Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Nadocekavani dobry drama, cekal jsem nejakou ukecanou nudu a nakonec z toho byl paradni film. Trosku mi pripomnel Libertine. Pribeh sice kdovijak slozitej neni, ale je originalni a ma solidni dobovou atmosferu, cemuz taky napomaha, ze se vetsinou dej odehrava v blazinci, kde se sesla skvela parta magoru. K tomu tu jeste je tvrdej Michael Caine (jiny slovo me nenapada, vylozene zlej mi neprisel), krasna Kate Winslet a hlavne ke konci paradni Phoenix. Nicmene film stoji na hlavni postave Markyze a toho zahral Rush naprosto genialne. V jeho podani je to sice zvrhly prase, ale zaroven je vam tak trochu sympatickej a clovek ho nebere, jako nejakyho zaporaka. Jeste zbejva zminit, ze je film natocenej velice solidne a i kdyz se tu spis mluvi, tak ani na chvilku nenudi, ve vysledku lepsi 4*.(8.7.2008)

Mně se to líbilo, a to hodně. Především výkony všech představitelů, od Rushe, Phoenixe, Winsletové a Caina až po všechny ty blázny, jsou prostě skvělé, a ten film má jak dobrou atmosféru (skoro jako v blázinci;-)), tak i něco romantiky. Velmi dobré.(27.10.2003)

Geoffrey Rush znovu v skvelej forme. Posledne som si pozrel aj jeho Agenta z Panamy a musím povedať, že sa stáva jedným z mojích najobľúbenejších hercov. Samozrejme Kate Winslet mu veľmi dobre sekunduje.(6.3.2006)

dle meho soudu naporsto bravurne zahrane!takhle jsem se dlouho u filmu nekochal, rush si u me ziskal mnoho bodu.(24.4.2006)

Takové zvrhlosti mám rád! :)(3.12.2009)

Geoffrey Rush mě o svých kvalitách přesvědčil už mnohokrát, a většinou to byly lepší kousky, tedy alespoň takové nějaké dotaženější. 75% dám i zde, protože herecké výkony byly obecně velmi dobré, ale scénář trpěl tolika neduhy, že by potřeboval komplexní lékařskou prohlídku.(1.4.2010)

Markýz de Sade. Seznamte se. Potěšení na jeho straně. Na tenhle film jsem se podívala jen proto, že mám ráda dobové filmy a Joaquina Phoenixe. A čím méně jsem čekala, tím více se mi dostalo. Skvělé herecké výkony snad všech herců korunované zábavnou a současně zvrácenou jízdou Geoffreyho Rushe. Jeho posedlost a touha psát své obscénnosti za jakoukoli cenu a za jakýchkoli podmínek, které se neustále zhoršují, trýznivá linie nenaplněné lásky mezi Joaquinem a Kate Winslet, cynická krutost hlavního záporáka Michaela Caina, to vše je strhující, hrozivé, zábavné i pobuřující zároveň.(22.9.2011)

• josieaddms

Ani nevím co k tomu napsat. Tohle je film kde si každý jeden herec který v tom hraje dělá ostudu, režisér se musel úplně zbláznit, příběh to má jak od prvoplánového úchyla který není mentálně v pořádku, a ještě ke všemu je to afektované klišé plné vážných scén které jsou trapné a směšné. Každý detail tohoto filmu je naprosto k odepsání. Přesný příklad odpadu.(3.11.2011)

PRO MUŽE:Pérem markýze šlo jistě udělat mnohé, ale perem popisujícím praktiky milovníků kůže, bičíků, pout a dalších pomůcek pro veskrze světské radovánky , šlo udělat mnohem víc. Šířit novodobé evangelium prasárniček vytrysklých z chorobné fantazie zvráceného šlechtice. Tento apoštol delikatesních sexuálních praktik nemohl tušit, že vše je jen slabým odvarem večírků s překvapením, které ve starověkém Římě pořádali v té době již polozapomenutí znalci typu Nera a Caliguly. Na dnešní dobu, otevřenou jak lůno ženy s nohama do tři čtvrti na tři, působí jeho dílo nezvykle krotce. Vzhledem absenci úžasně explicitních obrázků, díky nimž z dnešních časopisů cáká sperma a ukapává vaginální sekret po litrech, je i při odborně popisném textu nutno zapojit notnou dávku fantazie. Jednu věc, kterou jsem si dříve mnohokrát experimentálně potvrdil, film ukazuje naprosto jasně. Nic tak ženskou na chlapovi nepřitahuje tolik, jako jeho špatná pověst. Brilantně démonický Geoffrey Rush , suchopárný psychopat Michael Caine, panensky ramliciózní Kate Winslet, a nakonec zbožný Joaquin Phoenix na cestě do pekel - všichni aplaus, scéna divadla v blázinci – perfektní filmový majstrštyk, závěr jak lahůdka z hororu. Vřele doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Když už se vyskytne exemplář muže, jehož náruživost a choutky překročí pružné hranice morálky katolické země, zhusta se najdou tací, kteří se pokusí dotyčného jednou pro vždy zpacifikovat. Obvykle mají vlastní vercajk trvale na půl šestou a jejich představivost končí u sexy ostříhané ovečky. Mezi osvědčené postupy patří vyhánění čerta ďáblem, takže na jednoho pošuka, jenž roupama neví, jestli babu přeříznout pérem, nebo pilou, pošlou ještě většího magora. Ten druhý se sice tváří jako ctihodný psychiatr, ale určitě by se neztratil ani v řadách inkvizice v době její největší slávy. Madame, těžko říci, kdo byl větší sadista a úchyl, zůstává pouze posední možnost – podívat se na film a posoudit to sama. Doporučuji.          UKÁZKY:Psychiatr: Nestojím o to, abych byl oblíbený, nebo proslulý, mám vyšší poslání. Beru si boží nedodělky, ty, které Bůh opustil a otesávám se s touž silou a neústupností s jakou byste krotil divokého psa, či neposlušného hřebce. // Víte, co jsou pro mě ideály? Poslední přepych mládí!// A tam schované mezi nohama, růžové jako tulipán, hladké jako úhoř, hleděl na její venušin pahorek, lněné ohambí, přimhouřené oko boží. Neznám lepší popis nerozcapeného bobra!! // Nemáte ve své cele přijímat návštěvy. Přijímám zde vás, abbé. Ale já nejsem mladá bytost, která lehce podlehne svodům. Nebuďte si tak jist, abbé.// Pacient psychiatrovi – Vítejte v našem skromném blázinci, snad se tu budete cítit jako doma.// Váš nestvůrný Bůh se svým synem naložil jako s kusem masa, co by asi udělal se mnou?(23.1.2013)

Stará klasika, perverzní, dokonalé v tom, že vždy se najde někdo, kdo se nebude bát žít, mluvit a psát o všem, co každý dělá nebo minimálně by chtěl dělat v "životě".(23.1.2014)

Příběh zabývající se kněžskou pýchou, ponechávající milovanou napospas světovému šílenství, záští k bohu i předstíráním zbožnosti a pokrytectvím a nakonec tragédiemi všech zúčastněných je doprovázen v dějinách filmu mimořádně vtipnými a hlubokými dialogy. Výběrem: „I didn't create this world of ours. I merely recorded it.“ „I write of the great, eternal truths that bind together all mankind. The whole world over, we eat, we shit, we fuck, we kill and we die.“ „That's the first rule of politics, isn't it? The man who drops the execution never drops the blade.“ (Marquis de Sade) „If I wasn't such a bad woman on the page, I couldn't be such a good woman in life.“ (Madeleine LeClerc) „All we can do is guard against our own corruption.“ (Abbé du Coulmier) Podobně vtipně, leč falešně vyzní protivnou postavou doktora Royer-Collarda vyřčený odsudek idealismu („Youth's final luxury.“). Falešně proto, že každý s takovým hanlivým přídechem nazývá idealismem něco jiného, podle vlastních mnohdy neméně „idealistických“ pohnutek. Na biologické úrovni rozhodování nelze přeci lišit mezi pragmatismem a idealismem a obé splývá v jednom na element materie redukovatelném momentu jakési fysiologicky proměnlivé, zrovna tak pomyslné „vůle“, zacílené podle výchovy, životního období… Snaha snížit a vyřadit něčí názor z relevance přívlastkem „idealistický“ je tak samozřejmě jen pohodlný tlach.(3.11.2016)

Hrozně intenzivní film, dostatečně šílený a perverzní s dostatečně šíleným a skvěle hrajícím Rushem, který o několik hlav převyšuje všechny ostatní herce a dokonce i samotný děj, což asi není tak úplně dobře. Podruhé snad už ani netřeba vidět.(3.5.2005)

Perverznost a krutost podávaná v umírněných dávkách,neškodí v jakémkoliv množství.Takto bych asi klasifikovala tento filmík,i když podle historie byl markýz daleko horší perverzník a sadista.Určitě to není podívaná pro puritánsky zaměřené lidičky, ale je natolik solidně natočený,že neurazí ani ortodoxní NEpuritány.Dobré herecké obsazení a vcelku dobré herecké výkony.Není to však dílo které je záhodno vidět několikrát.(16.11.2009)

Místy cyničtější než "Nebezpečné známosti", místy víc psycho než "Přelet nad kukaččím hnízdem", místy dojemnější než "Madisonské mosty" a místy vtipnější než "Ospalá díra". Navíc všichni čtyři hlavní protagonisté předvádí skvělé výkony. Uznání si zaslouží Michael Caine za svatoušského doktorského parchanta (jeho úvodní scéna v mučírně vás nenechá na pochybách, že toto individuum je stejnou mírou vtipné, jakož i padoušské). Uznání si zaslouží Kate Winslet coby svobodomyslná zamilovaná pradlenka Madeleine (, tedy typicky winsletovská role:)). Uznání cum laude si zaslouží Joaquin Phoenix zmítající se mezi přátelstvím k markýzy, láskou k ženě a Bohu a vírou jako takovou. Třešničkou na dortu je Geoffrey Rush, který si komplikovanou roli markýze užívá od začátku až do tragického finále. Počátky samizdatu se datují nejspíše do této doby:) (vtipná scéna, kdy markýz diktuje svůj příběh bláznovy, ten dalšímu ze sousední cely a tak to dál postupuje až k Madeleine. Netřeba dodávat, že každý článek řetězce k tomu přidává další pikantnosti, aby "vylepšil" de Sadeho verzi). Kromě komediální linky tu je i linie dramatická až tragická, která trochu evokuje "Kladivo na čarodejnice", i když markýz má k nevinné oběti dozajista daleko. Milostná rovina zas připomene starý dobrý "Věk nevinnosti" či "Vzpomínky na Afriku". Zakázaná touha i láska je zde vyobrazena s takovou grácií, že si troufám tvrdit (i s ohledem na vyznání ve "Vesnici" a "Walk the Line" obecně), že jestli v něčem Joaquin fakt hoodně vyniká, jsou to role chlapáků, který jsou v tom až po uši, a neví, co s tím. Závěrem bych dodala- narozdíl od Formanových "Vlasů" či "Amadea" nemám potřebu po shlédnutí tohoto filmu vyrazit do knihovny a začíst se do markýzovy tvorby, nicméně když už pro nic jiného, tak pro bardzo volnou inspiraci jeho životem, která vybobtnala v nádherně mnohovrstevný naturalistický filmařský počin, to de Sadeho "rytí" stálo za to:).(21.11.2009)

Provokativní film popisující poslední léta markýze de Sade v blázinci, který řídí abbé Coulmier - až do příjezdu psychiatra v podání M. Cainea. Zajímavý příběh a především vynikající G. Rush - tento film stojí za zhlédnutí a nemusí zůstat jen u jednoho.(5.7.2010)

Geniálnemu takmer 5-hviezdičkovému dielu podráža nohy nezvládnutý koniec. Vynikajúcemu filmu dojde dych v okamihu prvej smrti jednej z hlavných postáv a posledné minúty filmu žiaľ kazia celkový dojem. Kto čaká prehliadku úchylačín a perverzností, bude asi sklamaný a mal by si radšej pustiť nejaké tvrdé porno alebo japonský exploitation horror. Toto je i napriek (resp. vďaka) svojej téme veľmi vznešený film skôr o istom pohľade na svet a oslobodení mysle, ktorý vždy keď nadobudne tendenciu skĺznuť do vôd dekadencie, tak veľmi prirodzene a taktne sa opäť vráti do prijateľnej podoby, aby o chvíľku opäť ponúkol ďalší náznak niečoho podobného. Veľmi uveriteľne je tu podstrčená myšlienka, že pre človeka zavretého pod zámkom v blázninci môže byť namiesto úteku pocitom oslobodenia práve preniknutie jeho hriešnych myšlienok na verejnosť medzi ostatných ľudí, ktorí sa týmito myšlienkami nechajú unášať a fascinovať.(30.7.2011)

Markíz De Sade je kontroverzná osobnosť, ktorá svoju povesť naprieč históriou až po liberálnu súčasnosť nezmení. Niet sa čomu čudovať, sama mám určité predsudky. Film som hltala zrejme vďaka Kate Winslet, ktorá je v šatách prekrásna, alebo skrátka preto, lebo je výborne natočený. :)(11.3.2012)

Strhující dílko které je natočené tak aby byl divák pohlcen příběhem, hereckými výkony. A právě tyto věci zastíňují fakt že film je plochý jak tělo M.Jovovitch. Někteté scény jsou dokonalé jako třeba hned ta první na popravišti ( žena kterou hladí chlapská ruka u toho zní krásné verše a....) Některé scény jsou stylizované jako obrazy té doby atd. Ale když začnete přemýšlet tak vám dojde že fim zcela nectí hystorické fakta ( a to ví člověk který měl z dějin trojky) . Fim nemá ucelenou koncepci( pořádně neví co chce vyprávět ). Velmi rychlý a nelogický vývoj postav. Film místy připomíná jiná díla(Přelet přes k.h, Amadeus, atd.). A teď ke konci - ten je nejlépe natočený ( přímo apokalyptická atmosféra) jenže právě na něm jsou vidět nedostatky které film měl.(17.11.2009)

Oproti 120 dnům Sodomy slabý odvar (to ovšem nemyslím špatně). Sadeho život neznám, ale jak tu byl zobrazen, tak nějak jsem si ho vždy předsavovala. Skvěle vybraní herci.(15.4.2011)

Jediné co mě na tomto filmu upoutalo, byl vynikající herecký výkon J. Phoenixe. K. Winsletová ho skvěle doplňuje. Povedla se hudební a výtvarná stránka filmu. Celkově jsem od filmu čekala něco víc. Nepřipadá mi šokující a perverzní už vůbec ne. Na můj vkus je děj hodně plochý. Při první projekci byl film celkem napínavý, ale podruhé už jsem se nudila.(5.1.2014)

Velmi impozantní! Herecky obsazené na jedničku, kamera i soundtrack taky výborné, ale ten příběh... Od takhle brilantního filmu bych čekal něco o trochu víc pravdivého z hlediska historických fakt. Hodně věcí co jsou ve filmu je v Markýzově životě událo jinak a nebo se neudály vůbec. Film je zřejmě použitelý jako ukázka kdo Markýz De Sade ve skutečnosti byl, jak významě se podílel na světové literatuře, ale jako biografický film bych se to asi použít neodvážil! Pokud film berete pouze jako film a ne nauku o tomto (pro mě velmi významného) muže, určitě si ho užijete tak moc jako já! p.s. Nekoukat když jsou rodiče dom!(17.4.2015)