Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Ze zastrčené linky šedivého filmového průmyslu se vynořil hříšně provokující snímek s křehce romantickou rozinkou uvnitř. Z šedi věku rozumu se vynořil Donatien Alphonse-Francois de Sade s tváří excelujícího Geoffreyho Rushe, aby nás usvědčil z pokrytectví, zbabělosti a zapírání své skutečné podstaty. Pohledná pradlenka Kate Winsletová pašuje v běli naškrobených prostěradel markýzova nejnovější díla a způsobuje, že Joaquin Phoenix (kde jsou ty časy, kdy jsem za nejvíc sexy kněze před kamerou považovala Richarda Chamberlaina) tiše proklíná čerň kněžské sutany na svém těle. A Michael Caine má díky všem, kteří nerespektují zavedená pravidla, natolik rudo před očima, že je odhodlán zatnout markýzovi tipec jednou provždy. Z toho všeho plyne, že se jedná o film vskutku barvitý. Nebudu-li brát zřetel na to, že skutečný de Sade byl zřejmě spíš než co jiného politováníhodný cvok, nikoli sarkastický démon pronikající ostřím svého vtipu i jiných nástrojů až k nervům blazeovaně se tvářící společnosti, a že Quills je vším možným, jen ne historicky věrným portrétem posledních let této nejednoduché osobnosti, našla jsem v něm fascinující a zábavnou společnost, která mi dala poměrně dost námětů k zamyšlení a svým pojetím ne/morálnosti, ne/normality a ne/průměrnosti mi příjemně připomněla některá Formanova díla, hravě mě přinutivší držet palce lidem, kteří by ve mně v reálném životě asi moc velké sympatie nebudili. A dočkala jsem se k tomu i překvapení v podobě romantické linky, kterou bych tady vskutku nečekala a nedožadovala se jí, ale Coulmierovi a Madeleine to bylo srdečně jedno a přiměli mě prohlásit, že svým velmi osobitým způsobem je Quills jedním z nejsilnějších a nejdojemnějších milostných příběhů, které znám. Honem zpátky k markýzovi, než se začne dožadovat mé krve (té se bude dožadovat tak jako tak, ale abych u toho netrpěla až tak moc): díky Rushovi, dalším skvěle obsazeným hercům, zmáknutému scénáři a důsledné režii je Quills filmem napínavým, strhujícím, zábavným a přes všechny ty koity post mortem, exkrementální řešení nedostatku psacích potřeb a vyříznuté jazyky také subtilním a dojemným příběhem citů skrytých pod nejrůznějšími typy masek. Jak jsem si to teď po sobě přečetla, zní to pěkně zvrhle - ale kdyby nic jiného, jsem v dobré společnosti.(26.11.2007)

"Conversation, like certain portions of the anatomy, always runs more smoothly when it`s lubricated." Toliko k jisté, decentní dávce perverznosti. Je sice pravda, že obsahově je to, hlavně zhruba v prostřední části, trošku roztříštěný, nesourodý, ale jinak po všech ostatních stránkách je film nepochybně vynikající. Geniální, dechberoucí úvod, famóóóózní výkony podané kompletním ústředním kvartetem (Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine), super kamera, hudba, výprava, kostýmy - všechno dodává tomuhle snímku věrohodnou a hutnou uatmosféru. Navíc film řeší témata, pro který mám slabost, takže i přes tu lehkou, občasnou zmatečnost, musím tu pětku dát.(3.2.2011)

Markýz de Sade, celým jménem Donatien Alphonse François - je všeobecně známo, že z jeho jména byl odvozen pojem sadismus a dalo by se ho nazvat tzv. " pornoprůkopníkem ". Tenhle film už měl spoustu repríz v TV a vím o něm už spoustu let. Historickým filmům, ale zrovna dvakrát neholduju. Jenže tohle prostě nešlo odmítnout. Konečně jsem se k tomu dokopal a ve výsledku jsem nelitoval. Jak by napsal sám autor zvrhlých textů De Sade - Zápletka filmu je nasáklá krví, jeho postavy jsou zkažené a jeho námět je navýsost ohavný. Tohle filmové zpracování znázorňuje De Sade(ho) jako perverzáka, kterej je kreativní po všech stránkách. Kromě psaní klasickým inkoustem, píše vínem, krví a shit(em). Ještě mi tu chyběla skarifikace. I jeho popsaný outfit ve světě módy nemá určitě obdoby. Přeze všechny zvrhlosti, kterými film disponuje to ale prostě není ono. Všechno je dávkováno pozvolna a v malých dávkách. Chápu to tak, že film byl natočen tak aby se zavděčil širšímu diváckému publiku. To nemění nic na skvělých hereckých výkonech. G. Rush v roli De Sade(ho) exceloval. To samý M.Caine v roli záporáka. Chválu si samozdřejmě zaslouží i K. Winslet a J. Phoenix. I přesto, že tenhle film s klidným svědomím můžu doporučit. U mě to na 5 hvězd není. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Moje perverzní choutky tak nebyly zcela uspokojeny.(27.1.2018)

Kdysi dávno se mi podařilo přečíst vrcholné dílo markýze de Sade bez toho, abych se pozvracel. Film o životě a díle, které bylo extrémním vyústěním osvícenství, musel logicky vzbudit mou zvědavost. O tom, jaký byl de Sade jako člověk, už lze těžko podat věrohodné svědectví, ale v podání Geoffreyho Rushe jde o vcelku zábavného glosátora a notorického škodiče. Film mě tedy dokázal pobavit a při scéně předávání Sadovy poslední povídky po kouscích jsem se upřímně smál. (1 043.)(1.3.2015)

Obrazovo a herecky brilantné. Ale obsahovo veľmi rozporuplné. Cynizmus a provokácia sa bijú s dramatickou romantikou a dôveryhodnosťou vzťahov. Zmiešané pocity z neuvážene premiešaného koktejlu. Kaufman si evidentne myslel, že táto obsahová rozporuplnosť zaistí filmu nevyhnutnú kontroverziu. To možno zaistila. Ale k jeho kvalitám rozhodne neprispela.(18.4.2003)

• - Osoby, které vystupují v útulku pro choromyslné, jsou z převážné většiny skutečně lidé s diagnostikovanou duševní poruchou. (Pavlínka9)

• - Markýzovu manželku hraje Rushova skutečná manželka Jane Menelaus. (Hal_Moore)

• - Jelikož je Geoffrey Rush vegan a odmítl nosit kožené boty, musely pro něj být vyrobeny boty ze zvláštního plastu. (Hal_Moore)