Vycházející slunce

Rising Sun

Vychádzajúce slnko

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 124 min

Japonská čtvrť, která končí Velkými nesnázemi v Malém Japonsku. Philip Kaufman by asi býval rád držel Crichtonovu předlohu v rovině decentního, mrazivého thrilleru a film jím první dvě třetiny času vícero méněro je. Nepřehledné prostředí japonské korporace, japonských způsobů, japonských obchodních taktik a nejen japonských sexuálních libůstek produkuje specifické xenofobní napětí. Těžko říct, jestli to byla tvůrčí volba, že se ke slovu v určitém okamžiku dostává "akce" a zdařile budovaná atmosféra a la Polanskiho klasika (rozuměj: není jisté, o co tu vlastně jde) se poroučí okamžitě do prdele. Jistou záruku diváckého potěšení přetrvávajícího až do konce představuje kromě dalších hereckých es Steve Buscemi a Raye Wise samozřejmě Connery v modu You Only Live Twice, přestože nutit ho v pokročilém věku do bojových scén po boku namachrovaného Snipese je stejně nefér, jako chtít po Snipesovi produkovat ve stínu ex-Bonda charisma. Film, který na mě už v útlém věku v kině udělal značný dojem (kozy! šoustání! škrcení!), který mohl být pro dospělé publikum jen při troše producentské blahovůle daleko lepší.(13.1.2017)

"Možná byla uškrcena, ale protože mít sex není trestné, nebyla by to vražda." A já si myslel, že když někoho uškrtím, tak jsem vrah. Nejsem, když to bude při sexu. To si musím zapamatovat. Ovšem, co si nejsem schopen zapamatovat, je velké množství japonských mouder a tradic, které Connor-san trousí s ohromnou kadencí. Mě to jeho výbušné zachovávání cti hodně bavilo, stejně jako nápomocný černošský gang, "nenápadná" změna názorů senátora nebo lovení pravdy z videa. A brýlatou Jingo bych doma samotnou nenechával, protože černí ptáčci a otevřené dveře nikdy neskončí hovorem o aerodynamice monopostů F1. Ale na to asi taky existuje nějaké japonské přísloví.(14.9.2018)

Takřka po celou stopáž se nedostaneme do zajímavější scény, hutného momentu, režisérské inovace. Dvojice rozdílných detektivů, japonské a americké obchodní kruhy, vrah, co dokáže slušně kličkovat, a autor předlohy, který je duchovním otcem dinosaurů. Zvláštní kombinace? Určitě jo. Večírek byznysmenů se nachází v tom nejlepším, když se o pár pater výš v zasedací místnosti odehraje smršť erotické vášně mezi luxusní prostitutkou a vysoce postaveným mužem v dokonale střiženém obleku. A končí vraždou. Dvojice detektivů, z nichž jeden fušuje do japonské mentality, se dostává do podivného světa, ve kterém hraje důležitou roli i policejní korupce. Přijde mi, že si tvůrci neujasnili, co přesně chtějí točit. Chvílemi detektivka, jindy psychologické drama? Nevím. Tak či onak, za mě promarněná a naneštěstí i dost rozvleklá příležitost.(25.11.2015)

Pro Rising Sun mám značnou slabost. Yakuza; Kodo (jejich znak se dokonce objevil nad vchodem do sídla japonské korporace) bušící do taiko, jako by byly srdcem Vycházejícího slunce; noblesní Connery; Wesley Snipes, na něhož se dobře kouká; Ray Wise v roli padoucha (už zase); trocha intrik; snaha o přiblížení japonské kultury a moc milý happy end (tak tohle je romantika?... každý má prostě nějaké zranitelné místo). Vážně pěkná a chytrá záležitost. Láskyplných 3,5* (s odřenýma ušima).(15.8.2010)

Tento film velmi zvláštním způsobem rozkrývá a ukazuje odlišnost dvou civilizací - orientální a tzv. východní. Ukazuje jakým způsobem jdou obě za stejným cílem, tj. ziskem, jaké používají metody pro dosažení svého cíle, a kde je morální a lidská hranice. Musím říci, že srovnání nedopadá pro východ moc dobře. Jinak tento film však postrádá větší akčnost, lepší srozumitelnost a logiku. Celkově průměrné 3.(10.12.2010)

• - Červený supersport Eddieho Sakamury (Cary-Hiroyuki Tagawa) je Vector W8. Jde o automobil americké produkce s osmiválcovým biturbo motorem s obsahem šest litrů a výkonem 650 koní. Dosahoval maximální rychlosti 354 km/h. Vyrobeno jich bylo pouze 17. Ve své době se nové prodávali za 448 000 amerických dolarů, v roce 2013 se jejich cena pohybovala od 389 000 do 1,4 amerických dolarů v závislosti na jejich stavu. (Saur.us)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Vycházející slunce“ od Michaela Crichtona. (Chris Masters)

• - Senátor Morton obdrží barevný fax na zastaralém stroji, který tiskne jen černobíle. (EstéCaňa)