Strážci majáku

• Austrálie

Drama / Thriller

Velká Británie, 2018, 101 min

Celyn Jones, Joe Bone

Nikdy neotvírejte cizí kufr, pokud nechcete mít zaděláno na kolosální průser ! Mocný Leonidas, starej Pepek námořník a mladej kokot jsou spolu na samotě u majáku a žije se jim tam celkem dobře. Večer si zabékaj, přeblejsknou majáku světýlko a v posteli pohoňkaj, těšíc se zpátky na pevninu. Jenže předsedo průser ! Kde se vzala, tu se vzala mrtvola neznámýho muže i s jeho lodním kufrem. Po zjištění, že mrtvola neni mrtvá z ní mladej kokot udělá mrtvou mrtvolu a, Buddho div se, chvilku na to otevře naše trojka kufr. A co v něm není? Správně. Gold. Echt gold. Ňákej gold. Cihly zlata představujou pro lidi, co maj celej život holou prdel, velký lákadlo a tak se začnou vymýšlet plány co a jak udělat, aby si cihly užili pokud možno na svobodě. Jenže ouha ! Nyní už mrtvá mrtvola měla pár kámošů - Tlusťocha a debila. A tohle duo samo sebou vědělo, co je v kufru a chtěj to zpátky. Cesta je překvapivě zavede k naší trojici a začne hra - Kdo koho posere. A pak se stane něco tááák překvapivýho, až sem si cákla do trenek, jelikož finální jebnutí a totální pominutí (ne)smyslů jsem čekala fakt od jinýho vocasa. Každopádně sem si závěr užila a vím, že když najdu kufr plnej zlata, tak s hysterickym řevem uteču do piče.(6.3.2019)

• Kingjiri

POZOR SPOILERY. První půlka je vcelku fajn. Zaujme mysteriózní atmosféra (ta bohužel funguje jen do chvíle, než se odhalí, že v bedně je zlato - čekal jsem něco sofistikovanějšího, klidně i lehce "nadpřirozenýho" - minimálně podle mě nebylo nutný vyložit karty na stůl takhle brzo), pak aspoň funguje atmosféra opuštěnýho ostrůvku v širym moři a objeví se trochu akce nebo napětí. Jenže někde v půlce, když se střážci majáku vypořádaj s návštěvou, jde všechno do kopru. Butler se zcvokne a trucuje v kapličce, děj se přestane výrazně posouvat a následuje přehlídka bezradnejch obličejů ve stylu "co budeme dělat". Mimochodem by mě docela zajímalo, jak může být příběh dle skutečný události, když všichni aktéři popisovanejch událostí beze stopy zmizely (nebo zařvali) a svědci žádný nebyli. Ale to je vedlejší. Důležitý je, že jsem se bohužel víc nudil než bavil a druhá půlka už byla jenom čekání na konec, kterej mi navíc přišel docela odfláklej, dvě hodně silný hvězdy.(5.2.2019)

Režisér, který se podílel na seriálu Taboo nyní představuje svůj první celovečerní debut s Gerardem Butlerem a Peterem Mullanem. Tři chlapi jedou na 6 týdenní směnu na izolovaný ostrov strážit maják, kde však naleznou truhlu zlata a jak už to většinou tak bývá, někdo si pro ní bude chtít přijít. První hodina je výborná, skvěle tu funguje ponorková nemoc, je to i slušně napínavé a především dobře zahrané a je škoda, že ve druhé půli filmu dochází dech a nemá už čím vyloženě zaujmout. Přesto na debut slušná oldschool práce z neotřelého prostředí a vidět vyšinutého Butlera stojí za to. 60%(7.1.2019)

Docela zajímavé drama ale hrozně natahované mohlo to být klidně o 20 minutek kratší protože ke konci se to hrozně táhlo a vytratila se atmosféra a nechutnost co je v lidech pokud najdou něco co jim zlepší životní situaci. Na tento snímek jsem narazil náhodu na profilu Gerarda Butlera a neříkám, že je vyloženě špatný jen je prostě normální. Na jedno shlédnutí určitě dobré a stísněná atmosféra ostrova byla povedená. 60%(26.1.2019)

• Arsenal83

Tak to snáď nie! Niekto tu tvrdil, že prvých tridsať minút navnadí a že potom to upadne. To je riadna lož. Prvých 30 minút je čistá otupa akéhokoľvek vnímania, potom nasleduje už len klinická smrť. Za Butlera dám aspoň hviezdu, ale keď si predstavím, že by som mal napríklad paralýzu oka a ono by mi ostalo navždy otvorené a niekto by ma pripútal k tomuto filmu, aby som ho pozeral dokola, tak to by som volil radšej trest smrti.(10.1.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. října 2018 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (Stoka)

• - 26. prosince 1900 loď Hesperus dorazila k Eilean Mor s čerstvými zásobami. Maják byl v provozu rok, ale bylo zaznamenáno, že Eilean Mor už několik dní neviděl žádné světlo. Maják byl úplně opuštěný a následné prohlídky ostrova neodhalily žádné známky toho, co se stalo třem strážcům. Poslední zápis do deníku byl proveden 15. prosince a obsahoval řadu podivných a zneklidňujících vodítek o duševních stavech mužů. (dzei)