Zlatí úhoři (TV film)

The Golden Eels

Drama / Poetický

Československo, 1979, 84 min

Pekné. Veľmi pekné. Také jemné, citlové pohladenie na duši, ktoré presnie vie, kde má človek citlivé miesta a ako sa k nim dostať. Udrieť v správny okamih a úplne si získať a podmaniť diváka. Okrem uvedených hereckých umelcov sa o svoje zaslúžil hlavný pán herec tohto filmu malý Martin Mikuláš. Intenzívnosť sa prejavuje v dvoch variantách. Naprv pomaličky plynie úplná harmónia, nostalgia a sny o rybárčení, jednoduchosť rozprávania. To všetko sa po nadviazaní citov na diváka zvrtne v krutú realitu, ktorá vrazí dýku do srdca, aby ste na konci nevydali ani hlásku. Slzu áno. 85%.(25.6.2008)

nedavno sem se sesel se dvema dnes uz pany v jedné putyce a zaposlouchal se do jejich vyprávění....: -------L------no a pomatujes jak sem tehdá na tý diskotéce sbalil tu blondýnu? ani se nevozvala mrcha... -------K-----ty ze si sbalil nakou blondynu? to si nepomatuju, no ale tak to se z ni musel nakonec vyklubat chlap ne? -------L-----no právě že né, taky sem se divil --------K------navic ja s tebou jaktěživ na diskotece nebyl --------L------ale to sme teda byli. dyt ja si to pomatuju do detailů, a fleker tam byl taky zejo flekere? --------F------to me teda promin ale ja mam z jasne blikajicich barevnecjh svetel fóbii, ja bych na ceho podobnyho zaboha nevlez... ---K----jo,navic fleker ma na diskoteky zakaz.....vod toho incidentu s mesíční chůzí..... ----L----jměsíční chůze? tak vo tom nic nevim, povidej ,----K----,,no teknkrát sme se vraceli z nakyho trampu a v praze na nádru si ho vodchyt, takovej amík...prej ze je jako nakej pribuznej majkla jacksona a ze ho bude zalovat...... ----F----a přitom já si šel jen koupit koblihu....... ----K----no, nakonec se z nej nastesti vyklubal taky posuk, tak si s flekerem podali ruce a jeli sme dal ----L-----ale pokud sme teda nebyli na zadny diskotece, tak....? ...ALE ja si jasne pomatuju, jak sem se znazil preřvat tu hlasitou hudbu, a ta kocka za barem na me uplne visela....a pak si ukazovala na ucho jako ze telefon,,,,no a pak si ten mobil prece taky vyndala z kapsy a zapsala si moje cislo, no a pak sme asi zaplatili, zasly světla a šlo se domu ----K-----jo a kdy to jako melo bejt? ----L----no loni v srpnu v ředicích ----K---- tak kamaráde, na to si náhodou moc dobře pomatuju, ale meli bysme asi zacít vod zacátku vid flekere? ----F----noale jestli to bude dlouha historka, tak bys me to meli nejak pojemnovat? -----K---Dobrá, tak tedy zacneme: DEN, KDY FLEKER POCITAL ÚHOŘE: tak teda ten den o kterým si mluvil, sme byli vsichni tři v redicích v jedný hospode,,,,po pár hodinách, kdyz uz sme meli docela vypito, vymyslel fleker něco co nazval ELEKTRICKEJ ÚHOŘ -----F-----já oponuji, já to nevymyslel, jen pojmenoval a dopočítal zbylé neznámé ----K----Nevyrušuj pořád, to je nepodstatný. Prostě někdo přišel s tím, že vod někoho slyšel, že když seženeš dostatečnej počet lidí s potícíma se rukama, lidi který dou dobře uzemnit, je možný vytvořit hada a připojit se téměř bez následků na elektrický obvod,a protože fleker je úchyl na čísla, pověřili sme ho aby vypočítal potřebný hodnoty, když známe proud, napětí v zásuvce a víme jaká hodnota proudu zabíjí.... no, a tím se vlastně dostáváme k tobě...vid flekere? -----F-----byla to jen malá nepozornost v desetinné čárce,,,,triviální záležitost,,,,,není třeba to zveličovat a hledat za koždou cenu viníky, každej udělá chybu... a těma se prej člověk nejlíp učí.......navíc nutit člověka do algebry po dvanácti kouskách taky není zrovna etický -----K------tys byl taky koukám nametenej kamaráde,,,,,ty si totiž žádnou chybu ve výpočtech neudělal víš? ------F------né tak to sem teda borec... ------K-------nó, to jo, a pořádnej,,,,zapojil ses totiž do řetězu hned tady za tvýho kamaráda po pravici a ..... -------F-------(abyste pochopili co bylo dál, dovolil bych si ted ocitovat kousek z jedné slohové práce, na téma PRAZDNINY která mi byla posléze předložena, jedná se konkrétně o úryvek z třetího odstavce: ".... ALE JAK VŠICHNI ZNÁME FLEKERA, TAK JAK SE UMÍ PRO KDEJAKOU ZHOVADILOST VELICE RYCHLE NADCHNOUT TAK O TO RYCHLEJI HO TAKOVÁ SPOLEČENSKÁ HRA TAKÉ OMRZÍ, DOBYTKA JEDNOHO!") -------K------a po dvou minutách po zapojení řetězu do elektrického obvodu si zařval NUDAAAAAA, odpojil ses a šel si pro pivo --------L------no dobře dobře, to je sice pěkná příhoda ale co to má společnýho s tou slečnou z diskotéky --------K-------k tomu se dostanem, a už sem tiu přece jednou řikal, že na žadný diskotéce sme nebyli, a ted dobře poslouchej,,,,jakmile se tady náš matematik začal nudit a vypojil se z řady, proud kterej předtím procházel řetězem patnácti osob se nyní rozdělil do tebe a dalších asi čtyř vožralejch volů, protože ten první cvok se nehodlal pustit...chvili na to vypadly pojistky v cely hospodě a byla tma....zajmavy je, že se skoro nikomu nic nestalo...a teď to hlavní,,,ta blondýna si povídal ze si ukazovala na ucho s tím ze jako chce tvuj telefon, tak ve skutecnosti neukazovala na svoje ucho, ale na tvoje, protože se ti snažila říct, že ti teče z uší krev ty kasanovo,,,,a proto si taky neslyšel co říkala,,,houby tancovačka ---------L--------a co jak si ukládala mý číslo do.... ----------K--------volala záchranku hovado a, zaslo se jenom utebe, protože si vomdlel.... domů se nešlo ještě dlouho potom, většina si tě ještě fotila na památku ---------L-------FLEKEREEEEE?!!!... ---------F-------.............. zlatí úhoři!(8.6.2009)

