První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

lamps

Je moc fajn vidět, že hvězdně obsazená studiová oscarovka může být podána bez samoúčelného emocionálního kalkulu, spoléhajíc výhradně na herce, formální preciznost a takřka geniální režisérský um. První člověk je pocitové drama o jednotlivci, který musel hledět navzdory nepřízním osudu vpřed a nakonec udělal největší krok v historii lidstva. Příběh jednoduchý a postavený na řadě morálních klišé, ale díky komorní subjektivní komunikativnosti (žádné oslavné patriotické chorály během klíčové scény nečekejte) je zároveň osobitý a hodnotný. Přesto v tom ale pořád vidím nenaplněný potenciál. Vykreslení Armstronga jako strojového dříče, který si jednou pobrečí a po zbytek filmu nosí stejný výraz, není zrovna šťastným rozhodnutím (a Goslingův tradičně minimalistický výkon to podtrhává), a scénář se příliš uchyluje do méně zajímavé rodinné zóny na úkor zvýraznění vztahu Armstronga s ostatními kosmonauty - ten film mohl být přenádherným epitafem ztráty bližních pro dosažení vysněného, osud jedince přesahujícího cíle, kdyby se tak nerozkročoval mezi osobní, politické a čistě percepční sféry a kdyby místy tak formálně nedeklamoval svou dramatickou chtěnost. Takhle je to "jen" zajímavě natočené a božsky ozvučené životopisné drama s vesmírným přesahem, který hraje fyzicky možná menší roli, než budete očekávat (což není vůbec špatně). ()

filmfanouch

Damien Chazelle se již ve svých 32 letech stal jedním z nejúznavanějších režisérů současného Hollywoodu. K jeho Whiplashovi mám sice pořád své výtky ale jeho La La Land mi 2 roky nazpátek udělal neskutečnou radost a navíc se ve svých 32 letech stal nejmladším držitelem Oscara za režii. Jakmile tedy oznámil, že jeho nový snímek První člověk bude biografie Neila Armstronga a bude pojednávat o celém procesu, který předcházel Apollu 11, na místě se objevila zvědavost jelikož La La Land je vizuálně vypiplaná věc a navíc dopodrobna dokázala vysvětlit o čem je život.Chazellova novinka je konečně tady a..... opět je to neuvěřitelná pecka. La La Land mám sice pořád o trochu radši, První člověk se ale už teď pravděpodobně novou klasickou a mistrovským dílem. Po Whiplashovi a La La Landu, kteří sázeli především na hudbu, Chazelle přeskočil do odlišného žánru a řadí se tak po bok Stevena Spielberga nebo Christophera Nolana, jejichž každý film je jiný a funguje sám o sobě. Zatím co La La Land byl film plný života, První člověk je celkem depresivní záležitost a na sluníčkovou událost v roce 1969 hází trošku temný stín. Film sází na hodně klaustrofobických scén (několik scén se odehrává z pohledu první osoby a divákovi se z toho občas motá hlava). Nečekejte ale další Gravitaci nebo Interstellar- První člověk sází především na dialogovou část, opět geniální hudbu Justina Hurwitze a depresivní pohledy z kokpitu. Vesmír se tu nestává zajímavým postem ale naopak místem na, které by se pravděpodobně nikdo vydat nechtěl. Problém by mohl kvést v tom, že všichni nějak tuší jak úspěšný nakonec let Apolla 11 byl a mohlo by se tedy zdát, že napětí chybí. Jenže, Chazelle dokáže scény kdy jde astronautům o život přesto prodat a divák má o ně strach. Především o Neila Armstronga, kterého hraje Ryan Gosling a pravděpodobně si konečně dojde pro Oscara. Claire Foy pak hraje Armstrongovu polovičku a daří se jí svému manželovi zdatně sekundovat. A to není vše- Kyle Chandler, Corey Stoll i Jason Clarke zase dokázali prodat svoje postavy a potvrzují svůj stav sympaťáků. Především na konci se poté film stane úspěšnou žďímárnou slziček a dokáže prodat pravděpodobně jeden z nejlepších rodičovských vztahů. A celé přistání na měsíci je jedno velké žůžo labůžo. Chazelle prostě opět natočil pecku a potvrzuje svůj stav jakožto jednoho z nejlepších současných režisérů Hollywoodu. Velký palec nahoru, těším se na druhou projekci v IMAXU! ()

sheen

Trošku delší stopáž mi vůbec nevadila, nepřistihl jsem se, že bych sledoval hodinky nebo se nudil. Jako Gosling je pro mne několik let po sobě absolutní top, po BR 2049 má další majstrštyk, asi bude volat po sošce. Myslel jsem, že větší patriot než Bay neexistuje ale Chazelle v tomto filmu zachází ještě o kousek dál. [Kino Atlas CSFD předpremiéra] ()

