Reklama

Reklama

Skauti bez lilie

Dokumentární
Česko, 2017, 52 min

Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon“ a vždy museli volit strategii přežití. Oddíly a hlavně jejich vedoucí se museli rozhodnout, jak dál. Ve filmu se v rozhovorech s pamětníky soustředí autoři na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým Pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí. Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které kladli pamětníkům. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Recenze (11)

orkadimenza 

všechny recenze uživatele

"Skauting je výchova, ne organizace." Tohle by měl každý skautský vedoucí pustit svým dětem na schůzce. Aby viděli, jak to skauting v minulosti neměl jednoduché a aby si vážili toho, že se dnes mohou ke skautu svobodně hlásit. Výběr aktérů - pamětníků se opravdu povedl, napříč všemi jejich možnými osudy za totality. Ať byly jejich cesty nanejvýš rozdílné, všem šlo primárně o výchovu dětí. A přesně takhle by to mělo vypadat. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Celkově dobře zpracovaný dokument, na české poměry řekl bych nadstandardní. Nicméně mám několik poznámek a postřehů. Jednak v popisu, co tu je, se objevuje, že skauting není v Rusku povolen. To ovšem není pravda, což se velmi snadno nechá dohledat. Dále mi přijde, jakoby se trochu snažil vytvořit dvě skupiny, skauti ilegální a pak lidi, co spolupracovali s režimem. Zjednodušeně to tak určitě bylo, ale každý člověk zvlášť měl jinou motivaci dělat to, co dělal. Pokud neznáme důvodu, proč to ten či onen udělal, tak nelze škatulkovat do dvou kategorií. ()

Reklama

camper 

všechny recenze uživatele

Krátkej dokument o tom, jaký bylo skautování, když ho komunisti zakazovali. Ve filmu jsou rozhovory s pamětníky - lidmi, kteří takto vedli své oddíly ať už tajně v ilegalitě anebo též v ilegalitě, ale pod hlavičkou jiných - komunisty povolených organizací. Tyhle rozhovory jsou prokládaný dobovými záběry z různých táboru anebo jiných akcí a divák se tak může krásně vžít do celé tíživé atmosféry té doby. Celkově je film dokonale vyváženej a těch 52 minut uplyne jako voda a člověk se ani na vteřinu nenudí. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Sice jsem chodila do Pionýra, před jídlem jsme se nemodlili, neměli na táborech mše, ale jinak se to náplní hodně podobalo tomu, co má nyní dcera ve skautu. Na schůzkách jsme se učili pracovat s buzolou a mapou, na výletech rozdělávat oheń a stanovat, na táboře přežít a orientovat se v přírodě. V táborové knihovničce jsme měli Vosátku a Foglara, jenom jsme o tom nesměli nikde mluvit. Pěkný dkument, svědectví těch, co zažili hned dvojí likvidaci rganizace, která přežívala pod Svazarmem nebo Turistickým oddílem mládeže. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Ani náhodou nebudu objektivní, neb v jednom takovém skautském oddíle, který od září 1970 fungoval pod jinou hlavičkou (naštěstí ne pionýrskou, to bychom asi radši oddíl opravdu rozpustili) prožil několik nejlepších let svého života. Proto si ani náhodou nedovolím kritizovat ty skautské vůdce, kteří se zachovali "oportunisticky" a pokračovali v činnosti dále legálním způsobem. Ale jak bylo řečeno, pro ty oddíly, které neměly majetek byl přechod do "ilegality" jednodušší. A líbil se mi výběr pamětníků, že tam byli i lidé z malých měst, kde se nedalo skrýt či taktizovat jako v Praze. Jen mne trochu zaráží v oficiálním obsahu ta povinnost k Bohu. Zrovna český svojsíkovský skauting byl od začátku sekulární. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama