Re:Creators

• Japonsko レクリエイターズ (více)

Epizody(22)

Lidstvo si během své dlouholeté existence vytvořilo mnoho příběhů, které nám přinesly štěstí, smutek a jiné hluboké emoce. Příběhy mohly lidi inspirovat k velkým věcem, otřást jejich hodnotami i fascinovat svou hloubkou. Toto však byly vždy jen pocity těch, kteří příběhy četli a představovali si je ve své mysli. Co kdyby však postavy těchto příběhů měly svou vlastní vůli a jaké by byly jejich pocity ohledně nás, kteří jsme si vytvořili jejich životní příběh pouze pro své vlastní účely?

Jednoho dne, když se mladý Souta Mizushino chystá na další díl svého oblíbeného anime, začne jeho mobilní telefon, na kterém pořad sleduje, zlobit. Náhle je vtažen přímo doprostřed příběhu, který se uvnitř přístroje odehrával, a tak se objevuje uprostřed bitvy mezi hlavní protagonistkou a její tajemnou sokyní. Během bitvy dvou dívek nadaných nadpřirozenými schopnostmi je život obyčejného mladého člověka velmi rychle v ohrožení, a tak musí hlavní hrdinka tohoto anime přispěchat a chlapce ochránit. Chvilka nepozornosti však vede k tomu, že se hrdinka i chlapec dostávají do ještě většího nebezpečí, ze kterého se jim však podaří zázračně zmizet a objevit se zpět v Soutově světě - uprostřed Tokia. Velmi rychle se ukazuje, že toto není ojedinělý incident. Filmové postavy ožívají v našem světě, hranice mezi skutečností a fikcí se začíná ztrácet a zjištění, že všechny vaše radosti i starosti vycházejí z bohaté fantasie někoho jiného, může vést k nečekaným situacím... (Jeoffrey)

Scalpelexis

Nakonec se mi Re: Creators obtížně hodnotí. Co začalo jako důstojně svěží idea s podbarvením akce, tak se jak na horské dráze svezlo několikrát nahoru a několikrát dolů, aby to celé skončilo v pro sebe vcelku charakteristickém chaosu. Největší problém jsou paradoxy. Ok, fiktivní postavy prolínající se s opravdovým světem, to se dá zvládnout si představit a funkčnost za konkrétních podmínek se dá i rozumně vysvětlit. V této části si tvůrci na sebe ušijí na své poměry vskutku bič z ocele, protože nemají tušení, jak látku dotáhnout a hlavně ji nezamotat tak, aby dávala smysl. Problém by dle mého názoru byl snadno řešitelný dvěma kroky: Zkrátit délku seriálu a osekat přehuštěné množství postav též, obě zhruba na polovinu. Jasně nejslabší stránka je totiž mdlý a bezradný střed, který se potuluje, klopýtá a nedodává téměř žádné informace, vše chlácholivě podloží právě absurdním množstvím dvoudimenzionálních postav, které působí a chovají se náhodně, nečině a evidentně zdržují a natahují čas. S blížícím se závěrem je snadné si všimnout, jak režie se scénářem opět zapíná, cítí se v kramflecích a tuší, čeho chtějí dosáhnout, jen ale za cenu krkolomných kotrmelců a hraní si až na moc velké Bohy. Těžko se něco vyčítá efektnosti a eskalující atmosféře, ale základní logika a přemrštěnost dostává dost zabrat a hlavní téma "diváckého přijetí" za nastolené situace 3x nefunguje. Ať už se jinak velmi slušná postava Altair snaží zahrát svůj part, odtahat emocionálnější část děje na svých bedrech a přenést se z černobílé šablony do barevnější skrz slzný kanálky, nestačí to a konec i s klidným epilogem mi zanechal několik otazníků v hlavě, pocit nedotaženosti a jistý palčivý feeling pokusu o podvod na nás, divácích. Osobně nejsem tak nespokojený se závěrečným mohutnějším finišem, ale nezbavím se dojmu, že skutečně polovina stopáže by nahustila příběh tak, že by to mohlo být jedno z těch epičtějších děl. Animace, zvuk, nápad, to vše tam je, ale zpracování zakulhalo na úroveň lepšího průměru. Lepší 3*. ()

Jeoffrey

Re:Creators je zajímavé anime se spoustou skvělých nápadů, kterým ale chybí v mnoha ohledech jistá dotaženost a dobré zpracování. Myšlenka o tom, že filmové, seriálové a herní postavy vstupují do našeho světa pro mě byla lákavá a připomněla mi, když jsem jako malý viděl třeba Kačera Howarda, nebo Space Jam. Tohle střetávání světa naší představivosti a reality mě prostě vždycky dokázala zaujmout. No jo, ale k čemu to je, když tady dostaneme naprosto nesourodou skupinu z různých příběhů, která v tom dělá tak trochu guláš? Složení postav hodně zmatené a přeplácané, i když nakonec to dle mého nějak drží pohromadě. Pak tu máme konflikt mezi autory příběhů, kteří jsou pro naše fiktivní postavy vlastně bohy a která mohou za všechny jejich radosti a strasti. A ono se to tu řeší, i když ne tak intenzivně jak bych čekal. Další slušný nápad je postava Altair, její neomezené schopnosti a koncept, kde je bere. Zajímavé, pokud na tu myšlenku přistoupíte... No a pak různé způsoby jak se Altair definitivně zbavit, kdy ten finální mě napadl jako první prakticky v momentně, kdy naši hrdinové přišli s tím, že mají plán. Ale ani jejich původní plán nevypadal špatně i když jeho prezentace byla dost podivně podaná a člověk se prostě musel smířit s tím, že přípravy probíhají, světy se prolínají a vše se děje, i když to nevidíme, protože postavy o tom přeci mluví. Druhou fázi, nebo spíš ten plán B jsem už tak zajímavým neshledal a celé mi to z nějakého důvodu přišlo prostě jen hodně divné. Tohle je jen drobný výčet zajímavých nápadů, které se tady objevily a to že se objevily je pro mě samo o sobě dostačující k tomu, abych to posunul někam nad úroveň průměru, protože v běžných (čti průměrných) anime se něco pro mě takhle zajímavého objeví tak jednou (a někdy třeba vůbec) za celou sérii. Škoda toho zpracování, kdyby se někde s některými z těchto myšlenek víc pracovalo a jinde zase zajímavěji, pak bych se asi bavil mnohem víc... To samé bylo s postavami, bylo jich hodně a i když se autoři snažili dát jim prostor a nechat je alespoň trochu se vyvíjet, opět to působilo dost nedotaženě. Některé postavy působili opravdu jako šablony a klišé, které představovali a díky tomu byla některá jejich rozhodnutí přesně tak pitomá, jak jsem už dopředu počítal. Díky tomu se daly předvídat některé zvraty a tak to ztrácelo zbytečně na své intenzitě. A přitom to byla škoda, protože třeba souboje tady byly docela dost povedené, díky širokému spektru různých postav i docela rozmanité a místy i slušně dynamické. Animace se mi líbila, hudba na mě nějak silný dojem neudělala. No a samotný závěr byl docela povedený a přišlo mi to jako jediná dotažená pointa, navíc s pozitivním poselstvím, které dokáži ocenit. Takže - když vás přestane bavit tenhle náš nudný svět, stvořte si nějaký lepší, zajímavější, protože tvorba něčeho a vymýšlení příběhů je vlastně skvělá věc, ale pokud se vám opravdu povede vymyslet něco originálního, zpracujte to tak, aby ta myšlenka měla co největší efekt - to je to hlavní co se Re:Creators podle mě nepovedlo - zbytek mi přišel dobrý. 7/10 () (méně) (více)

Echelon1

Očakávania boli dosť veľké. Prvá epizóda vypadala veľmi sľubne: našlapaná akcia, do toho hrá príjemný pesničkový soundtrack, dizajnovo najlepšia záporáčka od čias Esdeath...Nanešťastie, väčšinu času sa len vedú nudné dialógy, akcii nie je nejak veľa, mnohé postavy i skrz 22 epizód nevyniknú, a dozvieme sa o nich málo. Re:Creators je nenáročná oddychovka, ale malo naviac. Obzvlášť keď to mal pod rukou režisér Fate/Zero. Škoda, že sa to nebralo väčšinu času vážnejšie. Pretože seriál má (alebo sa aspoň snaží) viacero myšlienkových vrstiev. Ak prečkáte nudu do 17. epizódy, potom sa rozbehne akcia, ktorá konečne diváka vtiahne, konečne prichádzajú nejaké emócie, a konečne má divák pocit, že o niečo ide. Taká škoda toho mdlého zvyšku. Tie 4* tu mali len tak lietať. Čakal som od Re:Creators viac? Trochu áno. Bol som na konci sklamaný? Ani náhodou. Tento seriál mi toho dal dosť. ()

UncleMorty

Na Anime posledni dobou už moc nekoukám, protože pro mě obecně není už na co. Najít něco originalního je problém a pokud se něco najde kolikrát to za moc nestojí. Shodou okolní jsem narazil na Re:Creators a první dojmy byly smíšené, vypadalo to původně jako bezduchá story o no-life klukovi, kterýmu se splní sen a vidí postavy z Anime ve svém světě. Opak je pravdou a po pulce serie se z Anime stává opravdu originální druh příběhu, který nepustí. Zápletka neni nejsložitější, je to jednouchá čára, která má pár zvratů, to co tohle Anime ale táhne je soundtrack a charisma postav. Závěr toho bohužel moc nepřinesl, skoro byl pocit, že se to utnulo o epizodu/dvě dřív. I tak musím konstatovat, že si to plné hodnocení zaslouží ()

yenn

Zápletka o tom, kterak se postavy z fiktivních děl zjevují v našem světě, je vysoce atraktivní. Rozvíjení děje vcelku povedené, byť postav by mohlo být méně, neboť není dost prostoru je všechny propracovat. Dle očekávání se rozdělí na kladné a „záporné“, přičemž potěší, že druhá kategorie není s jednou výjimkou nijak jednoznačná. 13. epizoda, shrnující dosavadní děj, velice pobaví a už kvůli ní stojí za to vidět ty předchozí. Leč poté jde vše do kopru. Kladní vymyslí velkolepý plán, jehož realizace potrvá zhruba půl roku a který by ve výsledku měl zajistit porážku mocné vůdkyně protivníků. Sami tvůrci anime však očividně měli jen velmi matnou představu o tom, jak by se to celé mělo udát. Ve dvou (!) dílech, které probíhají v době uskutečňování plánu, můžeme tedy pozorovat například výpravu protagonistů do lázní (soupeři patrně nedělají nic), mnoho informací se za celou dobu nedozvíme vůbec a čtyři z pěti epizod věnovaných závěrečné konfrontaci vyplňuje především tuctový roztahaný souboj. Potom ani solidní konec nesmaže dojem, že tady si někdo ukousl příliš velké sousto. 4/10 (Pro 13. epizodu 9/10.) ()

• Založeno na manze „Re:Creators One More!“, která vyšla jen 4 měsíce před premiérou seriálu. (UncleMorty)