Quills - Perem markýze de Sade

• Velká Británie Quills (více)

Aristokrat, starý zvrhlík, excentrik a svobodomyslný grafoman Markýz de Sade (Geoffrey Rush) je mnohokrát obviněn ze sadismu, únosů a pobuřujících sexuálních praktik. Unikne během hrůzovlády v období Francouzské revoluce jen o vlásek gilotině a je odstraněn do charentonského blázince. O ústav se stará osvícený abbé Coulmier (Joaquin Phoenix), který ponechá svému pacientovi možnost psát, protože ví, že jedině tak umožní markýzovi ventilovat jeho deviace. Pochopitelně, že člověk markýzova formátu, posedlý psaním, hledá způsob, jak publikovat. Spojku mezi vězením a svobodou objeví v mladičké, krásné a chytré pradleně Madeleine (Kate Winslet). Ta, v okouzlení literaturou a vzdělaným erotomanem vynáší z blázince jeho knihy ke skandálnímu vydání. Publikace nemravných textů šokuje státní správu, a ta se postará o definitivní zkrocení neúnavného autora. Proto je do blázince poslán odporný psychiatr Dr. Royer - Collard, který je znám svými krutými a předpotopními metodami léčby. Chce de Sadovi znemožnit hlavně to, co nejvíc miluje. Odebere mu brk i inkoust. Ale markýz pokračuje v psaní kuřecí kůstkou a červeným vínem a nakonec v dokonalé posedlosti slovem a do poslední chvilky a jakýmikoliv prostředky bažícího po literatuře píše i vlastními výkaly. (oficiální text distributora)

Vitex

Skvěle, vskutku "filmově" a velice zábavně natočený jakožehistorický příběh, u kterého jsem si až teď, po asi pátém shlédnutí, uvědomil, jak je pomýlený. Nejde o to, že se Francouzi z konce osmnáctého století chovají jako současní Američané - ani o to, že se kněz běžně na veřejnosti prochází s odhalenou hrudí jak nějaký seladon. Nemůžu překousnout, že postava programově vulgárního a všemi opovrhujícího narcistního sadisty je tu představena jako ztělesnění svobody a mučedník, zatímco všichni ostatní jako pokrytci anebo morálně naprosto nestabilní osoby (postava Madelaine je vrcholem - považuje se za "dobrou ženu v životě", přičemž svádí kněze a distribuuje pornografii). Pak jsou tu už jen blázni a svině od podstaty. (nedopsáno) ()

sepp

Uchvatna a poeticka perverznost s jako obvykle dokonalym vykonem G.Rushe a kupodivu i skvelym j.Phoenixem. Tenhle film proste nema chybu, ukazuje de Sadeovu uchylnost, zvrhlost a zaroven genialnost v cele sve krase. ()

LiVentura

Drsná pravda uplynulých staletí.. Výkon Mistra Rushe ohromí, užasnete nad herectvím velkého světového hereckého individualisty.!! :-) Ohavně krásný snímek. ()

misterz

Vizuálne a kamerovo vynikajúce, nezaostala ani výprava. Snímok je výborný aj po hereckej stránke, pričom vynikli samozrejme hlavne G. Rush, potom J. Phoenix, ale nemôžem zabudnúť ani na M. Caine, ktorý bol v úlohe cynického doktora bez chrbtovej kosti mimoriadne odporný. Postava de Sade sa tu javí veľmi premenlivo a sympatie/nesympatie voči nemu sa v priebehu filmu striedajú a vyvíjajú. Neviem či to bol režisérov zámer alebo nie, ale u mňa to celkom fungovalo. Mám rád ťažko prekuknuteľné a komplikované postavy, a to je aj tento prípad. Vo filme odozneje veľa myšlienok, s niečím sa dá súhlasiť s niečím nie, každý si tu má možnosť vybrať to svoje. Ľutujem hlavne toho konca, posledných pár minút je mierne povedané, poriadne pritiahnutých za vlasy. Prišlo mi to ako odbité a nedôstojné zakončenie. Keby nie toho spackaného záveru, s hodnotením idem ešte vyššie. Ale aj tak ide o dobrú historickú drámu. 70/100 ()

pornogrind

Markýz de Sade, celým jménem Donatien Alphonse François - je všeobecně známo, že z jeho jména byl odvozen pojem sadismus a dalo by se ho nazvat tzv. " pornoprůkopníkem ". Tenhle film už měl spoustu repríz v TV a vím o něm už spoustu let. Historickým filmům, ale zrovna dvakrát neholduju. Jenže tohle prostě nešlo odmítnout. Konečně jsem se k tomu dokopal a ve výsledku jsem nelitoval. Jak by napsal sám autor zvrhlých textů De Sade - Zápletka filmu je nasáklá krví, jeho postavy jsou zkažené a jeho námět je navýsost ohavný. Tohle filmové zpracování znázorňuje De Sade(ho) jako perverzáka, kterej je kreativní po všech stránkách. Kromě psaní klasickým inkoustem, píše vínem, krví a shit(em). Ještě mi tu chyběla skarifikace. I jeho popsaný outfit ve světě módy nemá určitě obdoby. Přeze všechny zvrhlosti, kterými film disponuje to ale prostě není ono. Všechno je dávkováno pozvolna a v malých dávkách. Chápu to tak, že film byl natočen tak aby se zavděčil širšímu diváckému publiku. To nemění nic na skvělých hereckých výkonech. G. Rush v roli De Sade(ho) exceloval. To samý M.Caine v roli záporáka. Chválu si samozdřejmě zaslouží i K. Winslet a J. Phoenix. I přesto, že tenhle film s klidným svědomím můžu doporučit. U mě to na 5 hvězd není. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Moje perverzní choutky tak nebyly zcela uspokojeny. ()

Vančura

Normálně bych tento film dá s klidem ignoroval (podobně jako osobnost samotného markýze de Sade i jeho dílo, jímž jsem vždy opovrhoval) - kromě mé odvěké averze k životopisnému žánru mě od něj odrazuje i jméno (druhořadého) režiséra a 2 hodinová délka, ale okolnosti tomu chtěly, že se ve Varech naskytla možnost to vidět s účastí Geoffreyho Rushe, který k tomu řekl před projekcí pár slov, takže jsem se tomu nakonec rozhodl dát šanci, a musím říct, že z hlediska hereckých výkonů tomu skutečně nejde nic vytknout (víc než Rush mě zde ale zaujal zjev mladé Winslet), a v některých momentech je to doslova výborné, a musel jsem si u toho s úsměvem vzpomenout na moderní pisálky, publikující s nesnesitelnou snadností ten svůj literární brak, a přemítal jsem, jaké by to bylo, kdyby pocítili aspoň vzdáleně to ohromující nutkání psát za každou cenu jakýmikoli prostředky i za cenu nejtvrdších restrikcí, jako chudák starý Sade, jehož vytrvalost mi - přiznám se - v tomto ohledu zcela imponovala, a zoufale ji v dnešní době postrádám. Po dějové stránce mě to ale jinak dost nudilo - jak nepřekvapivé, u nejnudnějšího žánru ever - a až příliš často jsem se díval na hodinky, protože řekněme si to na rovinu, sedačky v karlovarském divadle se po pár desítkách minut stávají Záhořovým ložem, a člověk už jen chtěl, aby byl konec, což je samozřejmě špatně. A celkově nemám pocit, že by mi to něco dalo, snad vyjma dalšího zářezu do seznamování s pestrou filmografií K. Winslet. ()

k212

Ó ta pointa (kněz a pradlenka) ... bavila jsem se. Nechutné, odsouzeníhodné, ne ... přiznejme si, že v každém z nás je trochu(kousek) perverze a s klidem se na Quills podívejme, eventuelně se zplna hrdla zasmějme. Hm ... podotýkám, že mým dlouholetým problémem je smích v pasážích, kdy se obvykle moc lidí(nikdo) nesměje, takže mé konstatování o vtipnosti radši liberáně a velkomyslně přehlédněte. Herci = úžas; scénář = lehkost; myšlenka = svoboda vyjadřování nade vše ... Nevidím to jinak než na ****. ()

Payushka

Nemuzu jinak - ja uz od zacatku tusila, ze mi tu celou dobu unikalo mistrovsky dilo (a vzhledem k hodnoceni koukam i nedoceneny). Co tu budu basnit o hercich, to uz vystihli vsichni ostatni, kazdopadne musim rict, ze pokud bych se pozapomnela s knezem, muj mily sympatak Jeremy Irons z Misie by utrel... :) ()

HoneyBunny

Dobře, jsem asi úchyl, ale mě ten film přišel dost romantický. Ten vztah Winsletové a Phoenixe je zvláštní, něžný - a nezkazí to ani ta scéna s mrtvolou. Zato ta aféra s Michaelem Cainem je dost morbidní. ()

Frajer42

Mně tedy veškerá provokace a kontroverze zcela unikly. Zahráno a okostýmováno to bylo skutečně bravurně, ale opět mám ten pocit, že forma převálcovala obsah. Je to stále to stejné pořád dokola. Moc zvratů na diváka ve filmu skutečně nečeká. Veškerý děj je vlastně krásně shrnut v obsahu. Jen se tam nepíše, že vlastně nic moc není vidět a veškeré nechutnosti si člověk musí pouze představit. Strašně slabé 2*. ()

Campbell

No k tomuto filmu si asi nikdy nenajdu cestu, pokaždé když nato chci kouknout, tak po půlce se neustále koukám kdy bude konec. A při tom režisér Kaufman není vůbec špatný, ale znáte to ne každej má rád něco dobrýho:-) ()

nascendi

Keď dám jednu hviezdičku tak tu budem za moralistu? Mne to neprekáža, film je odpadový a hviezdička patrí iba hereckému triu. Pri sledovaní tohto "romantického" filmu som sa zamýšľal iba nad tým, či je už film na tom tak zle, že siaha po takýchto prostriedkoch na vybudenie diváka z letargie. Pozoruhodné tiež je, že časť komentátorov s obľubou označuje niektoré filmy za "sračky" a vo filme s reálnymi sračkami hľadá a nachádza podobenstvá, symboly a idey. ()

WANDRWALL

Pro mě nečekaně dobrý film. De Sade byl skvělý spisovatel. Psal ale jen jako svou kratochvíly, když byl v base. Jen ho pustili, na psaní kašlal a žil. ()

klerik

Má to svoju atmosféru, hrdinovia dobre zvládajú svoju nejdenoznačnosť a vnútorný boj. Joaquin Phoenix dokáže zahrať čokoľvek a veríte mu každý zmätený pohľad... ()

Chrustyn

Výborně zahraný a v mnoha směrech ohromně poutavý ale mírně utahaný snímek plný perverze, erotiky i násilí. Prostě o markýzovi de Sade a jeho pobytu pro duševně choré, kde i přes veškeré zákazy sepisuje svá kontroverzní díla. ()

ainny

Skvělý film, skvělé herecké výkony a skvělá práce režiséra, který to všechno udržel na uzdě. Téma, které se může snadno stát vulgárním je tady ukázáno hodně koukatelně a tak že se z těch dvou hodin člověk nenudí ani minutu. Já byla hodně zvědavá, protože mám ještě pořád v paměti jak si po revoluci lidi chodili kupovat Justýnu s lehkou červení ve tvářích a my jim ji se sklopenýma očima prodávali. :^))) Tož jsem ráda, že jsem "poznala" autora osobně. :^) ()

heyda

Četl jsem kousek knihy od Markýze de Sade a věřte mi, že tohle je velmi slabý odvar jeho myšlenek. Každopádně tento film nemá kopírovat knihu, ale jen nastínit období francouzské dekadence a příběh okolo Markýze de Sade a to zvládá docela bravurně. Můžeme polemizovat, do jaké míry je tento příběh poupravený americkou produkcí a též se můžeme dohadovat zda-li to bylo málo či naopak příliš zvrácené. Já osobně bych si to možná dokázal představit ještě perverznější, ale to nemění nic na tom, že film ode mě dostane plný počet bodů. Ke všemu Kate Winslet zraje jako víno a spolu s Amelií Warner tvořili neskutečně sexy dvojku. ()

Stanislaus

Zajímavé, provokativní, neuvěřitelné, oplzlé, nepředvídatelné a plné emocí - to je takový můj portrét, který jsem si o tomto rozporuplném a značně "kontroverzním" snímku představil. Musím uznat, že jde o jeden z nejneobvyklejších filmů, které jsem zatím viděl. Vévodí mu dokonalé herecké výkony Geoffreyho Rushe, Kate Winslet, Michaela Caina a Joaquina Phoenixe a také skvěle navoděné prostředí blázince. Nebýt své velké otevřenosti a přehnanosti, která mi místy bila do očí, tak bych dal 5*, ale dávám dost solidní 4* a musím říct, že mi bude tento snímek dost dlouho ležet na mysli. ()

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!