Aky

Bezmála dokument o přípravě a letu na měsíc s extrémně citově zatíženou linkou rodinných vztahů Neil Armstronga. Právě tato předimenzovaná linie film u dodává k jeho škodě těžký zadek. ()

Disk

Zatímco předchozí snímek Damiena Chazella La La Land oslovil prakticky celou Ameriku (zisk šesti Oscarů není pro mladého režiséra vůbec běžné), jeho další projekt První člověk narazil. Ani ne tak nekvalitou - na to je látka o Neilu Armstrongovi příliš silná -, ale z ideologických důvodů. Všelijakým politickým "pseudovlastencům" totiž nebylo po chuti, že je První člověk především silné rodinné drama a hodně depresivní záležitost. Na Chazellův snímek se nedívá úplně snadno, zvláště když jste nuceni společně s Neilem Armstrongem projít si těžkým životním peklem, než spolu s ním stanete na měsíčním povrchu. O to více si pak uvědomíte, že všechny tyhle vesmírné projekty 60. let minulého století byly jednou velkou sérií nejistot. Díky tomuto přístupu se můžeme plně ponořit do atmosféry daného období a sledovat náročné proces, který slavné události teprve předcházel. Ryan Gosling v roli Neila Armstronga exceluje a Claire Foy tu též předvádí fantastický výkon. Chazellův dvorní skladatel Justin Hurwitz potvrzuje své kvality i bez svého milovaného jazzu. První člověk je mistrovským dílem, aniž by k tomu potřeboval onen typický patos, který se u podobných látek běžně vyskytuje. Za to patří Chazellovi velký dík a "pseudovlastencům" velký výsměch. ()

Cappuccino

Miestami to bolo za 4, miestami 5. Gosling si ma v prípade First Man získal tak, ako to už spravil niekoľkokrát. Kvalitne mu však sekunduje Claire Foy a ďalšia rada skúsených hercov. Občas mi prišla snímka až príliš minimalistická a mal som pocit, že by potrebovala nakopnúť, ale v konečnom dôsledku jej práve pomalé tempo veľmi svedčalo. Piatu hviezdu dávam však aj kvôli famóznemu skladateľovi Justinovi Hurwitzovi. Za jeho prácu veľké bravo! ()

misterz

Jeden z mála blockbusterov a veľkých amerických kinotrhákov, z ktorého nemám pocit typického hollywoodskeho pozlátka. Miestami, tiché, miestami geniálne ozvučené, v nádhernom obraze, realisticky a zaujímavo poňatý príbeh o prvom človeku, ktorý si urobil prechádzku na mesiaci. A k tomu strhujúci Goslingov výkon - jednoznačne pre mňa jeho najlepšia rola zatiaľ. Nie je čo riešiť, zásah do čierneho! ()

Vančura

Značná část filmu mi přišla dosti nezáživná a potvrdila mi, proč nemám rád životopisný žánr - mj. pro jeho nesnesitelnou předvídatelnost (pojednává-li film o někom známém, člověk předem ví, k čemu tam dojde; těžko tedy kupříkladu považovat scény s Armstrongovými trénínkovými lety za napínavé, když předem víte, že je musí přežít, aby se mohl dostat na Měsíc) a zahlcenost detaily z osobního života, které mě nezajímají (osobně mi je fuk, jestli měl Armstrong nějakou dceru, manželku apod. a jaký měl s nimi vztah a co se jim dělo apod. - mě zajímá jen to, co dokázal on). Zajímavé mi to přišlo až někdy v momentě, kdy KONEČNĚ vzlétá raketa s Armstrongem a spol. na Měsíc (neskutečně nádherná a působivá scéna), což je tak někdy v poslední půlhodině - a vše co následuje v podstatě nemá chybu, a osobně jsem byl v kině vyloženě nadšený, že mi ten film nechal prožít, jaké to asi muselo být, stanout jako první člověk na Měsíci (a současně jsem si vzpomněl na svůj odvěký vztek vůči všem těm idiotům, kteří věří tomu konspiračnímu nesmyslu, že Američani na Měsíci nikdy nebyli). Takže až ten závěr vytáhl můj dojem nahoru a přivedl mě skoro k nadšení, jinak mi to přišlo spíš slabší, mj. i kvůli Ryanu Goslingovi, který podle mě nikdy nebyl moc dobrý herec, což bohužel platí i zde. ()

