Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

Flipnic

Neskutečnej a totální úlet a nářez!! Tohle je prostě TROMA!!! Úchylárny, banda herců zmateně pobíhajících před kamerou, brutalita, gore, zvratky, sex, kozy, humor ... a to všechno v takové kadenci a parádě, že to divák chvílemi opravdu nestačí pobírat ... Vyloženě úlet pro zábavu, nejlépe na nějaké pěkně vydařené domácí kalbě. Z hlediska filmové kritiky se to vůbec posuzovat nedá... ()

J*A*S*M odpad!

Tromácké filmy s definitivní platností nepovažuju za diamanty, které se stylizují do podoby sračky. Tromácké filmy jsou zkrátka sračky, které to nijak nemaskují, ale naopak směle přiznávají. Což je pro mne ještě horší přístup. Opájení se prvoplánovými nechutnostmi a buranským humorem jde radikálně mimo mě. ()

DaViD´82

Rodinné hodnoty se musí zachránit! Tromáci se prostě nezapřou a stvořili cosi na způsob manifestu nezávislého filmu s ponaučením pro celou rodinu. Co jiného k této ujetosti dodat? Dolphin man sucks! A nebo spíše... K sakru proč je to tak zbytečně dlouhé? ()

hirnlego

V Terror Firmeru je prostě všechno! Geniální mix roztomilých prasáren, skvělých hlášek, psychologických sond a odkazů na nejrůznější filmy, potažmo jejich tvůrce - ale hlavně totální úlet, při kterém mnohdy nebudete věřit svým očím. A to krásné "Stone+Parker" poselství nakonec! Chci ještě! (mimochodem, vážně jsem si celou dobu myslela, že režisér tu svoji dcerku neučí mluvit, nýbrž správnou techniku orálního sexu - ups!) ... Takže děcka, let's make some art! ()

Subjektiv

Sled zvratků, sexu, krve, poletujích končetin a výkalů, který si střílí z filmů plných zvratků, sexu, krve, poletujích končetin a výkalů. Dělá to zdatně - Terror firmer je jeden z mála filmů, u kterého budete smíchy blít. Slabé ****. ()

B!shop

Nic od Tromy jsem zatim nevidel, ale cekal jsem nakou uchylarnu, ale to, co jsem dostal, moje ocekavani jeste prekonalo. Tohle se fakt snad ani neda popsat, tohle je totalni mega uchylarna a to uz sem videl hodne uchylaren. Film prakticky nema scenar, proste banda silencu natocila film o tom jak banda silencu nataci film a do toho tam pobiha vrah, jehoz odhaleni je mimochodem docela necekany. No, takze sceny na sebe moc nenavazujou, clovek nevi, co je film a co je nataceni filmu, herci tam pobihaj jak nejvetsi uchylove a rvou, vsude litaj samy kozy, kazdej tam prdi, vsude litry zvratku, sama pichacka a ultra prasacky krvavy sceny, z nichz par smrti je fakt naprosto perfektnich a originalnich. A reziser Kaufman mi pripomnel rezisera Mela Brookse, vypada dost podobne a jeho scena na hajzlu je naprostej masakr. A do toho vseho tam hraje pekelne vostra hudba. A zaverecna scenka s Treyem Parkerem a Mattem Stonem, no kurva. Proste jedna z nejvetsich uchylaren, co jsem kdy videl. ()

Slasher

[TROMA] Spousty moči, blitek, hoven, vnitřností, sexu, koziček... Prostě klasika. Kaufman (který tady hraje samotného režiséra nadšence) poslal běžte doprdele všem kdo se do něj kdy naváželi, aneb jak to asi vypadá na place během Troma natáčení:) Svým způsobem je to geniální, ale hlavně je to skvělá zábava. It's a horrible world! Starvation, dismemberment, torture, rape, cornholing. It's horrible out there, but it's worse here in a movie set! ()

Skejpr

Tak jsem se odhodlal ke svému prvnímu seznámení se s legendární Tromou a.. FUCK ME JESUS ON A POGO STICK! Ultimátní brak oscilující kdesi mezi Peterem Jacksonem a upoceným pornem, chaos od začátku do konce a přehlídka toho nejšílenějšího, nejbizarnějšího a nejzvrhlejšího humoru, jaký si vůbec dovedete představit. Grandiózní hlášky ("Právě jsem byla pochcána slepým nezávislým režisérem") střídá absolutní sebeironie a navrch spousta a spousta totálního dada!! Paradoxem pak je, že režisér, který dokázal ukočírovat takovýhle guláš, narvat ho takovým množstvím detailů (hrátky s druhými, třetími, čtvrtými a dalšími plány) a ještě si v něm sám zahrát, musí být absolutní génius!!! Je tedy jen škoda, že ke konci to začne být zdlouhavé a už jenom podivně divné a silně tomu tedy dojde dech... Jako manifest toho, co to znamená být nezávislým filmařem ovšem dokonalé... Okurku? ()

Shit

neskutečná prasárna, ve který je možný vidět slepýho režiséra co se všude motá jak hovado, na každým kroku posraný gatě a poblitý dementi, kozy všech velkostí a tvarů, nahej tlusťoch co běhá po ulici a nebo řitní plamenomet, nicméně některý scény jsou fakt cyber brutální, ale mezi nima byly dost těžký hluchý místa, který buď vyzněly z trapných vtipů a nebo to prostě jen nudilo až moc přehnanejma nesmyslama. ()

Dudek

Připraven na úchylnosti a nechutnosti prvního kalibru jsem ke konci stejnak zalitoval, že jsem neuposlechl varování a nepřepravil si vedle sebe kýbl na zvratky. Terror Firmer nabízí všechno co od filmu podobného ražení očekáváte a dokonce i něco víc. Zábavné béčko toho nejhrubšího zrna pro opravdové skalní fanoušky žánru, které jen tak něco nerozhází. Plno odkazů, brutality, genitálií... Stále jsem opařen a vlastně ani nevím co mám psát. Rozhodně šok. Závěrečná pointa příjemně překvapila, věru tohle jsem fakt nečekal. ()

Gilmour93

Living in Oblivion pro milovníky perverze, manifest úchylnosti a nebo jen okurkové soft porno..? Mám takový pocit, že film Terror Firmer, který jinak veskrze sympatický štáb slepého režiséra natáčel, by byl jen o kyblík zvratků slabší než tato One Giant Tribute to all Troma films.. Rozhodně se o mně nedá říct, že jsem nějaký puritán, ale po celkem ucházejícím Toxickém mstiteli nyní pouštím Tromu k Hudsonu, protože se prostě většinu času nebylo čemu smát. Když pominu náklady, jaký je rozdíl mezi tímto a trapnými vylučovacími komediemi poslední dekády? ()

Tuxedo

Ze začátku jsem se smál každé brutalitce, ale když vám to servírují dvě hodiny, přejde vás pak chuť. Občas se tu sice vyskytne dobrý nápad (např. zmínka o kontinuitě), ale jinak film postrádá tempo a více nekrvavého humoru. Dívat se na průměrné gore, které navíc v rámci příběhu (pokud nějaký je) nemá žádný účel, není nic pro mě. ()

TheRaven

Abych se přiznal, na film jsem se nedíval v celku, na to jsem nikdy neměl náladu. Několik měsíců jsem ho měl v počítači, proklikal jsem ho, podíval jsem se na různé scény, ž jsem ho viděl v podstatě celý (některé části i víc než dvakrát). Není to však tak slavné, jak jsem čekal, troma filmy mě nikdy příliš nezaujaly a tato jakási pocta, nebo jak to nazvat, těmto filmům, je vcelku docela nudná a trapná. Skro by to bylo za jednu, ale některé momenty se přece jen povedly. ()

Radko

Tromácka variácia Americkej noci formou krvavej trashovej komédie. Nefalšované nadšenie z tvorby môže byť podané v umeleckom filme, rovnako v uletenej šialenosti. Rozbehnuté nakrúcanie je ohrozené pribúdajúcimi rozmašírovanými telami členov štábu. Kreativita dirigenta nezávisláckého tímu ale nepozná hranice a s náhradami si rýchlo poradí, starosti však nekončia. Dej svižne uháňa, striedajú sa žánre, odkazy, prostredia. Priznanú amatérčinu vyvažuje divoké tempo a herecká skrumáž, kde si našli svoje miesto napr. vyslúžilí pornoherci, Nick Zedd z filmov Richarda Kerna, spevák Lemmy z Motörheadu, či tvorcovia South parku. Jedna nekorektná nechutnosť pre nechutnosť strieda druhú (svojrázna obdoba umenia pre umenie). Kvantum týchto "chuťoviek" pripomína prekečupované špagety. Napriek negatívam sa celok nesie v duchu neskutočne odviazaného humoru a čistej rebélie (orientovanej síce do úplne hlúpych vyústení, ale TROMA je už taká), plusom sú tiež odkazy na rôzne filmy, či postrehy o nelichotivej podobe spoločnosti. ()

