Extinction

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Suzie Harman

Příběh z počátku ukazuje noční invazi z nebes na určité město, což předznamenává další snímek na již provařené téma, ale svým dějovým vývojem se nakonec ukazuje, že je vše nakonec všechno jinak a že z námětu ční jistá originalita. Příběh sleduje určitou rodinu a hlavně otce, u kterého dojde k jistému odhalení a tím i vysvětlení co je vlastně zač, kdo je ten agresor a jak se vlastně ve skutečnosti věci mají. Téma hodně známé a již mnohokrát použité. Tentokrát však odvyprávěné přeci jen trochu jinak a není tajemstvím, že jde o umělou inteligenci. Mnohé je vysvětleno a to i dokonce za použití citace takového vědce, jako je Stephen Hawking. Příběh má tedy myšlenku, která se v médiích občas probírá, ale je to jen další teorie, co by z toho mohlo nakonec vzniknout. Po vizuální stránce není co k vytknutí. Náhlá invaze je skutečně děsivá a ohromnou chválu si zaslouží i dětští představitelé, kteří dokázali neustále hrát hrůzu, zděšení a strach. Nejedná se však o nic akčního. Snímek je z oblasti dramatických sci-fi thrillerů vedoucí k myšlence a jisté opatrnosti. Vzhledem k dějovému vývoji je zapotřebí pozornost a trochu i nad tím vším zapřemýšlet. I tak je snímek jednoduchý, žánrově zásadový a i přes svou moralizační hodnotu žánrově zábavný.(1.8.2018)

Ta netflixovská produkce je vskutku trefou do černého. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem nějaký jejich film hodnotil přinejmenším pod tři hvězdy. Rozpočet určitě zdaleka nedosáhne na moderní velkofilmy, navzdory tomu jsou efekty celkem slušné. Nemohu opomenout tempo, které nabere plné obrátky hned ve 20. minutě a jede až do konce. Co mě však skutečně hodně překvapilo, je samotné rozuzlení. Od tohoto snímku jsem skutečně čekal jen obyčejnou levnější sci-fi akční řežbu bez hlubšího příběhu, ale zmýlil jsem tak maximálně, jak to jen šlo. Jediné, co bych vytkl, je úplně závěrečný efekt s padáním mostu za vlakem, který byl opravdu hodně umělý. V tomto případě jsem se však pozastavil s nepochopením, jelikož ve filmu je tolik mnohem složitějších scén, které se přesto povedly na jedničku. Vtipné je, že jsem včera večer hodně váhal, zda si to mám pustit, a nakonec jsem nucen uznat, že kdyby byly všechny ostatní snímky alespoň takové kvality, měl bych po zbytek svých večerů v životě o zábavu postaráno. 85%(20.4.2019)

"Extinction" som si nakoniec skutočne užil. Mám pocit, že je tu celkom dobrý film, ktorý má dobrú myšlienku a dobré zvraty, ktoré z neho pre mňa robia príjemnú jednorázovú záležitosť. Neviem či by som si to pozrel niekedy znovu, lebo keď človek už videl tie zvraty, tak neviem či to môže ešte niečo reálne ponúknuť. Keď už človek vie čo sa bude diať, akosi to stráca to kúzlo toho, keď si uvedomíme čo s čím súvisí a v akom svete sme sa ocitli. Ale nevadilo mi to vidieť raz. Mám pocit, že herecky je to celkom okey zvládnuté, má to dobrých ľudí, ktorí sa snažia tomu dať maximum čo môžu. Scenár je podľa mňa tiež celkom dobrý. A je tu aj pár dobrých myšlienok. Niektoré v centre filmu, iné pri konci, no dokážem si z toho niečo odniesť. Takže tam dávam filmu kredit. Efekty sú podľa mňa skutočne mizerné. Nemám viac čo k tomu dodať. Hoci to nie je taká katastrofa, ako v niektorých TV katastrofákoch, tak úvodná explózia je podľa mňa otrasná a niektoré iné efekty na tom nie sú o moc lepšie. Okrem toho tradične je tento film zameraný na našu rodinu a na to, aby prežila celá rodina. Tak to funguje vo všetkých amerických katastrofických filmoch, lebo rodinu neslobodno rozdeľovať a tým pádom vieme aj určiť kto prežije, kto naopak umrie a podobne. Tieto veci mi skutočne nerežú, lebo už sú maximálne klišé. Takže výsledne poviem, že je to ľahké sci-fi s dobrými nápadmi, no klišé momentkami zo všetkých amerických katastrofákov. Mne to osobne nevadilo a dokonca som si sledovanie celkom užil. Ale viem si predstaviť, že iných to baviť nemuselo. Rozhodnutie nechávam v tomto smere na vás. Hodnotenie: B(20.10.2018)

