La frusta e il corpo

Night Is the Phantom

Night Is the Phantom

Horor

Itálie / Francie, 1963, 87 min

Nespornou kvalitou filmu je velmi dobrá vizuální stránka, barevné i kulisové efekty, výrazná tvář židovské herečky Daliah Lavi, hustá atmosféra i pomalé plynutí děje. Obligátní Christopher Lee v roli perfidní postavy. Jinak jde ale o zjevný průlom morální bariéry evropské filmové produkce, kdy jsou ukázány scény se sado-masochistickými prvky.(20.9.2011)

,,Jeho ruka! Vylezla ze stínů jako pavouk, oh!" Pomalý atmosférický horror plynoucí líně jako smrduté vody potoka z močálů. Oku lahodící kamera předkládá působivé obrazy moře se siluetou hradu, divokou krajinou v podhradí, interiéry hradu v šerosvitu, kde dominují odstíny hnědé, šedé a červené ( rudé květy, nachové závěsy), zahrady i hrobky. Tajuplný gotický horror se odvíjí za zvuků majestátní hudby (Carlo Rustichelli ) a zvolna spěje k neodvratné zhoubě. Hrůza ze záhrobí je doprovázena bičem a dýkou, venku zuří bouře a démonický Ch.Lee zosnuje svoji pomstu. Každou chvíli jsem čekal, kdy odhalí dlouhé špičáky, v jednom šklebu jsem měl pocit, že je konečně vidím! Spodní nasvícení herců je velmi efektní a opravdu strašidelné. Lee nemusí hrát, stačí, když se jen upřeně dívá...(17.1.2012)

Kostímy sú priam ukážkovo parádne a veľmi sa hodia do tohoto prostredia.Veľmi pomalé kľudné tempo s veľmi pomalou hudbou zato so silnou atmosférou a démonickým Ch.Lee.A Nevenka mala rada sado maso a či je zvrhlá?Tá ruka čo sa vynárala z tmy,vyzeralo to ako večnosť ale trvalo to len chvíľu,tak to malo fascinujúcu atmosféru.Ten tajomný zvuk biča Nevenku zrušoval a mna fascinovalo to napatie pri tom.Z hereckého obsadenia mi utkvel v pameti jedine Ch.Lee,ten jeho mrazivý pohľad bol veľmi strašidelný a herečky boli krásne a sympatické ale to bolo asi jediné čo mohli ponúknuť.Veľmi ma zaujímalo kto zabil Ch.Leeho bolo to ináč tajomné.A tie rodinne šarvátky boli mierna psychológia.Ale čo ma držalo vo vysokom napatí či Ch.Lee zabíja ako duch alebo je stále nažive alebo je to celé inak.(3.5.2014)

Další skvělý Bava. Přesně v takovém duchu, v jakém si mi líbí ze všeho nejvíc. Starý ponurý zámek, bouřkové noci, vítr vanoucí v chodbách, tajné průchody, kobky a hřbitovy, vlající záclony a smyčcová hudba. Do toho všeho příběh jedné rodiny a hlavně jednoho ze synů, který se i přes to, že ho všichni nenávidí, vrací domů. Jeho bratr se totiž žení a bere se dívku, která je vlastně jeho. Všechny ty lásky a vztahy jsou propletené jak to má být, takže vraždy na sebe nenechají dlouho čekat. Kdo má rád podobně goticky laděné filmy jako já, bude si lebedit.(1.12.2008)

• sidzej

Na jednej strane uznávam že film má slušné kostýmy, hercov, hudbu a hýri krásnymi farbami, no chýba mu to podstatné. A tým je príbeh.....žial nudil som sa od začiatku do konca, postavy absolútne ploché vďaka čomu sa divák nemá s kým vžiť a o koho sa strachovať. Lakačiek a hororových prvkov je tu minimum....strašidelná hudba a pochmúrny zámok k vytvoreniu dokonalej hororovej atmosféry skrátka nestačí. 45%(29.6.2011)

• - Alternativní názvy filmu jsou The Way of the Body a Son of Satan. (Chatterer)

• - V USA vyšla zkrácená verze filmu pod názvem What!?. Ve Francii vyšla také zkrácená verze, ochuzená o pět minut pod názvem Le corps et le fouet. (Chatterer)

• - Filmový kritik Leonard Maltin označil tento film za Bavovo nejzdařilejší dílo. (Chatterer)