La frusta e il corpo

• Francie Le Corps et le fouet (více)

V devatenáctém století se po letech vrací na domovský zámek krutý a sadistický šlechtic Kurt Menliff (Christopher Lee). Hned po návratu má spor se svým invalidním otcem a také s mladším bratrem, který se oženil s jejich sestřenicí Nevenkou, dřívější Kurtovou milenkou. Ještě tuto noc je Kurt nalezen ve své ložnici zavražděný. Následně se v zámku začínají dít divné věci. Jeho nenávistný duch se nevzdává naděje na pomstu své smrti. (Chatterer)

J*A*S*M

Tak se zdá, že gotická Itálie na mě funguje mnohem líp než gotická Anglie. Hodně se mi líbí, jak si italští filmaři hrají s barvami. Sem tam osvítí hradní zeď červeně, sem tam zeleně ... a ono to neuvěřitelně pomáhá atmosféře. K tomu démonický Christopher Lee a výsledkem je velmi milej nadprůměr - sice slabší než například Prokletí smrtí, ale i tak stojící za pozornost. Horror Movie of the Year ()

Bloody13

Ponuré rodinné sídlo, tajemné vraždy, rozlehlé tmavé chodby plné pavučin, skučící vítr za okny a přízrak Christophera Lee, který se očividně vrací ze záhrobí, aby se pomstil na celé rodině za své vykázání z domova. Do toho zhrzená milenka milující sado-maso, odtud ten bič z názvu filmu. Je až s podivem, kolik se toho dá vytřískat z úchvatně nasvícených scén (mrtvolná ruka deroucí se ze tmy válí) a vhodně zvolené hudby. No nebudu to víc rozebírat, tohle je zkrátka ten pravý gotický Bava, jak ho máme všichni rádi. Sice méně známý, ale o to větší pozornost si zaslouží. ()

darkrobyk

,,Jeho ruka! Vylezla ze stínů jako pavouk, oh!" Pomalý atmosférický horror plynoucí líně jako smrduté vody potoka z močálů. Oku lahodící kamera předkládá působivé obrazy moře se siluetou hradu, divokou krajinou v podhradí, interiéry hradu v šerosvitu, kde dominují odstíny hnědé, šedé a červené ( rudé květy, nachové závěsy), zahrady i hrobky. Tajuplný gotický horror se odvíjí za zvuků majestátní hudby (Carlo Rustichelli ) a zvolna spěje k neodvratné zhoubě. Hrůza ze záhrobí je doprovázena bičem a dýkou, venku zuří bouře a démonický Ch.Lee zosnuje svoji pomstu. Každou chvíli jsem čekal, kdy odhalí dlouhé špičáky, v jednom šklebu jsem měl pocit, že je konečně vidím! Spodní nasvícení herců je velmi efektní a opravdu strašidelné. Lee nemusí hrát, stačí, když se jen upřeně dívá... ()

JohnnyD

Absolútne bravúrna gotika, ktorá skvelo pracuje tak s romantickou ako aj hororovou rovinou žánru. Christopher Lee je démonický a aj zvyšok castingu hrá na talianske pomery výborne (aj ten dabing je uchádzajúci), ale vrcholom je jednoznačne precízny vizuál Maria Bavu, ktorý bol bezpochyby inšpiráciou pre Del Tora a jeho Crismon Peak. Scenéria je geniálne nadizajnovaná, prevládajú chladné farby a odtiene zelenej a modrej a vo vypätých scénach Bava peckuje modré a červené halogény. K tomu sado maso motív a decentné erotické dusno. V priebehu približne jedného roka Bava pustil do kín 4 absolútne fantastické filmy, ktoré zásadným spôsobom prispeli do svojich žánrov (a jeden i vytvoril). Takýto streak asi nemá v kinematografii obdoby. ()

misterz

Síce jednoduchý príbeh, pričom niektoré scény boli ženským osadenstvom odohrané dosť naivne, ale pozitíva jednoznačne prevládajú. Bavovi sa opäť podarilo docieliť perfektnú atmosféru krásne ponurého gotického hororu, čo bolo ešte umocnené oku lahodiacimi interiérmi spolu s kostýmovou výpravou. Skvelý Christopher Lee a prenádherná Daliah Lavi sú zlatým klinčekom tohto výborného snímku. 75/100 ()

giallo

Na začátek musím říct, že moc nemusím tento subžánr starých gotických horrorů, ale Bava mě tímto fimem dokázal přesvědčit. Kam se na něj hrabe o mnoho známější Roger Corman. Jakou atmosféru dokázal vytřískat jen s kamerou a hudbou, je neuvěřitelné. Byl jsem na vážkách dát za 5*. Bravo Bavo!!!! ()