mchnk

Dvě a půl hodiny jsem čuměl s otevřenou hubou...nečekaně silné, opravdové, pojaté velmi sugestivně, fantasticky sehráno, odvyprávěno i nasnímáno, podpořeno krásnou hudbou a úchvatnými záběry vesmírného prostoru, který zde po velmi dlouhé době není zneužit k dalšímu směšně heroickému fláku s falešnými a prázdnými emocemi. Naopak, First Man je nádherný, lidský film. [Kino Citadela - Litvínov]. ()

2-Xtreme

Film o národnom hrdinovi v ktorom na teba v každom zábere neveje americká vlajka či iný patos. Poctivá filmarčina, zemiak v krku, spotené dlane a to ticho v TEJ scéne. Chladný film v tom najlepšom slova zmysle. Dokonalá kombinácia vzťahovej drámy zameranej na psychológiu dvoch hlavných postáv a nervydrásajúcich záberoch vesmírneho programu. Pre mňa doteraz nevidený zážitok, pretože Damien Chazelle na to ide proste inak než je štandard. ()

liskam

Sice jsem to dokoukal a neusnul jsem , ale k tomu abych z tohohle filmu byl odvařenej jsem byl teda hodně daleko. Myslím že režie a scénáristé to prostě nezvládli a místo toho aby nám představili napínavý film "Drama" jsme dostali nekonsistentní 141minut dlouhou taktrochu nudu. Škoda. Za mě tedy pouze 3* a nějakých 63% ()

mzss1

(50%) Viděno v kině. Tak já teda nevím, ale mě to moc neoslnilo. Životopisně je to asi v pořádku, žádná chybka v ději, žádná nelogická díra, ale tak jako tak mě to moc nebavilo. Ve své podstatě se tomu moc vytknout nedá. Scény v raketě, pokusy vyletět, výhledy v kosmu – to vše bylo natočeno dost realisticky a i jsem byl docela napjat. Jinak nebylo moc o co stát. Hudba byla taková nevýrazná. Hlavní hrdina Ryan Gosling byl dobrý jako vždy, roli Armstronga zvládl dobře i když to také nebylo ono. A vedlejší postavy ? Ty už mě vůbec nebavily. Rodinné části a veškerá ta vata okolo – to už mě vůbec nebralo. Celé to bylo takové moc chladné a nezaujaté. Finále bylo ale dobré a jsem rád, že to nebylo vůbec přehnané a přeakčnělé. Divné, nedokážu to ať už subjektivně nebo objektivně kritizovat, ale i tak jsem čekal o něco více. Průměr. ()

Snorlax

Od začátku do samotného konce měl film strhující tempo a skvělou atmosféru. Jsem v příjemném šoku, že v letovém středisku se netleskalo, to je velmi nezvyklé. Ještě více nezvyklé je, že z filmu o prvním člověku na Měsíci nečiší americký nacionalismus, v každém záběru nepovlává americká vlajka a dokonce ani žádná z postav nepronáší patetické kydy na téma dokonalosti Američanů. Snímek možná není na plných pět, ale za tuhle civilnost si je zaslouží. ()

dr.horrible

Mne sa strašne páči, že Chazellea ako režiséra nie je ku komu prirovnať. Konkrétne jeho práca s hudbou (zatiaľ vo všetkých jeho filmoch a zakaždým inak) je brilantným mixom dokonalého technického prevedenia a pomalej a tichej emocionálnosti. Či už ide o storytelling v podaní Emmy Stone, Tellerovho zápasu s bicími, alebo prvých krokov na podklade prenádherného Hurwitzovho ústredného motívu, vždy je to rozdielnym spôsobom dojímavé. Pripúšťam, že sa možno ešte nedopracoval do momentu, kedy by dosiahol naozajstnú hĺbku, ale pre mňa ako diváka, sú jeho žánrové cvičenia splneným snom. ()

