Diabolik

Danger: Diabolik

Akční / Krimi / Thriller

Itálie / Francie, 1968, 99 min

• pepua

Kult nekult, tohle se Bavovi prostě nepovedlo. Jasně, vizuální složka je pěkná, Marissa je kočka, celkově je film nenáročný, což vůbec nevadí, ale příběh je prostě plytký akčňák a s antihrdinou, se kterým jsem se absolutně neztotožnil, takového lumpa pověsit a hotovo. Znovu se k tomu vracet nemá smysl.(24.4.2015)

Ale tohle je právě film tak blbý, až je sympatický. Mario Bava ve světě, kam nepatří a kde si vede jako opilé slůně v kulisách porcelánky. "Camp" -- to je výraz pro tahle dílka, ne? Díváme se na ně, kroutíme hlavou, plácáme se do čela... a smějeme se, a zároveň si uvědomíme, jak i nejslabší bondovka je proti tomuhle vymakaná. Bava nadělal z mála opět málo, ale tohle málo je nazapomenutelné (co by tomu řekl takový Tarantino?). Vemte si, že by to v 60. natočili Brdečka a Lipský... Myslím, že tohle by byl dnes temný čeký kulťák, pokřivený protipól parodicky virtuózního a famózně zahraného Limonádového Joea. Přešvihlé (a zároveň nedošvihlé) je v tomto dílku úplně všechno. Přímo si říká o promítání na různých brakfestech a půlnočních filmových potlaších. Úspěch má v tomhle kontextu navždy zajištěn. Céčková klasika? Proč proboha ne? Svět je přece taky pěkně barevný a zoufale nedokonalý, a každý z nás si aspoň někdy na něco přitrapněle hraje.(11.6.2009)

Zvláštní film, který se rozhodně chtěl svést na oblibě Fantomase a Jamese Bonda a já si myslím, že se mu to do jisté míry také povedlo. Je to akční, je to zvláštní, je to komedie i drama v jednom a ani jedno zásadně nevyniká, je to místy trochu bizarní, lehce úchylné. Jednoduše Mario Bava mimo horor a přitom skvěle funguje.(5.6.2017)

• choze

Tak tohle můžu, ale... Na jednu stranu to vypadalo mnohem líp než jsem očekával, nechyběla ani žádná zásadní ingredience podobných fantomaso-bondovin a že se to bere vážně mi dokonale sedlo, ale po dobytkově komentáři jsem čekal, že to bude šílenější a taky děje je tam sakra poskrovnu. Nicméně s Marisou Mell to trefil, líp bych to neřekl :)(15.10.2008)

• fragre

To je film u něhož je našinec na roztrhání, neb na jednu stranu musí obdivovat nádherně šedesátkovou pop-psychedelickou vizuální stránku - s tím architektonicky avantgardním doupětem, s úžasně sexy působící Marisou Mell a se skvělou Morriconeho hudbou, leč na druhou stranu ho prudí samotný děj, kterému schází nadhled a ironie jiných podobných zpracování takových brakových příběhů, a který je svou „opravdovostí“ doveden až k nechtěné parodii, a to nakonec více trapné než směšné. Tvůrci dobových bondovek tenhle problém zvládli lépe.(22.1.2013)