Temné síly

Tmavá myseľ

The Darkest Minds

Sci-Fi / Thriller

USA, 2018, 104 min

Prvotní averzi vůči dalšímu teen postapo klonu Divergenta a Hunger Games rychle zažene solidní atmosféra, poměrně nekorektní motivy a slušný scénář a sympaticky napsané i zahrané postavy. Bohužel, film se v druhé půli neubrání a spadné přesně do vod generického průměru. Příslib pro slušnou sérii tu ale je.(8.8.2018)

• MrHlad

Po útoku podivné nemoci zemřela většina dětí. Ty, které přežily, mají nadlidské schopnosti a lidé se jich bojí, takže je drží pod zámkem. Ruby se ale povedlo utéct a spolu s trojicí dalších hrdinů hledá tajemné místo, kde se údajně skrývají další desítky puberťáků, jakou jsou oni... Temné síly je banální young adult sci-fi, která je ve svých nejsilnějších momentech přinejlepším průměrná. Většinou je ale poměrně nehezká, nezajímavě zahraná a blbá, až to bolí. Nebrat.(9.8.2018)

• silentname

"The Darkest Minds" je podľa mňa absolútne pokrytecký film. Áno, myslím to úprimne. Toto je maximálne pokrytecký film, ktorý má podľa mňa skvelý koncept, ktorý má milión spôsobov na to, ako by mohol fungovať. Keď si to vezmeme z popisu, toto by malo byť úžasné. 90% detí zomrie a tie čo prežijú dostanú superschopnosti. Prvým problémom však pre mňa je, že reálne sa objaví iba 5 schopností. A úprimne by to bolo zaujímavejšie, keby ich bolo viac. To by však asi chcelo viac kreativity. A tak sa musíme uspokojiť so zelenou (nadmerná inteligencia), modrou (telekinézia), zlatou (ovládanie elektriny), červenú (oheň z úst) a oranžovú (mentálna dominancia). To však stále nenaznačuje, že by mohlo ísť o zlý film. Povedzme si teda tých pár pozitív, ktoré však tento film z hlbín odpadu nevytiahnu. Časť, kde malá Ruby pochopí, že prišla o rodičov je celkom silná a dobre spracovaná. A potom je tu Zu, ktorá je podľa mňa najlepšou postavou filmu. Prečo? To vysvetlím trošku nižšie. Teraz však prejdime na tie mínusy, lebo osobne je tu toho viac než dosť. V prvom rade je toto tak neskutočne plytko napísaný príbeh, ako keby si niekto vzal nejakú základnú príručku o tom, ako napísať film. Je to maximálne predvídateľné, priehľadné, stupídne a okrem toho sa to sústredí na úplne nesprávne elementy. Thrilleru je v tomto filme pramálo a miesto toho sa sústredíme na romantickú linku medzi Ruby a Liamom. A jediné čo môžem povedať je fakt, že takto otrasnú romancu som naposledy videl vo "Fifty Shades Freed". Bez srandy. Je to tak otravné, tak nudné a s tak neskutočne otrasnými dialógmi, že som bol z filmu maximálne frustrovaný. A keď už sme pri tých dialógoch, tak nikde to nie je ani o trochu lepšie. Toto sú tie najhoršie dialógy, čo som si odsedel v kine a mal som problém ich stráviť. A tu sa vraciame k Zu. Iba jej postava je podľa mňa dobrá, LEBO PO CELÝ ČAS NEPOVIE ANI SLOVO! Takže ako som povedal, pozitívne stránky filmu nejdú cez dialógy. A potom je tu zloduch filmu. Nebudem ho spoilovať, no v momente ako sa objaví bude jasné, aká je jeho rola. Ostatné postavy sú absolútne stereotypy. Jednodimenzionálne postavy, ktoré majú len svoju hlavnú rolu. Napríklad Ruby je bežná hlavná hrdinka, ktorá je teraz najdôležitejšou, lebo je niečím výnimočná. Liam je jej veľká láska. Zloduch filmu je len zloduch, ktorý chce mať všetko len pre seba. A tak ďalej. Je minimálne milión ciest, ktorou tento film mohol ísť. A on sa rozhodol, že najlepšie bude urobiť plytký príbeh bez nápadu a akejkoľvek originality a budeme ho stavať okolo skvelého konceptu. Možno to nie je tak zlý film, ako niektoré iné, ktoré dostali tento rating, ale tento film ma vnútorne tak rozčúlil a cítim sa ním tak oklamaný, že mu to jednoducho neprejde. Vyzerá to tak, že by chceli pokračovanie, no dúfam, že sa filmu nepodarí zarobiť prachy a skončí to rovnako ako skončilo "The 5th Wave". Týmto končím komentár. A film neodporúčam vidieť. Hodnotenie: F(12.8.2018)

Komerčný aj kritický prepad filmu je podľa mňa vizitkou toho, ako veľa v súčasnosti znamenajú digitálne efekty a vypiplanosť fikčných sci-fi svetov. The Darkest Minds sú protipólom dokonca aj young adult sci-fi sérií, pretože vsádzajú až tak extrémne na civilnosť, až má jeden pocit, že pozerá televízny film a cíti sa frustrovane absenciou trikov. Výsledkom je, že jediná akčnejšia a triková scéna tu pôsobí ako päsť na oko a v podstate je úplne zbtočná, pretože divák lačný po vizuálnom obžerstve bude sklamaný z 95% filmu. Obsahovo a myšlienkovo ale scenár toho navyše oproti konkurencii príliš neponúka, metafora inakosti je zrejmá, máme tu nedôveru voči akýmkoľvek inštitúciám a politikom, i keď sa javia spočiatku dôveryhodne a teens musia činiť dospelé rozhodnutia, pričom práve záver považujem za celkom slušne vymyslený a presvedčil ma o tretej, skôr neobjektívnej hviezde. Ale za tú snahu ísť proti prúdu čo sa týka vizuálu s vedomím, že vysoké zisky sú nonsense, má TDM moje aké- také sympatie. 50%(9.8.2018)

Jak dopadla tahle kombinace Divergence, Maze Runneru a X-Menů, s tím že plešatý chlap je zde zlý zmrd, co rád šikanuje děcka. A dopadlo to překvapivě dobře, navzdory všem rasistický a xenofobním řečem, co se vedly. Je tedy pravda, že finále mohlo hrát víc na nervy a ta akce, je taková nic moc. Ale film je silný, v něčem jiném a to je hlavní čtveřice hrdinů, mezi kterými je prostě ta správná chemie, rozdělení sil a to jak se navzájem doplňují. Ale pozor, to přátelství hlavních hrdinů, je zde dotaženo opravdu na vysokou úroveň a i ta lehká melancholie, která pak přeroste v regulérní depresi, je prostě parádní a dobře se na to koukalo. Neni to špatný, na to že režisérka a scénárista něco takhle velkého, dělají poprvé, jen pokuď bude dvojka, doladit napětí a tu akci, máte tady Asiatku která metá blesky, tak to použijte.(14.8.2018)

• - Natáčení začalo v dubnu 2017, natáčelo se v Georgii. (Varan)