S tím hodnocením tady to moc nechápu. Asi to není od Marvela nebo DC a není tam maník v latexu nebo s pláštěnkou s velkým S na hrudi nebo nedejbože seveřan s kladívkem, tak to je holt málo in a nefrčí to tak to nemůže mít žádné vysoké hodnocení. Asi. Já jsem byl navýsost spokojen. Rodině čelící mimozemské invazi fandíte a netušíte kdo nakonec přežije. Chvílema solidní napětí a příběh s pointou, čili atributy které strčí do kapsy nejeden velkorozpočtový blockbuster hodnocený tady automaticky jako ty největší klenoty filmu.(16.9.2018)

• sniper18

Netflix v poslednej dobe prináša stále len väčšie a väčšie sklamanie. Opäť sa vybrala atraktívna téma, tentoraz mimozemská invázia a dokonca ani scenár nie je úplne zlý, nájde sa tu viacero dobrých nápadov a zvratov, aj keď ten prvý, hlavný sa dal prodpokladať už po pár minútach a rovnako sa tu stále niečo deje, ale mňa to jednoducho nebavilo. Celé mi to prišlo také úplne bez ambícií, akoby sa tvorcovia snažili natočiť len to najobyčajnejšie béčko na túto tému a presne tak to aj dopadlo, neustále tie isté prestrelky v tom istom prostredí, pričom film vystrieda asi len dve lokácie a skutočne jedine tie zvraty dokážu dostať človeka z letargie. Keď si spomeniem na taký Skyline, ktorý bol v mnohom podobný a tiež neovplýval nejakým závratným rozpočtom, ale bol mnohonásobne zábavnejší. A pritom hlavne tá druhá polovica, kedy už divák vie všetko dôležité sa kľudne mohla pohnúť aj nejakým zaujímavejším smerom, ale ani omylom, tvorcovia sabotovali, čo mohli a tak tu som sa nudil prakticky od začiatku až do konca. Veľkým sklamaním sú postavy, síce hlavným hrdinom je známy Michael Peña, ale tu ma jeho postava vôbec nebavila a ani jeho rodina si ma vôbec nezískala, takže ich osud mi bol ľahostajný. A samozrejme práve oni majú s prehľadom najviac priestoru. Akcia tiež nestojí za nič, samé monotónne prestrelky, tu som si nenašiel ani jediný výraznejší moment, na ktorý by sa dalo spomínať. A ani vizuálne to nie je nič zvláštne, tu sa šetrilo, kde dalo. Ale aspoň tá hudba ma potešila, tá sa mi miestami dosť páčila a takýto film si ju ani nezaslúžil. Takže podľa mňa je Extinction úplná strata času, nie je to zase ten pravý brak, kde by sa divák smial na účet tvorcov, ale jednoducho nuda od začiatku až do konca, kde poteší len jeden zvrat a hudba. 34%(4.8.2018)

• - Film se natáčel v Srbsku v Bělehradě. (Martrix)

• - Scéna v podzemí byla natáčena na trase Bělohradského metra, která nebylo do dnešní doby dokončena. (Martrix)

• - V roce 2016, když se rozhodlo, že se bude scénář Extinction realizovat, byl pro hlavní roli zvažován James McAvoy. (Martrix)