poster

Vycházející slunce

 • USA

  Rising Sun

 • Slovensko

  Vychádzajúce slnko

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • F.W.Colqhoun
  ***

  Japonská čtvrť, která končí Velkými nesnázemi v Malém Japonsku. Philip Kaufman by asi býval rád držel Crichtonovu předlohu v rovině decentního, mrazivého thrilleru a film jím první dvě třetiny času vícero méněro je. Nepřehledné prostředí japonské korporace, japonských způsobů, japonských obchodních taktik a nejen japonských sexuálních libůstek produkuje specifické xenofobní napětí. Těžko říct, jestli to byla tvůrčí volba, že se ke slovu v určitém okamžiku dostává "akce" a zdařile budovaná atmosféra a la Polanskiho klasika (rozuměj: není jisté, o co tu vlastně jde) se poroučí okamžitě do prdele. Jistou záruku diváckého potěšení přetrvávajícího až do konce představuje kromě dalších hereckých es Steve Buscemi a Raye Wise samozřejmě Connery v modu You Only Live Twice, přestože nutit ho v pokročilém věku do bojových scén po boku namachrovaného Snipese je stejně nefér, jako chtít po Snipesovi produkovat ve stínu ex-Bonda charisma. Film, který na mě už v útlém věku v kině udělal značný dojem (kozy! šoustání! škrcení!), který mohl být pro dospělé publikum jen při troše producentské blahovůle daleko lepší.(13.1.2017)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Možná byla uškrcena, ale protože mít sex není trestné, nebyla by to vražda." A já si myslel, že když někoho uškrtím, tak jsem vrah. Nejsem, když to bude při sexu. To si musím zapamatovat. Ovšem, co si nejsem schopen zapamatovat, je velké množství japonských mouder a tradic, které Connor-san trousí s ohromnou kadencí. Mě to jeho výbušné zachovávání cti hodně bavilo, stejně jako nápomocný černošský gang, "nenápadná" změna názorů senátora nebo lovení pravdy z videa. A brýlatou Jingo bych doma samotnou nenechával, protože černí ptáčci a otevřené dveře nikdy neskončí hovorem o aerodynamice monopostů F1. Ale na to asi taky existuje nějaké japonské přísloví.(14.9.2018)

 • castor
  ***

  Takřka po celou stopáž se nedostaneme do zajímavější scény, hutného momentu, režisérské inovace. Dvojice rozdílných detektivů, japonské a americké obchodní kruhy, vrah, co dokáže slušně kličkovat, a autor předlohy, který je duchovním otcem dinosaurů. Zvláštní kombinace? Určitě jo. Večírek byznysmenů se nachází v tom nejlepším, když se o pár pater výš v zasedací místnosti odehraje smršť erotické vášně mezi luxusní prostitutkou a vysoce postaveným mužem v dokonale střiženém obleku. A končí vraždou. Dvojice detektivů, z nichž jeden fušuje do japonské mentality, se dostává do podivného světa, ve kterém hraje důležitou roli i policejní korupce. Přijde mi, že si tvůrci neujasnili, co přesně chtějí točit. Chvílemi detektivka, jindy psychologické drama? Nevím. Tak či onak, za mě promarněná a naneštěstí i dost rozvleklá příležitost.(25.11.2015)

 • klima777
  ****

  Pro Rising Sun mám značnou slabost. Yakuza; Kodo (jejich znak se dokonce objevil nad vchodem do sídla japonské korporace) bušící do taiko, jako by byly srdcem Vycházejícího slunce; noblesní Connery; Wesley Snipes, na něhož se dobře kouká; Ray Wise v roli padoucha (už zase); trocha intrik; snaha o přiblížení japonské kultury a moc milý happy end (tak tohle je romantika?... každý má prostě nějaké zranitelné místo). Vážně pěkná a chytrá záležitost. Láskyplných 3,5* (s odřenýma ušima).(15.8.2010)

 • Jeremiah
  ***

  Tento film velmi zvláštním způsobem rozkrývá a ukazuje odlišnost dvou civilizací - orientální a tzv. východní. Ukazuje jakým způsobem jdou obě za stejným cílem, tj. ziskem, jaké používají metody pro dosažení svého cíle, a kde je morální a lidská hranice. Musím říci, že srovnání nedopadá pro východ moc dobře. Jinak tento film však postrádá větší akčnost, lepší srozumitelnost a logiku. Celkově průměrné 3.(10.12.2010)

 • - Červený supersport Eddieho Sakamury (Cary-Hiroyuki Tagawa) je Vector W8. Jde o automobil americké produkce s osmiválcovým biturbo motorem s obsahem šest litrů a výkonem 650 koní. Dosahoval maximální rychlosti 354 km/h. Vyrobeno jich bylo pouze 17. Ve své době se nové prodávali za 448 000 amerických dolarů, v roce 2013 se jejich cena pohybovala od 389 000 do 1,4 amerických dolarů v závislosti na jejich stavu. (Saur.us)

 • - Snímek byl natočen na motivy knihy „Vycházející slunce“ od Michaela Crichtona. (Chris Masters)

 • - Senátor Morton obdrží barevný fax na zastaralém stroji, který tiskne jen černobíle. (EstéCaňa)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace