Velká Northfieldská loupež

The Great Northfield Minnesota Raid

Western

USA, 1972, 91 min

• Ravi

Filmařsky nezvládnutý film s nepřesvědčivými výkony herců. Asi tak bych charakterizoval tento western, který je chvilku komedií, chvilku trillerem, chvilku westernem a to bez jakýchkoli spojek nebo důvodů. Dlouhé záběry skrz keře, na záda mluvících lidí, podivné střihy, hudba s elektrickou kytarou, dialogy ustřižené v půlce, pražádná dramatizace (vlastně ani nevíte, proč se na to díváte), atd. K tomu snad nejhorší výkon Duvalla, kterého jasně zastiňuje Robertson. Filmu však nejde upřít zajímavou atmosféru a příběh na pozadí postupující průmyslové revoluce, no a konečně i dialogy nezklamou. Celkově vzato mě film vůbec nenadchl, ale do odpadu také rozhodně nepatří 40% = 2/5(29.7.2010)

Pan Bertrand dává za čtyři, možná navzdory nízkému hodnocení zde. Je to western s podzimní s tomu příslušnou atmosférou tlejího listu a ranních mlh, nutno ho ovšem vychutnat v originálním znění. Příběh se potácí kdesi a kde, postavy jsou všechno jenom ne klasické a vůbec, film je plný chuti překvapovat a dívat se na věci trošku jinak. Ne vždycky je to dotaženo k dokonalosti, ne vždycky to Kaufmánovi vyjde, ale stojí za to připomenout si tyhle filmy kdysi slibně originálních tvůrců, které Holýúd časem semlel, takže točí jeden film za uherský rok. Ach ten ztracený pták mládí...(27.9.2011)

Poněkud drsnější kousek, který se asi navždy vryje do paměti postavou muže se zahalenou spodní čelistí a českým divákům i vcelku povedeným dabingem s výrazně dominantním vypravěčem. V českém znění: Aleš Procházka - Cliff Robertson (Cole Younger), Vladislav Beneš - Robert Duvall (Jesse James), Kamil Halbich, Stanislav Lehký, Rudolf Jelínek, Karel Urbánek, Rostislav Čtvrtlík, Otto Rošetzký, Viola Zinková, Marcela Nohýnková, Jan Skopeček, Zuzana Fišárková, Karel Hlušička, Jiří Havel, Ivo Kubečka, Hana Ulrichová, Adolf Filip, Jiří Krejčí.(8.8.2011)

I Philip Kaufman si v začátcích natočil western a popral se s ním velmi slušně. Cliff Robertson je jako Cole Younger výborný, Robert Duvall je naopak v roli Jesseeho Jamese naprosto nesympatický a jeho postava zcela odpudivá. Naštěstí byl James šest let po přepadení Northfieldské zastřelen ze zadu. 70%(16.12.2007)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. No, pro mne je to však nudný a filmařsky nepovedený western. Bez kapky napětí a ukecaný, neakční a spíše nefilmově televizní. Viděl jsem tohle už jako čtvrtý film o Jesse Jamesovi a jeho bandě a je jednoznačně nejhorší. Doporučuji o tomhle tématu raději film Psanci (1980) s Davidem Carradinem http://www.csfd.cz/film/4340-psanci/, nebo moderněji pojatý Američtí psanci - Psanci Ameriky (2001) s Collinem Farrellem http://www.csfd.cz/film/18208-psanci-ameriky/. Solidní a drsný byl i western Jesse James (1939) http://www.csfd.cz/film/24215-jesse-james/. Takže, bohužel, patrně všechny zajímavé záběry z uvedeného filmu Velká Northfieldská loupež jsou v traileru: http://www.theinsider.com/videos/3308534_The_Great_Northfield_Minnesota_Raid(16.6.2010)