Skauti bez lilie

Česko, 2017, 52 min

Viktor Portel

Adam Drda

Matěj Kroupa

Osobní pocit z tohoto filmu mám zvláštní. Když se člověk zamyslí, že by byl v té době vedoucím a musel se rozhodnout zda se vzdát skautingu nebo v něm tajně pokračovat i s velkým rizikem pod hlavičkou pionýra? Musím uznat, že ani já sám bych se nyní nemohl pořádně rozhodnout. Na jednu stranu věnovat se mládeži a na druhou stranu si říct rozhodl jsem správně? Situace v tehdejší době rozhodně snadná nebyla a ať se tehdejší vedoucí rozhodli jakkoliv jsem rád, že je skauting zpět a zastává dobré hodnoty ;)(2.4.2018)

Celkově dobře zpracovaný dokument, na české poměry řekl bych nadstandardní. Nicméně mám několik poznámek a postřehů. Jednak v popisu, co tu je, se objevuje, že skauting není v Rusku povolen. To ovšem není pravda, což se velmi snadno nechá dohledat. Dále mi přijde, jakoby se trochu snažil vytvořit dvě skupiny, skauti ilegální a pak lidi, co spolupracovali s režimem. Zjednodušeně to tak určitě bylo, ale každý člověk zvlášť měl jinou motivaci dělat to, co dělal. Pokud neznáme důvodu, proč to ten či onen udělal, tak nelze škatulkovat do dvou kategorií.(24.4.2018)

Sice jsem chodila do Pionýra, před jídlem jsme se nemodlili, neměli na táborech mše, ale jinak se to náplní hodně podobalo tomu, co má nyní dcera ve skautu. Na schůzkách jsme se učili pracovat s buzolou a mapou, na výletech rozdělávat oheń a stanovat, na táboře přežít a orientovat se v přírodě. V táborové knihovničce jsme měli Vosátku a Foglara, jenom jsme o tom nesměli nikde mluvit. Pěkný dkument, svědectví těch, co zažili hned dvojí likvidaci rganizace, která přežívala pod Svazarmem nebo Turistickým oddílem mládeže.(2.4.2018)

Krátkej dokument o tom, jaký bylo skautování, když ho komunisti zakazovali. Ve filmu jsou rozhovory s pamětníky - lidmi, kteří takto vedli své oddíly ať už tajně v ilegalitě anebo též v ilegalitě, ale pod hlavičkou jiných - komunisty povolených organizací. Tyhle rozhovory jsou prokládaný dobovými záběry z různých táboru anebo jiných akcí a divák se tak může krásně vžít do celé tíživé atmosféry té doby. Celkově je film dokonale vyváženej a těch 52 minut uplyne jako voda a člověk se ani na vteřinu nenudí.(24.4.2017)

"Skauting je výchova, ne organizace." Tohle by měl každý skautský vedoucí pustit svým dětem na schůzce. Aby viděli, jak to skauting v minulosti neměl jednoduché a aby si vážili toho, že se dnes mohou ke skautu svobodně hlásit. Výběr aktérů - pamětníků se opravdu povedl, napříč všemi jejich možnými osudy za totality. Ať byly jejich cesty nanejvýš rozdílné, všem šlo primárně o výchovu dětí. A přesně takhle by to mělo vypadat.(3.1.2019)