castor

"Tohle auto mi připomíná to, ve kterým jsem přišla o panenství. A to mi připomíná tátu." Ostatně v podobném a v ještě dosti zvrhlejším tónu se nese celá tahle nekorektní jízda, mapující průběh natáčení jednoho nezávislého filmu dokonale slepým režisérem, opepřená na několika místech vskutku geniálními nápady, které ale záhy vyšumí, nahradí je nevybíravě nechutné gagy a z celé téměř dvouhodinové délky se divákovi začne zvedat žaludek!! Většina hereckých výkonů pochází z jako krachující televizní produkce, přesto se najdou právě dvě nebo tři scény, u kterých by mohl obrněný divák uvažovat o vyšším hodnocení. Namísto jakéhokoliv očekávání ale scénu zaplní jen lehce absurdní záběry zvratků, krvavých dámských kalhotek a zdeformovaných částí lidského těla. Holt, na co si vzpomene, tak to pro vás režisér a spol. rádi přichystají. Pak už je to věc názoru.. a alespoň nějakého vkusu!! ()

*CARNIFEX*

Amatérsky splatter pre nenáročných. Srší z toho nulová hodnota robená pre zábavu bez akéhokoľvek odkazu pre spoločnosť. Proste idioti sa dali dokopy, aby za vreckové natočili dvoj hodinovú sračku, ktorá rozhodne neohúri každého. "Dnes" sa už točia lepšie sračky tohto rázu, no ako na klasiku s nadhľadom sa nato nepozerá zle .. ()

kulyk

Největším přínosem filmu jsou samozřejmě kozy. Od pidi cvrnkátek přes hezky rostlé ňuchalky až po obří megavaky, kterými by se jeden mohl na noc spokojeně přikrýt a zádíčka by mu neofouklo, i kdyby zapomněl dorazit větračku do uzavřené polohy. Ostatní aspekty díla kulhají mezi trapností i nechuťárnou, občas si uchčijí na rohu mrzutosti a poblijónie, aby přesně ve chvíli, kdy chcete rázným úderem pěsti vypnout obrazovku, vyskočil nečekaně vydařený vtip, solidní parodický odkaz..... nebo kozy. Nejčastěji tedy ty kozy. ()

Gimp

Tromácký nadstandard hlavně kvůli hodně moc velké četnosti dámské masturbace, useknutých a zakrnělých penisů a samozřejmě K O Z Y. ()

playboxguest

Vždycky jsem se tak nějak považovala za úchylného diváka, tudíž jsem se na Terror firmera těšila (kór po znalosti Poultrygeista a Kanibalové!muzikál, což jsou podobně ražené snímky, které jsem si užila a oblíbila). Tady už ale i na mě zřejmě bylo těch úchyláren až příliš a i ta dvouhodinová!!! délka byla na tromácký snímek až moc. Pár dobrých scének to mělo, být to minimálně o půlhodinu kratší, uvažovala bych i o třech hvězdách, ale takhle je to víc nastavovaná nuda, než podařená zábava (a spíš než všechna ta nahota, brutalita apod. mě u filmu dokázalo do konce udržet jen to roztomilé, samosebou že záměrné přehrávání všech zúčastněných). Méně je někdy více a tady je toho zbytečně tolik, že jsem se všehovšudy půlku filmu pekelně pronudila k závěru a sebelepší prasárna už to nezachránila. ()

Kusko.t2

TROMA film, v ktorom však je viac trápnosti ako zábavy. Miestami je tento film o filme zábavný, niekoľko scénok sa celkom podarilo, nahota a všelijaké čvachtavé zvuky tiež nechýbali. Samozrejme keď to bolo od Tromy, bolo to všetko také lacné s množstvom nehercov. S príbehom sa Lloyd Kaufman taktiež moc nepáral (u takýchto druhov filmov je to bežné a plánované). Lacné zábavné nechutnosti sa diali počas filmu, v ktorom si Lloyd zahral režiséra a točil ako inak podobnú slátaninu. „Movie people are disgusting.“ Proste Lloyd Kaufman :–). Ja som videl nie tú 98 minútovú verziu ale tú 114 min unrated verziu, čo je trochu moc na takýto druh filmu..........PS. hirnlego: – aj ja som si vážne myslel, že tá scéna s dievčatkom dospeje do orálu, nie si v tom sama. Asi podobné filmy narušili moju psychiku :) ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007