InJo

Precizně zrealizované historicko-životopisné drama (těším se, až to někdo bude označovat za sci-fi...), které snadno vzbudí v divákovi pocit naprosto zaslouženého obdivu a úcty ke všem těm lidem, kteří se na (nejen) této misi zásadně podíleli. Všechny ty lety jsou hodně sugestivně natočené a působí velice realisticky (a záměrně nepříjemně). Některé dílčí momenty jsou skutečně moc pěkné (hlavně v závěru), ale hlouběji pod kůži se mi První člověk, na rozdíl třeba od divácky vděčnějšího (a přeci jen výrazně epičtějšího) Interstellaru nebo "komorně" adrenalinové Gravitace, bohužel nedostal (na vině budou především délka v kombinaci s lehkou odtažitostí). Holt asi na mě víc funguje explicitní živelnost předvedená ve Whiplash... 70 % ()

Sonnery

Místy mě to nebavilo. Ale mám z toho větší katarzi, než měl Zdeněk Macura z jízdního řádu Ivety Bartošový. A ta přistávací scéna, ta je nejúžasnější audiovizuální dílo sama o sobě. ()

Tsuki

Skutečný životní příběh Neila Armstronga bez zbytečných výmyslů a příkras, avšak i tak podaný maximálně poutavým, napínavým a především citlivým a lidským způsobem. Je k nevíře, jak dokonale Chazelle dokáže svou režíi všechny prvky vyvážit tak, že vznikne úžasná filmová harmonie. Je tam všechno, co bych si od podobného filmu mohla přát. Jako film natočený podle Armstrongova životopisu má obrovskou vypovídací (a téměř dokumentární) hodnotu a přesto dokáže fungovat jako krásné umělecké dílo plné emocí, které je schopné přirozeným způsobem dojmout. Prostředky místy minimalistické, ale účinek obrovský. Nad Chazellovým talentem mi zůstává rozum stát. A hudba Justina Hurwitze tomu nasazuje korunu. Na práci téhle dvojice (Chazelle-Hurwitz) se budu vždycky těšit. ~(4,8)~ ()

Anderton

Chazelle a Singer sa rozhodli ísť na vec trochu inak. Akoby sa snažili štýl svojho filmu prispôsobiť povahe Neila Armstronga a ak to tak aj bolo, tak zámer vyšiel a nemám nič proti takémuto prístupu. Takmer po celý čas sme spoločne s hrdinami uväznení v ich ulite, nielen tej v kabíne Apolla 11, ale aj ich životoch. Takže okolitý svet a jeho reakcie pred aj po sledujeme iba okrajovo. Netreba opakovať stokrát omleté, že Prvý muž nie je žiaden blockbuster ale skôr film držiaci sa niekde na tenkej hranici "artu" a inteligentného filmu "pre všetkých". Pričom First man vážne nie je pre všetkých. Prekvapila ma téma smrti, vo filme často prízvukovaná, až som začal premýšľať aj nad Mesiacom ako mŕtvym objektom a o programe ciest na Mesiac ako taktiež o mŕtvom projekte, ktorý, ak sa tam nenájde náhodou ropa, už asi nikto neobnoví. ()

Dzeyna

Nejsem si úplně jistá, zda se Ryan hodí na tuhle roli. Jeho psí oči jsou spíš do romanťáren. Tady má hrozný sestřih a jeho pláč na začátku byl asi tak jediný herecký výkon, který podal. Nemluvě o těch zdlouhavých záběrech letu a raket. ()

Kothy

Damiena Chazella mám rád, ale z tohoto filmu jsem měl dost zvláštní pocity. Celkově dost divně pracuje s emocemi, což není moc poutavé. Samotná postava Armstronga v podání Ryana Goslinga působí dost zádumčivě a pesimisticky. Možná takový vážně byl. Je určitě zajímavé sledovat, jak se celý projekt vyvíjel. Některé věci mi tam chyběly a jiné tam zase být vůbec nemusely, třeba celá linka s jeho dcerou. Působí to, jakoby film prostě z ničeho nic utnuli bez nějakého řádného zakončení. Chybí tomu americký patriotismus. Zbytek herců je docela slušný. "Přemýšlej o tom, co jim řekneš." ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)