poster

Esther and the King

 • Itálie

  Esther e il Re

Drama / Historický / Životopisný

USA / Itálie, 1960, 109 min

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Una111
  **

  Tak tohle bylo jako napít se po dobrém vínu octa! Brrr! Slabé, naivní až hloupé, skrz naskrz hollywoodské!(19.1.2015)

 • Karlos80
  ***

  Filmová adaptace, starozákonní židovské knihy Ester, která vypráví o tom, jak Židovka jménem Ester, která se stala královnou v Perské říši, zachránila svůj lid od pogromu. Vše někdy v letech 485 - 465 př. n. l. za panování krále Ahasueruse (Xerxes I ?), syna Dareiova, skutečnost byla ale zřejmě úplně jiná.. V knize se zároveň zdůvodňuje vznik židovského svátku Purim (jehož skutečný původ je třeba hledat v Babylónii), a reaguje na situaci židů v diaspoře (emigrace, mimo svou vlast). Co se týče samotného filmu, v té ohromné záplavě biblických eposu z konce 50s a začátku 60s let, je toto ztvárnění spíše nešťastné, hodně věcí je tu smyšlených (i co se týká historických souvislosti, zde jaksi trochu přibarvených pro Peršany) a se svou předlohou si navzájem odporují. Mladá a přitažlivá Joan Collins (Esther) byla nicméně ve své roli dobrá, ona z této doby není až zas tak moc známá, do své nejznámější role v Dynastii, měla ještě hodně daleko, ale historické filmy jako "Země faraonů" (zde byla patrně vůbec nejlepší), "Virgin Queen" nebo tento, jsou z hlediska jejího filmového přínosu, docela zajímavé. Hezké umístění, film nese i typické barevné Bavovi znaky, hudba je výborná, kostýmy tentokrát nic moc, tento hollywoodský/ital biblický epos, v duchu DeMilleho filmů, se vidět dá, ale nečekejte vzhledem k chudší výrobě a rozpočtu, žádné velké zázraky. Film postrádá větší napětí, většinu času se zde nic neděje, drahocenně se tedy plýtvá časem, místy je špatně osvětlen, chybí zde rovněž i nějaká okázalá a památná scéna-sekvence, žádnou jsem zde bohužel nenašel, takovou aby se člověku vryla natrvalo do paměti. ddt : Pozorný divák si jistě všiml i mladičké Rosalby Neri (mladá ctižádostivá paní Keresh) a Gabriela Tintiho (kamarád Battaglyi), oba dva později jedni z předních herců eurocultu.(3.5.2010)

 • curunir
  ***

  ,,ODLOŽ SI CHVÁLY NA MÔJ POHREB." ,,ZAISTE, PANE." ,,TAKŽE MÁŠ V PLÁNE PREŽIŤ MA?" __ Americký vklad na výrobe nie je vidieť len na úvodnej znelke a logu štúdia 20th Century Fox. Hneď po úvodných titulkoch prichádza pomerne masívna scéna pochodu armády (repete sa dočkáme aj v závere), aké vtedajšia talianska žánrová produkcia neponúkala a výrazne bohatšie je aj spracovanie exteriérov (aj tak oproti Hollywoodu slabšie). Samozrejme, že všetko cez výpravu, kostýmy až po vizáž perfektne upravených a bezbradých Peržanov sa k historickej vernosti blíži nanajvýš minimálne. Kolega Karlos80 spomína absenciu nejakej pamätnejšej scény, čo je síce pravda, no zároveň film v ničom nevybočuje z rady ďalších filmov svojho subžánru a osobne ma napriek viacerým typickým (a očakávaným) nedostatkom nenudil a svojím slušne rozbehnutým dejom prirodzene nútil pozrieť si ho do konca. A že človeku vyfučia takéto filmárske počiny z hlavy skôr než by stihol mrknúť je už druhá vec. (3. hodnotenie, 2. komentár k filmu)(2.4.2013)

 • Martin741
  ***

  Karel Chrocht tu zas sa tvari ako odbornik, ale na roźdiel od tej ubohej napodobeniny verbala menom Kadak /ten este tento film neobjavil, zaplatAhmose/, tak Karel Chrocht aspon obcas napise nieco qci. No nic, tak par viet aj odo mna : jeden z tych filmov , kedy sav 50. a 60. rokoch tocila kopa veci na biblicke motivy a eposy. Tento je nudny, hodne veci je prikraslenych, zmysleny pribeh sa odohrava niekedy v 5. storoci pred Kristom. Hlavnou hviezdou pre mna bola Joan Collins /Zeme Faraonu/ a este Claudio Ruffini/Dva Vytecnici, Suda a Licha/. Deje sa vsak toho len minimum a Bava a Raoul Walsh boli evidentne inspirovani velkovypravnymi filmami isteho Cecila B. DeMilla. 60 %(13.6.2017)