Dnes již kultovní film režiséra Maria Bavy natočený podle populárního italského komiksu. Hlavní postavou je největší zločinecký génius své doby „Diabolik“ (John Phillip Law), pro kterého není žádná loupež nebo krádež nemožná. Krade ty nejvzácnější a nejluxusnější věcičky pro svou milenku Evu Kant (Marisa Mell), která to také dovede náležitě ocenit. Lupič nepohrdne ani krádeží vládních peněz, při které ještě zesměšní celý policejní sbor. Film se odehrává ve vymyšlené zemi koncem šedesátých let dvacátého století a je skvělou parodií na tehdejší brakové příběhy. (curil)

JFL

Při popisování "Diabolika" se hojně sahá k aluzím na "Fantomase" či dobového "Batmana" i "Barbarellu", ale jestli k něčemu má tento skvostně naivní a vizuálně vyňuňaný film nejblíže, jsou to komiksy Káji Saudka. Některé záběry jako by rámováním, mizanscénou  i konkrétními artefakty výzdoby přímo evokovaly jednotlivé panely popartového mistra, a to nemluvě o castingu ústřední dvojice, která jako by svou nadpozemskou sošností přímo oživla z jeho kreseb. Na rozdíl od odvázané rozvernosti a humorné nadsázky výše zmíněných filmů naopak "Diabolik" pracuje s přiznanou naivitou, umělostí i absurdní (anti)logikou brakových komiksů, kterou požitkářsky vykresluje a libuje si právě v tom, že chce být komiksovější, respektive nerealističtější než jeho předloha. ()

Karlos80

Souhlas s Flipnicem, tento vskutku parádní avangardní a experimentální mix, původně předlohou podle známého komiksu, mi naprosto vyrazil dech a po dlouhé době zase jako jeden z mála udělal velkou radost. Inspirace zřejmě přišla odtud : http://www.csfd.cz/film/5871-kriminal/. Nechápu doteď, proč jsem tento film tak dlouho odkládal. To co tu sledujeme a čeho jsme svědky, to je jedno velké atmosferické vizuální představení (opravdu pastva nejen pro oči ale i uši), barevná kompozice (pestré živé barvy) je naprosto úchvatná a stěží uvěřitelná, celé se to nese v psychedelickém duchu, včetně Morriconeho nezapomenutelného a skvěle hodícího se hudebního skóre. Film je zábavný a vzrušující, má své osobité kouzlo, náboj, vtip, je zde cítit i lehčí nádech erotiky, a hlavně je to celé neuvěřitelně stylové a elegantní, po estetické, scénografické a trikové stránce je film téměř bezchyby. Příběh zde nehraje tak velkou roli a je téměř zanedbatelný. Zapomeňte na všechny ty osvědčené filmové hity jako "Fantomas", "Batman", "James Bond, "Barbarella", jednoduše na samé známé snímky, a pusťte si, málo známého, leč originálního "Diabolika", neohroženého a nepolapitelného komiksového anti-hrdinu, nejlepšího zločineckého génia na světě, který krade ty nejluxusnější věci pro svou luxusní kočičku (milenku). Co by ale ostatně člověk pro tak, ve své době okouzlující, provokativní a téměř magneticky přitažlivou Evu Kant (Marisa Mell), neudělal, že pánové? Taliánská legenda béčkového filmu, gialla, gotického hororu, Mario Bava, ve formě, na co ve své době, tento velmi talentovaný a kreativní tvůrce sáhl, to se povedlo a člověk se při jeho filmech téměř nikdy nenudil. Zcela určitě jde o jeden z jeho nejlepších filmů z 60s, stručně řečeno typický Bava. Skvělý design, kostýmy, auta, extravagantní podzemní doupě ve futuristickém stylu, opravdu "cool-look" příbytek, nej scéna: zcela určitě, legendární milování v bílé kožené otáčející se postely, s hromadou dolarovek kolem dokola. Neprávem opomíjený, lahůdkový pop-art-psychedelický filmeček pro fanšmejkry. Pokud na tento kultovní snímek narazíte, nenechte si tento jedinečný zážitek určitě ujít. Jedna z nejlepších komiksových adaptací převedených na filmové plátno. ()

Flipnic

Paráda!!! Sice je to laciná "braková" vykrádačka Fantomase a Bonda, ale má to neuvěřitelný kouzlo a náboj. Diabolik je něco jako Fantomas, frajer s maskou v koženým černým oblečku, pro kterýho není nic problém, ukradne cokoliv kdekoliv, na všechno má plán a vychytávky. K tomu vlastní výborný podzemní sídlo v pseudo-futuristickým stylu a chodí s překrásnou kočičkou (Marisa Mell). Prostě frajer jak má být. Samozřejmě si na něj brousí zuby policie i mafie. Celé to má úžasnou italskou atmosféru, nádherný vizual, hudbu, dnes vtipné triky a celý je to prostě "cool"!!! Pro milovníky italské produkce přelomu 60. a 70. let povinnost. ()

dobytek

Tak tohle mě naprosto odrovnalo. Něco tak stupidního a naivního se jen tak nevidí. Trochu mi to připadá, že tvůrci se snažili natočit něco mezi Fantomasem a filmama s Jamesem Bondem a výsledek vypadá jako nějaká nepovedená parodie. Ve filmu jsou pak takový kundoviny jako chechtací plyn nebo anti-chechtací pilulky a celou dobu se to tváří děsně vážně. No aspoň Marisa Mell byla fakt mrduhodná kunda. Nicméně mě na tomhle filmu velice zaujala jedna věc, takže tomu nedám odpad. Jestli znáte vidoklip Body movin' od Beastie Boys, tak ten je sestříhanej právě z tohoto veledíla. Jinak by mě teda zajímalo, jestli těch několik ostatních uživatelů, kteří hodnotili 4-5 hvězdiček, si dělá prdel, nebo se na to dívali zhulený. ()

choze

Tak tohle můžu, ale... Na jednu stranu to vypadalo mnohem líp než jsem očekával, nechyběla ani žádná zásadní ingredience podobných fantomaso-bondovin a že se to bere vážně mi dokonale sedlo, ale po dobytkově komentáři jsem čekal, že to bude šílenější a taky děje je tam sakra poskrovnu. Nicméně s Marisou Mell to trefil, líp bych to neřekl :) ()

JohnnyD

Taliansky Fantomas v réžii Maria Bavu. Príbeh teda nie je nič moc, ale Bavových vizuálnych vychytávok je tu nespočet. A okrem toho sú tu krásne ženy na čele s neodolateľnou a permanentne polonahou Marisou Mell a výborná atmosféra 60tych rokov. ()

pornogrind

Mistr Mario Bava tentokráte jeho film z nehororovýho soudku. Přiznávám se, že se mi do toho moc nechtělo ale nakonec vůbec nelituju. Samozřejmě. Jde o film kterej je potřeba brát s nadsázkou a nadhledem ale já jsem si ho neskutečně užil a královsky jsem se bavil. Kam se hrabou všechny ty Bondovky. Jako bonus hudba Ennio Morricone. 4hvězdy. ()

špaček421

Fantomas po italsku, bohužel bez děje. John Phillip Law se skoro neukáže bez masky, a nemám jasno, jestli měl být padouchem nebo hrdinou, stejně jako jeho protivník Michel Piccoli. Marisa Mell je kočka, dekorace Diabolikovy skrýše jsou velkolepé, Morriconeho hudba sedí, ale ústřední děj tomu sakra schází. Navíc je poznat, že tohle nebyl Bavův žánr. ()

Jindros

I přes kombinaci Mario Bava + Technicolor není film taková barevná nádhera jako například Sei donne per l'assassino. Vše ostatní je ale bizarní a skvělé (včetně Morriconeho hudby), skoro srovnatelné s filmy jako Batman s Adamem Westem (možná trochu přeháním). Výborná zábava. ()

fragre

To je film u něhož je našinec na roztrhání, neb na jednu stranu musí obdivovat nádherně šedesátkovou pop-psychedelickou vizuální stránku - s tím architektonicky avantgardním doupětem, s úžasně sexy působící Marisou Mell a se skvělou Morriconeho hudbou, leč na druhou stranu ho prudí samotný děj, kterému schází nadhled a ironie jiných podobných zpracování takových brakových příběhů, a který je svou „opravdovostí“ doveden až k nechtěné parodii, a to nakonec více trapné než směšné. Tvůrci dobových bondovek tenhle problém zvládli lépe. ()

kaylin

Zvláštní film, který se rozhodně chtěl svést na oblibě Fantomase a Jamese Bonda a já si myslím, že se mu to do jisté míry také povedlo. Je to akční, je to zvláštní, je to komedie i drama v jednom a ani jedno zásadně nevyniká, je to místy trochu bizarní, lehce úchylné. Jednoduše Mario Bava mimo horor a přitom skvěle funguje. ()

pepua

Kult nekult, tohle se Bavovi prostě nepovedlo. Jasně, vizuální složka je pěkná, Marissa je kočka, celkově je film nenáročný, což vůbec nevadí, ale příběh je prostě plytký akčňák a s antihrdinou, se kterým jsem se absolutně neztotožnil. Znovu se k tomu vracet nemá smysl. ()

Martin741

Atmosfericke, kulisy fakt nadherne, hyriace farbami, Bava sa proste do fryleru/hororu vyznal, lahky nadych hetero erotiky a hetero sexu prispel aj kmojmu vysokemu hodnoteniu : 80 % ()

mortak

Komiks Diabolik založil Fumetti neri, neboli italský černý komiks s antihrdiny, sexem, a násilím. Proto ani nevadí, že ústřední pár nemá skoro žádné charisma. Mell je toporná, krásná a spoře oděná, Law toporný a svalnatý, a jejich úkolem je sprchovat se, líbat se, a občas vyrazit na nějakou akci. Piccoli nehraje a jenom inkasuje šek za účast, a Adolfo Celi je prostě znovu ten padouch z Bonda. Naštěstí si režisér nic nevymýšlí a prostě jen převádí komiksové stripy do filmu. A ono to funguje. Snad do nové verze Diabolika nebudou cpát psychologii a zůstanou u toho, co dělá tento druh komiksu zajímavým. ()

Cushing

Ale tohle je právě film tak blbý, až je sympatický. Mario Bava ve světě, kam nepatří a kde si vede jako opilé slůně v kulisách porcelánky. "Camp" -- to je výraz pro tahle dílka, ne? Díváme se na ně, kroutíme hlavou, plácáme se do čela... a smějeme se, a zároveň si uvědomíme, jak i nejslabší bondovka je proti tomuhle vymakaná. Bava nadělal z mála opět málo, ale tohle málo je nazapomenutelné (co by tomu řekl takový Tarantino?). Vemte si, že by to v 60. natočili Brdečka a Lipský... Myslím, že tohle by byl dnes temný čeký kulťák, pokřivený protipól parodicky virtuózního a famózně zahraného Limonádového Joea. Přešvihlé (a zároveň nedošvihlé) je v tomto dílku úplně všechno. Přímo si říká o promítání na různých brakfestech a půlnočních filmových potlaších. Úspěch má v tomhle kontextu navždy zajištěn. Céčková klasika? Proč proboha ne? Svět je přece taky pěkně barevný a zoufale nedokonalý, a každý z nás si aspoň někdy na něco přitrapněle hraje. ()

vitekpe

Ja s tim problem nemam. Koukatelny akcne-dobrodruzny film se superhrdinou. Navic je tam Marisa, auta pekny atd., takze u me spokojenost. Odpocinkova podivana. ()

tenebrae86

Naprostá pecka, polovinou místních naprosto nepochopená. Ona to přece má být tak trochu Spy parodie s komiksovým antihrdinou v hlavní roli. Ten film se podle mě nebere vůbec vážně a v tom je jeho síla. Opravdu jsem se celou stopáž výborně bavil. Je to vtipné, soundtrack je parádní, našlápnutý Morricone se svým šedesátkovým popíkem zní prakticky nonstop a nabízí skvělé songy i témata, dále mi tu hraje osudová Marisa Mell a vše to pro mě režíruje a snímá Mario Bava ve své nejlepší formě. Je tam trošku avangardy, trošku pop-artu, komiksu, Jamese Bonda i Fantomase, spousta akce a špatných triků, bez kterých by to zkrátka nebylo ono. Uznám akorát, že děj je opravdu řídký a naivní, ale kvůli žádnému intelektuálnímu zážitku jsem si film opravdu nepouštěl, věděl jsem do čeho jdu a chtěl jsem si při projekci hlavně odpočinout a zarelaxovat, což mi Diabolik splnil na výbornou. ()