Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Scénář je vynikající. Několikrát se mi stalo, že jsem si nějakou narážku uvědomil až po chvíli a pobavilo mě, jak je chytrá (podobně jako u Zamilovaného Shakespearea). Režie a výtvarné ztvárnění jsou vynikající. Například požár blázince je nasnímán a zrežírován prvotřídně. Herecké výkony jsou také vynikající (co si budeme povídat, hlavně Geoffrey Rush). Bohužel se ale musím připojit k všeobecné nespokojenosti s kýčovitým a zbytečným koncem. Už to vypadá, že příběh skončí a přijde katarze, ale pak se k tomu ještě něco dodá a ještě trochu a ještě.. Až se to nakonec celé překombinuje a katarze nepřijde. Škoda. Mohl to být druhý Amadeus.(30.11.2009)

Musím uznať, že herci boli úplne skvelí. Phoenix má príjemne prekvapil, skvelý výkon. Dej bol trošku pochaosený, ale myšlienka sa tam dala nájsť.(16.7.2003)

Jak už tady napsal Tosim - provokativní a perverzní... To ano, ale i přes to nezkažené a nehnusné... Vztah mezi Madeleine a Coulmierem je záměrně podivný a záhadný. Na Coulmierovi je vidět, že Madeleine miluje, ale nechce s tím nic udělat, protože přece "nemůže zhřešit". Naopak na Madeleine je celou dobu vidět, že by díky markýzovým povídkám ráda "zhřešila"... A dokonce ani ta scéna s mrtvolou nebyla hnusná, pouze trochu "divná" (měla vyjadřovat touhu, kterou nestihl Coulmier vyplnit ještě za Madeleina života...). A pokud jde o herecké výkony... Geofrey Rush je jako šílenec markýz de Sade ideální, Michael Caine je ten správný "slušný" doktor a při tom uvnitř pěkný prase, abbé Coulmier v podání Joaquina Phoenixe nemá chybu a ke konci filmu mu správně "hrabe" a Kate Winslet je jako Madeleine sympatická a přesně o to šlo. Tento film možná někoho pobuřuje a možná se po jeho shlédnutí ním zrovna nebudete chlubit, ale i přes to je to hodně kvalitní film. Teda pokud nejste zapřísáhlí puritáni...(4.6.2005)

• cityman

Jak já se na tenhle film těšil! A když jsem ho viděl div jsem neumřel nudou. Jediné co nezklamalo byl Geoffrey Rush.(25.5.2002)

Skvělé herecké obsazení v čele s perverzním spisovatelem erotických povídek, kterého ztvárnil Geoffrey Rush (nominovaný na Oscara). Markýz de Sade byl hozen do blázince za své nechutné sexuální choutky (jak pro koho:), kde ale nadále psal své zvrhlé texty týkající se sexu, a to díky krásné Madeleine (Kate Winslet), která jeho texty lehce dostala za brány blázince, aby se tak dostaly do rukou obyčejným lidem, kteří byli z nich doslova nadšeni. To se ale nelíbilo francouzskému královskému dvoru, a tak vyslali do ústavu psychiatra Collarda (taktéž řádně vyšinutého). Postupně Markýzovi de Sade berou psací potřeby, vybavení a nakonec.... to uvidíte sami....Osobně jsem byl spokojen, a to zejména dialogy o Bohu a Kristu mezi knězem Coulmierem (Joaquin Phoenix) a Markýzem, který se opravdu s ničím nepáral a dokázal si u mě vydobýt i sympatie. Film plný životních pravd...(17.11.2009)

Díky perfektnímu českému dabingu jsem se bavila téměř na plný počet a od pana markýze si ráda něco počtu.(6.12.2010)

… and another gala performance by Geoffrey Rush! Když se k tomu přidá dechberoucí zvrhlá zápletka a vynikající herectví též od Kate Winslet a Joaquina Phoenixe, vychází Vám jediné – 5 *****.(19.10.2015)

Za herce *, za uchylnost***!!! Docela to slo, ale konec zavanel kycem...(29.10.2003)

Well... O tom, jak moc byl markýz de Sade "odlišný" od většiny z nás, jsem přestal pochybovat poměrně rychle. S přibývajícími minutami jsem mu ovšem začal částečně rozumět a snad si ho i oblíbil. Vždyť šlo přece jen o nemocného člověka, jehož knihy plné choromyslných představ nemohly nikomu ublížit (pokud tedy pominu mravní výchovu mláděže :)). Nebo že by přece? ||| Kaufmanovi se povedlo natočit hodně syrový film, který - pokud přistoupíte na jeho hru - z hlavy jen tak nevyženete.(20.11.2005)

• merigieren

Smutné, ohavné a kruté, tato tři slova plně vystihují celý film. Dá se na to koukat, ale je to o ničem... a některé vychytávky jako milování se s mrtvolou, vyřezávání jazyků, znásilňování jeptišky, výkaly jako inkoust a mnoho dalších obrazů mě příliš nelákají. Vlastně bych řekl, že platonický vztah pisálka, služebné a kněze je zde jen jako zástěrka pro ukázky chování, jež nelze považovat za zábavu...(25.2.2009)

