• Beastmaster4
  *****

  Naprosto geniální válečné drama, které jsem objevil náhodou a jsem za to moc rád. Absolutně perfektní herecké výkony, zejména Jozefa Krónera, dávají filmu jedinečný náboj. Celkově na mě působí film dost melancholicky a pochmurně. Trošku bych to náladově přirovnal k jinému filmu s jiným obsahem, a to MARKETA LAZAROVÁ. Určitě doporučuji ke shlédnutí všem, kteří mají rádi filmy, kde na vás doslova dýchá atmosféra, plná lidských povah a máte rádi příběhy, které v sobě mají temné kouzlo doby a hrozných lidských osudů.(23.7.2017)

 • sinp
  *****

  Neodpustitelně kousavá sebereflexe, výstavní zrcadlo, které nejde rozbít. Kam až dojde lidská malost a zbabělost v situaci tísně ukázal Kadár s Klosem děsivě realisticky. Plastický obraz Slovenského maloměsta v čase studu nepotěší oko, ale posílí smysly. Vždyť Kronerův Tono Brtko vskutku není špatný člověk, stělesňuje poslušnou většinu. Ve chvíli, kdy se má dopustit morálního bezpráví na nechápající Idě Kamińské, tak koná. Dokazuje, že poslušná většina dokáže v čase tísně projevit až nehraničící nelidskost. Bohužel, chvíle zásadního rozhodnutí přichází často ve chvíli, kdy je třeba projevit odvahu. A té většina není schopna. Je na divákovi, jak bude Kronera vnímat. Obchod na korze je film spousty otázek, místy až tragikého humoru pramenícího z paradoxů a skvělých výkonů. Oscar je důkazem, že podobné je téma celosvětové a malost není Slovenská, nýbrž lidská...(8.7.2009)

 • gudaulin
  *****

  Jestli existuje důvod, aby se Kadár a Klos za své filmové počiny z 50. let smažili v pekle (a ono jich pár existuje), pak tímhle filmem svá provinění bohatě odčinili. Výborné mrazivé drama z válečné doby, které ukazuje, jak diktatura a temná doba dokáže křivit lidské charaktery. Mimochodem, když srovnáme oceňovaný Hřebejkův snímek Musíme si pomáhat s Obchodem na korze, pak pochopíme, jaký je rozdíl mezi velmi dobrým a vynikajícím filmem a jaký je rozdíl mezi sázkou na jistotu a filmařskou odvahou. Celkový dojem: 100 %. Jeden z nejlepších filmů, jaké kdy československá filmová škola vyprodukovala.(24.6.2006)

 • viperblade
  ***

  Po tom všem, co jsem o tomhle filmu slyšel (hlavně tady) jsem se opravdu neskutečně těšil. Jenže velká očekávání plodí velká zklamání… Kdyby Obchod na korze trval kolem 40 minut, tak bych neváhal a okamžitě vytasil nejvyšší hodnocení. Ale takhle nemůžu jít nad tři (a to jsem ještě v hodně dobré náladě). První hodina je pro film absolutně zbytečná a vše, co se zde odehraje, by se vlezlo do pouhých pěti minut. Naštěstí pak to nabírá na obrátkách a ten konec je opravdu skvělý. A právě proto zamrzí, že tak skvělý není celý film. Upřímně, tohle je jedno z největších zklamání za hodně dlouhou dobu. A v klidu vám vyjmenuju okolo 20 lepších (českých) filmů než je tento. 60 %.(24.4.2011)

 • Arbiter
  *****

  Malý člověk sám sobě menším, nejlépe za slunného dne, v sobotu, kdy náměstí obsypané trhovci radostně ševelí. Protože lepší se zdá obelhat rozum, hltaje až ke dnu lahve; kdy lepší je hrát si, že jsem hluchý. Šlapat po ostatních a šlapat po sobě. V hovnech z vlastního strachu, sebelítosti a chamtivé zloby se brodit a žrát to a rypákem v tom slastně rýt a plakat pro neštěstí své i celého vesmíru, která mi leží na ramenou, mně, chudákovi dobou vláčeném. A lhát si, že mi to chutná a užívat si tu texturu a strukturu a vůni; a kopat a nenávidět sebe i tebe; a vědět, že je všechno špatně a neudělat s tím nic, protože ta hovna žerou beztak všichni; a hovna jsme a v hovna se obrátíme; a je tak snadné říct, že se mě to netýká; a je tak snadné říct, že jsem nevinný; a je tak snadné říct, že jsem slabý a malý; a je tak snadné říct, že jsem to tak nechtěl; a je tak snadné říct, že nakonec všechno bude dobrý, uvidíš; a je tak snadné být vinen; a je tak snadné být ve vleku dějin, ach, jak jsou mocné a svůdné a moje; a je tak nesnesitelné si to všechno do zblbnutí opakovat a předstírat, že tomu věřím; a je tak snadné prosit, abych konečně zapomněl přemýšlet a byl klid. A klid. A sen. A smrt. Nás všech.(20.6.2016)

 • - V roku 2000 mala v bratislavskom divadle Korzo ’90 premiéru rovnomenná inscenácia Jara Riháka s Mariánom Zednikovičom a Zitou Furkovou. (bergCA)

 • - Po premiére v New Yorku priletel v deň D (odovzdávanie Oscarov) Jozef Kroner späť do Československa na Pražské letisko, kde sa k nemu mali pripojiť režiséri Kadár a Klos aj Ida Kamińska a letieť späť do USA . K nedočkavému Kronerovi pristúpil istý súdruh a povedal: „Pane Kronere, vy jste v Americe již byl. Teď pojede soudružka Kadrnožková z Filmexport." Tak ostal herec na Pražskom letisku sám aj s kuframi a oblekmi za 17 000 Kčs a na odovzdávanie Oscarov sa tak nedostal. (gogo76)

 • - Film Obchod na Korze sa síce natáčal v Sabinove, ale v skutočnosti sa v románe dej odohráva v Humennom, odkiaľ pochádza aj autor knihy Ladislav Grosman. V čase natáčania bolo humenské "korzo", čiže centrum mesta nevhodné na natáčanie, pretože tam postavili nové "pokrokové" stavby, absolútne sa nehodiace nielen do filmu, ale aj architektonicky do centra mesta. (Cedenbal)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace