První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

kamigava

Miluju filmy o dobývání vesmíru, ale po zhlédnutí Kozoroh 1 (1977) a Interstellaru se mi nechce na 100% věřit, že Neil Armstrong přistál na Měsíci. Biografie First Man má trochu potíž v tom, že její konec známe, nebo vlastně neznáme? Je pravda, že tam Amíci skutečně byli a nenatočili to někde ve studiu? Tahle myšlenka mi stále trochu hlodá v mozku, ale moc rád bych chtěl věřit, že lidstvo opravdu něco takového dokázalo. Tak to byly konspirační teorie a teď blíž k filmu samotnému. Je to natočené dost věrohodně, více praktických efektů než CGI, hodně mi to připomíná právě Interstellar. Na druhou stranu kamera věnuje víc času pohledům z kokpitu než zvenku na celé dění. Je občas i dost roztřesená, ale asi to má svůj důvod. Každý let buď v simulátoru nebo v raketě působí hodně intenzivně a v IMAXu si připadáte přímo jako v té klaustrofobické kabině s Neilem, který v tak děsivých situacích umí zachovat klid a tím se dostávám ke Goslingovi. Ten je tu často mlčenlivý, ale Neil byl ve skutečnosti asi také a v klidu byla jeho síla. Naopak jeho žena je protipól plný hysterie, který celý jejich vztah vyvažuje. Ale nehledě na to mezi nimi není skoro žádná uvěřitelná chemie. Neil bere i rodinu analyticky a řekne jim, že je velká pravděpodobnost, že se nevrátí a víc k tomu nemá co dodat. Manželka je zase hodně emocionální a nechápe jeho chladný přístup k možným dopadům na jeho rodinu. Pro Neila je prostě let na Měsíc jen jako další let na Hawaii, pohoda klídek a tabáček... No, Neil je opakem Coopera z Interstellaru, který by pro svou Murph umřel. Jinak bych chtěl pochválit hudbu, která byla nejvýraznější při přistání na Měsíc (samozřejmě) a při startu Apolla 11. Bohužel na Měsíci kamera stráví jen pár minut, uroní se malá slza a zase jsme zpět na Zemi. Mrzí mě, že jsem neviděl epickou scénu návratu na Zem jako v Gravitaci. Čekal jsem i krásné dlouhé záběry na naši modrou planetku, ale to se nekonalo. Je to pojaté hodně komorně a měli byste se spíš vcítit do kůže samotných astronautů zavřených v prťavém modulu smontovaného z prošlého materiálu, než abyste přehledně sledovali celou trajektorii letu. U někoho by ty záběry z kabin mohly vyvolat doslova epilepsii. Jo, tak děsivé to bylo. Šel bych na to znovu, ale kdyby to zkrátili minimálně o půl hodiny. Už tak je tam moc vaty okolo. Ale když přijde na nějaký let, přestanete na chvíli dýchat. Jít na to do 4DX by byla asi výzva. To bych si vyžádal pásy... 60% PS: Doporučuji předem zhlédnout vynikající seriál: When We Left Earth: The NASA Missions (2008) Mnohokrát se mi tento dokument při sledování First Mana vybavil a jeho "znalosti" mi dávaly větší přehled. PPS: slavný motivační proslov JFK nikdy neomrzí - "We choose to go to the moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard, because that goal will serve to organize and measure the best of our energies and skills, because that challenge is one that we are willing to accept, one we are unwilling to postpone, and one which we intend to win, and the others, too.” () (méně) (více)

Lukin413

Damien to zase dokázal. Třetí film, třetí žánr, potřetí jsem jeho film hltal. Záběry z kabin nejrůznějších leteckých a vesmírných priblizovatek ve mně vyvolávaly záchvaty strachu z výšky a klaustrofobii a závěrečná scéna v karanténě je nejen úžasným vyvrcholením vztahu manželů Armstrongových, ale i odpovědi na otázku položenou dříve ve filmu. Mělo to všechno vlastně smysl? ()

Mona-Lisa

První člověk zanechá dojem. Není to ten druh filmu, který člověka po shlédnutí šokovaného zavrtá do sedačky na deset minut nebo si kvůli němu překopá top desítku. Je to kupodivu intimní počin převážně v rukou Ryana Goslinga. Za mě jeho nejlepší role, která mu absolutně sedla. Věřím mu každou scénu a ty, ve kterých beze slov doslova srší emocemi s Claire Foy jsou nejlepší. Rovných pět hvězd i když si ho podruhé nejspíš nepustím. ()

Caine

Ta kamera mě hrozně srala, bolely mě z ní oči a málem mi to srazila na 3 hvězdy. Ale jinak to bylo dost zajímavý, byť se to soustředilo spíš na "sociální" aspekty a je to vlastně část ze životopisu Armstronga. Já bych to bral radši z toho vědeckého hlediska, ale i tak to bylo hrozně zajímavé a dobré. A rozhodně mi to trošku přiblížilo ty klaustrofobické pocity, co musí mít kosmonauti v tom stísněném prostoru ještě i dnes. ()

Saur.us

Po všech stránkách vynikající počin, spojující velkou historickou událost a velice intimní pohled na jednoho z hlavních aktérů. Technicky dokonalé, emocionálně nekompromisní. Ten důraz na detaily, schopnost vtáhnout diváka do modulu rakety, celé podbarvené piánkem J. Hurwitze. Celý tým okolo D. Chazella opět předvedl nevídaný kousek. ()

djfun

Takže nezbývá, než poděkovat! Neuvěřitelná kamera Linuse Sandgrena, emotivní a dokonale tématicky laděná hudba Justina Hurwitze, výbornej a trefně úspornej Ryan Gosling a ještě lepší, vnitřně "vyhrocená" Claire Foy (nominace na Globus), kvalitní Singerův scénář s přesahem rodinného dramatu a hlavně bez očekávatelného patosu... A především, smekám, jak režisérsky tohle zvládl teprve třiatřicetiletej Damien Chazelle - vzácnost v dnešní době naservírovat to takhle nesračkově, nepopcornově, v duchu té nejlepší filmařské tradice! Fascinující a zároveň citlivé, lidské, bez kudrlinek a pompézností! Bez zastírání neúspěchů a tragických obětí, včetně připomenutí, jak bylo vlastně na hranici zázraku, že se onen let a přistání s tehdejší technikou nakonec podařil, protože s trochou nadsázky to chvílema vypadalo tak, jak pronesla Armstrongova žena: "vy jste jen banda kluků, co si staví modely ze dřeva". Ale bez snů a nezlomné vůle té "klučičí bandy" by se svět neposunul tam, kde je dnes... Za mě biják roku a je fakt mizérie, že na Globech nebyl ani v nominaci. Tak snad na Oscarech... ()

fisus

Přiznám,že jsem zklamaný.Mám rád filmy o vesmíru a o dobývání měsíce a moc jsem se těšil na Neila Armstronga v podání Ryana Goslinga.Výsledek mě ale vážně zklamal.Až na tu geniální hudbu.Než si to ale pustit znovu,dám raději přednost Apollu 13 nebo seriálu Ze Země na Měsíc. ()

ROCK,THE

Dnešní předpremiéru Prvního Člověka jsem si náramně užil! Skvěle zpracovány příběh o největším astronautovi a veliteli legendární Apollo 11 Neilu Armstrongovi! Snímek vypráví o legendární cestě na měsíc a vše co v rodině Armstrongových této cestě předcházelo. Skvěle až epicky odvyprávěné životopisné drama. Úžasná hudba doplňující tento skvělý snímek umocňuje epický zážitek! Obsazení nemohlo být vybráno líp, Ryan Grosling se role Neila zhostil se 150% připraveností a hraje prostě dokonale! K závěru, epický příběh astronauta co změnil dějiny lidstva a to tím že jakožto člověk udělal jeden krok, ale velký skok pro lidstvo. Tudíž neváhejte a běžte na tento snímek jenž s určitostí bude bojovat o Oscara a snad se i z vás na chvíli stane...... PRVNÍ ČLOVĚK Mé hodnocení: 9.8/10 ()

Gastovski

Po technické stránce nemám sebemenších výhrad. Všemožné letecké, simulátorové a kosmické propriety jsou vizuálně úchvatné a leckdy velmi intenzivní. Ale vše odehrávájící se v civilní rovině mezilidských vztahů jednotlivých postav - to bylo studené jak psí čumák. Nevim, jestli se Armstrongova rodinka chovala takto i v reálu (podle zajímavostí je film velmi reálný, takže asi ano), ale já si k žádné postavě díky jejich celkové odměřenosti a chladu nevytvořil žádný vztah. Suma sumárum: průměr. ()

molcan2

Má niekoľko celkom dobrých špeciálnych efektov a akčných sekvencií na realistickej strane, čo oceňujem, ale je to príliš hlasné a v tvári blízkych záberov, ktoré sú prehnané, najmä v IMAXe. Inak to má naozaj zlé rodinné vzťahy, ktoré nie sú hrejivé a ľudské a jednoducho vyslovene nudia. Nemohol som vystáť herečku, ktorá hrala jeho manželku, tak ak jeho manželka bola taká, tak to bola skvelá herečka. Taktiež z Buzza Aldrina spravili sebeckého blbca, ktorý je tam len pre vlastnú slávu, zatiaľ čo všetci ostatní boli vykreslení ako skromní a tímoví. ()

Sydonai

Po technické stránce precizní, leč místy nevyvážené drama. Konec fantastický, ale cesta k němu místy zbytečně bolestivá. 65% ()

zelda82

Nejak nevim, co si o tomhle filmu mam myslet. Na jednu stranu bajecne napady (nemy vystup na Mesici), na strane druhe epilepticka kamera, ktera se netrese zdaleka jen ve scenach, kdy startuji do vesmiru rakety s tunami paliva. A navrch misty nesmirne prkenny Gosling ( i kdyz je to mozna zamer). Osobne se mi nejvic libila Claire Foy jako Janet Armstrongova. 70 % ()

anatheman

Silné 4 hvězdičky. V budoucnu bych chtěl snímek zhlédnout ještě jednou, abych v něm našel i tu pátou. Během projekce jsem byl poněkud unavený, což patrně ovlivnilo výsledné hodnocení. Ovšem, jak je vidět, nijak závratně. Jisté je, že film nepatří zrovna k těm nejkratším a určité tendence k natahování se občas chtě nechtě vyskytnou. O nudu se rozhodně nejedná, i když tempo není zrovna bleskové. Tím pouze začínám s problematickými vlastnostmi díla. Vše ostatní je ale špičkové. Na prvním místě bych zmínil vizuál. Proti němu nelze nic namítat. Sice by se mohlo zdát, že to je obecný příznak filmů odehrávajících se ve vesmíru, nicméně to až za takovou samozřejmost považovat nemůžeme. Stále je třeba brát ohled na invenci a cit, aby vznikl úchvatný obraz, což je ve filmu naplněno na jedničku. Záběry na Měsíci, ve vesmíru, v oblacích i v krajinách a interiérech vypadají zkrátka úchvatně. Za poznámku stojí i "boční" pohledy na veškerou techniku, které v mnohém připomínají Interstellar. Nolanův opus ale i do jisté míry připomíná samotný příběh, v němž hlavní hrdina zažije cestu do vesmíru, zatímco se ozývá jeho rodinná minulost. Ale to je skutečně jenom zdánlivá podobnost. Film zkrátka zachycuje dekádu před přistáním prvního člověk na Měsíci. Jsou zde představeny veškeré strasti a bolesti, kterými prošel nejen Armstrong, ale i všechny počáteční vesmírné programy. Ačkoli se ze zkráceného textu učebnice dějepisu může zdát, že dobývání vesmíru byla brnkačka, je tento pohled zcela jistě nesmyslný. Jak vše probíhalo, adekvátně popisuje film. Důležitým pilířem díla jsou pochopitelně i herci. Gosling je tradičně výborný. Široký prostor získala i skvělá Claire Foy, která se bleskovým tempem zařazuje k nejnadějnějším herečkám současnosti. A ačkoli je snímek relativně tichý, uchvátí v klíčových momentech použitá hudba. Doporučuji skladbu The Landing, která, jak název napovídá, byla použita při samotném přistání na Měsíci. I tady se nabízí určitá podobnost s Interstellar, ale to nechám být. :-) Na závěr jsem si vzpomněl i na to, že musím připomenout záběry rotující techniky. Málem jsem se skoro pozvracel, což ale musím považovat za klad, neboť film přinesl i tuto impresi, kterou ale v nepředstavitelných podmínkách zažívali a zažívají astronauti. Tak tedy uděluji filmu silné 4 hvězdy. Jak už jsem v úvodu nastínil, tato hodnota se může ještě změnit... :-) ()