Film, jak pro mě stvořenej... ale, ještěže sem nežila v 18. století, jinak bych asi moc dobře teda nezkončila. :-) Asi bych taky rychle přišla o hlavu jako slečna na začátku filmíku. No, a kdybych teda o ni nepřišla hned a musela na sebe nechat praktikovat metody Cainea?! To bych taky nechtěla zažít. Asi si budu muset dávat větší pozor na pusu, ať taky nezkončím v nějaké léčebně. I když mít tam postel, křeslo, dostávat vínko...no, na čas bych to snad vydržela, tak na den, protože by mě pak fakt asi popravili, protože já bych určitě obtěžovala samotnýho abbého - no, jo, no, když Joaquin je takovej fešák! Ano, násilí a neřestnosti, tak by se ten film částečně charkterizovat dal, i když pro mě tam toho mohlo být dáááleko víc! ;-) Nebudu já nakonec taky takovej homo perverzio! :-D Ano, perverznost je nakažlivá...a já se zase bavila.(12.7.2010)

Vzhledem k tématu bych si představoval trochu maso, ale byl to čajíček - takže zklamání.(1.12.2010)

Obrazově krásné,herecky mimořádně zajímavé,ovšem často také nepříjemně statické a nudné.Obsah je navíc těžce nevyrovnaný a celá ta rádobyšokující a kontroverzní slupka filmu nepůsobí úplně dobře.Celkově kvalitní film,který bych ovšem ani kvůli Kate nechtěl vidět znovu.(13.11.2012)

• PanPes

Jediná chorá mysl v tomto pokrouceném kousku "historie" patří tomu, kdo zrežíroval tak špatný film. Je-li představa tohoto filmového díla skutečně to co se vám vybaví zmíní-li se někdo o odkazu Markýze de Sade, tak v noci zřejmě počítáte ovečky, nebo narážíte na mantinely své omezené fantazie a vaší "nejchutnější" představou je masturbace v temném sklepě. Nehledejte myšlenku ani poučení - něco tak povrchního onen původní autor opravdu nikdy ani nezamýšlel a ani nevěřte, že onen vykreslený "psychopat" umíral trýznivou smrtí bez jazyka na klášterní podlaze... Kontrasty v tehdejší "osvícené" společnosti umožnily aby i takový člověk jako Markýz de Sade dožil svůj život ve věku 74 let a požíval sic za stěnami žaláře luxusu, o kterém mnozí během svého cnostného života ani nesnili.(28.11.2012)

Nádherný film. Pokud se vám líbí prostředí bláznů a úchylů, můžete se v této bažině radostně vyrochnit. A to nutně nemusíte být nějaký (ne)spoutaný Ukájínek, který býval tradičním hostem Šmuclerova Tabu. Tento film zkrátka vypovídá vše o lidské povaze. Zaujaly mě tedy především postavy. Rozpolcený kněz, pokrytecký doktor, lehce nemravná pradlena a úchylný... úchyl. Všechny z nich jsou dokonale herecky ztvárněné. Takže nakonec tento snímek hodnotím pěti roubíky z pěti.(12.1.2017)

• Redbee

Téměř stejně nechutné jako Saló aneb 120 dnů sodomy!!!(22.3.2003)

Snímek o člověku, podle kterého se jmenuje sadismus. Nezakládá se úplně na pravdě, což mu ale neubírá na zajímavosti. Mohl by být ale trošku víc prasácký...čtu totiž v současnosti knihu 120 dnů sodomy a v ní je markýz daleko nechutnější, chápu však že by to asi širší publikum nerozdýchalo. Osobně mě tento film přišel velice vtipný i když mi příjdou většinou směšné jiné věci než ostatním. Vynikající výkon podali zejména Geoffrey Rush a záporák Michael Caine.(17.12.2006)

Maximálně kontroverzní, avšak mimořádně zpracované. S přibývajícím věkem a schopnostmi rozumím posedlosti psaním, které se může stát drogou. Neospravedlňuji "padlý" obsah Markýzových textů, kterým je pan Freud jistě v uměleckém nebi kmotrem. Je to příběh lidí a o lidech, tajných vášních a neukrotitelných pudech. Vivat pane Kaufman, snad až na ten propíraný závěr...(9.1.2008)

Nádherný příklad, když velice dobré herecké výkony, styl a výprava jsou rozprášeny do prostoru velmi slabého až nulového poselství. Veškerý dobrý potenciál a zajímavé scény jsou z celkového pohledu degradavány absencí vyššího smyslu celého filmu, který každý dobrý film má. Nemusí jít nutné a poselství typu "Buďme hodní", "jezme špenát" a podobně, ale něco co z díla čiší a co podvědomě vnímáme, že jsme si z filmu odnesli. Zde koukáme na sled více někdy méně perverzních scén, jenž jsou bohužel většinou šíleně samoúčelné. Ač nerad dávám pouze 3*(4.1.2009)

Hvězdně obsazený film o králi perverze, jeho vlivu na okolí a touhy po psaní. Až na závěr, který kazí celkové vyznění filmu, řemeslně povedený psychothriller.(17.11.2009)

Jen zopakuji, co už po zběžném přelétnutí komentářů několikrát padlo. Po herecké a výpravné stránce si film zaslouží plné hodnocení- a víc, a to i přes Canea, který je tak nechutný a odporný, že by zasloužil zarazit do řiti jednu z markýzových "bytových dekorací". Příběh také není úplně špatný a jelikož Sade je rozporuplná postava, řekla jsem si- proč by takhle ne? Nicméně závěr je kýč jak bič a kazí jinak podle mě fungující, našlápnutý a komplexní = nadprůměrný film.(8.5.2011)