Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Nadocekavani dobry drama, cekal jsem nejakou ukecanou nudu a nakonec z toho byl paradni film. Trosku mi pripomnel Libertine. Pribeh sice kdovijak slozitej neni, ale je originalni a ma solidni dobovou atmosferu, cemuz taky napomaha, ze se vetsinou dej odehrava v blazinci, kde se sesla skvela parta magoru. K tomu tu jeste je tvrdej Michael Caine (jiny slovo me nenapada, vylozene zlej mi neprisel), krasna Kate Winslet a hlavne ke konci paradni Phoenix. Nicmene film stoji na hlavni postave Markyze a toho zahral Rush naprosto genialne. V jeho podani je to sice zvrhly prase, ale zaroven je vam tak trochu sympatickej a clovek ho nebere, jako nejakyho zaporaka. Jeste zbejva zminit, ze je film natocenej velice solidne a i kdyz se tu spis mluvi, tak ani na chvilku nenudi, ve vysledku lepsi 4*.(8.7.2008)

V poslední třetině se ucelený příběh mění ve sled dramatických scén, které na sebe pramálo navazují a ruší dojem z předchozí kvalitně odvedené práce. Herci jsou bez výhrad, jejich role mi ovšem přišly buď málo uvěřitelné (Joaquin Phoenix), anebo nedotažené (Michael Caine, který předvádí jakousi perverzní variaci na doktora Larche z Pravidel moštárny, zasloužil by si ovšem mnohem více prostoru). Závěrečná pointa pak neruší, ale ani nepřekvapí. Potenciál byl rozhodně větší.(17.11.2009)

Chtěl jsem se vzdělat. Vzdělal jsem se.(18.10.2012)

Zajímavé, provokativní, neuvěřitelné, oplzlé, nepředvídatelné a plné emocí - to je takový můj portrét, který jsem si o tomto rozporuplném a značně "kontroverzním" snímku představil. Musím uznat, že jde o jeden z nejneobvyklejších filmů, které jsem zatím viděl. Vévodí mu dokonalé herecké výkony Geoffreyho Rushe, Kate Winslet, Michaela Caina a Joaquina Phoenixe a také skvěle navoděné prostředí blázince. Nebýt své velké otevřenosti a přehnanosti, která mi místy bila do očí, tak bych dal 5*, ale dávám dost solidní 4* a musím říct, že mi bude tento snímek dost dlouho ležet na mysli.(17.11.2009)

Průměr - jak přišel, tak i z mé paměti odešel.(4.7.2003)

Lehce perverzní provokativní příběh s po celou dobu napínavou dějovou linkou, který není ani tak o samotném Markýzovi de Sade, nýbrž o myšlence, kterou vyslovil abbé v závěru filmu, bez zvrhlosti by nebyla ctnost. Zvrhlost je v každém člověku a je jen na nás, jak s tím naložíme.(17.11.2009)

Čakal som viac, ale i tie slabšie Kaufmanove filmy sú akosi zvláštne sympatické. Prevažujúci dobrý dojem vybojovali herci, ktorých nasadenie zachraňuje občasné tápanie o čom to vlastne malo celé byť a vďaka nim sa dá nad výsledkom aspoň nakrátko pozastaviť.(13.7.2005)

,,UŽ SI MI VZALA SRDCE. ROVNAKO TAK AKO INÍ VÝSOSTNÝ ORGÁN JUŽNE OD ROVNÍKU." __ Najprv musím napísať, že film splnil všetky moje očakávania a právom ho radím také historické, dobou nasiaknuté skvosty ako Amadeus či Nebezpečné známosti. Čo ďalej o Quills povedať? I keď by sa to dalo od historickej romance očakávať (ak by sa však samozrejme dala snímka takto radiť), film má predovšetkým skvelé tempo kde mi prvá hodina ubehla ani som nemrkol, miesto na nudu sa tu teda prakticky nenájde, navyše väčšinu času je film neotrelo zábavný. Samozrejme nájde sa aj niekoľko chybičiek. Zhruba v tretej štvrtine začne všetko trocha hasnúť a zdalo by sa ako by film už nechcel čo viac ponúknuť. To sa však ale razom kompenzuje keď de Sade začne pomedzi steny diktovať svoj (mnohými myslený posledný) príbeh a všetko má úžasné grády, humor a neuveriteľný šmrc a veci nasledujúce začnú robiť z trocha ľahkovážneho rozprávania vskutku dojemnú drámu z boľavým koncom, kde aj keď je vývoj (či koniec) postáv jasne čitateľný i tak chytí za srdce. Tragický Geoffrey Rush (aký koniec si to len zaslúžil) je vo svojej úlohe absolútne fantastický, za pomoci jeho perverzných hlášok skvelo posúva dej, no nezaostať sa zdarne snažia aj zvyšní traja hlavní predstavitelia. Oscarové nominácie sú zaslúžené i keď film je zahalený do ľahko priehladného televízneho hábitu a nomináciu pre výpravu by som zamenil za krásne zvrhlý scenár z množstvom dvojzmyslov (,,POĎ KU MNE, VEĎ MÁŠ KLÚČ. VRAZ MI HO DO TEJ MALEJ DIERKY.") _ P. S. komentár č. 600.(17.11.2009)

HBO HD - Úplnou náhodou jsem na to začal koukat, a i přes to, že jsem byl značně unaven, nemohl jsem od filmu odejít. Což je dobrá známka. Film se mi líbil, hlavní čtveřice byla dobře obsazená a já strávil 2 hodinky u pěkného historického dramatu. 75%(30.7.2011)

V časoch písaného porna, kedy si starí chlípnici nechávali svoje trofejné ženy určené na chov dozrievať ako slaninu v komínoch sa Kate Winsletová podujala zahrať pre ňu niečo takmer nemožné, pannu. Ešteže sa na jej výkon nedalo popri tých výkrikoch, škrekoch o dosť zaujímavejších magorov tak dôkladne sústrediť. Takto z toho vzišiel veľmi obstojný film plný Venušiných pahorkov, tekutín lásky či iných básnicko-sexuálnych narážok, ktoré raz za čas padnú vhod oproti jednoduchým vetám v pornoangličtine typu "Dec hjudž" , "fak mi" a "hardr-hardr". Niesom gej ani ženská, takže jedna projekcia za život mi dokonale postačila. Veľký projekčný fígeľ spočíva v ukončení projekcie 5 minút pred koncom, a filmu bez okolkov vpálite plný zásah. Ja som to nespravil a tak u mňa len za 4*.(25.10.2012)

Markýz de Sade, celým jménem Donatien Alphonse François - je všeobecně známo, že z jeho jména byl odvozen pojem sadismus a dalo by se ho nazvat tzv. " pornoprůkopníkem ". Tenhle film už měl spoustu repríz v TV a vím o něm už spoustu let. Historickým filmům, ale zrovna dvakrát neholduju. Jenže tohle prostě nešlo odmítnout. Konečně jsem se k tomu dokopal a ve výsledku jsem nelitoval. Jak by napsal sám autor zvrhlých textů De Sade - Zápletka filmu je nasáklá krví, jeho postavy jsou zkažené a jeho námět je navýsost ohavný. Tohle filmové zpracování znázorňuje De Sade(ho) jako perverzáka, kterej je kreativní po všech stránkách. Kromě psaní klasickým inkoustem, píše vínem, krví a shit(em). Ještě mi tu chyběla skarifikace. I jeho popsaný outfit ve světě módy nemá určitě obdoby. Přeze všechny zvrhlosti, kterými film disponuje to ale prostě není ono. Všechno je dávkováno pozvolna a v malých dávkách. Chápu to tak, že film byl natočen tak aby se zavděčil širšímu diváckému publiku. To nemění nic na skvělých hereckých výkonech. G. Rush v roli De Sade(ho) exceloval. To samý M.Caine v roli záporáka. Chválu si samozdřejmě zaslouží i K. Winslet a J. Phoenix. I přesto, že tenhle film s klidným svědomím můžu doporučit. U mě to na 5 hvězd není. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Moje perverzní choutky tak nebyly zcela uspokojeny.(27.1.2018)

Bylo to zvrhlé, perverzní a erotické.. A přitom to neztratilo na vážnosti a napětí především ke konci.. Dokonce i nějaká ta romantika by se našla.. To je opravdu pekelná kombinace, skvělé dílo! Geoffrey Rush byl naprosto dokonalý a bezchybný. Neumím si na jeho místě představit někoho lepšího :) I Kate Winslet a Joaquin Phoenix byli skvělí, ve filmu to výborně jiskřilo a oba předvedli vynikající herecké výkony. Závěr byl pro mě neočekávaný a překvapivý (už jsem si říkala, že nic lepšího přijít nemůže a ono to přišlo!).. Tento film je dokonalý! :)(5.2.2012)

• Frajer42

Mně tedy veškerá provokace a kontroverze zcela unikly. Zahráno a okostýmováno to bylo skutečně bravurně, ale opět mám ten pocit, že forma převálcovala obsah. Je to stále to stejné pořád dokola. Moc zvratů na diváka ve filmu skutečně nečeká. Veškerý děj je vlastně krásně shrnut v obsahu. Jen se tam nepíše, že vlastně nic moc není vidět a veškeré nechutnosti si člověk musí pouze představit. Strašně slabé 2*.(1.6.2013)

"Dáte si víno, abbé ??" - "Ještě nebylo ani poledne, markýzi !!" - "Konverzace, tak jako i jisté části těla, je plodnější, je-li zavlažena.." ;)(1.3.2015)

Film se mi celkem líbil. Zvláště pak výkon G. Rushe a J. Phoenixe.(2.4.2003)

Jak temná může být lidská mysl... a proč temnota vždycky přitahuje daleko víc než světlo?(15.10.2007)

lehce zvrácený film ve kterém excelují všichni tři hlavní herci. Rush skvěle zahrál zvrhlého markýze a patřil k tomu nejlepšímu co bylo možné ve filmu vidět. Hned vedle ještě tehdy štíhlé Kate a jejich předností(30.4.2010)

Scénář je vynikající. Několikrát se mi stalo, že jsem si nějakou narážku uvědomil až po chvíli a pobavilo mě, jak je chytrá (podobně jako u Zamilovaného Shakespearea). Režie a výtvarné ztvárnění jsou vynikající. Například požár blázince je nasnímán a zrežírován prvotřídně. Herecké výkony jsou také vynikající (co si budeme povídat, hlavně Geoffrey Rush). Bohužel se ale musím připojit k všeobecné nespokojenosti s kýčovitým a zbytečným koncem. Už to vypadá, že příběh skončí a přijde katarze, ale pak se k tomu ještě něco dodá a ještě trochu a ještě.. Až se to nakonec celé překombinuje a katarze nepřijde. Škoda. Mohl to být druhý Amadeus.(30.11.2009)

Pero v inkoustu smočené má svůj nezaměnitelný půvab, stejně jako má tento snímek vášnivou smyslnost, nespoutaný chtíč, touhu po rozkoši, neobvyklou upřímnost, něžný křehký cit, nevídanou svobodu, přímočarou zvrácenost a v neposlední řadě krev. V každém ohledu jde o mimořádný kus, ať už se jedná o herecké kreace nádherné Kate Winslet či brilantního Rushe, Phoenixe a Cainea.. nebo o skvěle napsané dialogy, sršící tu vtipem, tu ironií, sarkasmus nevyjímaje, až po úchvatnou kameru, krásnou hudbu a výpravu. A mimo to.. pokrytectví by rovněž mělo být smrtelným hříchem..(20.7.2018)

Už jen za postavu zvrhlého Markýze de Sade famózně ztvárněného Geoffrey Rushem a nádherně nevinnou a na druhou stranu po lásce a sexu toužící překrásnou Madeleine v podání skvělé Kate Winslet nemohu jít se svým hodnocením pod čtyři hvězdy. Příběh , který bych nazval encyklopedií zvrhlostí , chtíče , nevinnosti , názornou ukázkou středověkých praktik tehdejších psychiatrů , hrozného chování aristokracie vůči obyčejnému lidskému životu , jak v blázinci , tak mimo něj , mi navždy utkví v paměti a jednou za čas si jej vždycky pustím , neboť má pro mě určité kouzlo , které nepomíjí. 89%(25.6.2008)

Povedený příběh, možná až těžko věřit, že se doopravdy stal. Nadržený blázen a pisálek, co oblbne všechny, dokonce i kněze a ostatně všechny počestně smýšlející. Geoffrey Rush byla skvělá volba. Zahrál to skvěle. Žrala jsem každé jeho slovo, i když nebylo zrovna slušné, ale co na tom. Škoda že byl ve stejný rok Gladiátor a s ním excelentní Crowe. Kdo mě také mile překvapil, byla padoušská role Caineho. Ještě jsem neměla to štěstí, vidět ho hrát jinou postavu než moudrého a hodného pána. To jen potvrzuje, že zahraje vše. Tak stejně jako Phoenix. V jednom roce si střihnout hnusáka Commoduse a celibát dodržujícího kněze...Bylo to zvláštní. Není se čemu divit, tak na mě vždy působí filmy, kde jsou různé léčebny, ústavy.(17.8.2013)