Rybí svět Jakuba Vágnera (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2015, 52 min

Jakub Vágner

Král Rybář. A tím je kdo? Přece Jakub Vágner. Vrací se na tv obrazovky s pořadem, v němž exotické vody vyměnil za české toky. Pro mě zajímavější pojetí, než čekat někde v Azerbajdžánu na "vytuněnou" rybu. U nás jsou ty rybí úlovky podstatně skromnější, o to však cennější. A Vágner čekání na úlovek umí tak barvitě podat, že se dá u televize sedět neslyšně jakoby byste s ním byli na břehu řeky. Každý z jednotlivých dílů je tematicky zaměřen na zdejší sladkovodní rybu. Známou, avšak vždycky se o ní divák dozví něco, co zaručeně nevěděl. Jakub do svých toulek po březích zurčících vodních toků namíchal zbytečně moc. Skvělé je čekání na úlovek, nejvíc mě baví, když jde na ryby sám bez doprovodu. Výborně umí svým autentickým a poutavým komentářem přímo z místa dějiště navodit úžasně napínavou atmosféru. A to i v tom případě, že na ryby nechodíte. Když je u vody s nějakým společníkem, je intimita lovu narušena a není to ono. Nejhorší na pořadu bylo vaření s nemožným kuchařem Sapíkem. Jasně, chápu, že Jakub po vzoru kulinářských show, chtěl zabodovat ve svém pořadu s přípravou rybí pochoutky, ale jenom to narušilo ráz pořadu. Kuchař vařil otřesně a jen jsem čekal, až zmizí ten otylec z obrazovky. První díl byl zaměřen na predátora českých řek, a sice štiku. Ulovit pořádného macka se u této trofejní a ohrožené ryby rovná zázraku. Jenže jsme na rybách s Jakubem, který nikdy neodchází od vody s prázdnou, a už vůbec ne s čudlou. Téměř metrový dravec mu v závěru přece jen přistál na háčku. Určitě zhlédnu i další díly, jimž je vyhrazen středeční Prime Time na ČT2. Čeká nás ještě setkání se pstruhem a kaprem. Jak znám Jakuba, zase to bude stát za to. Rezervu v hodnocení si přece jen ponechám. 60%(13.6.2015)

Jakub je správnej řízek a je vidět, že rybářská alchymie je jeho život. Vykládá o životě jednotlivých druhů ryb, jejich odchovem, ulovením, nebo i receptem na talíř. Úlovky, které chytí musí potěšit nejen rybářské oko.(30.11.2018)

• sskrblik

Nejsem rybář, žeru ryby a povídání o nich proč ne, ikdyž se říká, že je synek netáhá z vody a kdo ví co. Dá se to poslouchat a dá se na to podívat.(29.1.2016)

Myslím si, že Jakuba Vágnera už je všude zbytečně moc. Neříkám, že je to úplně špatný pořad, ale prostě už mi to nějak nebavilo.(10.9.2016)

Nový seriál Jakuba Vágnera se vrací do českých vod. A to je dobře, protože to mě, jako rybáře-našince, samozřejmě zajímá nejvíce. Oceňuji (ale nadšen nejsem), že nám pořad ukazuje ryby od jikry až po trofejní kousky, na druhou stranu se mi příliš nelíbí, že na úkor rybaření sledujeme také kuchaře, jak se pachtí s recepty, které normální smrtelník nemá asi příliš chuti následovat. Jakub Vágner umí o rybaření vyprávět tak poutavě, že snad ani nemusí nic chytit. Nakonec ale přichází vždy trofejní kousek. Škoda, že nevíme, co předcházelo jeho ulovení a že revíry jsou anonymní (čemuž se nedá díky pověstné české závisti co divit). Každopádně naděje, že i na tradiční české "svazové" vodě lze dosáhnout nádherného úlovku, a že vlastně ani nevíme, kde toho dosáhl Jakub (až na posledního kapra), je velice atraktivní závěr. Do kamene bych tesal větu, kdy Jakub sedí se svým kamarádem v pohodě u vody s hrníčkem nápoje v ruce a praví: "Na rybách bych byl rád déle, než pořád."(25.6.2015)