Temné síly

• Nizozemsko

Sci-Fi / Thriller

USA, 2018, 104 min

• Janega

Všetky tie postapokaliptické "young-adult" diela sú možno atraktívne, zaujímavé a inšpirujúce, ale akonáhle sa nad tým všetkým začnete len trochu zamýšľať, zistíte že je to celá jedna kravina. A že to musí byť výtvor nejakého sadistického duševne nevyrovnaného jedinca, ktorý žije vo svojom vlastnom svete. A Tmavá myseľ je toho učebnicovým príkladom. Je urobená podľa už tradičnej šablóny a k tomu všetkému riadne vyzobáva svojich viac či menej úspešných predchodcov. Pozitívum je nanajvýš sympatické mladé obsadenie, ktoré však týmto filmom urobilo krok vzad vo svojej hereckej kariére.(22.8.2018)

• silentname

"The Darkest Minds" je podľa mňa absolútne pokrytecký film. Áno, myslím to úprimne. Toto je maximálne pokrytecký film, ktorý má podľa mňa skvelý koncept, ktorý má milión spôsobov na to, ako by mohol fungovať. Keď si to vezmeme z popisu, toto by malo byť úžasné. 90% detí zomrie a tie čo prežijú dostanú superschopnosti. Prvým problémom však pre mňa je, že reálne sa objaví iba 5 schopností. A úprimne by to bolo zaujímavejšie, keby ich bolo viac. To by však asi chcelo viac kreativity. A tak sa musíme uspokojiť so zelenou (nadmerná inteligencia), modrou (telekinézia), zlatou (ovládanie elektriny), červenú (oheň z úst) a oranžovú (mentálna dominancia). To však stále nenaznačuje, že by mohlo ísť o zlý film. Povedzme si teda tých pár pozitív, ktoré však tento film z hlbín odpadu nevytiahnu. Časť, kde malá Ruby pochopí, že prišla o rodičov je celkom silná a dobre spracovaná. A potom je tu Zu, ktorá je podľa mňa najlepšou postavou filmu. Prečo? To vysvetlím trošku nižšie. Teraz však prejdime na tie mínusy, lebo osobne je tu toho viac než dosť. V prvom rade je toto tak neskutočne plytko napísaný príbeh, ako keby si niekto vzal nejakú základnú príručku o tom, ako napísať film. Je to maximálne predvídateľné, priehľadné, stupídne a okrem toho sa to sústredí na úplne nesprávne elementy. Thrilleru je v tomto filme pramálo a miesto toho sa sústredíme na romantickú linku medzi Ruby a Liamom. A jediné čo môžem povedať je fakt, že takto otrasnú romancu som naposledy videl vo "Fifty Shades Freed". Bez srandy. Je to tak otravné, tak nudné a s tak neskutočne otrasnými dialógmi, že som bol z filmu maximálne frustrovaný. A keď už sme pri tých dialógoch, tak nikde to nie je ani o trochu lepšie. Toto sú tie najhoršie dialógy, čo som si odsedel v kine a mal som problém ich stráviť. A tu sa vraciame k Zu. Iba jej postava je podľa mňa dobrá, LEBO PO CELÝ ČAS NEPOVIE ANI SLOVO! Takže ako som povedal, pozitívne stránky filmu nejdú cez dialógy. A potom je tu zloduch filmu. Nebudem ho spoilovať, no v momente ako sa objaví bude jasné, aká je jeho rola. Ostatné postavy sú absolútne stereotypy. Jednodimenzionálne postavy, ktoré majú len svoju hlavnú rolu. Napríklad Ruby je bežná hlavná hrdinka, ktorá je teraz najdôležitejšou, lebo je niečím výnimočná. Liam je jej veľká láska. Zloduch filmu je len zloduch, ktorý chce mať všetko len pre seba. A tak ďalej. Je minimálne milión ciest, ktorou tento film mohol ísť. A on sa rozhodol, že najlepšie bude urobiť plytký príbeh bez nápadu a akejkoľvek originality a budeme ho stavať okolo skvelého konceptu. Možno to nie je tak zlý film, ako niektoré iné, ktoré dostali tento rating, ale tento film ma vnútorne tak rozčúlil a cítim sa ním tak oklamaný, že mu to jednoducho neprejde. Vyzerá to tak, že by chceli pokračovanie, no dúfam, že sa filmu nepodarí zarobiť prachy a skončí to rovnako ako skončilo "The 5th Wave". Týmto končím komentár. A film neodporúčam vidieť. Hodnotenie: F(12.8.2018)

