Šúmacu nani šitemasu ka? Isogašii desu ka? Sukutte moratte ii desu ka? (TV seriál)

• Japonsko

終末なにしてますか? 忙しいですか? 救ってもらっていいですか?

• Japonsko

Shūmatsu nani shitemasu ka? Isogashii desu ka? Sukutte moratte ii desu ka?

World End: What Do You Do at the End of the World? Are You Busy? Will You Save Us?

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 2017, 12x24 min

Mariko Močizuki

Tacuja Kató
  • q66

Dějově je to hrozná slátanina a trpí snad všemi neduhy LN adaptací (od otřesného dlouhého názvu přes archetypy a harem až po zbytečný fanservis), kromě toho se autoři snaží do toho všeho zakomponovat filozofická témata (existenciální apod.) spolu s citovým vydíráním a moc se jim to nedaří... no pár dobrých nápadů tu je a vyzdvihnout bych měl také grafiku a animaci, obojí na velmi slušné úrovni. Ale to nestačí, 4+/10.(5.6.2017)

Zlé, zlé anime! Moc zlé anime! Ty ty ty! Ale popořadě. Po prvních dílech mi zasezení přišlo minimálně zvláštní a bylo očividné, že se seriálu nedaří popsat okolní svět (jak je rozlehlý a plný nejroztodivnějších bytostí) a jeho pravidla. Nebo to předloha snad neprobírá? Nedalo mi tedy si kousek nenačíst..a pak další kousek..a ona zvědavost ne a ne ukojena, než jsem dojel až na samý konec. Utvrdilo mě to v tom, že námět a nápad je skutečně na poli anime neobvyklý. Existencionalismus, spletité prolínání linií, kde nevíte, co je správně a co je špatně, postavy jsou táhnuty proudem nezvratné osudovosti. Slibovalo to hodně hutnou atmosféru, ale té jsme se tak úplně nedočkali; anime na to šlo úlisně, jak ježibaba na Jeníčka a Mařenku. Celou dobu do vás cpe sladkosti (nakreslený je to hezky), čte vám povídky o zamilovaných párech (upřímně, zde to hodně skřípe; jak dialogy, tak uvěřitelnost) a hrajících si dětičkách (kawai tady, kawai támhle), ale také upřímně na férovku (abyste jej pak neměli za to nejpodlejší zlo, co jste v lese mohli potkat) vám sem tam naznačí, že tu něco zatraceně nehraje. Zpátky ale cesta nevede a najednou jste uprostřed tunelu, naproti vám už notně očekávaný "feels" vlak (ti zmetci dokonce přitom hrají Scarborough fair!), ding dong. Ne, ne, v téhle verzi ježibaba v peci neskončí. Pro některé to bude důvod k rozčarování, některé to nechá lhostejné a některých se to i dotkne u srdíčka, což byl i tak trochu můj případ (jsem měkkota, vím). Proto si myslím, že toto anime s neskutečně a otravně sáhodlouhým názvem bude hodnocené právě dle toho, jak bude diváky přijato jeho zakončení. Nemužu se totiž zbavit pocitu, že jediný účel celého toho předfinálního zdržování a místama dějové prázdnoty byla jen a pouze příprava k dosažení co nejsilnější emoční tíživosti a naléhavosti. Zkráceně: citové vydírání non-plus ultra, se kterým si buďto potykáte anebo ho mu pořádně vyhubujete. Za normálních okolností průměrné 3*, já tomu dovolím dát i tu nejslabší 4*.(15.4.2017)

Jestli čekáte od tohoto anime něco hlubšího - jako zjišťování pravdy o okolním světě a nějaké opravdu dramatické zvraty, tak toho se tu jaksi nedočkáte. Sice sem tam něco je, ale v závěru má člověk ještě mnohem více znepokojivých otázek, než na začátku. Navíc v závěru je hodně různých rychlých útržků, že je mnohé je přenecháno představivosti, zmatenosti a prostoru k mnoha různým spekulacím. O čem vlastně tohle anime je? Viděl bych to spíše jako takové akční romantické fantasy, kdy především se dává prostor k té romantice a k hledání toho, co je být v životě šťastný. Samozřejmě se tu člověk nedočká něčeho přeslazeného, naopak spíše hořko-sladkého s trochou humoru. Proto se to dá sledovat celkem dobře, ale k plnému uspokojení by musely být naplněny i ostatní prvky tohoto anime. Animace je dobrá (ale design bych si představoval jinak - tenhle styl období počínajících technologií zrovna nemám rád a jak už tomu bývá u východní produkce, tak i nepředstavitelná stylizace mečů) a hudba celkem slušná.(29.6.2017)

Koniec ma popravde úplne chytil za srdce. Veľmi som im to prial, ale keď sa nedá, tak sa nedá. Fakt pekný, aj keď smutný príbeh. Zo všetkých anime čo som dosiaľ videl, ma toto asi najviac zaujalo.(26.3.2018)

Hořko-sladký příběh, který se mi víceméně trefil do vkusu. Podobné smíšené pocity a takhle zajímavý zážitek jsem měl naposledy asi při sledování Black Bullet, které mě podobně drtilo tím spojením neskutečné roztomilosti a příjemných chvil a proti tomu dokázalo stavět tragédii a smutek. I když u BB jsem cítil mnohem větší drama a každá ztráta mě tam docela slušně zasáhla, zkrátka prožíval jsem ho mnohem víc. Na druhou stranu tím, že jsem díky prvním pár minutám věděl, kam tohle bude směřovat jsem měl i během těch nejhezčích chvil, které jsem dostával, jistý hodně špatný pocit. Zkrátka tohle anime prostě umí s náladou a emocemi slabších jedinců (jako jsem já) dobře pracovat a tak vás nechá si zamilovat hlavní postavy, opíjet se roztomilostí těch vedlejších a jen tiše čekat a sledovat každý náznak, kdy se to začne kazit. Na druhou stranu jsem čekal, že mě finále sestřelí mnohem víc, čekal jsem slzavé údolí, ale nakonec se to nepovedlo. Nejsem z finále nijak extrémně naštvaný (nebylo vůbec špatné), jen bylo až moc očekávané, snažilo se na mě tlačit co nejsilněji, ale tím, že jsem se na něco takové připravoval už od prvního dílu, mě prostě nezaskočilo, nezasáhlo tak jak mělo. Ale i tak to byla moc pěkná podívaná, postavy jsem měl opravdu rád a jestli bude někdy pokračování tak já u něj budu. 8/10(28.6.2017)