Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Scénář je vynikající. Několikrát se mi stalo, že jsem si nějakou narážku uvědomil až po chvíli a pobavilo mě, jak je chytrá (podobně jako u Zamilovaného Shakespearea). Režie a výtvarné ztvárnění jsou vynikající. Například požár blázince je nasnímán a zrežírován prvotřídně. Herecké výkony jsou také vynikající (co si budeme povídat, hlavně Geoffrey Rush). Bohužel se ale musím připojit k všeobecné nespokojenosti s kýčovitým a zbytečným koncem. Už to vypadá, že příběh skončí a přijde katarze, ale pak se k tomu ještě něco dodá a ještě trochu a ještě.. Až se to nakonec celé překombinuje a katarze nepřijde. Škoda. Mohl to být druhý Amadeus.(30.11.2009)

Zajímavý historický portrét jedné kontroverzní osobnosti. Herci jsou dobří (hlavně Michael Caine se představí v pro něj netypické úloze). Bohužel se však tvůrcům nepodařilo udržet kvalitní dějovou linii po celou stopáž a tak některé vynikající momenty střídají slabší nebo jen těžko uvěřitelné. Uvažoval jsem i o 4 hvězdách, ovšem vzhledem k potenciálu, jaký snímek mohl mít dávám 3.(4.1.2011)

Mám vždy nesmírnou radost, když shlédnu film, který mě naprosto pohltí a nadchne. Nyní mám nesmírnou radost. Ačkoliv jde o vcelku úchylný příběh (markýze de Sade), je natočen dle mého názoru vkusně a v jakýsi mezích. Další veliké plus za brilantní obsazení, kdy jsem si s definitivní platností oblíbila herce Joaquina Phoenixe. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout jeho milostnou scénu, kterou hodnotím jako jednu z nejpůsobivějších a nejerotičtějších filmových milostných scén.(12.5.2011)

Skvělý film, skvělé herecké výkony a skvělá práce režiséra, který to všechno udržel na uzdě. Téma, které se může snadno stát vulgárním je tady ukázáno hodně koukatelně a tak že se z těch dvou hodin člověk nenudí ani minutu. Já byla hodně zvědavá, protože mám ještě pořád v paměti jak si po revoluci lidi chodili kupovat Justýnu s lehkou červení ve tvářích a my jim ji se sklopenýma očima prodávali. :^))) Tož jsem ráda, že jsem "poznala" autora osobně. :^)(4.3.2012)

Ten člověk byl podle běžných měřítek magor. Ale co je vlastně normální a co ne? Kdo je oprávněn o tom rozhodnout? Zajímavý film, v němž předvedli své kvality výborní herci.(14.2.2010)

• Freemind

"Quills" bohužel odpovídá kvalitám markýzových textů - je to hromádka bizarností a prasárniček s prachmizerným dějem; dílko, které vyvolá ruměnec, ale jinak z příjemce jen těžko vyždímá nějaké větší emoce. Ruku na falus, ani s těmi prasárničkami to není žádná sláva - když vezmeme v potaz kontroverzní předlohu, tak je tenhle film překvapivě krotkou adaptací. Atmosféra, kamera, herci, všechno je fajn, ale jako celek to prostě nedrží pohromadě a nesmyslně přetažený konec je už vlastně jen ranou z milosti. Nič moč a výkaly.(13.3.2014)

Kdysi dávno se mi podařilo přečíst vrcholné dílo markýze de Sade bez toho, abych se pozvracel. Film o životě a díle, které bylo extrémním vyústěním osvícenství, musel logicky vzbudit mou zvědavost. O tom, jaký byl de Sade jako člověk, už lze těžko podat věrohodné svědectví, ale v podání Geoffreyho Rushe jde o vcelku zábavného glosátora a notorického škodiče. Film mě tedy dokázal pobavit a při scéně předávání Sadovy poslední povídky po kouscích jsem se upřímně smál. (1 043.)(1.3.2015)

Dramatické vyprávění ze sklonku života Markýze de Sade, který tráví mezi zdmi charentonského ústavu pro choromyslné. Výborný Geoffrey Rush v hlavní roli. Atmosféra napoleonské doby je dokonalá.(12.3.2017)

Tvrdím, že se jedná o film v duchu markýze de Sade. Ten vznešený a cnostný nádech a forma, jenž je střídán erotikou a vulgaritou. Elegantně provokativní, jako de Sade. Perfektně zahrané od všech důležitých, klobouk dolů.(10.1.2006)

Typický příklad filmu, který celý utáhnou herci. I přes velmi zajímavý a kontroverzní námět je film poměrně sterilní a až příliš spoléhá na samu o sobě kontroverzní postavu. Kaufman režijně nějak nevyniká, povedly se mu akorát kamera a dobová atmosféra. Všechny čtyři ústřední postavy jsou brilantně zahrané, excelují zejména Rush s Cainem. Je to takový film ani tři, ani čtyři hvězdy. Nakonec dávám tři, protože z filmu toho ve mně za pár dnů nic nezůstane, protože tam nějaký silnější moment úplně chybí. Je tam sice vyřezávání jazyků, poprava gilotinou, soulož s mrtvolou, psaní vlastními výkaly, přesto nic nevyčnívá a film je prostě hrozně přízemní a rádoby kontroverzní. 60%(17.11.2009)

Nemůžu než jinak než pět *. Proč? Dvě slova: Geoffrey Rush. Jeho výkon je opravdu uchvacující a já se cítím, jak ty ženy z filmu, co mu propadly. Markýzova osobnost mu padne jak ulitá a je vidět, že si to celý film náležitě užívá. Za zmíňku rozhodně stojí i další postavy, Joaquinovi i Kate to v kostýmech sekne, a už dlouho jsem nepotkala film, kde by mi byli všichni hrdinové sympatičtí. Postavy se vyvíjejí zcela přirozeně vzhledem k událostem, přesto nespadají do stereotypu a kýčovitosti. Pravda, i když jde o příběh o de Sadovi, je ve filmu perverzních scének a řečí podstatně méně, než jsem očekávala, v tomto směru bych i přitvrdila. Nebýt toho výkonu Rushe, byly by to dobré tři *. Ale s ním....(18.11.2009)

1093. hodnocený film:(12.9.2011)

Film, který mě opět přivedl k zamyšlení nad tím, co je největší perverznost. Jednoznačně pokrytectví.(4.2.2016)

58. Zlatý Glóbus za rok 2000 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Geoffrey Rush, Nejlepší scénář - Douglas Wright(30.12.2006)

• slunicko2

Moderně pojatý snímek pojatý jako střet pokryteckého puritánství s přirozeností. Vděčné téma navzdory občasným vtipným okamžikům mě vcelku dost nudilo. Co horšího mohu o neobvyklých sexuálních praktikách říci?(1.1.2019)

Markýz de Sade patří k autorům, kteří mne nejvíc fascinují. Ne že bych patřil k zažraným čtenářům pornografie, ale jeho stylistická virtuozita, rozpor mezi vysokým stylem, mistrně zvládnutou literární technikou, a neuvěřitelnou perverzností, a také samozřejmě obrovská nápaditost ohledně vymýšlení úchylností, je přinejmenším zajímavý. Je mi nesmírně líto, že zarytí filmožrouti mohou jeho pozoruhodné dílo mimo mnoha různě špatných béčkových pornofilmů poznat jen v nudné a příšerně aktualizované Pasoliniho adaptaci. I když s atmosférou jeho románů, úchylnou i precizní, se můžete zčásti seznámit v tomto filmu. Fiktivní příběh o smrti markýze v blázinci je sice notně zamerikanizovaný a silně překombinovaný, ovšem na americké poměry poměrně odvážný (skoro nekrofilní scéna mezi Madleine a Abbém). Celá řada vynikajících scén (mně se nejvíc líbila ta, kde markýz "filtruje svou povídku přes mozky bláznů" a pak ta, kde hraje doktorovi svou pornografickou satiru na něj samotného) a nesmírně charismatický Geoffrey Rush (mimochodem, Sade vypadal reálně jako něco mezi Steve McQueenem a Klementem Gottwaldem, ovšem tento film je těžce fiktivní) a sympaťák Michael Caine v roli doktora, který má pana de Sade vyléčit, ovšem ne tolik, aby nemohl psát, protože jeho úchylnými povídkami celý blázinec vlastně vydělává. Líbilo se mi vylíčení prostředí blázince, stejně jako perfektně vybrané a parafrázované úryvky ze Sadovy prosy (mimochodem, tvrzení ze zajímavostí, že "všechna Sadeho práce zde prezentovaná byla ve skutečnosti napsána scénáristou Doug Wrightem" je, bez ohledu na to, že to je špatně přeložené, pravda jen napůl - konkrétní formulace sice napsal scénárista, všechny ale dějově vycházejí ze situací ve skutečných markýzových dílech - ono je taky v oblasti pornografie u markýze dost těžké střelit vedle, když potřebujete nějakou zvrhlost), které jeho dílo víceméně charakterizují. Trochu mne štve, že film činí Sadeho život stravitelnější, stejně tak mne štve vložení několika romantických vedlejších příběhů a degradace postavy Renée (markýzova manželka), ale vzhledem k tomu, že tento film skutečně vystihuje jen velmi mírně odbarvenou ((tím nemyslím blond, ale opak od přibarvenou) atmosféru reálné markýzovy tvorby to jsemm ochoten odpustit. A to je ve filmu nejdůležitější. Navíc, vím, že je to můj nezvyk, ale už dlouho se mi nestalo, aby mne dvouhodinový film nenudil, což je nutné taky přičíst k dobru.(10.9.2009)

I když je tahle verze oproti francouzský nápaditější, celkovým vyzněním spíše pokulhává za svým bratrem. Ta zcela evropská je totiž vážnější a charismatičtější především díky hlavní roli Daniela Auteuila, nehledě na dokonalejší filmový prostředí, větší reálnost příběhu, nebo i mnohem peprnější scény. Vzhledem k účasti Kate Winslet jsem čekal víc než, že si jen sedne na koleno Geoffreyho Rushe. Zde tvůrci vyloženě alternovali a chvílema spíš film připomínal komedii Terryho Gilliama ovšem s následky tragédie. Oba markýzové se tedy zhruba vyrovnávají, ale přesto za o něco kvalitnější považuju toho s Auteuilem.(16.4.2014)

"Conversation, like certain portions of the anatomy, always runs more smoothly when it`s lubricated." Toliko k jisté, decentní dávce perverznosti. Je sice pravda, že obsahově je to, hlavně zhruba v prostřední části, trošku roztříštěný, nesourodý, ale jinak po všech ostatních stránkách je film nepochybně vynikající. Geniální, dechberoucí úvod, famóóóózní výkony podané kompletním ústředním kvartetem (Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine), super kamera, hudba, výprava, kostýmy - všechno dodává tomuhle snímku věrohodnou a hutnou uatmosféru. Navíc film řeší témata, pro který mám slabost, takže i přes tu lehkou, občasnou zmatečnost, musím tu pětku dát.(3.2.2011)

Herci sú vynikajúci. Ale celé ma to nechalo absolútne chladným.(1.9.2006)

• Brandon

Seberte feťákovi drogu, alkoholikovi flašku nebo de Sademu jeho pero a budou se chovat stejně. Dostanou absťák. Lehce teatrální snímek o lidských zvrhlostech. Zatímco markýz o nich v Quills jen psal a představoval si je, odsuzující pokrytci je činili.(13.2.2008)

Co se mi zde trošku nezamlouvá je jak dopadnou mí oblíbenci Winslet a Phoenix :-D. Film je to určitě zajímavý, ale nečekejte dobrý konec, i když jedna zápletka v něm dopadne podle mě dobře.(17.11.2009)