Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

"Já v pekle byl, mladíku, vy jste o něm jen četl." Studie samolibectví, opatřená sem tam nějakou tou břečkou, jindy něčím zajímavým, onende zase "tradičními biografickými postupy", které obecně moc nemusím. Geoffrey dobrej, jako by se magorem už narodil. Nutno také řící, že Kate Winsletová opravdu je a byla krásná. Což přirozeně nijak neovlivňuje výsledné hodnocení, jenom mi to tak přišlo na mysl. A ještě si jakožto aktivní literární tvůrce neodpustím poznámku - to je fakt otrava, jak si všichni myslí, že co je psáno, to je dáno/pravda.(16.11.2009)

• Vitex

Skvěle, vskutku "filmově" a velice zábavně natočený jakožehistorický příběh, u kterého jsem si až teď, po asi pátém shlédnutí, uvědomil, jak je pomýlený. Nejde o to, že se Francouzi z konce osmnáctého století chovají jako současní Američané - ani o to, že se kněz běžně na veřejnosti prochází s odhalenou hrudí jak nějaký seladon. Nemůžu překousnout, že postava programově vulgárního a všemi opovrhujícího narcistního sadisty je tu představena jako ztělesnění svobody a mučedník, zatímco všichni ostatní jako pokrytci anebo morálně naprosto nestabilní osoby (postava Madelaine je vrcholem - považuje se za "dobrou ženu v životě", přičemž svádí kněze a distribuuje pornografii). Pak jsou tu už jen blázni a svině od podstaty. (nedopsáno)(6.4.2005)

Drsná pravda uplynulých staletí.. Výkon Mistra Rushe ohromí, užasnete nad herectvím velkého světového hereckého individualisty.!! :-) Ohavně krásný snímek.(16.11.2009)

Nemuzu jinak - ja uz od zacatku tusila, ze mi tu celou dobu unikalo mistrovsky dilo (a vzhledem k hodnoceni koukam i nedoceneny). Co tu budu basnit o hercich, to uz vystihli vsichni ostatni, kazdopadne musim rict, ze pokud bych se pozapomnela s knezem, muj mily sympatak Jeremy Irons z Misie by utrel... :)(31.1.2008)

Ó ta pointa (kněz a pradlenka) ... bavila jsem se. Nechutné, odsouzeníhodné, ne ... přiznejme si, že v každém z nás je trochu(kousek) perverze a s klidem se na Quills podívejme, eventuelně se zplna hrdla zasmějme. Hm ... podotýkám, že mým dlouholetým problémem je smích v pasážích, kdy se obvykle moc lidí(nikdo) nesměje, takže mé konstatování o vtipnosti radši liberáně a velkomyslně přehlédněte. Herci = úžas; scénář = lehkost; myšlenka = svoboda vyjadřování nade vše ... Nevidím to jinak než na ****.(30.11.2006)

Dobře, jsem asi úchyl, ale mě ten film přišel dost romantický. Ten vztah Winsletové a Phoenixe je zvláštní, něžný - a nezkazí to ani ta scéna s mrtvolou. Zato ta aféra s Michaelem Cainem je dost morbidní.(20.2.2003)

Vizuálne a kamerovo vynikajúce, nezaostala ani výprava. Snímok je výborný aj po hereckej stránke, pričom vynikli samozrejme hlavne G. Rush, potom J. Phoenix, ale nemôžem zabudnúť ani na M. Caine, ktorý bol v úlohe cynického doktora bez chrbtovej kosti mimoriadne odporný. Postava de Sade sa tu javí veľmi premenlivo a sympatie/nesympatie voči nemu sa v priebehu filmu striedajú a vyvíjajú. Neviem či to bol režisérov zámer alebo nie, ale u mňa to celkom fungovalo. Mám rád ťažko prekuknuteľné a komplikované postavy, a to je aj tento prípad. Vo filme odozneje veľa myšlienok, s niečím sa dá súhlasiť s niečím nie, každý si tu má možnosť vybrať to svoje. Ľutujem hlavne toho konca, posledných pár minút je mierne povedané, poriadne pritiahnutých za vlasy. Prišlo mi to ako odbité a nedôstojné zakončenie. Keby nie toho spackaného záveru, s hodnotením idem ešte vyššie. Ale aj tak ide o dobrú historickú drámu. 70/100(30.9.2014)

Pro mě nečekaně dobrý film. De Sade byl skvělý spisovatel. Psal ale jen jako svou kratochvíly, když byl v base. Jen ho pustili, na psaní kašlal a žil.(15.8.2010)

• nascendi

Keď dám jednu hviezdičku tak tu budem za moralistu? Mne to neprekáža, film je odpadový a hviezdička patrí iba hereckému triu. Pri sledovaní tohto "romantického" filmu som sa zamýšľal iba nad tým, či je už film na tom tak zle, že siaha po takýchto prostriedkoch na vybudenie diváka z letargie. Pozoruhodné tiež je, že časť komentátorov s obľubou označuje niektoré filmy za "sračky" a vo filme s reálnymi sračkami hľadá a nachádza podobenstvá, symboly a idey.(18.7.2010)

• Campbell

No k tomuto filmu si asi nikdy nenajdu cestu, pokaždé když nato chci kouknout, tak po půlce se neustále koukám kdy bude konec. A při tom režisér Kaufman není vůbec špatný, ale znáte to ne každej má rád něco dobrýho:-)(6.10.2010)

Má to svoju atmosféru, hrdinovia dobre zvládajú svoju nejdenoznačnosť a vnútorný boj. Joaquin Phoenix dokáže zahrať čokoľvek a veríte mu každý zmätený pohľad...(19.7.2015)

Živočišnost(17.7.2018)

Máloco mi přijde zvrhlé, vlastně mi nevadí dva líbající se chlapi, tak proč by měla milostná scénka Winsletová-Phoenix. Na rozdíl od zvláštního evropského žánru "pseudo-odvážná vaginálně-anlální studie o majáku padajícím do díry" tu je mnohem výraznější příběh. PRUDCE KOUKATELNÉ.(19.2.2003)

Musím souhlasit s HoneyBunny, romantická linie Phoenix-Winslet je neskutečná, takové jiskření a touhu jsem dlouho ve filmu neviděla (navíc Phoenix hraje snad nejvíc sexy kněze, co jsem kdy viděla:-), milostná scéna tomu ještě dodá prapodivnou třešničku na dortu. Naopak vztah Caine-Warner je vážně nechutný (je divné, že Simone po sexuálních zkušenostech s tím hnusákem na milostný život úplně nezanevřela, proto se změna na vášnivou holčinu zdá uspěchaná...). Naopak nijak zvlášť mě nezaujala samotná postava Markýze de Sade. Ne že by ho Geoffrey Rush nehrál dobře, ale.... Byl to jen politováníhodný magor, jehož osud i úchylárny mě nechávaly chladnou.(3.11.2006)

Četl jsem kousek knihy od Markýze de Sade a věřte mi, že tohle je velmi slabý odvar jeho myšlenek. Každopádně tento film nemá kopírovat knihu, ale jen nastínit období francouzské dekadence a příběh okolo Markýze de Sade a to zvládá docela bravurně. Můžeme polemizovat, do jaké míry je tento příběh poupravený americkou produkcí a též se můžeme dohadovat zda-li to bylo málo či naopak příliš zvrácené. Já osobně bych si to možná dokázal představit ještě perverznější, ale to nemění nic na tom, že film ode mě dostane plný počet bodů. Ke všemu Kate Winslet zraje jako víno a spolu s Amelií Warner tvořili neskutečně sexy dvojku.(11.4.2010)

Nádherné obrázky a výborní herci (ano zase ten úžasný Geoffrey:), ale scénář je trošku rozporuplný, je to provokativní a perverzní, nebo ve skutečnosti spíš romantické? Nějak nevím;)(16.8.2005)

....Markýz de Sade...literární talent své doby....že je čuně?? PROČ??..že píše vlastníma hovnama??...já zase čůrám do umejvadla..aco?..každej máme ňáký to hoby...sem snad proto špatnej?..sem snad horší než vy ostatní?......dalším hrdinou filmu je kněz...porušil sice celibát ale proč mu to zazlívat...jeho partnerka je možná pár hodin mrtvá, ale je to kate winslett, tak co?...že je divnej?..možná!..nenormální?..já říkám zvláštní....úchylák?? naopak! labužník......mrtvá...mrtvá...notak ať!....co si budem nalhávat....mit pred sebou zenskou co se nemuže branit v podobě kate winslett...kdo by odolal....(2.3.2007)

Výborně zahraný a v mnoha směrech ohromně poutavý ale mírně utahaný snímek plný perverze, erotiky i násilí. Prostě o markýzovi de Sade a jeho pobytu pro duševně choré, kde i přes veškeré zákazy sepisuje svá kontroverzní díla.(14.10.2007)

Vydatná dávka erotiky, emocí a poezie.(1.4.2015)

Těžce průměrný film s naprosto naivní, překombinovanou zápletkou a neinvenční formou, avšak skvělým Geoffreyem Rushem. To, že se v něm používají slova jako "kunda", "šoustat", nebo "kolík" určitě přispěje k jeho kontroverznosti, nikoli však kvalitě. Řečeno frází: Méně je někdy více - i tehdy, vypráví-li se o zvrhlíkovi typu markýz de Sade.(4.3.2007)

Toto som hľadal v temných zákutiach histórie a vlastnej predstavivosti. Nie Markýza de Sade, ale takéto jeho vykreslenie. Nie Kate Winslet ale túto jej postavu nevinnej panny, celým svojím kyprým dekoltom bažiacej po poznaní. Nie blázinec, ale miesto odkiaľ vychádzajú poviedky s ešte vlhkým atramentom, šíriacim tú vlhkosť k čitateľovi. Nie dokonalý film, ale ten v ktorý som dúfal a taký čo mám rád. Nevidím dôvod dať nižšie hodnotenie.(26.9.2012)