Majkak

Civilně natočený příběh Neila Armstronga zahrnující období od roku 1962 do roku 1969. Ukazuje některé tragické momenty, které drnkaly na nervy jeho manželce, ale rozhodně neodradily Neila od jeho odhodlání podívat se osobně na těleso, na které po večerech toužebně hleděl. Film slušně vyvažuje mezi Neilovými profesními zážitky a jeho osobním životem. Armstrongova manželka ví, koho si vzala, a proto nepropadá hysterii. Smrt jejich souseda, jinak Armstrongova kolegy, který zemřel při testu v kabině Apolla 1 kvůli zkratu na elektroinstalaci, působila mimořádně depresívně. Armstrongova žena dobře věděla, že nemá smysl, aby mu rozmlouvala let, ale donutila ho rozloučit se s dětmi, protože pravděpodobnost návratu považovala za nulovou. To, co nám teď připadá, jako delší výlet, bylo tehdy dobrodružství srovnatelné s výpravou Kryštofa Kolumba. Neil není jen stroj, v těch emocionálně nejvypjatějších momentech si vybaví svoji malou dceru, která zemřela na mozkový nádor. ()

lemonova

Myslím, že v tomto prípade ma ani veľmi nezaujíma, kto si čo o Prvom človeku myslí.. Keď Neila zatvárali v kokpite, keď cítil strach, keď mu extrémna rotácia ničila vedomie, keď videl, ako preráža atmosféru a keď pozeral na Zem z Mesiaca tak, ako my pozeráme opačným smerom, všetci sme tam boli s ním. ()

SidneyP

Řemeslně se filmu nedá vůbec co vytknout. Je fakt vidět, že nad tím někdo seděl opravdu dlooooouhou dobu a dal si setsakra záležet. Nicméně dvě hoďky a půl je na takovýto film fakt moc, je tam spousta záběrů, které tam podle mě být ani nemusely. Jak ale říkám, atmoška parádní, občas i soundtrack tak zvláštně dokázal navnadit, ale pokud bych si chtěl do budoucna pustit něco "kosmického", šáhnu spíš po takovém Apollu 13, které měl víc toho osobního kouzla. Tady Vám bohužel hlavní hrdina není ani moc sympatický, takže jeho vnitřní boje a problémy Vám jsou víceméně jedno. 75%. ()

brumbrum

Dobri herci, to je tak vsetko. Pekna konina, let na Mesiac a potazne aj film o nom. Neil dokola spomina na dcerku a na tych par stastnych chvil s rodinkou. Sledovat vyse dvoch hodin, ako smutne kuka spod helmy zrkadliacej vesmir, je silny tabak. Ze popri tom zaboril bagandzu do prachu Mesiaca: no a co? Co mal z toho a co z toho malo ludstvo? Kam sme sa akoze posunuli? Ze sme slapli trocha za atomsferu? Kolko beznych ludi si dokaze predstavit velkost nasej slnecnej sustavy? A nasej galaxie? A ostatnych galaxii? Komplet kravina riskovat zivot otca rodiny v sardinkovej skatulke hodenej mimo stratosferu, len na to, amici zapolitizovali rusakom ako machri. Tie miliardy $ mali dat hladujucim detom, lenze za to este prezidenta nikto nikdy nezvolil. Kazdeho z nas caka coskoro neskutocny prelet casovou dimenziou, mimo nasho planetrarneho systemu, mimo hmoty, cas a priestor. To je to prave dobrodruzstvo a nie poondiata NASA. A namiesto, aby sme sa na ten hodne sukromny let bez spiatocnej letenky poriadne tuna za tych par rokov nachystali, staviame si radsej plechove krabicky a presuchame sa s odretymi usami par milimetrov prec od kazdodenneho zivota, kde nam zostava tak malo casu spravit nieco rozumne pre bezprostredne okolie. Podla mna cele slabe, aj namet, aj film. 2*, ze uhrali tak debilny pribeh relativne obstojne ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)