Šingeki no kjodžin: Season 2 (TV seriál)

• Japonsko

進撃の巨人 Season 2

• Japonsko

Shingeki no kyojin Season 2

Attack on Titan

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2017, 12x24 min

Nejočekávanější, již mnohokrát odložené, pokračování v rámci anime světa je konečně na obrazovkách! Spousta z nás ty 4 roky nemohli samou nedočkavostí vytrpět, pustili se do mangy, ale narozdíl od Starletky jsem ji dropnul. Už pro mě mírně hyplá první série mi nabídla sic neskrývané řešeto a graficky nádhěrne provedenou adaptaci, ale krom toho ryze průměrný zážitek. Dvojka měla před sebou velmi obtížnou úlohu to napravit, protože právě ona předloha skýtala si kvalitní, za to vratký materiál s nejistou podpěrou. Zprvu si nejde nevšimnout, že se na jistotu vrátilo k zavedenému, resp. co fungovalo v sérii minulé. Na nic se nečeká, krev nám skrápí políčka do té doby ovládaná lidmi a vyloží se na stůl hned několik klíčových otázek. Studio WIT se výtvarně nikterak neodklonilo od své předešlé sezóny, jen navrch přidává dodatečné CGI prvky (u extériéru s koni to až tak nevadí, ale jeden konkrétní titán to hodně odskákal), takže se kocháme z vizuálu stále do aleluia (kredit jde navrch detailnímu stínování) v onych morbidních výjevech titanního stravování a motivech piruet, salt a vzdušných tanečků čety v zelených. Nejde než jen kvitovat zkrácení na 12 dílů, které zapříčinilo větší hustotu důležitého probraného materiálu a zajistilo, že vyjma 2. prapodivného dílu jsme se konzistentně posouvali skrz další důležitá odhalení a neměli čas na řešení jakýchkoliv osobních moresů či vyřvaných výlevů, kterými v 1. sérii byly konkrétní postavy velmi profláklé. Emoce prosakují z plátna stále silným proudem, ale krom vrcholné 6. epizody už jsme těch skutečně ultimátních, zapamatováníhodných momentů naneštěstí byli ušetřeni a tak jsmě svědky pouze solidně důstojné podívané. Znechutil mě špatně napodobený opening a z endingu jsem měl zvláštně bizarní feel. V konečném zučtování se dlouho očekávaná 2. série poprala s vkládanýma nadějema víc než zdatně a nejde hovořit jinak než o úspěchu. Slušné 4*.(2.4.2017)

I kdyby se jen zůstalo stát na jednom místě, prázdně se tlachalo a občas se libovolná jednotka střetla s libovolným titánem, měli by tvůrci úspěch zaručen. Ti ale nevsadili ani na bezhlavou akci, ani na natahování zápletky a místo toho veškerá očekávání staví na hlavu. Nechávají do děje vstoupit nové postavy, bez okolků kolem nich staví základy pro očividně velkolepé budoucí příběhy a právě ve chvíli, kdy už je toho dialogového napětí příliš, přijde scéna souboje, která vyrazí všem dech a opět tak dokáže, že tenhle Útok má na svou konkurenci pěkných pár pater náskok. V kombinaci s velmi střídmým kořením v podobě alespoň drobných mytologických novinek je z druhé série událost, na kterou se vyplatilo ony čtyři roky čekat.(9.8.2017)

I druhá série si zachovává většinu atributů, pro kterou jí její fanoušci milují a navíc začíná konečně servírovat odpovědi na spoustu otázek, kterou nám první série přinesla. Druhá série má i mnohem lepší drive, víc zajímavých zvratů a jasně naznačuje, že úvodní tíseň a snaha o přežití je sice stále přítomná, ale že za vším tím se skrývá mnohem větší hra, že tohle není jen brutální vyvražďovačka a obyčejný akční survival, ale že je zde i mnohem komplikovanější příběh na pozadí, než by člověk původně čekal... No a tohle se mi líbí, ta představa mě hodně láká a začalo mě i bavit spřádat teorie jak to vlastně je a mám už i docela slušnou představu, co se to tam vlastně děje. Tedy po stránce akce nemám co vytknout, po stránce příběhové bych sice pár drobností našel, ale jinak převládá naprostá spokojenost... Tak proč jen 4*? Protože to co mi vadilo v první sérii mi vadí i tady, tedy fakt, že spousta věcí je dle mého přehrávaná a dělaná na efekt a že mi spousta postav prostě pořád připadá nesympatická. Postavy mnou oblíbené z první série nedostaly příliš prostoru, až na Sashu, která se projevila jako něco víc, než jen komický element, zda to bylo dobře, nevím ještě dnes... Ze vší té spleti emocí a vztahů, které nám autoři servírovali, mě nakonec asi nejvíc bavilo sledovat Ymir x Historia, což bych rozhodně nečekal.... Takže ani druhá série mě neuhranula tak, že bych s napětím čekal na každý další díl a ten trávil nalepený na obrazovce. Dokonce to ani nebylo první anime, které jsem si v sobotu ráno pouštěl. Ale rozhodně mě to zaujalo i bavilo a jsem zvědavý, jak moc se mé teorie blíží pravdě a vůbec co přinese 3. sezóna. 8,3/10(19.6.2017)

• Radek.SCH

Oj! Ne že by byla prví série kdovíjak dobrá, ale tohle je vyloženě průser. I přes poloviční stopáž tam je spousta hluchých míst a vysvětlujících flashbacků. A co mě štvalo už v první řadě se tady projevilo v celé své (ne)kráse - neustálý řev místo dialogů, spousta patosu, ubulenost, teatrální umírání. A nikam se to za ty čtyři hodiny neposune. Jen stále to samé hopsání kolem titánů a sekání do zátylků. Toť vše.(20.8.2017)

Druhá série Attack on titan mi namísto zodpovězení otázek přidala pár navíc. Oproti jedničce je tu daleko více akce i zajímavých titánů a méně nudných scén. Když se vám na obrazovce začnou prát dva obří kolohnáti, tak je těžký odtrhnout oči od takového epic fightu. Jen bych řekla, že nebylo zapotřebí tolik srdceryvných a rádoby dramatických scén, které se nejčastěji objevovaly v linii Ymir a Christa. Místo nich mohly dostat prostor i ostatní postavy. Jsem jediná kdo by tu uvítal více prostoru pro Leviho?(22.6.2017)