poster

Skauti bez lilie

Dokumentární

Česko, 2017, 52 min

Režie:

Viktor Portel

Scénář:

Adam Drda

Hudba:

Matěj Kroupa
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Marty1905
  *****

  Osobní pocit z tohoto filmu mám zvláštní. Když se člověk zamyslí, že by byl v té době vedoucím a musel se rozhodnout zda se vzdát skautingu nebo v něm tajně pokračovat i s velkým rizikem pod hlavičkou pionýra? Musím uznat, že ani já sám bych se nyní nemohl pořádně rozhodnout. Na jednu stranu věnovat se mládeži a na druhou stranu si říct rozhodl jsem správně? Situace v tehdejší době rozhodně snadná nebyla a ať se tehdejší vedoucí rozhodli jakkoliv jsem rád, že je skauting zpět a zastává dobré hodnoty ;)(2.4.2018)

 • troufalka
  *****

  Sice jsem chodila do Pionýra, před jídlem jsme se nemodlili, neměli na táborech mše, ale jinak se to náplní hodně podobalo tomu, co má nyní dcera ve skautu. Na schůzkách jsme se učili pracovat s buzolou a mapou, na výletech rozdělávat oheń a stanovat, na táboře přežít a orientovat se v přírodě. V táborové knihovničce jsme měli Vosátku a Foglara, jenom jsme o tom nesměli nikde mluvit. Pěkný dkument, svědectví těch, co zažili hned dvojí likvidaci rganizace, která přežívala pod Svazarmem nebo Turistickým oddílem mládeže.(2.4.2018)

 • fragre
  *****

  Ani náhodou nebudu objektivní, neb v jednom takovém skautském oddíle, který od září 1970 fungoval pod jinou hlavičkou (naštěstí ne pionýrskou, to bychom asi radši oddíl opravdu rozpustili) prožil několik nejlepších let svého života. Proto si ani náhodou nedovolím kritizovat ty skautské vůdce, kteří se zachovali "oportunisticky" a pokračovali v činnosti dále legálním způsobem. Ale jak bylo řečeno, pro ty oddíly, které neměly majetek byl přechod do "ilegality" jednodušší. A líbil se mi výběr pamětníků, že tam byli i lidé z malých měst, kde se nedalo skrýt či taktizovat jako v Praze. Jen mne trochu zaráží v oficiálním obsahu ta povinnost k Bohu. Zrovna český svojsíkovský skauting byl od začátku sekulární.(12.4.2018)

 • Cheeter
  ****

  Celkově dobře zpracovaný dokument, na české poměry řekl bych nadstandardní. Nicméně mám několik poznámek a postřehů. Jednak v popisu, co tu je, se objevuje, že skauting není v Rusku povolen. To ovšem není pravda, což se velmi snadno nechá dohledat. Dále mi přijde, jakoby se trochu snažil vytvořit dvě skupiny, skauti ilegální a pak lidi, co spolupracovali s režimem. Zjednodušeně to tak určitě bylo, ale každý člověk zvlášť měl jinou motivaci dělat to, co dělal. Pokud neznáme důvodu, proč to ten či onen udělal, tak nelze škatulkovat do dvou kategorií.(24.4.2018)

 • sator
  ****

  Skauting ctím, Foglar byl můj Bůh... Oddíl skatů Petra Maška-Kima je neuvěřitelný...(5.4.2018)

 • camper
  *****

  Krátkej dokument o tom, jaký bylo skautování, když ho komunisti zakazovali. Ve filmu jsou rozhovory s pamětníky - lidmi, kteří takto vedli své oddíly ať už tajně v ilegalitě anebo též v ilegalitě, ale pod hlavičkou jiných - komunisty povolených organizací. Tyhle rozhovory jsou prokládaný dobovými záběry z různých táboru anebo jiných akcí a divák se tak může krásně vžít do celé tíživé atmosféry té doby. Celkově je film dokonale vyváženej a těch 52 minut uplyne jako voda a člověk se ani na vteřinu nenudí.(24.4.2017)

 • killpunker
  ****

  Vytvořit si představu jaký to bylo, když vám zrušili oddíl... nevím jakou to bude mít hodnotu pro neskauty, ale pro nás to je super. Dobrý výběr pamětníků, dobře sestříhaný, příjemná délka!(21.5.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace