poster

Ztracená stopa

 • anglický

  The Lost Track

Drama / Dobrodružný

Československo, 1955, 81 min

 • ripo

  Když se rozhodovalo o tom, který z herců má být na titulcích dobrodružného filmu „Ztracená stopa" uveden velkým písmem, bylo by se málem zapomnělo na Bojara, Hassa, Bleska a Ťapku. To jsou psí hrdinové filmu a jeden z nich v něm hraje opravdu hlavní roli. Autoři tohoto filmu neměli dosud mnoho zkušeností v natáčení s „němou tváří". Laureát státní ceny Karel Kachyňa, režisér filmu, a ostatní spolupracovníci přistupovali proto k výberu představitelů psích rolí s netajenými obavami. Odborný poradce jim uspořádal přehlídku nejlepších, ale rozhodování bylo těžké — rozdíl mezi psy byl jen v barvě. Jedno však měli všichni psi našich pohraničníků společné: nebylo radno se k nim přibližovat. Přišli právě z výcviku se svými psovody a chovali se proto „služebně". Vrčeli a ukazovali tesáky. A měl se s nimi točit film... Vedoucí produkce už předem počítal náhrady bolestného a způsobených škod. Ukázalo se, že tyhle obavy byly trochu přehnané. Bojar a Hasso byli z gruntu dobráci a za několik dnů si na své nové pány, Eduarda Cupáka a Ilju Racka, zvykli. Větší problém byl, jak naučit psy jejich rolím. Odborní cvičitelé psů sice dovedli naučit Bojara přeskakovat skoro tři metry vysokou ohradu a jiné kousky, ale dokázat, aby Bojar před kamerou projevoval své city, aby chvíli vrčel, štěkal, hryzl Zdeňku Dítěti nebo Iljovi Rackovi ruku a vzápětí na to, aby se tvářil přijemně, s tím si museli filmaři poradit sami. Postupem času si pracovníci štábu vypracovali celou metodiku práce s psími hrdiny. Většinou nešlo užívat filmařských triků. Složité aranžmá vyžadovalo často na Bojarovi obtížnou hereckou akci. Tehdy bylo nutno úmorně hledat společnou řeč, hledat způsob, jak dosáhnout splnění režijního záměru. Barevný dobrodružný film „Ztracená stopa" o životě psovodů Pohraniční stráže vytvořili převážně mladí tvůrčí pracovníci. Režisérem byl laureát státní ceny K. Kachyňa, který doposud pracoval společně s laureátem státní ceny Vojtěchem Jasným, a „Ztracená stopa" je jeho první samostatnou režijní prací v hraném filmu; kameraman Jaroslav Kučera, absolvent FAMU, debutoval hraným filmem „Dnes večer všechno skončí" a autor hudby Miloš Vacek spolupracoval se Svatoplukem Havelkou na barevném dokumentu „Lidé jednoho srdce", samostatně složil hudební doprovod k filmu „Dobrodružství na Zlaté zátoce". Také většina rolí byla obsazena mladými herci, z nichž někteří stáli před filmovou kamerou po prvé. Filmový přehled 21/1956(3.2.2010)

 • Tsunami_X
  **

  Oslavná pohádka o klucích, kteří bojují za dobrou věc a mají chápavé velitele. Díky tomu, že Kachyňa nebyl bezpohlavní straník, ale filmový režisér, a to v téhle době nebylo běžné, se na to dá dívat. Jen je potřeba přistoupit na hru, že jsme všechny tyhle záležitosti už nejednou viděli. Ale hýbe se to, je to barevné a chvílemi se vám skoro zdá, že byste toho rozvratníka chtěli dostat i vy.(5.4.2010)

 • Kragujevac
  ***

  Hezká pohádka o pejsích a jejich páničcích ( československých pohraničnících). Na film se hezky dívá, není ani moc dlouhý, odehrává se v krásné přírodě a herecké výkony se dají snést, hllavně práce se psy musela být velmi složitá. Na druhou stranu mě nemile překvapilo, že film režíroval Karel Kachyňa, ale je pravda že každý musí někde začít a většinou je to od píky ( ta ovšem v tomto případě není až zas tak hrozná). Jinak pro milovníky pejsků je to povinnost.(25.5.2013)

 • fragre
  *

  Jeden z těch filmů, který je tak zábavně blbý, že jeden neví, zda by jej neměl brát jako komedii. Příběh-plakát o nezkušeném mladíkovi z kterého vojna udělala chlapa. Pitomost takovýchto příběhů (ať vznikaly na Východě či na Západě, neb soudruzi imperialisté v tvorbě takovýchto šlaků nezaostávali) je do nebe volající a tvůrci těchto kravin by si zasloužili další 2 roky zelených prázdnin. Vždy, když v takovém filmu zazřím figuru přísného, ale spravedlivého velitele, kroutí se mi prsty na nohou. Nečekaně srandovní je závěr, kdy hlavní hrdina, který se "pochlapil", odchází (po dlouhém vášnivém polibku) ruku v ruce s milenou děvou. Když si jeden uvědomí páně Cupákovu sexuální orientaci,musí uznat, že byl opravdu dobrý herec. Jen ty šumavské exteriéry si zaslouží hvězdičku.(29.1.2011)

 • Pitryx
  *

  Tak soudruzi, nic proti soudruhům, ale já chvílemi nevěděl, zda se dívám na hraný film, či náborovou agitku. Po zhlédnutí bych do armády ihned vstoupil. Žádná buzerace, klid, žádný řev, a všichni jsou zde milí a příjemní. Moc nechybělo a budíček by byl vyhlašován formou prosby. Ne, žádný řev s píšťalkou, dusot, ječení a tak. Prostě vpjín XY půjde po chodbě, otevře dveře na cimru a poprosí kluky, aby v klidu vstali, tey pokud se jim chce, a šli za svými povinnostmi. Mají-li ovšem na to náladu, že jo. Jůůůůů, to by byl život. A ten výcvik psů! Lážo plážo. Něco o zabezpečení kotců? Pche. Kde jste slyšeli podobné blbiny. Jooo v kině, tam možná jo, Tady ne. Kór na hranicích. To už vůbec ne. Tak a dosti srandiček. NA začátku filmu je uvedeno, že byl film natočen za spolupráce pohraniční stráže. Tedy ti museli při sledování snad všichni umřít smíchy. Kde s filmaři takto spolupracovali? Kde jim řekli, že pošta se nosí jednotlivcům a nerozdává všem naráz. A to ji vojínovi ještě donese šarže. Proč jim na tom útvaru neřekli, jak vypadá skutečný výcvik služebního plemene? Prostě skutečnost nikde, a pohádka pro děti pokračuje. Dějově to ušlo, až na ty krpy v logice a jednání. A psi byli super. To je ovšem asi jediný klad celého filmu. Takže bohužel, za mne jde o neskutečně vylhanou krávovinu, byť zavání dobrodružstvím a krásnou přírodou. To oba po desíti kusech a tím končím.(13.8.2018)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo aj na stanici Zelená Lhota. (dyfur)

 • - Skutočné mená troch vlčiakov boli Blesk, Bojar a Hasso a spolu s nimi aj šteňa Ťapka. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace