte, aby nebyla odhalena. S koncem jsem byl také spokojený a filmu rád přiklepnu solidní 4*.(21.6.2020)

Je skvělé, když může být autor knižní předlohy zároveň spoluautorem scénáře, jako je tomu i v tomto případě. Karlu Kachyňovi se pak podařilo půvabnou dětskou knižku Jana Procházky Divoké prázdniny, která pojednává o vyvzdorovaném přátelství neposlušného dvanáctiletého děvčete a vzpurného koně, přenést na plátno velmi citlivě a věrohodně.(10.6.2013)

• - Pracovní název filmu byl Strakáč. (Silencia90)

• - Velká část filmového štábu tehdy bydlela po rodinách ve vesnici Dolní Nerestce. (Silencia90)

• - Název filmu v anglické distribuci lze přeložit jako "Zkoušky a soužení", z neměcké distribuce lze zase pojmenování přeložit jako "Dívka a černý hřebec". (Silencia90)