Strážci majáku

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Pam Downe

Staromilsky pojaté komorní psychologické drama v kulisách izolovaného ostrova se 3 strážci majáku. Film velmi podobný Světlu mezi oceány, že jsem si zpočátku skoro až myslel, že jde o jiné zpracování téhož námětu... Takové to drama svědomí, jaké už se dneska moc netočí, starosvětsky jednoduchý příběh, pomalé plynutí, působivá atmosféra odlehlosti a izolovanosti, meritum zaostřené na psychologickém vývoji postav...(11.1.2019)

• castor

Před dvěma lety nedokázala Alicia Vikander rovněž strážci majáku Michaelu Fassbenderovi donosit dítě. Nakonec pomohl kojenecký pláč vycházející od oceánu. Dalo se ale očekávat, že to tak snadné nebude. Jednoduché to rozhodně nebude ani s dřevěným kufrem, který objeví trojice strážců majáku na maličkém ostrově nedaleko pobřeží chladného Skotska. Pochopitelně v něm nejsou knihy nebo vyšívání a jeho majitelé se brzy ozvou. Nejprve se seznámíme s podmínkami, které s sebou život na majáku přináší, užíváme si poměrně slušnou atmosféru, jenže pak naše trio svými chybami „přinutí“ majitele obsahu nalezené truhly konat. Přátelství jde stranou, nedůvěra, svědomí a paranoia mají zelenou, mnohým situacím a volbám hlavních hrdinů jsem ale nevěřil. V druhé polovině navíc všem solidně dochází dech, tempo je mdlé, závěr je za mě průšvih. Dvě až tři hvězdy. Tentokrát jdu dolů, protože moje očekávání bylo někde jinde.(8.1.2019)

Psychologické drama primárně o třech protagonistech na izolovaném ostrově, a o události, která jim zkomplikovala životy. Působivé lokací a její atmosférou, hereckými výkony i napínavými scénami boje o život, u kterých mrazí. Sílu dodává filmu také fakt, že je založený na skutečné události záhadného zmizení oněch strážců majáku (není spojler, dozvíme se hned v úvodu film). Velice mě potěšilo obsazení dvou nečekaných hostů. [Sitges FF](12.10.2018)

• Lacike

Skoro cely film som mal pocit jak keby som sledoval variaciu na Shallow Grave zasadenu na jeden ostrov do minulosti. Film o troch chlapoch, ktory najdu cenny kufrik. Môzete si byt isty, ze ho niekto pride hladat a ze ked kvôli nemu zacnu zabijat, tak ich to poznamena nech sa jedna o akehokolvek drsniaka. Bohuzial tempo filmu je neskutocne pomale. Film sa venuje hlavne postavam. Najprv ich zdhlavemu predstaveniu a v druhej polovici ich pomalemu prerodu po krvavych udalostiach. Nebezpecie tu netrva dlho a je prakticky hned odstranene. Cele je to na môj vkus podane az prilis oldschoolovo a znova si radsej pustim videoklipovy Shallow Grave ako tuto ultranudu, ktoru nezachrania ani solidne herecke vykony ustrednej trojky. 4/10.(6.1.2019)

Skutečnou událostí inspirovaná báchorka starých mořských vlků o třech strážcích majáku, kteří záhadně zmizeli z izolovaného ostrova. Stroze realistický a spíš psychologický než dramatický film nicméně líčí důvody onoho "záhadného" zmizení jako čistě prozaické a prostřednictvím charakterních hereckých výkonů tří mužů v hlavních rolích vypráví o tom, jak lidi postupně mění a ničí mamon, strach, svědomí a samota.(11.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. října 2018 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (Stoka)