Reklama

Reklama

Co mi táta nalhal

  • Kanada Lies My Father Told Me (více)

Montreal, dvadsiate roky. Rodina Hermanovcov - Harry, jeho manželka Anna a ich dospievajúci syn David žijú v malom byte v židovskej štvrti. David rád trávi chvíle so svojim dedkom, s ktorým každú nedeľu vyrážajú s konským povozom zbierať rôzne odpadky, aby si privyrobili a počúva pritom dedkove príbehy. (STV)

Recenze (13)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Velice milý snímek, který výborně kombinuje humor se silný dramatem a zároveň dokáže vyobrazit několik pohledů na svět i přístupů k životu. Základem je nádherná dětská poetika. Nevinný svět, ve kterém je i bankrot důvodem k oslavě a kde je stále dost místa pro fantasii, jež pomáhá člověku snášet strasti reality, v níž dospělí jen doufají v nějakou změnu, nejlépe revolučních rozměrů. Davidův otec, beznadějný snílek, marně čekající na svůj americký, přesněji řečeno kanadský sen, děda Zaida, vyhlížející svého Mesiáše, jenž na Zemi nastolí spravedlnost a pořádek, ale i dopady ruské revoluce na silnější proletářského cítění po celém světě v postavě pana Baumgartena, kterého si zahrál sám scénárista filmu. To vše ve skvěle zrežírované a nádherně podané dobové atmosféře. ()

Šňůra 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a citlivý snímek, který v Kanadě natočil Ján Kadár. Děj nás přivádí do Montrealu dvacátých let minulého století, kde v jednom činžovním domě žije rusko-židovská rodina. Hlavou je děd Zaida, nejmladším členem pak jeho šestiletý David a spolu se snaží udržet tradici a ubránit se zlé domácí, které je trnem v oku jejich stařičký kůň ustájený v garáži. Film byl natočen podle autobiografie Teda Allana, který si sám ve filmu střihnul malou roli pana Baumgartena. ()

Reklama

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

silný příběh který vás dostane svou atmosférou - herci ,obzvlášť ti nejmenší podali oscarový výkon!Scéna kdy malá holčička s Davidem řeší nad březí fenou její potomstvo to jen tak někdo nevymyslí.A ukočírovat tak malé děti asi nebylo jednoduché i když si hraní zjevně užívaly.Přesně tak jako tento film je život.Někdy se směješ,jsi šťastný a někdy pláčeš.Titulky nebyly vůbec na škodu.Dabing by asi vše pokazil. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Chcelo by sa napísať, že to, čo sú Zlaté časy rádia pre Woodyho Allena, je Čo mi otec narozprával pre Jána Kadára. Lenže platí to pre ďalšieho Allana, tentokrát Teda. Kadár snáď ani tento scenár lepšie uchopiť nemohol. Jedná sa o jeho najživeľnejší film a Kadár sa snaží dodať filmu špeciálnu atmosféru premysleným využitím farieb v štýle impresionistických obrazov. Samozrejme môžme namietať, že otec Davida má viac pravdy, ako spiatočnícky dedo, lenže toto je detský svet a tam nejaká racionalita ešte nepatrí. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Ako by sa podľa názvu zdalo, že by mal chlapcovi rozprávať otec, ten toho veľa nenarozpráva. Ako neúspešný vynálezca je stále zaneprázdnený objavmi nekrčivých nohavíc a manžetových gombíkov, a tak sa s chlapcom rozpráva vždy jeho dedo. Ten podáva pravdu svojim spôsobom a musí mu často vysvetliť zložité veci, ktoré prináša život. Ja som najviac čakal, ako mu vysvetlí, prečo môžu dospelí muži cucať ženský prsník a on nemôže, pričom tak veľmi závidí svojmu malému bratovi. Celý film je plný podobných situácií a ani nemusí prinášať veľké činy, stačia tie malé rodinné príbehy. Pre mňa trochu slabšie štyri hviezdy. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Ceny: Zlatý glóbus 1975: nejlepší zahraniční film, MFF Panenské ostrovy 1975: Velká cena, Christopher Award 1975: nejlepší film, režie a scénář, Kanadské filmové ceny Etrog 1976: nejlepší film, herečka (Lightstoneová), střih zvuku (Maurice Schell), zvuk (Henri Blondeau, Richard Vorisek, Stephen Dalby), adaptovaný scénář, Golden Reel Award, Ceny Actra 1976: nejlepší herečka (Lightstoneová), herec (Birman), scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

Reklama

Reklama