Mariin

Nespornou kvalitou filmu je velmi dobrá vizuální stránka, barevné i kulisové efekty, výrazná tvář židovské herečky Daliah Lavi, hustá atmosféra i pomalé plynutí děje. Obligátní Christopher Lee v roli perfidní postavy. Jinak jde ale o zjevný průlom morální bariéry evropské filmové produkce, kdy jsou ukázány scény se sado-masochistickými prvky. ()

erl

Gotický horror od Maestra Bavy s romanticky laděným dějem který je ke všemu tak trochu sado maso. Jako vždy vynikající a působivá atmosféra starého zámku, neuvěřitelná hra stínů a světel. V čele toho stojí charismatický Lee a krásná Daliah Lavi . Zklamala mě trochu pouze hudební složka. Mario Bava dokázal, že má na tyto záležitosti patent. Silné čtyř hvězdí. ()

liquido26

Láska až za hrob a ještě k tomu s bičem, takto by se dal vystihnout tento atmosférický italský gotický horor o sadistickém šlechtici Kurtovi a jeho rodině, která ho nenávidí. Christopher Lee potěší v jakékoliv roli a tato mu navíc suprově sedla, protože on je prostě a jasně hororvý záporák. ()

corpsy

Gothic horor, prívetivý presne tak, ako si to u tohto žánru želáme. To, že scenár opäť stojí za starú belu, je predvídateľný ( teda vlastne existovali iba dve pointy, ktoré mohli snímok ukončiť ) a v mnohých pasážach aj nudný. Výprava a kamera však nesklamali a vzniklo dielo, ktoré môže byť po vizuálnej stránke vzorovým príkladom tohto umeleckého druhu filmu. ()

sidzej

Na jednej strane uznávam že film má slušné kostýmy, hercov, hudbu a hýri krásnymi farbami, no chýba mu to podstatné. A tým je príbeh.....žial nudil som sa od začiatku do konca, postavy absolútne ploché vďaka čomu sa divák nemá s kým vžiť a o koho sa strachovať. Lakačiek a hororových prvkov je tu minimum....strašidelná hudba a pochmúrny zámok k vytvoreniu dokonalej hororovej atmosféry skrátka nestačí. 45% ()

Astaroth12

Kostímy sú priam ukážkovo parádne a veľmi sa hodia do tohoto prostredia.Veľmi pomalé kľudné tempo s veľmi pomalou hudbou zato so silnou atmosférou a démonickým Ch.Lee.A Nevenka mala rada sado maso a či je zvrhlá?Tá ruka čo sa vynárala z tmy,vyzeralo to ako večnosť ale trvalo to len chvíľu,tak to malo fascinujúcu atmosféru.Ten tajomný zvuk biča Nevenku zrušoval a mna fascinovalo to napatie pri tom.Z hereckého obsadenia mi utkvel v pameti jedine Ch.Lee,ten jeho mrazivý pohľad bol veľmi strašidelný a herečky boli krásne a sympatické ale to bolo asi jediné čo mohli ponúknuť.Veľmi ma zaujímalo kto zabil Ch.Leeho bolo to ináč tajomné.A tie rodinne šarvátky boli mierna psychológia.Ale čo ma držalo vo vysokom napatí či Ch.Lee zabíja ako duch alebo je stále nažive alebo je to celé inak. ()

TomX2

Sadistický Kurt sa po rokoch vracia na zámok, v ktorom zažil svoje mladé časy. Hneď po príchode sa pohadá so svojou rodinou a zistí, že jeho bývalá milenka Nevenka sa zasnúbila s Kurtovim mladším bratom. Ešte tú noc je Kurt niekym zavraždený a nevie sa, kto ho zabil. Po jeho smrti sa však začnú na zámku diať divné veci. Má to niečo spoločné s Kurtom, ovládol jeho duch celý zámok, alebo je na tom niečo iné? Celkový dojem: Celkom dobrý atmosférický giallo horor z 60. rokov. Okrem skvelého Christophera Lee-ho a krásnej Daliah Lavi som dostal celkom slušnú dávku kvalitnej šesťdesiatkovej atmosféry, zaujímavý príbeh a výpravu. Miestami mi to tiež pripomínalo Lunghi capelli della morte Celkovo to však vidím ,,len" na priemer, ktorý si pozriem raz a to mi bohate stačí. Moje hodnotenie: 50% ()

topi

Sado-maso gotika? No proč ne, zejména, když v tom má prsty Mario Bava. Ponurý snímek se odehrává na starém zámku, v jeho okolí a také v starobylé hrobce. I v tomto Bavově snímku je dominující nasvícení scén a interiérů, vše se odehrává výhradně v noci a ty jednotlivé barvy mají neskutečné kouzlo. K tomu melancholická hudba, připomínající mě v hlavním motivu naše Chobotničky od Angela Michajlova, jestlipak se on nenechal inspirovat tímto kouskem :). Atmosféra je znamenitá, přesto mám radši jiné Bavovy filmy, tento mě připadl až příliš rozvláčný. Každopádně pro milovníky žánru nutné vidět! ()

Gorehound

Keď sa mi to v hlave rozleží, pôjdem možno až na maximálne hodnotenie. Škoda možno len otravnej a opakujúcej sa hudby, lepšia by film ešte vyšperkovala, ale aj tak je to prepracovaná, filmársky neskutočná klasika a asi najlepšia 60s gotika, ktorú som doteraz videl. Neskutočné farebné stvárnenie, kompozície záberov, nápady, uhly kamery, atmosféra a výprava. Nejednoznačný príbeh s prvkami masochizmu, ktorý je tak akurát naťuknutý aby v ňom mohli svoje herecké umenie rozvinúť krásna Daliah Lavi, démonický Christopher Lee, veterán Tony Kendall a moja milovaná giallo kráska Evelyn Stewart, ktorá tu dostala až prekvapivo veľkú úlohu. Zámok pri mori len podtrhuje sugestívnu, pomalú, gotickú atmosféru. Klasika! ()

Chatterer

Bava a starý zámek. To je pro mě neodmyslitelné spojení. Viděl jsem už od něj i lepší filmy, ale tento patří k jeho nadprůměrným dílům. V čele s démonickým Christopherem Lee a tajemnou kráskou Daliah Lavi. 80%. ()

Martin741

Perfektne, konecne Bavov pravy goticky horor. Rezisersky genialne zvladnute, dialogy na urovni, strasidelna atmosfera doslova genialna. presne taketo hororoy milujem : rozlahle tmave chodby, vieto kvliliaci za oknami, ponura atmosfera. Nadhera, moje hororove srdce opat raz zaplesalo : 85 % ()

Rodriguez

"Bič a tělo" opět předvedlo, že mistr hororových děl, v té době ukázal, že ještě něco pořádného umí dokázat. A je to dobře, že máme možnost tento klenot shlédnout a radovat se, že ta pravá filmařina ještě někde tam venku existuje! Mario Bava staví svoje historicko-romantické drama na temné atmosféře a strachu! 80% ()

Koly

Bava jako řemen!!! Starý hrad, 18. století, exploze barev a všudypřítomný, skučející vítr. Bohužel s výbornou vizuální stránkou filmu plně nekoresponduje obsahová, která mě příliš nenadchla. Děj se totiž pohybuje na hraně horroru a romantického dramatu, důraz se klade spíš na druhou výše zmíněnou věc, což mi moc nevoní. Ale Bava vždycky dokáže jakýkoliv zápor dostatečně vyvážit svým pojetím horroru, takže to zas až tak příliš neruší. THE WHIP AND THE BODY je v Bavově filmografii určitě méně známý kousek, to ale neznamená, že by nebyl kvalitní. ()