V únoru roku 1943 byl Berlín prohlášen za „židů zbavený“. Přesto se ve městě stále skrývalo několik tisíc židů, kteří se v anonymitě snažili přežít hrůzy války. Snímek sleduje osudy čtyř těchto „neviditelných“, kterým se různorodým způsobem dařilo unikat před gestapem a následnou deportací do koncentračního tábora. Hrané pasáže jsou proloženy archivními rozhovory s těmito přeživšími, jejichž životní osudy se staly předlohou pro tento film. (Stanislaus)

Stanislaus

Když by se někdo někoho na světě zeptal, jestli si vůbec může představit, že Němci zabili milióny naprosto nevinných lidí, tak mu ten druhý odpoví, že je to naprosto absurdní a šílená myšlenka. Něco naprosto nepochopitelného. Protože mezi "nemít rád židy" a "poslat židy do plynu" je podstatný rozdíl. To je něco, co se nedá jen tak jednoduše pochopit, a ještě to pravděpodobně dlouho nikdo nepochopí. - Räfleho hraný dokument nabízí autentický pohled na život několika židů, kteří se během 2. světové války rozhodli v Berlíně skrývat a žít v anonymitě. Velice mě zaujal koncept filmu, kde byly hrané pasáže proloženy archivními rozhovory s přeživšími, díky kterým se člověk dozvěděl mnohé o životě těchto "neviditelných". Tenkrát panovaly vážně temné a šílené časy a člověk si to nedokáže nebo vlastně ani nemůže představit, byť je mnoho realisticky a kvalitně natočených hraných a dokumentárních filmů na toto téma - čehož jsou ostatně i "Neviditelní" názorným příkladem. ()