Smutne, hlbave, tazive.. Urcite nie pre bezne plytkeho divaka dnesnej doby. 4* v pohode. Skoda, ze sme to videli s hodne blbymi EN titalmi, kde chybala posledna veta, jej odpoved na jeho otazku: "Ako dalej odtialto?" - ona daco povie a je koniec. A prave ta veta nie je prelozena z finstiny - ak by to dakto vedel, nech mi prosim napise, diky ;-)!(1.5.2018)

O amerických kolchoznících v SSSR jsem neměl ani potuchy, takže rozšíření obzorů je jednoznačným plusem. Dalším je atmosféra. Ono to docela dlouho vypadá, že ačkoliv je hlavní hrdina v cizí zemi proti své vůli, dokáže si tu nakonec zařídit relativně pohodový život, který jen občas naruší buzerace ze strany paranoidních úřadů, které všude vidí špiony. Zároveň se ale nad tím klidným životem vznáší něco, co naplno propukne přibližně po hodině a i když to už člověk zná z mnoha jiných filmů, zase ho to zasáhne. Zejména scéna z lesa byla příšerná. V podobných případech si vždycky pokládám otázku, jak je možné, že komunisté běhají volně po světě a nikdy nedokážu najít odpověď. 80%(21.10.2018)

Veľmi pôsobivý príbeh o pravom ruskom primitivizme, o tých ktorýsi aj teraz myslia, že sú jedineční. O tom sú hlboko presvedčení svojou komunistickou partajou. Ale len oni. Príbeh podložený na historických skutočnostiach má hodne do seba a je sa nad čím zamyslieť. Dramaticky dobre prevedené, slušná výprava aj casting. Trochu na škodu, že neboli dotiahnuté niektoré scény, ktoré by zvýraznili dojem udalostí, ktoré by dali väčší zmysel rozpoznať hĺbku faktov a konania tak bezcitného rozhodovania o hoci kom, hoci ako, bez žiadneho princípu.(28.11.2018)

Ten krivák súdruh Stalin bol veľký ľudomil a pred jeho špinavými paprčami sa neukryli ani tučniaky v Antarktíde. Nech mu je za to zem ťažká! Je zaujímavé, že svojimi blábolmi o robotníckej podvrstve dokázal zaujať aj chudákov ľudí postihnutých krízou 1929 a žijúcich v Amerike. Keby to boli len tušili. Náš hrdina to ale netušil a určite by radšej skočil rybičku z Empire State Building než zažil to sovietské blaho, ktoré mu pripravilo celkom zaujímavú dovolenku v ruských lesoch. V ich útrobách si mohol vypočuť zaujímavé songy, tentokrát ale nie od škovránka ani slávika. Melódiu v pravidelnom tempe vyzváňali strelné zbrane s krátkou hlavňou, čo bola za súdruhov najpopulárnejšia pesnička. V každom prípade je na škodu, že tento filmík sa nejak pomaly rozbieha. Kým nás zoznámia s tým fajnovým komunizmom, uplynie dobrá hodina i viac a film už rýchlo končí. Každopádne všade visiaci obraz fúzatého zmrda vo mne vzpudil kadivé reflexy, pri ktorých som si musel pomôcť najdlhším toaleťákom na svete - Leninovymi spismi.(18.10.2018)

Zajímavý kousek z finsko-ruské historie. S Jussim se život rozhodně nemazal: Vrátil ses z Ameriky jo? Tak to seš komouš, mazej za svejma do Ruska! V Rusku: Najdi si tu ženu; Ale já mám svojí rodinu doma ve Finsku... Tady je tvůj úmrtní list, už rodinu nemáš a jestli je budeš kontaktovat, přinesu ti "další" úmrtní listy... Atmosféra se dala krájet. Akorát jak by řekl Nor "Bylo to takový pomalý".(13.2.2018)