Skvělý, krásný, dokonalý a lidský. Zlatí úhoři jsou opravdu parádním filmem, u kterého jde poznat, že je na motivy knížky od Oty Pavla (skvěle vylíčena překrásná příroda) a že ho natočil někdo, kdo opravdu má (lépe řečeno měl) opravdový cit pro točení filmů. K tomu parádní herecká sestava českých hereckých legend (pánové Menšík, Hrušínský, Brzobohatý či dámy Balzerová či pro mě neznámá, ale skvělá Špánková-Hozová) a příběh, který umí jak pobavit, tak dojmout. Je škoda, že tematický hodně podobný film Smrt krásných srnců je v televizi minimálně pětkrát do roka, zatímco tento film, byť je stejně kvalitní, najdete hrát jen zřídka. Jednoznačných 100 %.(19.6.2012)

Společně s neméně unikátním titulem Smrt krásných srnců patří i Zlatí úhoři k té nejlepší poetice, kterou může česká kinematografie nabídnout. Nikdo nedokázal tak bravurně popsat kouzlo Berounky jako Kachyňa. Hvězdná herecká sešlost, hluboká myšlenka a pro ty z nás, kteří strávili u Berounky nejlepší chvíle svého života, nepopsatelný význam. 90%(12.5.2015)

Hezky pribeh ktery je pekne zfilmovan, ale vzhledem k tomu, ze znam predlohu, tak nemuzu jit na plne hodnoceni. Knizni predloha byla v urcitych castech pro vetsi dramaticnost prepracovana coz me trosku zklamalo. Ale pokud bych nebyl hnidopich a knihu neznal, tak by to byl takovy hezky a uprimny pribeh. Jsem rad, ze postavu Proska Kachyna zachoval do Smrti krasnych srncu zase Hrusinskemu, ktery je v teto roli excelentni. Zato musim rict, ze jak mam rad Mensika tak Hermanek me jako otec sedi vice a vice me prirostl k srdci. Cistych 80% více nedam kvuli knize.(12.5.2008)

• - Do role Prdelky (Martin Mikuláš) byl původně zvažován Martin Benda, bratr pozdějšího politika Marka Bendy. Dokonce s ním již bylo natočeno několik záběrů, avšak na zásah politických funkcionářů museli tvůrci narychlo najít jiného představitele. (dogma97)

• - Natáčení probíhalo v Bechyni - Zářečí a jejím přilehlém okolí, mimo jiné i na zámečku Bzí nedalo Týna nad Vltavou (Paganus)

• - Vojakov Wehrmachtu si zahrali študenti vojenskej leteckej školy v Liberci, ktorí sa museli naučiť reagovať na nemecké povely. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)