Vycházející slunce

Vychádzajúce slnko

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 124 min

• tron

„Musí byť skvelé je*ať s právnikmi, namiesto toho, aby oni vyje*ávali s vami.“ Už Crichtonova knižná predloha nie je žiadna veľká výhra, ale AŽ TAKÉTO nudné filmové spracovanie som nečakal. Bohužiaľ sa ukazuje, že herecký symbol sexu alias škótsky ex-Bond Connery je možno pekný, urastený, vysoký a prehnane sebavedomý. Niekedy mi to pripadá tak, že všetci hereckí predstavitelia agenta 007 podpisujú špeciálny dodatok v zmluvách, prikazujúci im, aby aj dávno po opustení úlohy Jamesa Bonda na verejnosti a v iných filmoch vystupovali extrémne suverénne, až arogantne. Ale ako producent má k profesionalite riadne ďaleko. Všetky filmy, ktoré produkoval (ŠAMAN, VRAŽEDNÉ ALIBI, PASCA, LIGA VÝNIMOČNÝCH, česť výnimke s názvom SKALA, tam ale proti údernému duu Bruckheimer/Simpson zrejme len proste nemal šancu), trpia rovnakými zákernými mínusmi. Napriek tomu, ako bombasticky sú obsadené a napriek originálnym zápletkám a inteligentným režisérom, býva výsledok spravidla nevýrazný, priemerný až podpriemerný, mdlej chuti a s farbou stereotypu. Snáď len s výnimkou môjho obľúbeného ŠAMANA, ale tak zas treba objektívne uznať, že ani on nie je filmom desaťročia, ehm. VYCHÁDZAJÚCE SLNKO bohužiaľ nie je výnimkou. Najlepšiu scénu, sexuálnu vraždu, vybavíme hneď na úvod. Potom sa už len zaujímavo skombinovaní herci (Snipes, Keitel, Buscemi, Tagawa, von Bargen) motajú od ničoho k ničomu, akcie je málo a je slabá, atmosféra s napätím skôr nikde ako niekde a ázijská mystická príchuť tomu príliš nepomáha. Vôbec ma nezaujímalo, ako sa to skončí. Connery tradične zasahoval do nakrúcania, lebo si myslel, že na to má. Nemá. Dovtedy pomerne renomovaného režiséra Kaufmana (vcelku cenené záležitosti Invázia zlodejov tiel, Správna posádka či Henry a June) to odrovnalo do takej miery, že si najbližšie v Hollywoode škrtol až o 7 rokov neskôr (!).(20.11.2004)

Určitě dobrej nápad a celkem zajímavý vyšetřování, ale bohužel ve filmu je spousta nesrovnalostí a stupidit, který to strašně strhávaj. neprospěje tomu ani akční vložky Seana Conneryho a to i když nei zas tak strašně starej, ale tady je to tak špatně udělaný že vypadá jak kdyby mu bylo osmdesát a pak, když tam sejme několik čongů tak to vypadá spíš směšně než že udělal drsnej chvat, ve skále je to udělaný mnohem líp a jeho věk vůbec nevadí, fakt nevim co s nim tady provedli, aspoň to občas zachraňuje Wesley Snipes, ale že by se zrovna překonával to taky ne a herecky to taky neni ono a ldyž se tam konečně ukáže Tia Carrere a vypadá to, že by to mohla zachránit, tak tam skoro vůbec neni, což je hodně velká škoda. Určitě se to dalo udělat mnohem líp, přece jenom nápad nebyl tak špatnej(14.7.2005)

Už od první chvíle je víceméně jasné, kudy se bude Rising Sun ubírat. Stačí bleskurychlý pohled na zrnitý, staře vypadající obraz (a opravdu to nemá s kvalitou média co dělat), který až brutálním způsobem evokuje sedmdesátky/osmdesátky a je jasné co a jak. Kaufman po celou dobu ani jednou nevybočí ze silnice a stále stejná rychlost uspává, stejně jako nepřesvědčivé herectví všech vedlejších herců, potažmo tragických akčních scén. Stará škola je fajn, ale když už, tak bez těch neduhů. Kromě tří hlavních představitelů totiž opravdu není na co koukat. Přitom scénář je více než slibný a kdykoliv to vypadá, že divák celému problému přijde na kloub až překvapivě rychle a chystá se zahodit Vycházející slunce někam hluboko do skříňe, objeví se fragment, díky kterému zbystříme. Je to trochu málo, ale aspoň něco.(20.9.2007)

Takřka po celou stopáž se nedostaneme do zajímavější scény, hutného momentu, režisérské inovace. Dvojice rozdílných detektivů, japonské a americké obchodní kruhy, vrah, co dokáže slušně kličkovat, a autor předlohy, který je duchovním otcem dinosaurů. Zvláštní kombinace? Určitě jo. Večírek byznysmenů se nachází v tom nejlepším, když se o pár pater výš v zasedací místnosti odehraje smršť erotické vášně mezi luxusní prostitutkou a vysoce postaveným mužem v dokonale střiženém obleku. A končí vraždou. Dvojice detektivů, z nichž jeden fušuje do japonské mentality, se dostává do podivného světa, ve kterém hraje důležitou roli i policejní korupce. Přijde mi, že si tvůrci neujasnili, co přesně chtějí točit. Chvílemi detektivka, jindy psychologické drama? Nevím. Tak či onak, za mě promarněná a naneštěstí i dost rozvleklá příležitost.(25.11.2015)

Tento film patřil pro mě, do kategorie zapomenutých teprve, po shlednutí první půlhodiny jsem si uvědomil, že už jsem ho ve svém dětství viděl. A strašně se mi líbili scény ohledně videa na disku a vše co se toho týkalo, ty mě ze všeho nejvíc drželi v napětí a totálně mě uchvátily. co ti američani, ještě nevymyslej.(1.2.2004)

• - Senátor Morton obdrží barevný fax na zastaralém stroji, který tiskne jen černobíle. (EstéCaňa)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Vycházející slunce“ od Michaela Crichtona. (Chris Masters)

• - Červený supersport Eddieho Sakamury (Cary-Hiroyuki Tagawa) je Vector W8. Jde o automobil americké produkce s osmiválcovým biturbo motorem s obsahem šest litrů a výkonem 650 koní. Dosahoval maximální rychlosti 354 km/h. Vyrobeno jich bylo pouze 17. Ve své době se nové prodávali za 448 000 amerických dolarů, v roce 2013 se jejich cena pohybovala od 389 000 do 1,4 amerických dolarů v závislosti na jejich stavu. (Saur.us)