V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

anniehall

Lapený do hrůzné pavučiny ideologických vět se nechávám vláčet mistrovským kouskem československé kinematografie. Úsměv pomalu vyhasíná a rysy na tváři tuhnou. Oči Idy Kaminské ztrácejí svůj lišácký výraz a začíná v nich probleskovat strach. Nejdřív jen tu a tam, pak se nakrátko doširoka otevřou a v zápětí zavřou jednou provždy. A ani litry alkoholu nedokáží umlčet bolest ze ztráty jednoho a zanedlouho tisíců životů. ....Jestlipak je na nebi dostatek andělů pro nás pro všechny? Pro všechny?! ()

topi

Tak tenhle film nestárne, ba přímo naopak - zraje jako nejkvalitnější víno s přívlastkem pozdní sběr. Právem získal ocenění americké akademie - Oscar, za nejlepší cizojazyčný film roku 1965. Pro mě je to i nejlepší film na téma arizace a transportování židů do koncentračních táborů. Je jasný, že Slovákům se tenhle film nelíbil a zavřeli ho na dlouhá léta do trezoru. Hlinkova garda byla vykreslena až moc přesvědčivě. Bohužel, tak to bylo, doba za okupace byla neveselá. Co zde předvádí Josef Króner a Ida Kaminská jde jen těžko popsat, to se musí vidět. Poslední půlhodinka je doslova šílené peklo!! (POGROM!) No a co u tohoto filmu vyvádí Zdeněk Liška, to je opět excelentní hudební orgasmus!! Geniální film , který má zaslouženě místo v mé Top 5 nejlepších filmů vůbec. ()

Damiel

Dvouhodinový film se sice pomalu rozjíždí, a právě proto má o to silnější gradaci. Režisérské duo Kadár – Klos stupňuje atmosféru strachu až k nesnesení, závěr je jako vybroušený démant. Výkony obou hlavních hrdinů jsou bez chyby, o čemž svědčí i to, že Ida Kamińská byla v roce 1967 mimořádně nominována na Oscara. ()

01Zuzana10

Uuuuuuuuuuuuf. Uz od 1. sekundy som sa smiala :D (bociany + prepojenie s hudbou). Krasne. Este som nevidela film o Slovensku v obdobi II.svetovej vojny. Po zhliadnuti tohoto - 3nasobne potesenie: konecne som videla 1 z nasich najznamejsich filmov, o kt. mnoho ludi hovorilo, film z II.s.v. na SR, filmovy zazitok. Kompletne skvele vykony. Zvlastne zvolena hudba, kt. sa vsak hodi do filmu. + nejaka ta propagandisticka piesen ... Vidno tu i rozdiel ake su filmy teraz a akym stylom sa tocili vtedy - jemnejsie. Napr. Zaverecna scena, kde bola perfektne vystupnovany tlak na Tonovu psychiku (fakt skvely Kroner) a na konci jeho smrt - dnes by ukazali hl. ako sa obesil a co sa deje s telom neskor. Tu ukazali preco sa chcel obesit, jeho pripravu na to - zmyslanie v strese a soku a ... padnutu stolicku. Celkovo - vynikajuce . ()

swed

Originální komedie a kruté drama v jednom. Výborný Jozef Kroner (životní role) a hudba českého Morriconeho - Zdeňka Lišky. Obchod na korze nabízí trochu jiný pohled na válku a dokazuje, že Benigni nebyl první, koho napadlo do tohoto prostředí přinést žánrový mix. Oscar je zcela na místě. 9/10 ()

L_O_U_S

Neskutečný herecký koncert Jozefa Kronera a Idy Kamińské. Poslední půlhodina je něčím v české kinematografii naprosto ojedinělým. Po zhlédnutí filmu jako je Obchod na korze se člověk musí ptát, jak je možné, že pro řadu lidí je Jozef Tiso stále národním hrdinou. (768., 19. XI. 2012, 31. X. 2013) ()

Blackhand47

Ve své době film určitě u nás i v zahraničí zapůsobil zpracováním atmosféry 40. let, kdy je závěrečná půlhodinka celkem silná. Židé to samozřejmě jednoduché neměli a do problémů se mohli dostat i ti, kteří jim pomáhali. Ze subjektivního hlediska mě to ale příliš nebavilo a vadila mi tam hudba, především pak pasáže s houslemi, což bylo pro mé uši hodně nepříjemné. Chlastací scény pro mě jakožto abstinenta také nebylo moc příjemné sledovat. Je to významný film pro české a slovenské země, když už nám to vyhrálo toho prvního Oscara, ale já snímku dávám 60% ()

Skip

Jedinečné herecké výkony jsou tím, co dělá z tohoto filmu o strachu, sobeckosti, naivitě i dobrotě srdce perlu nejen naší "malé" kinematografie. ()

Aleee89

První československý oscarový film by žádný filmový fanda neměl ignorovat. Já jsem se k němu dostala až v srpnu 2010, ač doma mi ležel pěkně dlouho. A musím říct, že Oscara má zaslouženě. Výborně vykreslené postavy, k tomu skvěle zahrané (což potvrzuje i pozdější oscarová nominace pro Idu Kamińskou). Atmosféra hutná, jak to u dramatu má být, navíc vystupňovaná až k neodvratitelnému tragickému konci. Pro mě ještě jedno malé plus - stará Lautmannová mi připomínala svou mluvou mou slovenskou tetu. Film rozhodně doporučuju! ()

Dont

Dialekt Tóny jsem ještě docela pobral, ale jak otevřela pusu Lautmannka, tak jsem se šeredně ztrácel. Výborně zvolené téma, dobře napsaný scénář, excelentní herecké výkony, ale zub času bohužel byl znát pro mne až příliš. Zkrátka jsem měl sem tam dlouhou chvíli, a kdybych mohl, dění bych lehce popohnal. Zdůraznil bych především zbytečně zdlouhavý úvod a celkově lze říci, že by se to vešlo do výrazně kratší stopáže a neztratilo by to nic na síle ani kvalitě. ()

kajas

S československou novou vlnou asi nikdy kamarádka nebudu. Jsem samozřejmě ráda, že mi organizátoři letošního KVIFF umožnili vidět naši první oscarovku (no, naši, spíš primárně slovenskou), ale kromě nějakého vhledu do historie samostatného Slovenského státu mi film vlastně nic nepředal. Jak hlavní hrdina dopadne, mi došlo asi v polovině (přemrštěné) stopáže, a ukřičená slovenština nebyla moc příjemná na poslech... ()

Fanucci

Smutné ale skvělé. Herecké výkony, příběh, dialogy...všechno. Film se sice rozjíždí pomalu, ale v závěru graduje skutečně impozantně a dvojice Kroner + Kaminská v něm podává fenomenální výkon. Po shlédnutí filmu jsem se podíval i na bonusy, z kterých jsem se dozvěděl, že Slováci byli silně proti vzniku tohoto "ohováračského" snímku. Upřímně řečeno, ani se jejich protestům nedivím. Film není k Slovákům a jejich chování za druhé světové války zrovna...schovívavý:-) ()

Chrysopras

Mělo by se to pouštět v hodinách dějepisu. Tomu říkám vyrovnávání se s minulostí. Poněkud mi schází něco takového kalibru vzhledem ke komunismu ( vyjma tématiky letců a Ucha ). Akorát jsem měl problém občas rozumět, přecejenom šarišská slovenčina s deutsch :-) Zajímavý bylo sledovat rozhovory na DVD - mimo jiné tento film vděčí za vznik prezidentu Novotnému, který nesnášel Slováky, kteří o filmu (samozřejmě) nechtěli ani slyšet a dal mu zelenou. Proto dělal film Barrandov a interiéry byly v Hostivaři. Tím samozřejmě nechci odepírat tento film bratom Slovákom, osobně ho považuji za slovenský, pokud bych musel dělit československou tvorbu. Doporučuju. P.S. Viděno restaurované na 52. KVIFF. ()

Sheldra

Tenhle film u mě dojel na přílišná očekávání. Nemůžu souhlasit s tím, že jde o největší dílo československé kinematografie. Ano, je to fantastický film, Ida Kaminská a Jozef Kroner předvedli herecký koncert, některé scény z hlavy asi v životě nevymažu (mimo jiné díky nervy drásající hudbě), ale tak nějak mě to nevzalo tolik, jak všichni slibovali. Rozhodně je to ale hrůza nacismu zobrazená z velmi neobvyklého úhlu. 80%. ()

Diamant

Škoda "svetlého" záveru filmu, ktorý môže divákovi nahovárať, že samovražda je šťastným riešením. Bez tohto zakončenia by to bol veľmi pekný film. ()

Carlossss

To nejde jinak, než za pět hvězd. Už jen pro ten herecký koncert v podání Jozefa Kronera, který se nevidí každý den. Věděl jsem o něm, že je to Pan Herec, ale toto? To mi vyrazilo dech. Poslední čtvrthodina plná mrazení v zádech. Euforie, zoufalství, naděje, tragédie. Jiné slovo, než koncert pro to doopravdy nenacházím. Pro to, abych Obchod na korze označil nejlepším československým filmem ho budu potřebovat ještě párkrát vidět... ale co je mi jasné už teď je to, že Oscar zde byl udělen zcela oprávněně. ()

SonG

Pravdou je, že jsem chvílemi zíval nudou a díval se na hodiny......Na druhé straně, výkony co předvádí Kroner a Kamínkska, na to se dlouho nebude dat zapomenout....Na jedno podívaní dobré.. ()

GrungeChild

Pan Kadár podle splétá jednu rozkvetlou sedmikrásku za druhou, aby mě rozkošným věnečkem následně zmlátil do bezvědomí. A to, že je omotával okolo ostnatého drátu, to si taky nechal pro sebe. Syčák. První, naprosto zasloužený československý Oscar za démant Nové vlny. 5* ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi