Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

"VYSPÍTE SE DNES DOBŘE, ABBÉ?" - "NE, PANE. A POCHYBUJI, ŽE BYCH SE JEŠTĚ KDY VYSPAL." Okouzlující záležitost, která se může hrdě postavit vedle AMADEA a ZAMILOVANÉHO SHAKESPEARA. Perfektní casting, skvělé výkony, fantastický (na Oscara nominovaný) Rush. Kdo by si pomyslel, že je možné natočit o perverzi tak krásný film?(31.10.2007)

Som rád, že konečne niekto vykreslil markýza nielen ako perverzné prasa (čo však bezpochyby bol) a zároveň génia, ale aj ako ľudskú bytosť schopnú citov ako láska, zúfalstvo a nenávisť. Geoffrey Rush sa pre túto rolu narodil a poriadne si ju užíva. Jeho markýz De Sade je odporný a sympatický zároveň, čo dokazuje najmä v scénach, kde musí písať za každú cenu (kuracia kosť a víno, krv na oblečení, výkaly v kobke) a v scéne, kde šarmatným spôsobom uteká zo svojej izby. Bizarná atmosféra blázinca, ako aj výkony vedlajších postáv (Winslet, Phoenix) sú vynikajúce. Zvlášť Michael Caine exceluje ako zvrátenejší protipól markýza. Markýz predsa ľuďom neubližoval (aj ked sa hovorí všeličo o jeho záľubách), jeho diela ľudia predsa čítať nemuseli. Zato šialený doktor Royer-Collard si so svojim mučením a zverstvami priam koleduje o štatút výsostne zápornej postavy dejín. A k tomu ešte tá jeho mladučká žena... Koniec filmu bol skvelý a De Sade opäť nesklamal - to musíte vidieť. K dokonalosti filmu ako celku mi chýba len krôčik. Na záver ešte jeden obľúbený výrok: "Boh je jediný omyl, ktorý nedokážem ľudstvu odpustiť."(16.5.2010)

Vynikající obsazení v podobě Geoffreyho Rushe a Michaela Caina - už i to je pro mě u tohoto filmu výhra :) :) Film jsem poprvé viděla jako malá, ale přesto si ho pamatuji dodnes zcela živě :) Při dalším shlédnutí jsem opět nebyla zklamána :) Jen jsem si tam ještě víc všimla Joaquina Phoenixe v roli, kterou mi malinko připomínal Mela Gibsona ve ZNAMENÍ. Podobnost čistě jen náhodná ;)(20.8.2011)

Markýz de Sade... Nezapomenu na přednášky Václava Jamka na FF UK!!!(28.9.2012)

Quills – Perem markýze de Sade lze nejtrefněji charakterizovat jako nevýrazné, ovšem luxusně obsazené, drama. Je vážně obrovská škoda, že když se tvůrcům podařilo dát dohromady takovou sestavu hereckých es, tak že ve finále nakonec vznikl, díky mdlému a skutečně nepůsobivému zpracování, tak nevýrazný film. Problém bych ovšem rozhodně neviděl tedy zas až tak v samotné zápletce, ta je totiž poměrně nápaditá a originální, a navíc syrové a nekompromisní prostředí blázince prostě jen nahrávalo k opravdu působivé a silné podívané, ale opakuji, to zpracování bylo jednoduše slabé, neintenzivní, bez šťávy, bez emočně vypjatých a silných momentů, a naopak s několika velmi nudnými a zbytečnými pasážemi, které jen ubírali na celkovém prožitku a dojmu. Daleko lépe šla pak jistě využít i atmosféra, navozena též již zmiňovaným prostředím, a příliš mě neoslovilo ani závěrečné finále, které mohlo disponovat mnohem působivější gradací, zakončené nekompromisní pointou. Takže ve výsledku tu lze tak prakticky pozitivně vnímat jen, též již zmiňovaný, hvězdný casting, ovšem tady je nutno podotknout, že to je skutečná paráda, co jméno, to precizní, strhující výkon, a za mě tedy jen minimálně kvůli jménům Winslet, Phoenix, Caine a Rush musím přesto všechno tento film jinak určitě doporučit. Za mě ale zkrátka vážně promarněný a nevyužitý potenciál.(15.4.2017)

Dobrej film s nadprůměrnými herckými výkony.(5.12.2008)

Mohlo to být kratší. Opravdu si mohli odpustit začátek s gilotinou (náznaky jsou někdy lepší) a pohled na bezhlavá těla. A závěr, kde se zblázní přepříliš idealizovaná postava, byl taky zbytečný. Ale ani toto nás neodprostí od věty "Co tím chtěl básník říc?" a to vynechám volné nakládání s historií.(6.1.2009)

Kontroverzné, provokatívne, škandalózne, perverzné,SADistické...V plejáde hereckých es s ich následnými výkonmi a ako sa na film z histórie patrí aj neodfláknuteľnými kostýmami a výpravou sledujeme dielo, ktoré je samostatná jednotka,bez škatuľky. Či už postava, ktorú stvárnil Geoffrey Rush je fiktívna alebo prameň histórie hovorí pravdu je v podstate jedno,je jedno či ide predovšetkým o vzrušenie túžby alebo ,,zakázané ovocie ...,,.Pocity v divákovi prebudí:smeje sa,je mierne dojatý,znechutený alebo napnutý. Škoda len finále,ktoré melancholicko-depresívnu atmosféru mierne kazí. Aj tak, ale za plný počet b.(17.11.2009)

Výborně obsazený a stejně tak dobře i zahraný snímek o známém provokativním perverzákovi na sklonku života v charetonském blázinci. Nevím, do jaké míry je film inspirován skutečností (vím jen, že v tom blázinci byl), ale tohle byla docela síla. Ze které jsem ale nemohl odtrhnout oči. 7.5/10(18.11.2009)

Cakal som trosku iny film. Sklamany vsak nie som ani nahodov. Myslel som si, ze to bude brutalny masaker z velkym mnozstvom oplzlosti a nakoniec som dostal celkom fajn pribeh, ktory sa v priebehu par minut dostal pod kozu a z nadcenim som hltal cely film a uzival si ho. Nemravne chutky oplzleho spisovatela su sice hlavnou postatov pribehu, ale su velmy vkusne davkovene, a vobec film nezhadzuju. Vsetci herci na cele Geoffreym Rushom boly skvely. Skoda vsak toho zaveru, ten sa mi k tomu filmu vobec nehodil. Ale aj tak sa jedna o vyborny film z dobrou rezio, kvalitnou kamerou a vyborne napisanymi postavavmi.(24.11.2009)

Nebýt neuvěřitelného výkonu Rushe, tak bych dal nižší hodnocení. Bohužel ani on nedokázal filmu zvýšit jeho rating.(3.12.2017)

Na můj vkus až moc příjemně odvyprávěný film o někom kdo proslul svou nevybíravou fantazií...(4.1.2010)

Když něco vychází a jako vzor má Voltaira, nedá se čekat, že to bude o rozkvetlých loukách a včelkách, tady totiž kvete a píchá úplně něco jinýho. A to pořádně bez servítek tak, jak to de Sade svým čtenářům a celé době předkládal. Není divu, že ho měli za blázna nebo skoro démona, člověka posedlýho ďáblem. Nutno dodat, že jsou to zejména vynikající herecký výkony, který film bravurně ženou dopředu - především pak sama postava markýze v podání G. Rushe. Dobovej blázinec působí opravdu až strašidelně, daří se děj gradovat, a to i menší celky (např. diktování nové povídky skrze otvory ve zdech ke konci filmu). Klobouk dolů, historický drama, jak se patří... "Are your convictions so fragile, they cannot stand in opposition to mine? Is your God so flimsy? So weak? For shame!"(1.2.2016)

Na to, že se jedná film o zvráceném úchylákovi je neobyčejně zábavný. Místy mírně erotický, místy dost nechutný, ale skvěle zahraný. Určitě se vyplatí se k tomuto filmu vrátit i několikrát.(20.4.2005)

morbidní, perverzní, odporné - tak jak má být(17.10.2005)

Ve filmu bych ubral špetku romantiky a nahradil ji buď větší dávkou perverze, cynismu či černého humoru. Takhle totiž zůstává někde na pomezí mezi normálním filmem s trochu nevšedním tématem a provokativním snímkem, což je jistě škoda. Každopádně i tak jsem se u něj dost bavil :-)(20.2.2006)

Lepší 3*, aspoň už mám představu o Markýzovi :D(17.11.2009)

Byly doby, kdy i já hltala markýze. Dnes už je ale možností víc a já taky stárnu :-), takže klidně skouknu - třeba film o markýzovi. To jsem to dopracovala! Každopádně jsem byla trochu zklamána, čekala jsem zvrhlosti (ve stylu Libertina), které se na můj vkus příliš nekonaly. Děj postupně uvadal, byť asi objektivně gradoval, no já byla ráda, že byl nakonec konec. Nemám ráda Rushe, zato zbylé osazenstvo víc než můžu. Byl to takový pel mel (od historického dramatu k frašce až telenovele), ano, asi je dobré film znát, vydržet se to dá, ale těžko říct, čím by vlastně měl diváka dostat, já na nic nepřišla.(10.8.2010)

Rok 2000 mě stále nepřestává překvapovat - jsem zvědav kolik kvalitních filmů tohoto ročníku ještě v budoucnosti shlédnu... Zde mě překvapil Joaquin Phoenix, který si ve stejném roce zahrál v Quillls kladnou roli a naopak v Gladiátorovi ( též stejný ročník) se ukázal jako hlavní záporná postava...(9.10.2012)

Scénář historického filmu stavějícího na dohadech je poněkud roztroušený, stejně jako jeho výpověď. Přesto mě však napadají dvě slova zachraňující Quills z vod průměru - herecký ohňostroj. Každý ze zúčastněných se maximálně poddává temné atmosféře příběhu a zároveň doplňuje ostatní; nelze vyjmout jednoho a vyzdvihnout jako nejlepšího, všichni fungují symbioticky pospolu. Díky tomu se dá mnohem snáze přenést přes výše zmíněné nedostatky i poněkud patetický konec. 65 %(8.3.2015)

Musím uznať, že herci boli úplne skvelí. Phoenix má príjemne prekvapil, skvelý výkon. Dej bol trošku pochaosený, ale myšlienka sa tam dala nájsť.(16.7.2003)