La frusta e il corpo

What!

Night Is the Phantom

Horor

Itálie / Francie, 1963, 87 min

Gothic horor, prívetivý presne tak, ako si to u tohto žánru želáme. To, že scenár opäť stojí za starú belu, je predvídateľný ( teda vlastne existovali iba dve pointy, ktoré mohli snímok ukončiť ) a v mnohých pasážach aj nudný. Výprava a kamera však nesklamali a vzniklo dielo, ktoré môže byť po vizuálnej stránke vzorovým príkladom tohto umeleckého druhu filmu.(5.1.2017)

Absolútne bravúrna gotika, ktorá skvelo pracuje tak s romantickou ako aj hororovou rovinou žánru. Christopher Lee je démonický a aj zvyšok castingu hrá na talianske pomery výborne (aj ten dabing je uchádzajúci), ale vrcholom je jednoznačne precízny vizuál Maria Bavu, ktorý bol bezpochyby inšpiráciou pre Del Tora a jeho Crismon Peak. Scenéria je geniálne nadizajnovaná, prevládajú chladné farby a odtiene zelenej a modrej a vo vypätých scénach Bava peckuje modré a červené halogény. K tomu sado maso motív a decentné erotické dusno. V priebehu približne jedného roka Bava pustil do kín 4 absolútne fantastické filmy, ktoré zásadným spôsobom prispeli do svojich žánrov (a jeden i vytvoril). Takýto streak asi nemá v kinematografii obdoby.(27.11.2020)

,,Jeho ruka! Vylezla ze stínů jako pavouk, oh!" Pomalý atmosférický horror plynoucí líně jako smrduté vody potoka z močálů. Oku lahodící kamera předkládá působivé obrazy moře se siluetou hradu, divokou krajinou v podhradí, interiéry hradu v šerosvitu, kde dominují odstíny hnědé, šedé a červené ( rudé květy, nachové závěsy), zahrady i hrobky. Tajuplný gotický horror se odvíjí za zvuků majestátní hudby (Carlo Rustichelli ) a zvolna spěje k neodvratné zhoubě. Hrůza ze záhrobí je doprovázena bičem a dýkou, venku zuří bouře a démonický Ch.Lee zosnuje svoji pomstu. Každou chvíli jsem čekal, kdy odhalí dlouhé špičáky, v jednom šklebu jsem měl pocit, že je konečně vidím! Spodní nasvícení herců je velmi efektní a opravdu strašidelné. Lee nemusí hrát, stačí, když se jen upřeně dívá...(17.1.2012)

Síce jednoduchý príbeh, pričom niektoré scény boli ženským osadenstvom odohrané dosť naivne, ale pozitíva jednoznačne prevládajú. Bavovi sa opäť podarilo docieliť perfektnú atmosféru krásne ponurého gotického hororu, čo bolo ešte umocnené oku lahodiacimi interiérmi spolu s kostýmovou výpravou. Skvelý Christopher Lee a prenádherná Daliah Lavi sú zlatým klinčekom tohto výborného snímku. 75/100(11.2.2015)

Kostímy sú priam ukážkovo parádne a veľmi sa hodia do tohoto prostredia.Veľmi pomalé kľudné tempo s veľmi pomalou hudbou zato so silnou atmosférou a démonickým Ch.Lee.A Nevenka mala rada sado maso a či je zvrhlá?Tá ruka čo sa vynárala z tmy,vyzeralo to ako večnosť ale trvalo to len chvíľu,tak to malo fascinujúcu atmosféru.Ten tajomný zvuk biča Nevenku zrušoval a mna fascinovalo to napatie pri tom.Z hereckého obsadenia mi utkvel v pameti jedine Ch.Lee,ten jeho mrazivý pohľad bol veľmi strašidelný a herečky boli krásne a sympatické ale to bolo asi jediné čo mohli ponúknuť.Veľmi ma zaujímalo kto zabil Ch.Leeho bolo to ináč tajomné.A tie rodinne šarvátky boli mierna psychológia.Ale čo ma držalo vo vysokom napatí či Ch.Lee zabíja ako duch alebo je stále nažive alebo je to celé inak.(3.5.2014)

• - V USA vyšla zkrácená verze filmu pod názvem What!?. Ve Francii vyšla také zkrácená verze, ochuzená o pět minut pod názvem Le corps et le fouet. (Chatterer)

• - Natáčelo se v Tor Caldara v Laziu v Itálii. (Chatterer)

• - I když byl film natáčen v anglickém jazyce, tak byl Christopher Lee dabován. (Chatterer)