Mě to nejvíc připomínalo X-Meny. Také je tu cosi na způsob mutace, také se toho obyčejní lidé bojí a nakonec i tady se najde skupina nadaných, kteří chtějí vládnout. Že je to hozené do teenagerovského módu á la Hunger Games na ústřední inspiraci nic nemění. Každopádně mě se to líbilo. Filmu sice chybí rozpočet, což je občas znát na akci i efektech, ale s danými financemi si tvůrci poradili celkem dobře. To, co chybí, dohánějí tempem i dějem, který sice není bůhvíjak složitý, ale prakticky postrádá hluchá místa, takže se dají přehlédnout i lehké scénáristické fauly. Jestli je ale někde znát šťastná ruka, tak je to obsazení. Amandla Stenberg je nejen sympatická, ale roste zní i výborná herečka a se zbylou trojicí ústředních hrdinů se výtečně doplňují. Normálně bych žehral, že hlavní hrdinové dostali až příliš mnoho prostoru na úkor záporáků a dalších postav, ale tady mi to vůbec nevadilo. Klidně bych se podíval na další díl, ale obávám se, že v konkurenci podobně laděných blockbusterů nemá The Darkest Minds šanci. 75%(13.10.2018)

• Sygauras

Ani se mi nechce popisovat co všechno mě na tom doslova vytáčelo a nebo mi vadilo. Vypla jsem to v momentě kdy asi po 40 minutách filmu došly k té další skupině lidí a oni tam na ně vyběhly se zbraněma. Tak jako vydržím hodně, ale tolik nelogických věcí a tolik debility v jednom filmu prostě neskousnu. Už celý začátek byl jednoduše jedná velká stupidita, kdy opět sledujeme vypatlance, kteří místo toho aby začaly zjišťovat co se děje a věnovaly alespoň trochu pozornosti těm dětem co přežily, nahnaly je do táborů a udělaly z nich otroky. Čím víc takových filmů vidím, tím více jsem přesvědčena o tom že američan nepatří k lidskému druhu, protože jediné jeho uvažvání je - co nemůžu vlastnit, nebo ovládat to zabiju. Ne vážně, na takové filmy se dívat nechci. To už není normální tohle. Nuda, nuda, nelogické chování, nuda, nuda, idiot, debil, kráva, nuda ...... Odpad. Jiné hodnocení nepřipadá v úvahu.(18.11.2018)

• HMTD

Vážně doufám, že ta kniha je mnohem promyšlenější než ten scénář. Našel jsem ve filmu spoustu zbytečných logických chyb, takové úrovně, že by se za ně měl ten kdo je udělal stydět. Spoilery: Koncepce rudých je naprosto nelogická, pokud chci, schopnost s ohněm tak ať je to alespoň něco jako pyrokineze, prostě v ohledu na ostatní schopnosti nedává chrlení ohně ústy smysl. A celkově, komu jako přijde schopnost rudých významně nebezpečnější než schopnost zlatých a modrých? Pokud šlo děvče tak mladé do koncentráku, tak nedává často smysl o čem mluví, to jako v koncentráku měli knihovnu s Herry Potrem? Prosně nejméně 10* za film jsem byl tragicky zklamán logikou.(28.10.2018)

• - V poslední části filmu, kde si Ruby (Amandla Stenberg) povídá s Liamem (Harris Dickinson), hraje hudba z filmu Divergence (2014), kterou složil Junkie XL. Konkrétně se jedná o kombinaci skladeb „A Friend“ a „Sacrifice“. (Calwen22)

• - Natáčení začalo v dubnu 2017, natáčelo se v Georgii. (Varan)